Ризики для збереження запасів зернових в умовах російської агресії

Поділитися:

Унаслідок російського вторгнення 24 лютого 2022 р. заблоковано роботу найпотужніших морських портів України, що практично зупинило експорт зернових культур.

Можливості переорієнтації експорту зернових від заблокованих елементів національної транспортної інфраструктури обмежуються недостатньою пропускною спроможністю залізничної мережі та пропускних пунктів на західному державному кордоні України, обмеженою спроможністю європейських партнерів прийняти, переробити та зберегти додаткові обсяги зернових культур.

А зважаючи на обмеженість можливостей елеваторної інфраструктури України щодо зберігання зерна, існує ризик втрати близько половини врожаю 2022 року, що спричинить банкрутства сільськогосподарських підприємств та значні ризики для економічного відтворення виробничого циклу наступного року.

Альтернативою може стати нарощування внутрішньої переробки та експорту додаткових обсягів зернових, насамперед пшениці та кукурудзи. До того ж, перша десятка найбільших виробників борошна в Україні станом на 11.04.2022 р. не знаходилася на тимчасово окупованій території

Забезпечення внутрішньої переробки зернових створить потенціал для експорту близько 80 тис. т борошна на місяць замість 100 тис. т зерна, що сприятиме збільшенню доданої вартості експорту, поліпшенню фінансового стану підприємств АПК, створенню додаткових робочих місць у борошномельній промисловості, звільненню 20 % пропускної спроможності для здійснення інших експортних перевезень.

Зважаючи на скасування обмежень на зовнішню торгівлю українськими товарами, яке вже здійснила Великобританія, а також планує провести ЄС, можливості експорту борошна з України можуть значно зрости, що сприятиме суттєвому нарощуванню внутрішніх обсягів переробки зернових.

Активна підтримка державою ініціативи самозабезпечення населення продовольством у рамках програми «Сади Перемоги», серед іншого, дозволить задіяти міні-потужності (зернодробарки) для подрібнення зернових культур, що використовуються для відгодівлі худоби, без спеціального їх очищення. Таким чином вдасться збільшити внутрішнє споживання фуражного зерна, сприяти розвитку тваринництва у подвірних та дрібних приватних селянських господарствах.

 

Отримуйте якісну та актуальну аналітику від НІСД у зручному для вас форматі:

- читайте нас у Telegram 
- слухайте на Google Podcast 
- дивіться на YouTube

Фото: НІСД

 

Докладніше в аналітиці: