«Інституалізація громадянської освіти в Україні:перші кроки і перспективи». Аналітична записка

Поділитися:

Анотація

 

Висвітлено актуальність інституалізації громадянської освіти в Україні. Проаналізовано перші нормативні документи у цій сфері (Навчальна програма з громадянської освіти (інтегрований курс) для 10 класів загальноосвітніх шкіл, Розпорядження Кабінету Міністрів України «Про схвалення Концепції розвитку громадянської освіти в Україні» від 3 жовтня 2018 р. № 710-р.

 

З метою ефективного впровадження громадянської освіти в Україні та підвищення її практичної користі запропоновано низку рекомендацій:

- при створенні навчальних програм із громадянської освіти передбачити збільшення годин на формування виборчих компетенцій з метою виховання активного, відповідального, компетентного виборця;

- передбачити розширення практичної складової в навчальних програмах з громадянської освіти, забезпечити можливість оцінювання успішності проходження курсу навчання не лише за засвоєнням теоретичного матеріалу, а й за результатами участі учнів/студентів у реальних проектах. Зокрема, для інтегрованого курсу «Громадянська освіта» для 10-х класів доцільно передбачити можливість оцінювати його проходження не лише за тестами/екзаменами, а й за участю учнів/студентів у реальних громадських проектах.

 

У проекті Стратегії розвитку громадянської освіти на період до 2022 року та плані дій з її реалізації передбачити:

- розробку та запровадження механізмів співпраці з освітніми онлайн-платформами, передбачивши можливість зараховування у формальній освіті досягнень, здобутих в освіті неформальній;

- розробку програми використання потенціалу соціальних мереж для поширення громадянської освіти і підвищення громадянської активності молоді.