"Щодо задоволення освітніх потреб закордонних українців". Аналітична записка

Поділитися:

Анотація

 

Розглянуто проблеми, пов’язані з реалізацією права закордонних українців на навчання у вищих навчальних закладах України за кошти держаного бюджету. Запропоновані рекомендації щодо врегулювання труднощів, які виникають для закордонних українців у ході вступної кампанії 2013 року.

 

ЩОДО ЗАДОВОЛЕННЯ ОСВІТНІХ ПОТРЕБ ЗАКОРДОННИХ УКРАЇНЦІВ

 

Стан проблеми

Представники українських громад та громадських організацій, що опікуються питаннями співпраці із закордонним українством, звертають увагу органів державної влади на ситуацію, що склалася навколо прийому до вищих навчальних закладів України представників українських діаспор (головним чином, з країн колишнього СРСР) у 2013 році.

 

Як відомо, Міністерством освіти і науки України запроваджено пільговий режим для цієї категорії абітурієнтів. Закордонний українець, відповідно до цього порядку, може стати студентом вітчизняного ВНЗ трьома шляхами:

 

1. У межах квот, установлених для вступу закордонних українців на навчання  до ВНЗ України системи МОН (до інших, крім медичних, ВНЗ за погодженням з тими міністерствами, у підпорядкування яких вони знаходяться). Вступ на місця державного замовлення здійснюється на пільгових умовах за співбесідою поза загальним конкурсом (п. 20.4 Умов прийому до ВНЗ у 2013 р., затверджених наказом МОНмолодьспорту від 05.11.12 № 1244).

 

2. Закордонні українці мають право вступу до ВНЗ України на тих самих умовах, що і громадяни України, у тому числі, при вступі на місця державного замовлення. У такому випадку вони не обмежені встановленими МОН квотами і можуть вступати до ВНЗ, підпорядкованих іншим міністерствам, за будь-якими напрямами на умовах загального конкурсу. Якщо вони не вступають на навчання за державним замовленням, то можуть бути зараховані на контрактну форму навчання з оплатою, встановленою для громадян України (що значно відрізняється від вартості навчання, встановленої для іноземних громадян) (п. 20.2 Умов прийому).

 

3. За рахунок державних стипендій, виділених відповідно до міжнародних договорів в галузі освіти. Відбір кандидатів з числа закордонних українців на навчання до ВНЗ України здійснює міністерство освіти країни постійного проживання закордонних українців.  Зарахування до ВНЗ України здійснюється за направленням МОН на підставі рекомендації профільних міністерств тих країн, з якими укладено угоди про співробітництво в галузі освіти (п. 20.1 Умов прийому).

 

Однак для того, щоб скористатися цими пільгами, відповідно до статті 5 нової редакції Закону України «Про закордонних українців», закордонні українці повинні підтвердити свій статус посвідченням закордонного українця.  Рішення про надання статусу закордонного українця приймається Національною комісією з питань закордонних українців.

 

У 2013 році ця норма застосовується вперше. З боку представників українських діаспор висловлюються скарги на те, що вступники не встигають отримати відповідний статус, а тому будуть позбавлені можливості скористатися пільгами, передбаченими для закордонних українців.

 

На останньому засіданні Національної комісії з питань закордонних українців 28 лютого 2013 р. статус закордонного українця був наданий 750 особам, серед яких значну частину становили випускники середніх шкіл. Ще одне засідання комісії планується провести до кінця квітня ц.р. Однак МОН України встановило квітень місяць крайнім терміном прийому документів від претендентів на вступ до вітчизняних ВНЗ на пільгових умовах, тому існує велика імовірність того, що не всі зазначені потенційні абітурієнти встигнуть цього року зібрати необхідні документи та отримати у встановленому порядку посвідчення закордонного українця.

 

Рекомендації

З метою розв’язання проблемної ситуації, що склалася навколо реалізації права закордонних українців на пільгові умови прийому до вищих навчальних закладів України у 2013 році, а також з метою недопущення подібних проблем у майбутньому пропонується:

1) Міністерству закордонних справ – забезпечити своєчасне та широке інформування представників українських громад за кордоном та, зокрема, школярів українського походження та їхніх батьків про вимогу щодо наявності посвідчення закордонного українця для претендентів на пільгові умови вступу до вітчизняних ВНЗ;

2) Міністерству молоді і спорту – відтермінувати кінцеву дату прийому документів для закордонних українців, що вступають у 2013 році до вітчизняних ВНЗ на пільгових умовах, на строк, достатній для збору і оформлення документів за підсумками засідання Національної комісії з питань закордонних українців у квітні ц.р.;

3) Національній комісії з питань закордонних українців – забезпечити невідкладний розгляд документів, поданих претендентами на пільговий вступ до ВНЗ України, та в разі позитивного рішення – забезпечити своєчасну видачу їм посвідчень закордонного українця.

 

Відділ політичних стратегій

(Розумний М.М.)