Щодо зустрічі лідерів країн «Бухарестської дев’ятки»

Поділитися:

10 травня 2021 р. відбулася зустріч на найвищому рівні «Бухарестської дев'ятки», неформальної групи країн на східному фланзі НАТО, створеної у 2014 р. за ініціативи Румунії та Польщі з метою протистояння агресивній політиці Росії в регіоні. Захід було організовано спільно румунським президентом Клаусом Йоганнісом та його польським колегою Анджеєм Дудою.

За час свого існування група Б9, що включає, крім згаданих двох держав, також Болгарію, Естонію, Латвію, Литву, Словаччину, Угорщину та Чехію, еволюціонувала до рівня регіонального форуму безпеки – координаційного майданчику, засобу вироблення та просування спільних підходів дев’ятьма державами НАТО, погодження ними порядку денного та тактики військово-дипломатичних зусиль для збереження безпеки в регіоні.

Зустріч пройшла у гібридному форматі (за фізичної участі президентів Польщі та Румунії, та віртуальної – решти лідерів держав). Примітно, що запрошеними гостями саміту стали генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг (вже традиційно) та новообраний президент США Джо Байден. Участь останнього свідчить про зростаючий інтерес США як до регіону, на кордонах якого відбувається російська ескалація (події квітня 2021 р.), так й загалом до НАТО як інституції.

Головною темою зустрічі стала агресивна політика Російської Федерації на східних кордонах НАТО. Спільна декларація містить 13 пунктів і фактично є узгодженою позицією держав Б9, яку вони будуть просувати на саміті НАТО у червні 2021 р., який має визначити оновлену стратегічну концепцію Альянсу до 2030 р.

Зручніше отримувати якісну аналітику в месенджері? Підписуйтеся на наш Telegram-канал: t.me/niss_gov_ua

Фото: otak.news, НІСД

Повний текст аналітичної записки: