КНР та ЄС: перезапуск діалогу

Поділитися:

Розглянуто основні підсумки візитів до Китаю президента Франції Емманюеля Макрона та президентки Єврокомісії Урсули фон дер Ляєн, що відбулися 5–7 квітня 2023 р.

Висновки

  1. Незважаючи на відсутність стратегічних рішень і домовленостей, переговори, що відбулися, можна назвати успішними. Китай продемонстрував готовність комунікувати з ЄС і розгорнув активну інформаційну кампанію, спрямовану на держави Глобального Півдня. Одна з важливих тем, яку Сі Цзіньпін підняв під час переговорів, стосувалася впливу російсько-української війни на ці країни. Можна припустити, що основною метою цієї кампанії було позиціонування КНР як відповідального глобального лідера, який піклується про інтереси держав, що розвиваються.
  2. Емманюель Макрон отримав можливість змінити фокус уваги французької громадськості із внутрішніх проблем у країні (протестів через пенсійну реформу) на позитивні результати в зовнішній політиці.
  3. До візиту президентки Єврокомісії Урсули фон дер Ляйєн у Китаї поставилися досить стримано. Попри очікування низки експертів, він пройшов без різких заяв та демаршів.

Президент Франції Емманюель Макрон та президентка Європейської Комісії Урсула фон дер Ляєн 5 квітня 2023 р. прибули до Китаю з візитами, що тривали до 7 квітня, і провели переговори з головою Китайської Народної Республіки Сі Цзіньпіном.

Метою візиту французького президента були переговори про двосторонні французько-китайські відносини, які характеризуються стабільністю та поступовим розвитком торгівлі. Е. Макрона супроводжувала делегація французьких бізнесменів. Генеральний директор компанії «Airbus» Гійом Форі повідомив про розширення складального підприємства «Final Assembly Line China» (FALC) у м. Тяньцзіні. FALC функціонує з 2008 р., відтоді випущено понад 600 літаків сімейства Airbus A320. Нині на підприємстві працює лише одна складальна лінія, другу планується запустити в другій половині 2025 р. Французька енергетична компанія EDF продовжила свою угоду з китайським оператором атомних станцій CGN, підписану 2007 р. Оновлений контракт дозволить EDF будувати нові АЕС у Китаї.

У лютому 2023 р..р. на Мюнхенській конференції з безпеки після зустрічі французького президента та Голови канцелярії Комісії із закордонних справ Центрального комітету Компартії Китаю (ЦК КПК), члена Політбюро Ван Ї було оголошено, що Франція та Китай мають намір спільно докладати зусиль для досягнення миру в Україні.

Напередодні візиту Е. Макрона повідомлялося, що тема російсько-української війни буде провідною під час переговорів французького та китайського лідерів, однак пріоритетом у перемовинах були двосторонні відносини.

А втім, широкомасштабне вторгнення РФ в Україну стало предметом уваги Е. Макрона та Сі Цзіньпіна під час їхньої зустрічі. Оскільки обидві країни, і Франція і Китай - ядерні держави з потужними економіками, мають великі політичні амбіції, є постійними членами Ради Безпеки ООН, їхні лідери не могли не обговорити найбільший конфлікт у Європі з часів Другої світової війни. Сторони підкреслили відданість своїх країн «спільній меті досягнення миру при дотриманні норм міжнародного права». До того ж, обидва політики вбачають себе потенційними миротворцями й медіаторами у врегулюванні конфліктів, незважаючи на відсутність суттєвих успіхів у цій сфері.

Водночас варто зауважити, що Франція не має достатньо вагомих інструментів впливу на Китай для того, щоб у країні змінилося ставлення до російсько-української війни, як і для того, аби переконати КНР якимось чином вплинути на РФ, «привести до тями», як висловився французький президент.

У політичному аспекті зустріч із Сі Цзіньпіном була для Е. Макрона шансом виявити власні амбіції. Французький президент бачить свою державу потенційним лідером ЄС, він, як і чимало його попередників, цінує політичну спадщину генерала де Голля та його ідеологію. Ключовими є поняття «автономність» і «суверенітет», які у Франції пов’язують із могутністю та націоналізмом. Президент де Голль виступав проти світової гегемонії США, залишаючись при цьому прихильником національного суверенітету своєї держави. Метою його правління стало відновлення «величі Франції» через проведення незалежної зовнішньої політики. Е. Макрон певною мірою вбачає себе продовжувачем цієї політичної лінії.

Цим уміло користується Китай, апелюючи до особи генерала де Голля, розуміючи значущість цієї історичної постаті для французьких політиків. Так, міністр закордонних справ КНР Цінь Ган на зустрічі з міністром закордонних справ Франції Катрін Колонною, яка супроводжувала президента Макрона у поїздці до Китаю, заявив, що «починаючи з часів Мао Цзедуна, Чжоу Еньлая та генерала Шарля де Голля, Китай та Франція будують та розвивають свої відносини в дусі стратегічної самостійності… Що складнішою стає ситуація у світі, то сильніше необхідно підтримувати цей дух».

Окрім Сі Цзіньпіна, Емманюель Макрон зустрівся з головою Постійного комітету Всекитайських зборів народних представників Чжао Лецзі. Під час зустрічі президент Франції заявив, що відносини між двома країнами продовжують розвиватись у позитивному ключі. Він також зазначив: «Франція дотримується незалежності та самостійності в розвитку відносин з Китаєм, готова до подальшого зміцнення співробітництва та обмінів з КНР у торговельно-економічній та культурній сферах, а також обмінів між законодавчими органами».

Деякі ЗМІ інтерпретують такі висловлювання як спроби Китаю спонукати Францію посісти більш незалежну від США позицію щодо КНР, сподіваючись, що цей приклад могли би наслідувати й інші європейські держави. Такі трактування, однак, є перебільшенням, оскільки Китай чітко розуміє неготовність ЄС загалом та Франції зокрема жертвувати спільними із США підходами щодо «китайського питання». Для Пекіна, безумовно, тісні трансатлантичні відносини, що зміцнилися внаслідок російсько-української війни, є не такими бажаними.

Разом із тим, Французька Республіка (як і ФРН, якщо згадати візит канцлера О. Шольца до Китаю минулої осені) висловлює готовність до стабільніших відносин з КНР, особливо напередодні президентських виборів у США. У Франції припускають імовірність перемоги на цих виборах представника Республіканської партії, що може знову погіршити відносини між Сполученими Штатами та ЄС. Це вимагатиме від Євросоюзу, що активно намагається стати одним із світових центрів сили, автономнішої зовнішньої політики.

Візит Е. Макрона до Китаю завершився неофіційною зустріччю із Сі Цзіньпіном, що пройшла в дружній атмосфері на півдні країни - у м. Гуандун (провінція Гуанчжоу). Під час вечері лідери обговорили питання російської агресії проти України. Сі Цзіньпін зазначив, що «причини української кризи складні, її затягування невигідне всім сторонам, якнайшвидше припинення вогню відповідає інтересам усіх зацікавлених сторін і всього світу, політичне врегулювання є єдиним правильним виходом». Китайський лідер сказав, що його держава вітає конкретні пропозиції Франції щодо «політичного врегулювання кризи», готовий їх підтримати, а також відігравати конструктивну роль у їх реалізації. За словами Е. Макрона, французька сторона надає великого значення міжнародному впливу КНР та готова тісно спілкуватися та співпрацювати з тим, щоб докласти спільних зусиль для сприяння якнайшвидшому політичному врегулюванню конфлікту.

Китайські ЗМІ досить позитивно оцінюють візит французького президента та перспективи розвитку французько-китайських відносин. Проте набагато прохолоднішим було ставлення до візиту президентки Єврокомісії Урсули фон дер Ляйєн, яка напередодні поїздки до Китаю заявила, що майбутнє відносин між КНР та ЄС залежатиме від російсько-китайських відносин та подальшого розвитку ситуації щодо підтримки, яку КНР може надавати РФ у війні.

Китай сподівався реанімувати інвестиційну угоду з ЄС, яку так і не вдалося підписати через те, що в 2021 р. ЄС уперше за 30 років наклав на КНР санкції за порушення прав людини. Пекін увів санкції у відповідь, і перспектива укладання угоди залишилась туманною, і, як зрозуміло, жодного прогресу щодо цього під час перемовин досягнуто не було.

Попри все, зустріч президентки Єврокомісії з китайським лідером загалом можна розцінювати як перший крок до пошуку взаємно прийнятного формату європейсько-китайських відносин, які останніми роками зазнали помітної деградації.

 

Отримуйте якісну та актуальну аналітику від НІСД у зручному для вас форматі:

- читайте нас у Telegram 
- слухайте на Google Podcast 
- дивіться на YouTube

Зображення: НІСД

Експертна аналітика в форматі pdf:

Прикріплені файли