Посилення російської присутності в Субсахарській Африці

Поділитися:

Впродовж останніх років Російська Федерація суттєво посилила свою присутність в Африці. Політика РФ на африканському напрямку переважно використовує на свою користь актуальні деструктивні тренди, характерні для регіону.

Втім, Росія додатково погіршує ситуацію, цілеспрямовано застосовуючи вже відпрацьований гібридний інструментарій: втручання у вибори, штучна ескалація внутрішньої напруги тощо.

Важливим інструментом є використання проксі-сил – підконтрольних російським силовим відомствам формально приватних військових компаній, зокрема так званої «групи Вагнера», з метою:

  • відволікання уваги держав ЄС (Франція та інші держави Середземномор'я) на африканський (південний) напрямок і створення додаткового важелю впливу на їхню політику в інших регіонах, включаючи Східну Європу;
  • забезпечення доступу російських компаній, підконтрольних близьким до Кремля бізнесменам, насамперед Євгену Пригожину, до африканських природних ресурсів;
  • формування проросійської орієнтації окремих держав на міжнародній арені, що використовується для адвокації російських інтересів насамперед у структурах ООН;
  • відпрацювання моделі та інструментів втручання у внутрішні справи суверенних держав, організації переговорного процесу у зоні конфліктів (реалізовується на територіях, які перебувають на периферії уваги ключових геополітичних конкурентів).

Хоча російська військова присутність в Африці не несе прямої загрози безпеці України, у ширшому розумінні вона стає інструментом посилення російських зовнішньополітичних позицій.

Аналітична записка присвячена розширенню присутності РФ в Субсахарській Африці та активізації операцій афільованих з нею приватних військових компаній. Здійснено аналіз впливу цих подій на безпеку України.

 

Отримуйте якісну та актуальну аналітику від НІСД у зручному для вас форматі:

- читайте нас у Telegram: t.me/niss_gov_ua
- слухайте на Google Podcast: https://bit.ly/3rmSGCt
- дивіться на YouTube: https://bit.ly/3nE2BRO

Фото: freepik.com, НІСД

Докладніше в аналітиці: