Пропагування ПВК «Вагнер» та інтереси Пригожина

Поділитися:

Розглянуто популяризацію ПВК «Вагнер» у публічному просторі всередині РФ як процес, пов’язаний з розмиванням монополії держави на насильство.

Висновки

  1. Створення позитивного образу для ПВК «Вагнер» поліпшує шанси Євгенія Пригожина лобіювати власні ділові інтереси, зокрема отримати більше можливостей у доступі підконтрольних йому компаній до коштів оборонного бюджету Росії.
  2. Можна припустити використання публічної активності Є. Пригожина як інструмента боротьби за вплив спеціальних служб РФ в умовах повномасштабної війни, зокрема для збалансування амбіцій вищого військового керівництва РФ.
  3. Побічною ціною використання ПВК «Вагнер» для вирішення військових та внутрішньополітичних завдань є подальше ослаблення ключового для будь-якої держави принципу монополії на насильство. У Росії з’являється дедалі більше озброєних угруповань з напівлегальним статусом, які можуть стати інструментом боротьби за владу.

2 березня 2023 р. в Санкт-Петербурзі на базі офісного комплексу «ПВК Вагнер Центр» було відкрито молодіжний патріотичний клуб «Вагнеренок», офіційною метою якого є «прищеплення молодому поколінню любові до своєї вітчизни». Серед заходів клубу – зустрічі з російськими політиками, військовослужбовцями та воєнними журналістами. Спонсором клубу став підприємець Євгеній Пригожин, а керівниками – депутат Державної думи РФ Васілій Власов та його помічник Александр Тронін.

Після відступу російських військ з Київської, Сумської та Чернігівської областей на початку квітня 2022 р. ЗМІ РФ почали широко популяризувати діяльність ПВК «Вагнер», особливо в контексті боїв за Рубіжне в березні – травні 2022 р., Сєвєродонецьк та Лисичанськ у лютому – липні 2022 р. Є. Пригожин через власні медіаресурси активно демонстрував свою безпосередню взаємодію з російським військовим угрупованням у зоні бойових дій. Це також супроводжувалося створенням позитивного образу ПВК «Вагнер» у популярній культурі. Так, влітку 2022 р. вийшов художній фільм «Найкращі в пеклі» («Лучшие в аду»). В основу сценарію фільму покладено участь ПВК «Вагнер» у широкомасштабному вторгненні Росії в Україну. Продюсер та автор сценарію кінострічки – Є. Пригожин.

«Нормалізація» ПВК «Вагнер»

До повномасштабного вторгнення в Україну Росія використовувала приватні військові компанії як проксі-формування для реалізації власних інтересів за кордоном. Це давало змогу приховувати безпосереднє втручання РФ у внутрішні справи іноземних держав та знаходити можливості фінансувати такі операції із недержавних джерел, переважно за рахунок представників російського великого бізнесу або правлячих місцевих еліт держав, де діяли подібні формування. Натомість представники російського бізнесу отримували фактичний контроль над видобуванням цінних природних ресурсів у згаданих державах.

Є. Пригожин, який виконував підрядні замовлення із забезпечення збройних сил РФ, послідовно заперечував свій зв’язок із ПВК «Вагнер». Будь-які спроби довести причетність цього бізнесмена до угруповання закінчувалися судовим позовом (позов проти О. Венедиктова у 2021 р.) або замахом на життя (вбивство групи російських журналістів у ЦАР у 2018 р.). Власне ПВК «Вагнер» ніколи не існувала формально як цілісна структура.

Невдачі регулярних підрозділів ЗС РФ в Україні збільшили значення ПВК «Вагнер» у веденні бойових дій. Втрати угруповання не враховувалися в офіційній статистиці. Підрозділу надавалися ширші можливості для рекрутування новобранців (залучення ув’язнених, іноземних військових фахівців тощо). А участь у бойових діях на найбільш складних ділянках фронту дали можливість Є. Пригожину публічно висловлювати власне бачення подальшого розвитку воєнних дій (відкрита реакція на кадрові призначення командування так званої «спеціальної воєнної операції»), демонструвати ставлення до політичних сил, комунікувати із представниками політичних еліт і провладних громадських організацій. Це також дало іміджеві переваги у протистоянні Є. Пригожина губернатору Санкт-Петербурга А. Бєглову (саме в цьому місті знаходяться офіси компаній, якими володіє підприємець).

Пропагування участі ПВК «Вагнер» у повномасштабному вторгненні РФ в Україну стало приводом для внесення в Державній думі РФ поправок до карного кодексу щодо відповідальності за дискредитацію «добровольців», котрі беруть участь у так званій «спеціальній воєнній операції». Деякі члени нижньої палати парламенту Росії знову підняли питання про легалізацію приватних військових компаній (аналогічний законопроєкт у Державній думі було відхилено в 2018 р.). Заснувати власні ПВК виявили бажання керівництво ПАТ «Газпром» та глава Чечні Р. Кадиров. Представники ПВК «Вагнер» повідомили також про намір створити «центри підготовки» для регіональних формувань «ополчення» у Курській та Бєлгородській областях РФ.

Згідно з опитуваннями «Левада-Центру», 77 % населення РФ більшою чи меншою мірою підтримують використання ПВК Росією у бойових діях [1].

Конкуренція між Є. Пригожиним та міністерством оборони РФ

До початку широкомасштабного вторгнення РФ в Україну спроба популяризації ПВК «Вагнер» (тематичні художні фільми «Турист», «Солнцепек» тощо) могла фактично означати рекламу формування з надання охоронних послуг для великих підприємств, котрі видобувають природні ресурси за кордоном, чи підтримки авторитарних режимів у державах Субсахарської Африки та Близького Сходу.

Після березня 2022 р., а особливо після контрнаступу Сил оборони України у Харківській області та на півночі Донецької області у вересні – жовтні 2022 р., Є. Пригожин почав усе більше позиціонувати ПВК «Вагнер» як найбільш боєздатний підрозділ, організація, забезпечення та ефективність якого переважають регулярні підрозділи ЗС Росії. Міністерство оброни Росії та Є. Пригожин заперечують підпорядкування ПВК «Вагнер» військовому відомству РФ. Підприємець періодично звинувачує керівництво МО РФ та безпосередньо міністра оборони Сергія Шойгу в затримці постачань артилерійських боєприпасів для потреб ПВК «Вагнер», що, за його словами, значно гальмує просування цього підрозділу в зоні бойових дій та спричинює додаткові втрати.

 

Отримуйте якісну та актуальну аналітику від НІСД у зручному для вас форматі:

- читайте нас у Telegram 
- слухайте на Google Podcast 
- дивіться на YouTube

Зображення: НІСД

[1] Участие ЧВК в украинском конфликте. Левада-Центр. 13 окт. 2022. 
URL: https://www.levada.ru/2022/10/13/uchastie-chvk-v-ukrainskom-konflikte/

Експертна аналітика в форматі pdf: