Щодо рішення Конституційного суду Польщі

Поділитися:

7 жовтня 2021 року Конституційний суд Республіки Польща (РП) постановив, що певні статті договорів Європейського Союзу суперечать польській конституції, і відтак вважаються неконституційними. Відповідне провадження було відкрито ще в липні цього року за заявою прем’єр-міністра Польщі Матеуша Моравецького.

Напередодні Судом Євросоюзу було ухвалене рішення про пріоритетність законодавства ЄС над польським національним законодавством, зокрема, у частині процедури призначення судів.

Рішення Конституційного суду Польщі стало тригером для розгортання чергового етапу кризи у відносинах з Євросоюзом та вплинуло на суспільно-політичну ситуацію в самій країні.

У ширшому значенні конфлікт між Польщею та ЄС щодо пріоритетності законодавства відображає протиріччя всередині Євросоюзу – між націленістю ЄС на збереження ліберально-демократичних цінностей і відстоювання верховенства права та прагненням захистити національний суверенітет та ідентичність низкою держав-членів об’єднання (насамперед «нових членів ЄС» з числа держав Центральної та Східної Європи).

Для України відповідні суперечності між РП і структурами ЄС несуть ризики обмеження можливостей Польщі виступати «адвокатом» інтересів української сторони та повноцінно впливати на формування принципів спільної зовнішньої політики Євросоюзу, зокрема щодо нашої держави.

 

Зручніше отримувати якісну аналітику в месенджері? Підписуйтеся на наш Telegram-канал: t.me/niss_gov_ua

Фото: freepik.com, НІСД

Докладніше в аналітиці: