Щодо ситуації на світовому нафтовому ринку

Поділитися:

Широкомасштабна воєнна агресія Російської Федерації проти України, що триває вже понад сто днів, та подальше розширення санкцій проти РФ, зокрема на нафтовидобувний сектор, а також поступове відновлення світової економіки – усе це привело до того, що провідні світові країни-експортери нафти були змушені відкоригувати попередні домовленості щодо обсягів її видобутку задля забезпечення стабільності цін на нафтовому ринку.

Рішення щодо скорочення щоденного видобутку сирої нафти

У квітні 2020 р. через різке зниження попиту Організація країн-експортерів нафти та її союзники[1] (ОПЕК+) прийняли рішення скоротити щоденний видобуток нафти на 10 млн барелів на добу, з наступним корегуванням обсягів видобутку для стабілізації ринку[2].

З відновленням світової економіки й попиту на нафту учасники ОПЕК + почали послаблювати ці скорочення. З липня минулого року основні країни-виробники поступово збільшували видобуток на 400 тис. барелів на добу. У квітні 2022 р. країни ОПЕК+ вирішили підняти обсяги виробництва ще на 32 тис. барелів на добу, починаючи з травня 2022 р.

Реагування ОПЕК+ на нові ринкові умови

Учасники ОПЕК+, де провідну роль відіграє Саудівська Аравія, 2 червня 2022 р. відкоригували свій план поступового нарощування видобутку нафти до рівнів, які спостерігалися до пандемії COVID-19. Цим рішенням передбачалося збільшення пропозиції щодо нафти на ринку на 50 % порівняно з місячним підвищенням, встановленим на травень ц. р., до 648 тис. барелів на добу в липні та серпні 2022 р. за рахунок рівномірного розподілу обсягу, призначеного на вересень 2022 р.

У прес-релізі за результатами 29-го засідання ОПЕК+ зазначалося, що основними факторами, які вплинули на прийняття такого рішення, були нові ринкові умови: відновлення після карантину у великих світових економічних центрах та, відповідно, очікуване зростання глобального споживання нафтопереробними заводами після завершення періоду сезонного обслуговування[3].

Обсяги розподілу щоденного видобутку нафти серед країни ОПЕК+ та прогноз балансу попиту й пропозиції рідких вуглеводнів на 2022 р. представлено в додатку (табл. 1, 2).

Наразі символічне, але позитивне для збільшення пропозиції на нафтовому ринку рішення ОПЕК+, вірогідно, є лише першим у напрямі до прискореного нарощування видобутку. На це рішення також вплинули часткова заборона ЄС на імпорт російської нафти, ухвалена за кілька днів до його прийняття, а також посилення побоювань щодо виникнення дефіциту енергоносіїв у світі через продовження широкомасштабної війни Росії проти України.

Необхідно зазначити, що не всі країни здатні суттєво наростити обсяги видобутку рідких вуглеводнів. Фактично лише Саудівська Аравія, ОАЕ та ще декілька країн мають спроможності помітно збільшити видобуток[4] і певною мірою компенсувати зменшення постачань російської нафти на світовий ринок унаслідок дії санкцій.

Міжнародне енергетичне агентство (МЕА) прогнозує падіння обсягів постачання нафти з РФ на зовнішні ринки в обсязі 3 млн барелів на добу вже наприкінці ІІ півріччя 2022 р.[5], оскільки санкції ставатимуть усе жорсткішими. Ризики значного зростання цін на нафту протягом 2022–2023 рр. підвищаться, якщо не буде знайдено компенсаційних засобів, а попит на нафту у світі, насамперед з боку Китаю, який виходить з коронавірусного локдауну, зростатиме.

Наразі доводиться констатувати, що через незначне збільшення видобутку ціни на нафту після рішення ОПЕК+ фактично не відреагували в напрямі зменшення і продовжують зростати (мал.).

 

Мал. Котирування ф’ючерсів на нафту марок Brent та West Texas Intermediate (WTI) станом на 10 червня 2022 р. Джерело:  .

Мал. Котирування ф’ючерсів на нафту марок Brent та West Texas Intermediate (WTI) станом на 10 червня 2022 р.
Джерело: [6].

Додаткові фактори, що можуть впливати на обсяг постачання нафти на світовий ринок

Окрім наведених вище (обмеження постачань російської нафти, відновлення попиту з боку КНР та спроможності нарощування видобутку), широко обговорюються чинники, що можуть впливати на постачання нафти на світовий ринок, зокрема це:

  • коливання глобального попиту на нафту залежно від напряму розвитку макроекономічної ситуації у світі (зростання чи стагнація);
  • можливі нові протиепідеміологічні обмеження, спричинені потенційними спалахами COVID-19;
  • застосування додаткових обмежень щодо російського експорту нафти (наприклад, уведення заборони на страхування танкерів, що перевозять російську нафту[6]);
  • зміцнення курсу долара, що збільшує витрати для країн, валюти яких зазнають девальвації;
  • використання стратегічних резервів нафти США та іншими країнами;
  • збільшення використання альтернативних нафті джерел енергії;
  • нестабільна ситуація у країнах, де видобувається нафта, зокрема в Лівії Ірані та Ємені.

Розширення міжнародних санкцій проти РФ, попит на енергоресурси, що зростає, та глобальна висока інфляція – усе це робить імовірним збереження високих цін на нафту в короткостроковій і середньостроковій перспективі.

 

Отримуйте якісну та актуальну аналітику від НІСД у зручному для вас форматі:

- читайте нас у Telegram 
- слухайте на Google Podcast 
- дивіться на YouTube

Фото: НІСД

[1] Рішення ОПЕК+ стосується 10 із 13 країн ОПЕК (Алжир, Ангола, Конго, Екваторіальна Гвінея, Габон, Ірак, Кувейт, Нігерія, КСА, ОАЕ) та Азербайджану, Бахрейну, Брунею, Казахстану, Малайзії, Мексики, Оману, РФ, Судану та Південного Судану.

[2] The 9th (Extraordinary) OPEC and non-OPEC Ministerial Meeting Concludes / ОРЕС. URL: https://www.opec.org/opec_web/en/press_room/5882.htm

[3] 29th OPEC and non-OPEC Ministerial Meeting / ОРЕС. URL: https://www.opec.org/opec_web/en/press_room/6882.htm

[4] OPEC Plus agrees to a bigger increase in oil supply. But prices keep rising. The New York Tames. 2022. 06 Feb. URL: https://www.nytimes.com/2022/06/02/business/opec-oil-saudi.html

[5] 3 reasons high oil prices are here to stay / Analysis by Anna Gooban. CNN. 2022. 03 June. URL: https://edition.cnn.com/2022/06/03/energy/oil-prices-what-next/index.ht…

[6] URL: https://oilprice.com/

[7] Insurance ban to tighten squeeze on Russian oil shipments. Financial Times. URL: https://www.ft.com/content/56379aac-674d-49ca-9574-e2feff3d4a8d

Докладніше в експертному огляді: