Візит Н. Моді в США 12-14 лютого 2025 року

Поділитися:

В аналітичній записці йдеться про візит у США прем’єр-міністра Республіки Індія Н. Моді, якого одним із перших серед світових лідерів президент США Д. Трамп запросив до Вашингтона для офіційної зустрічі. Проаналізовані основні теми переговорів та специфіка індійсько-американських відносин, відзначено взаємну заінтересованість держав у подальшій активізації співпраці.

Висновки

  1. Прикладом конструктивної міжнародної взаємодії можуть слугувати засновані на спільних інтересах відносини США та Республіки Індія (РІ). У сучасних умовах фактичної хаотизації світового простору такі відносини між країнами можна розцінювати як одне з небагатьох свідчень стабільного стратегічного партнерства. Обидві держави потребують зміцнення як двосторонніх відносин, так і активізації співробітництва в багатосторонніх альянсах, передусім безпекового характеру. 

  2. Завдяки участі в спільних багатосторонніх форматах США та РІ досягли певного балансу, оскільки здатні відігравати роль противаги Китаю в Азії та світі. У цих питаннях інтереси Індії та США збігаються. Крім того, Індія взяла на себе роль представника інтересів країн, що розвиваються, з якими США прагнуть покращувати конструктивні відносини. Отже, міжнародна вага Індії зростає, і це є активом для двосторонніх індійсько-американських відносин.

  3. Ураховуючи взаємну зацікавленість у співпраці в різних галузях та дружні особисті відносини Д. Трампа з Н. Моді, можна припустити, що великих загроз для індійсько-американських відносин наразі не існує. Індійська сторона вже продемонструвала готовність йти на компроміси та вирішувати будь-які проблеми, передусім у таких чутливих сферах, як-от торгівля та міграція. Також збігаються погляди лідерів США та РІ щодо можливого закінчення війни в Україні шляхом дипломатичного врегулювання.

Протягом останніх років в індійській дипломатії переважає формат «два в одному» щодо організації іноземних візитів керівництва країни. Про це можуть свідчити візити прем’єр-міністра Індії Нарендри Моді в США, Єгипет, Францію та ОАЕ, що відбулися 2023 р., а також у Росію, Австрію, Польщу та Україну, які проходили наступного року. 

На початку лютого 2025 р. відбулися робочі візити Н. Моді до Франції та США. Так, 10 лютого Н. Моді вшосте прибув до Франції з триденним візитом, під час якого спільно з президентом Франції Емманюелем Макроном очолив Саміт з питань штучного інтелекту (AI Action Summit). Президенти обох країн також проводили двосторонні переговори.

Основні пункти порядку денного візиту Н. Моді до Франції – представлення Глобального Півдня на AI Action Summit, розширення консульських і дипломатичних зв’язків (відкриття індійського консульства у м. Марселі), ядерні дослідження. Під час AI Action Summit Н. Моді зустрівся з генеральним директором компанії «Google Inc.» Сундаром Пічаї та обговорив з ним нові можливості використання технологій штучного інтелекту в Індії. 

У Парижі, крім того, відбулася зустріч прем’єра-міністра Індії та віцепрезидента США Джей Ді Венса, на якій ішлося про співпрацю в галузі ядерних технологій. Фактично це була підготовка до візиту індійського лідера в США. 

Нарендра Моді прибув до американської столиці 12 лютого 2025 р. Оскільки він одним із перших серед світових лідерів – традиційних союзників США отримав запрошення до Вашингтона, це може свідчити про спеціальну увагу нової адміністрації США до Індії, країни, де 84 % населення (більше, ніж у будь-якій іншій країні світу) вважає, що повернення Д. Трампа до Білого дому – гарна новина, сподіваючись на продуктивні відносини між державами протягом найближчих чотирьох років. США роблять ставку на тривалий підйом економіки Індії (п’ята економіка світу) та співпрацю у стримуванні Китаю. Напередодні зустрічі у Вашингтоні передбачалося, що обидва лідери зосередяться на розширенні індійсько-американської співпраці в галузях торгівлі, інвестицій, енергетики, оборони, технологій, не оминаючи увагою питання імміграції.

Принагідно зауважимо, що під час першого президентського терміну Трампа між лідерами склалися дружні особисті відносини. Свідченням цього можуть слугувати заходи, приурочені до візитів індійського та американського лідерів, зокрема громадський саміт «Howdy Modi» (м. Г’юстон, штат Техас, США), організований, щоб привітати Н. Моді під час відвідин США в 2019 р., а також зібрання «Namaste Trump» у 2020 р. на крикетному стадіоні в рідному місті Моді Ахмедабаді – для зустрічі Д. Трампа. Прем’єр-міністр Індії одним із перших привітав Д. Трампа з перемогою на виборах і назвав його у своєму пості «другом». Символічно, що під час інавгурації новообраного президента серед гостей «першого кола» були С. Пічаї – виконавчий директор компанії «Google Inc.» та Вівек Рамасвамі – відомий бізнесмен, який активно підтримав Д. Трампа у виборчих перегонах. Також на врочистій церемонії були присутні Субраманьям Джайшанкар – міністр закордонних справ РІ та Мукеш Амбані – найбагатша людина Індії. Знаковим став перехід багатьох «індійських американців» на бік республіканців під час виборів, як і те, що до роботи в складі нової адміністрації Д. Трампа залучено значну кількість американців індійського походження. 

В Індії усвідомлюють, що нинішня посилена підтримка республіканців може дозволити Трампу 2.0 реалізувати свій порядок денний з меншою кількістю законодавчих перешкод. Президент Америки налаштований не лише співпрацювати, а й примушувати партнерів до виконання його вимог, що потенційно збільшує ризики, серед яких – питання щодо тарифів і торгівлі [1]. І на це треба зважати.

У перший день візиту в Білому домі було організовано урочисту вечерю. Наступного дня, 13 лютого, Н. Моді зустрівся із щойно затвердженою директоркою Національної розвідки США Тулсі Габбард (вона, до речі, сповідує індуїзм). Обговорювалися різні аспекти співробітництва між двома країнами, акценти зміщувалися на посилення співпраці розвідок у боротьбі з тероризмом та новими загрозами [2].

Індія посідає унікальну позицію між особливим партнерством із США і стратегічною автономією, зберігаючи нейтральний підхід та балансування на глобальній арені. Під час першого президентського терміну Трампа американсько-індійські відносини визначалися міцним партнерством у сфері оборони, обережними торговельними переговорами та спільним стратегічним інтересом у противазі Китаю в Індо-Тихоокеанському регіоні (ІТР). Очікується, що тепер Д. Трамп, імовірно, скористається здобутками в розвитку відносин між країнами, яких досягла адміністрація президента Дж. Байдена, і така траєкторія руху, вірогідно, триватиме [3].

Основні теми зустрічі 

1. Питання безпеки в ІТР. У період першої каденції президента Д. Трампа індійсько-американські відносини будувалися в напрямі розширення оборонної співпраці між країнами, зумовленої потребою посилення протидії Китаю як спільній загрозі. Тоді США перейменували своє Тихоокеанське командування на Індо-Тихоокеанське, була відроджена співпраця у форматі «безпекового ромба» QUAD, а також започаткований новий формат – чергова «четвірка» I2U2 (Індія, Ізраїль, США, ОАЕ).

Проте Індія загалом прагне триматися на відстані від безпекових ініціатив поза межами свого найближчого регіону. Ця тенденція, з точки зору США, зменшила свого часу ефективність QUAD. Очікування США щодо роботи цього формату за нинішньої адміністрації Д. Трампа вочевидь є набагато більшими. Прикметно, що вже на другий день після інавгурації новобраного президента державний секретар Марко Рубіо провів зустріч на рівні міністрів закордонних справ країн – учасників QUAD. Крім того, з візитами до США одними з перших було запрошено лідерів Ізраїлю, Японії та Індії. 

У 2020 р. Нью-Делі та Вашингтон домовилися розширити морську співпрацю та співробітництво в галузі космосу, обмін розвідданими та спільні військові навчання, піднявши відносини між країнами до рівня «глобального та стратегічного партнерства». Занепокоєння щодо демонстрації Китаєм сили продовжує зростати, а відтак його стримування залишається спільним інтересом РІ та США. Прикордонний конфлікт між Індією та Китаєм, здавалось би, може бути вирішений після успішного дипломатичного процесу 2024 р., проте нещодавні дії китайської влади знову спричинили серйозне занепокоєння. Йдеться про будівництво в Тибеті найбільшої у світі гідроелектростанції на одній із приток р. Брахмапутри, що сприймається в Індії як серйозна потенційна загроза її водній безпеці. Тож антикитайські настрої поки що домінують у безпековому діалозі США та РІ, хоча офіційно не оголошуються.

Однак Індія, яка дотримується принципу нейтралітету, навряд чи безпосередньо приєднається до повноцінної коаліції під проводом США проти Китаю. По-перше, Індія має власні економічні інтереси щодо підтримки відносин із КНР – важливим торговельним партнером; по-друге, Індія співпрацює з китайською стороною в кількох міжнародних форматах (ШОС та БРІКС+). З іншого боку, індійська сторона ураховує схильність Д. Трампа до несподіваних угод, що може призвести до розрядки між США та КНР і потенційного зменшення ваги Індії.

2. Торгівля. Під час першого президентського терміну Д. Трамп скасував статус преференційного торгового партнера Індії, який забезпечував можливість установлення нижчих або нульових тарифів, сприяв обмеженню імпорту іранської нафти в Індію через санкції проти Ісламської Республіки Іран та підвищенню тарифів на індійську сталь та алюміній. Відтоді торговельний дефіцит Америки з Індією збільшився: з 24 млрд дол. – у 2020 р. до 46 млрд дол. – у 2024 р. Проте загальна картина виглядає досить оптимістично: за останнє десятиліття обсяг двосторонньої торгівлі подвоївся і 2024 р. становив 190 млрд дол. Тобто нині США – найбільший торговельний партнер Індії (до 2021 р. це був Китай), американські фірми наймають в Індії 1,7 млн людей. Нова ціль, оголошена 13 лютого 2025 р. під час переговорів Н. Моді з Д. Трампом, – до 2030 р. досягти товарообігу в сумі 500 млрд дол. США [4].

В Індії погрози Д. Трампа застосувати нові тарифи вже зараз сприймаються серйозно. Перед візитом Н. Моді експерти прогнозували, що існує ймовірність укладання сторонами нового торгового пакту, щоб уникнути високих мит і розширити загальний торговельний кошик. З метою запобігання будь-яким складнощам у торгівлі Н. Моді вже йде на поступки. Так, у федеральному бюджеті Індії, прийнятому 1 лютого 2025 р..р., відображено зниження тарифів з 13 до 11 % на велику кількість товарів, щоб у такий спосіб випередити рішення Трампа в цій сфері. Індійська сторона також повідомила, що готова збільшити закупівлю різних груп товарів із США: від алкогольних напоїв до сільськогосподарських товарів та скрапленого газу. Індійські імпортери скрапленого природного газу напередодні поїздки Н. Моді в США вже розпочали переговори про збільшення обсягів закупівель в американських постачальників. Також Нью-Делі знизив мита на мотоцикли високого класу – на користь культового американського виробника «Harley-Davidson Motor Company», чиї проблеми в Індії вочевидь дратували Трампа. 

3. Міграція. Н. Моді пообіцяв співпрацю стосовно вирішення міграційних проблем, а саме вимог з боку США, які повідомили, що готують до відправки в Індію 18 тис. мігрантів-нелегалів. Хоча увага громадськості США зосереджена на депортації латиноамериканців, Індія є третім за величиною джерелом нелегальних іммігрантів у США після Мексики та Сальвадору. У перший тиждень лютого 2025 р. до індійського м. Амрітсар, що в штаті Пенджаб, де більшість населення становлять сикхи, прибув військово-транспортний літак ВПС США, на якому в країну було доставлено 104 індійських мігрантів-нелегалів з родинами. Оскільки серед депортованих осіб переважали представники саме сикхської релігійної спільноти, можна припустити, що в Делі був свій інтерес стосовно їх повернення (Індія останнім часом перебувала під тиском через звинувачення у втручанні в кампанії проти сикхських сепаратистів у Канаді та Сполучених Штатах). Третя група депортованих із США нелегалів, доставлених так само примусово військово-транспортним літаком, прибула до Амрітсара 16 лютого того ж року [5]. Напередодні міністр закордонних справ Індії С. Джайшанкар навіть звітував парламенту Індії про ситуацію, що склалася, пояснюючи жорсткі умови, у яких індійських громадян повертають додому. Однак про відмову від згоди на їхню депортацію з США не йшлося.

Але питання, пов’язані з мігрантами, набагато ширші. Політичні суперечки щодо мігрантів без документів можуть саботувати легальні потоки людей, особливо представників індійської індустрії технічних послуг. Близько 72 % іноземців, які отримали візу кваліфікованого працівника H-1B у 2022–2023 рр., були індійцями. Про їхні успіхи, у т. ч. в Кремнієвій долині, де частка фахівців індійського походження перевищує 30 %, добре відомо. Економіка Америки виграє від майже п’ятимільйонної індійсько-американської діаспори – найбільш освіченої та успішної громади (1,5 % населення США), яка сплачує 6 % податків у федеральний бюджет. Мабуть, з метою збереження квот для легальних іммігрантів-професіоналів Індія піде на виконання всіх вимог стосовно нелегалів. 

4. Військово-технічне співробітництво. Протягом 2023 р. попередня американська адміністрація підписала з Індією низку угод в галузі військового співробітництва, включно й про спільне виробництво дронів (за ліцензією США на території Індії). Однак тепер малоймовірно, що Д. Трамп сприятиме розвитку виробництва в Індії: під час телефонної розмови з індійським лідером новообраний президент США закликав Н. Моді купувати більше американського обладнання. 

Напередодні візиту Н. Моді до США в Індії стартувало найбільше в Азії авіашоу «Aero India», у якому загалом представлено продукцію понад 900 експонентів із 78 країн, серед учасників – 54 іноземні та 52 вітчизняні компанії-виробники. Більше двох десятків американських учасників вивчатимуть нові можливості для бізнесу та демонструватимуть інноваційні рішення в авіації та обороні. У США вважають це шоу ідеальним форумом для демонстрації американських оборонних літаків та обладнання. Американські компанії демонструватимуть досягнення в розвиткові технологій безпілотних літальних систем, складанні винищувачів, передовій авіоніці та оборонній електроніці. Водночас міністр оборонної промисловості РІ С. Кумар заявив, що одним із яскравих моментів авіашоу стане показ винищувачів-невидимок – російського Су-57 та американського F-35, тобто Росія та США вперше представлять ці літаки поряд у рамках одного заходу [6]. 

Під час візиту Н. Моді зустрівся з Ілоном Маском. Основними темами цих перемовин були космос, штучний інтелект та роль Індії в розвитку цифрових технологій. Хоча плани компанії «Tesla» щодо Індії все ще не визначені, так само як щодо запуску «Starlink», пропозиція про вихід на індійський ринок лишається в силі. Проблема полягає в конкуренції компаній І. Маска з індійськими корпораціями та умовах, які Маск висунув: він наполягає на прямому доступі, вступаючи в суперечку з індійським мільярдером М. Амбані, який виступає за проведення аукціону. Індія запрошує компанію «Tesla» побудувати автомобільний завод і розпочати місцеве виробництво електромобілів протягом трьох років, також обіцяє знизити податки на їх імпорт. Проте в компанії Маска ще не підтвердили своїх планів. Зустріч Н. Моді з І. Маском, так само як і з віцепрезидентом Дж. Д. Венсом, пройшла у сімейній атмосфері, в присутності дітей, яким Н. Моді подарував книжки з творами індійських письменників.

За результатами переговорів відбулася пресконференція за участю обох лідерів. Цікаво, що це був лише третій вихід до журналістів Н. Моді за його майже 11 років перебування на посаді прем’єр-міністра Індії, самостійних пресконференцій він ніколи не проводив (у 2019 р. сидів поруч із тодішнім президентом партії БДП Амітом Шахом, коли той відповідав на запитання; у 2023 р. погодився на пресконференцію з президентом Дж. Байденом). Сторони оголосили, що погодилися укласти широку торговельну угоду (її перша частина має бути узгоджена протягом цього року) та завершити створення нової системи оборони.

Д. Трамп заявив, що Індія хоче збільшити на «мільярди доларів» свої закупівлі оборонного обладнання США і може зробити Вашингтон «постачальником номер один» нафти й газу. Він повідомив про розширення з 2025 р. військових продажів із США до Індії, включно й винищувачів F-35. Було відзначено, що співробітництво двох держав не спрямоване проти якоїсь третьої сторони. Прем’єр-міністр Н. Моді привітав зусилля, докладені Д. Трампом для врегулювання російсько-українського конфлікту, та підтвердив позицію Індії, що конфлікт має бути вирішений за столом переговорів [7].

Візит засвідчив зацікавленість США у співпраці з РІ та її готовність йти на поступки для збереження стратегічного партнерства. Нічого не вказує на зміну традиційної позиції Індії, її стратегічна автономія досягається також за рахунок диверсифікації військово-технічної співпраці (ВТС). Візити Н. Моді в США в червні 2023 р. і тепер, у лютому 2025 р., значною мірою були сфокусовані на високотехнологічній співпраці з Америкою, у т. ч. в галузі ВТС. Для України це позитивна тенденція, оскільки за останні три роки частка РФ в експорті зброї та військового обладнання до РІ знизилася до 36 %. Іншими значними експортерами є Франція (частка становить 33 %), США (13 %) та Ізраїль (7 %). Загалом подальше зближення та активізація відносин Індії та США відповідає інтересам України.

______________________________________________________________________________
[1] Див.: URLhttps://www.economist.com/asia/2025/02/11/is-maga-great-for-india

[2] Див.: URLhttps://www.hindustantimes.com/india-news/narendra-modis-us-visit-presi…

[3] Див.: URLhttps://www.orfonline.org/research/the-india-us-story-bidens-legacy-and…

[4] Див.: URLhttps://www.bbc.com/news/articles/c23ndleveymo

[5] Див.: URLhttps://www.thehindu.com/news/national/third-group-of-deportees-from-us…

[6] Див.: URLhttps://www.hindustantimes.com/india-news/top-us-general-spotlights-gro…

[7] Див.: URLhttps://surl.li/dbnepa

 

Анотація англійською

Отримуйте якісну та актуальну аналітику від НІСД у зручному для вас форматі:

- читайте нас у Telegram та Facebook
- слухайте на Google Podcast 
- дивіться на YouTube

Зображення: НІСД 

Експертна аналітика у форматі pdf:

Прикріплені файли