Жозеп Боррель про нові завдання європейської дипломатії

Поділитися:

14 листопада 2022 року відбулася нарада міністрів закордонних справ ЄС під головуванням високого представника ЄС із питань зовнішньої та безпекової політики Жозепа Борреля. Після заходу головний дипломат ЄС виступив з промовою, тези якої можна вважати визначальними для розвитку зусиль європейської дипломатії на найближчу перспективу[1].

Висновки

  1. У Євросоюзі триває активна дискусія щодо міжнародного позиціонування з огляду на формування нової конфігурації світової політичної системи, яку визначатиме глобальне суперництво США-КНР.
  2. Зважаючи на безпекову ситуацію у Європі, що склалася внаслідок збройної агресії РФ проти України, ЄС постав перед потребою докорінно переглянути зовнішньополітичну стратегію. Метою є збереження міжнародного впливу та нової моделі розвитку, знаковими складниками якої мають стати нові принципи взаємодії з РФ: ізоляція, обмеження економічного розвитку, відповідальність за порушення міжнародного права.
  3. Вторгнення Росії в Україну призвело до зміни геополітичного ландшафту Європи, активізувавши процес розширення Євросоюзу після майже десятирічної паузи. Питання розширення ЄС набуло ключового значення для збереження стабільності й безпеки європейської спільноти. Розв'язання проблеми членства держав регіону Західних Балкан стане індикатором готовності ЄС до нової глобальної ролі.

Основні положення промови Ж.Борреля:

  • Пріоритетом європейської дипломатії є продовження одностайної підтримки України «до перемоги, яку треба розуміти за українськими параметрами». Практичним підтвердженням цього є початок Місії військової допомоги ЄС (EUMAM) з метою підготувати щонайменше 15 тисяч українських військових (наприкінці листопада).

Європейський Союз і країни-члени вже надали Україні військового обладнання не менш як на 8 млрд євро (що становить близько 45% американської військової допомоги) і докладатимуть зусиль у цьому напрямі й надалі.

  • Розроблено новий проєкт принципів взаємодії ЄС із РФ. Не оприлюднюючи самого документа, Ж. Боррель назвав основні положення нової стратегії - ізоляція Росії, підтримка України, намагання зменшити наслідки війни. Зокрема:

- ЄС виступає за міжнародну ізоляцію Росії, запровадження обмежувальних заходів щодо російської економіки та недопущення їх обминання. Євросоюз має намір притягнути до відповідальності за порушення міжнародного права й воєнні злочини, здійснені в Україні, і представників «третіх країн», зокрема Ірану та Білорусі;

- підтримка України, окрім зазначеного військового складника, полягатиме в протистоянні посиленню систематичних нападів Росії на цивільних осіб та цивільну інфраструктуру; допомозі з ремонтом та заміною зруйнованої енергетичної інфраструктури;

- ЄС посилюватиме власну стійкість у сфері енергетичної безпеки та критичної інфраструктури, а також протидію гібридним загрозам Росії та маніпулюванню інформацією;

- треба зупинити використання Росією їжі як зброї – її спроби блокувати постачання продовольства з України на світові ринки. Міжнародна спільнота має забезпечити відновлену та практичну реалізацію Чорноморської зернової ініціативи (за посередництва ООН і Туреччини) після кінцевого терміну 19 листопада. Ця ініціатива виникла не через стихійне лихо, чи піратів, а через «блокаду російською армією експорту з України – використання голоду як зброї»;

- підтримка громадянського суспільства, правозахисників та незалежних ЗМІ всередині та за межами РФ є необхідним кроком з боку ЄС.

  • Західні Балкани так само є геостратегічним пріоритетом ЄС, майбутнє регіону – у Європейському Союзі, що мають підтвердити рішення чергового саміту «ЄС – Західні Балкани» 6 грудня 2022 р. «Непотрібна і контрпродуктивна напруженість» між Косово та Сербією загрожує новою кризою в регіоні, що також є виявом «безпосереднього руйнівного впливу російської агресії проти України». Обидві сторони конфлікту мають терміново продемонструвати готовність знайти шлях порозуміння, а ЄС зосередиться на гібридних загрозах, спрямованих на регіон, зокрема на питаннях кіберзахисту.
  • Євросоюз прагне й далі бкти активним учасником міжнародних процесів, заявляючи про участь у врегулюванні кризових ситуацій за межами Європи –  регіон Великих озер в Африці, розблокування поточної політичної ситуації в Лівані, порушення прав людини Іраном, постачання ним зброї РФ тощо.

 

Отримуйте якісну та актуальну аналітику від НІСД у зручному для вас форматі:

- читайте нас у Telegram 
- слухайте на Google Podcast 
- дивіться на YouTube

Зображення: НІСД

[1] Foreign Affairs Council: Press remarks by High Representative Josep Borrell after the meeting. Nov 14,2022. https://www.eeas.europa.eu/eeas/foreign-affairs-council-press-remarks-h…

Експертна аналітика в форматі pdf: