Російська Федерація продовжує реалізацію своїх масштабних кампаній деструктивного інформаційного впливу на виборчі процеси в інших країнах. Напередодні виборів до Європейського парламенту та низки національних виборів у країнах-членах з 2018 р. ЄС значно посилив заходи щодо протистояння фальшивим новинам та онлайн-дезінформації для захисту європейських демократичних систем. Принципи та заходи боротьби з дезінформацією (зокрема фальшивими новинами) викладно у низці документів 2018 р. (Tackling online disinformation: a European Approach, EU Code of Practice on Disinformation Action Plan against Disinformation), а також висновках Європейської ради та рекомендаціях Європейської Комісії. Ці документи визнають вибори періодом, що потребує особливої уваги з погляду поширення дезінформації, та визначають заходи боротьби з дезінформацією.
Цьогорічні виборчі кампанії в Україні є особливим об’єктом інформаційного деструктивного впливу з боку Росії. З метою створення єдиного з Європою простору боротьби з фальшивими новинами та іншою дезінформацією, задоволення очікувань ЄС щодо розроблення ефективних кроків для забезпечення демократичних виборів, а також створення умов для забезпечення стійкості виборчої системи та виборчого процесу в Україні необхідно:
- Оцінити масштаб поширення (охоплення) та впливу фальшивих новин на населення України, у т.ч. можливості фальшивих новин вплинути на думку громадян України під час виборів. З цією метою Міністерству інформаційної політики розробити методологію та провести відповідні дослідження.
- Створити на державному рівні мережу центрів для [академічних] досліджень дезінформації.
- Розглянути можливість створення інституції з відслідковування та боротьби з фальшивою інформацією/новинами з особливими функціями під час виборів.
- Сприяти внутрішньоукраїнській дискусії із представниками інформаційного бізнесу в Україні (медіа, рекламні компанії, особливо ті, які займаються політичною рекламою) щодо їх приєднання до спільно європейського Кодексу з протидії дезінформації.
Започаткувати обговорення внесення заборони поширення дезінформації до Кодексу етики українського журналіста.
Докладніше: niss.gov.ua