«Оцінка стану забезпечення політичних прав впо: основні проблеми і перспективи їх розв’язання». Аналітична записка

Резюме

 

Проблема обмеженості виборчих прав внутрішньо переміщених осіб знаходиться у фокусі уваги європейських структур, особливо напередодні початку нового виборчого циклу в Україні. Станом на листопад 2018 р. в Україні взято на облік 1520531 внутрішньо переміщена особа. Більшість з внутрішньо переміщених осіб живе у нових громадах постійно протягом кількох років. Важливим завданням залишається їх інтеграція до приймаючих громадах суспільстві в цілому.

 

Інтеграція внутрішньо переміщених осіб також гальмується через обмеження їх виборчих прав. Вони не можуть брати участь у виборах народних депутатів в одномандатних округах, місцевих виборах всіх видів,  а також у загальнонаціональному та місцевому референдумах. Така ситуація не відповідає міжнародним прийнятим стандартам щодо забезпечення виборчих прав ВПО,  документально вимога щодо забезпечення Україною виборчих прав ВПО безпосередньо було зафіксовано у Резолюції Парламентської Асамблеї Ради Європи 2198 (2018) "Про гуманітарні наслідки війни в Україні" від 23 січня 2018 року.

 

Виявляється за доцільне удосконалити виборче законодавство для забезпечення виборчих прав ВПО шляхом розробки змін до законопроектів «Про місцеве самоврядування» та «Про органи самоорганізації населення», розгляду проекту Закону України № 6240 від 27 березня 2017 р. «Про внесення змін до деяких законів України (щодо виборчих прав внутрішньо переміщених осіб та інших мобільних всередині країни громадян)».