«Доступ до державних послуг громадян України, що проживають на тимчасово окупованій території АРК та м. Севастополь: основні виклики». Аналітична записка

Резюме


Незаконна окупація Криму з боку РФ відповідно четвертої Женевської конвенція про захист цивільного населення під час війни покладає на Російську федерацію обов’язки забезпечувати дотримання прав жителів Кримського півострова, згідно з нормами міжнародного права у сфері прав людини та міжнародного гуманітарного права. Українська сторона  надає низку державних послуг громадянам України, які проживають на тимчасово окупованих територіях відповідно до норм міжнародного  гуманітарного права (питання паспортизації, соціальних виплат, посвідчення актів цивільного стану та ін). Проблеми надання послуг з боку держави мають правові та  інфраструктурні виклики.

 

Процес та процедури надання з боку української влади адміністративних та соціальних послуг для громадян України, що проживають на тимчасово окупованій території Кримського півострову залишаються недосконалими. Спостерігаються проблеми в паспортизації, посвідченні актів цивільного стану.  

 

За даними правозахисних організацій, українська держава документує тільки 20 % фактів народження та смерті осіб на тимчасово окупованій території Кримського півострову. Експерти вказують на обтяжливий характер процедур. Виглядає за доцільне введення замість судової  процедури адміністративних кроків паралельно з започаткуванням окремого реєстру фіксації фактів народження та смерті на тимчасово окупованих територіях. Виклики в питаннях паспортизації можуть бути пов’язані із браком потужності  Центрів надання адміністративних послуг в Херсонській області, куди б спеціалізовано могли звертатися кримчани. Невпорядкованість ситуації містить корупціогенні ризики.

 

Незважаючи на рішення уряду в 2018 році торпедується будівництво нових КПВВ на адміністративній межі з Кримом які б передбачали спеціальні сервісні зони з надання послуг Системна увага до цих проблем та їх правове та інфраструктурне вирішення могли б стати позитивним прикладом стосовно розбудови мір довіри, прикладом реформ та позитивних заходів для громадян, що проживають на тимчасово окупованих територіях.