«Реакція на події у cвітовій політиці та економіці за 29.01-3.02.2019. Ймовірне кібервтручання Росії у вибори в Україні». Аналітична записка

Резюме

 

29 січня 2019 р. директор Національної розвідки Сполучених Штатів Ден Коутс на слуханнях у Комітеті Сенату у справах розвідки заявив про те, що Росія може спробувати використовувати кібератаки для того, щоб вплинути на вибори Президента України.

 

Ця інформація не стала неочікуваною. Росія накопичила колосальний досвід втручання в політичні процеси та волевиявлення цілої низки країн: США, Британія, Німеччина, Франція, Нідерланди, Македонія тощо. Тому ймовірне кібервтручання Росії у вибори в Україні є логічним продовженням російської політики у світі та однією з форм гібридної агресії щодо України.

 

24 січня голова Служби зовнішньої розвідки України Єгор Божок заявив, що Росія виділила спецслужбам $350 млн на втручання в українські вибори 2019 р. За його словами, цей бюджет російські спецслужби мають намір витратити на поширення фейкових новин, підкуп, організацію провокацій, протестів, внутрішньополітичного тиску на керівництво України та кібератаки.

 

Найімовірніше йтиметься про комбінацію роботи хакерських груп та інформаційної підтримки в соціальних мережах. Основним буде інформаційно-психологічний тиск на суспільство шляхом поширення інформації, що підриває соціально-громадський спокій, акцентує увагу на неблагополучному економічному становищі країни, спотворює факти і реальні статистичні дані. Така діяльність поєднуватиметься з кібератаками на критичну інфраструктуру, банки, операторів зв’язку тощо.

 

Недооцінка загроз у інформаційній сфері, й як наслідок – хронічне недофінансування цієї сфери безпеки, стає чинником вразливості України. Однак глобальність загрози хакерських атак робить її спільною проблемою для всіх цивілізованих країн. Це відкриває для України додаткові можливості вибудовувати механізми протидії спільно з іншими країнами, які постраждали від руйнівних наслідків російської агресії в кіберпросторі.