Експерт НІСД взяв участь у Круглому столі "Права та свободи національних меншин: соціальні можливості, правове регулювання"

27 вересня завідувач відділу досліджень Придунайсько-Чорноморського регіону в місті Одеса Артем Филипенко взяв участь у Круглому столі "Права та свободи національних меншин: соціальні можливості, правове регулювання", що був організований Міністерством інформаційної політики України. В заході взяли участь представники громадських організацій, національно-культурних товариств, дипломатичних представництв, розташованих у м. Одеса.

У своєму виступі Артем Филипенко зазначив, що поліетнічність Одеської області, разом з  її прикордонним розташуванням, створює додаткові ризики політичній стабільності. Зокрема, регіон межує з невизнаною Придністровською Молдавською Республікою та Гагаузькою автономією. Як наслідок, дестабілізація ситуації в цих утвореннях неминуче вплине і на Одеську область. Крім того, на Півдні сусідом регіону є Румунія, що також створює додаткове напруження. Зокрема, російська пропаганда активно використовує так звану "румунську загрозу" і розповсюджує фейки про прагнення Румунії приєднати південні райони Одеської області.

На думку Артема Филипенка, проблема національних меншин в Одеській області має дві складові: культурно-інформаційну та соціально-економічну. В інформаційному плані Україна суттєво програє, оскільки не вирішене питання щодо забезпечення покриття телевізійним сигналом південних районів, внаслідок чого їхні мешканці дивляться переважно російські телеканали, які ретранслюються з території Молдови.

Той факт, що в Одеській області національні меншини – болгари, молдавани, гагаузи –  проживають компактними поселеннями у сільській місцевості, збільшує вплив економічних факторів на настрої населення. Південні райони (Українська Бессарабія)  - є вузлом економічних, соціальних та екологічних проблем, які не вирішувалися роками. Регіон дуже слабо охоплений процесом децентралізації, багато в чому, завдяки позиції окремих місцевих політиків, які гальмують зазначений процес. Отже, на думку Артема Филипенка найближчим часом можуть з'явитися додаткові ризики. Перший з них –  перехід до обов'язкового об'єднання територіальних громад, другий – впровадження земельної реформи. Висока щільність населення, невеликий розмір земельних паїв в умовах впровадження ринку землі можуть призвести до соціального напруження, а в перспективі – до відтоку населення з місць компактного проживання національних меншин.

Артем Филипенко наголосив на необхідності впровадження інструментів державної регіональної політики, спрямованих на соціально-економічний розвиток південних районів Одеської області. Також, на думку науковця, сьогодні потребує вдосконалення чинна нормативно-правова база, яка регулює статус і права національних меншин в Україні. Зокрема, процес "Про національні меншини в Україні", який був ухвалений на початку незалежності, потребує нової редакції з урахуванням сучасних європейських практик та змін, що відбулися в державі.