Карантинний рейтинг платників податків

Масштабна пандемічна пауза навесні 2020 року спровокувала цілий каскад економічних криз у світі. Додатковим випробуванням стала також і криза на ринку праці, коли кадрова система багатьох підприємств повинна була миритися з тим, що робітники масово йдуть у вимушені відпустки по догляду за малолітніми дітьми або перебувають на тривалих лікарняних.

Однак разом із негативними явищами зниження інвестицій та зайнятості були й позитивні. Криза стала поштовхом до оптимізації та трансформації робочих процесів в онлайн, що зрештою дало суттєву економію ресурсів. Зауважимо, що діджиталізація також торкнулася зазвичай пасивних до інновацій державного та комунального секторів.

Карантинні обмеження неоднорідно вплинули на різні види діяльності. Найбільше локдауни призвели до втрату малого та середнього бізнесу передусім у готельно-ресторанній, туристичній і розважальній сферах. Тож логічно, що основна державна фінансова допомога призначалася саме для них. Для великого бізнесу певним полегшенням став мораторій на податкові перевірки. Розширені державою пільги щодо благодійності для медичних закладів додатково спонукали багато великих компаній виявити більше корпоративної соціальної відповідальності. У майбутньому вона обов’язково повертатиметься лояльністю їх працівників, клієнтів і споживачів.

“Золото” за “Укрнафтою”

Після локдауну з другої половини минулого року економіка почала адаптуватися до карантинних обмежень. Позитивний вплив для України мала сприятлива кон’юнктура на традиційних зовнішньоекономічних ринках. У підсумку карантинний рік істотно позначився на рейтингу ТОП-200 найбільших платників податків України.

Уперше рейтинг ТОП платників податків очолило ПАТ «Укpнaфта», яке посідало 8 місце в рейтингу 2019 року із найбільшим «історичним» податковим боргом. У грудні 2020 року компанія перерахувала до спеціального фонду державного бюджету 28,9 млрд грн. Ця сума включала борг зі сплати ПДВ, податку на прибуток і рентної плати, нараховані штрафи та пені за несвоєчасну сплату грошових зобов’язань. У підсумку компанія повністю погасила податкову заборгованість перед державою. Операція стала результатом угод між ПАТ «Укрнафта» іНАК «Нафтогаз України» (3 місце в рейтингу) за участі парламенту та уряду.  

Тютюн виходить у лідери

Щорічне просування тютюнових виробників у рейтингу пояснюється прискореним зростанням ставок акцизів із сигарет. За підсумками 2020 року компанії посіли з 4-ї по 6-ту сходинки: ПрАТ «Філіп Морріс Україна», ПрАТ «В.А.Т.-Прилуки», ПАТ «Джей Ті Інтернешнл Україна» відповідно. Зберегло позиції ПрАТ «Імперіал Тобакко Продакшн Україна» (12 місце). Істотно підвищили позиції також ТОВ «Винниківська тютюнова фабрика» і ТОВ «Марвел Інтернешнл Тобакко Груп».      

Рітейл набирає обороти

Оборот роздрібної торгівлі в 2020 р. відносно 2019 р. збільшився на +8,4%. Причому уповільнення обороту припало на березень-червень, а з другої половини минулого року він уже прискорювався. Абсолютна більшість галузевих учасників рейтингу поліпшила свої позиції: ТОВ «АТБ-Маркет» (+2 позиції на 11 місце), ТОВ «Епіцентр К» (+7 на 23 місце), ТОВ «Сільпо-Фуд» (+15 на 26 місце), ТОВ «МЕТРО Кеш енд Кері Україна» (+8 на 58 місце), ТОВ «Фора» (+63 на 73 місце), ТОВ «Ашан Україна Гіпермаркет» (77 місце без змін), ТОВ «Руш» із мережею магазинів EVA (злет на 97 місце), ТОВ «Новус Україна» (+5 позицій на 104 місце) тощо. Показово, що ПІІ «МакДональдз Юкрейн ЛТД» попри карантин зберіг свої позиції в рейтингу з попереднього року на 54 місці, чому сприяли можливості McDrive та McDelivery разом зі стрімким розвитком сервісів швидкої доставки їжі.

Медикаменти з доставкою — підйом для пошти

Поліпшили позиції в рейтингу ТОП платників податків 2020 р. два найбільші поштові оператори. ТОВ «Нова Пошта» додала +8 позицій на 19 місце. У свою чергу, АТ «Укрпошта» додала +4 позиції на 40 місце. У 2020 р. вона продемонструвала і збільшення обсягів за основними напрямками діяльності. Як відомо, у березні 2020 р. «Укрпошта» запустила доставку ліків з аптек у всі куточки України, що стало справжнім порятунком для жителів невеличких селищ і сіл. За рік співпраці з аптеками та фармацевтичними компаніями через «Укрпошту» українці замовили близько 260 тис. посилок із лікарськими засобами на майже 100 млн грн. Кількість відправлень із ліками до сіл протягом року склала 70%.        

Транспорт втрачає позиції

Карантинні обмеження істотно погіршили показники транспортної галузі. Так, на підприємствах транспорту в2020 р. вантажообіг становив 85,7% від обсягу 2019 р., пасажирообіг — 46,1% відповідно. Очевидно, падіння обсягів перевезення вантажів було не таким глибоким, як щодо кількості пасажирів.

Причому пасажирообіг у 2020 р. найбільше скоротився на авіаційному (35,6%) та залізничному (36,8%) транспорті. Як наслідок, у рейтингу ТОП платників податків позиції двох найбільших вітчизняних транспортних підприємств погіршилися. АТ «Українська залізниця» знизилася на -2 позиції до 7 місця. Так, якщо в 2019 р. було продано 53,4 млн квитків, то за 2020 р. — лише 19,5 млн. За підсумками 2020 р. збитки «Укрзалізниці» склали 11,5 млрд грн. Згідно із затвердженим урядом наприкінці березня ц.р. консолідованим фінансовим планом, у 2021 р. очікується 3,6 млрд грн прибутку.

За результатами перемовин із профспілками «Укрзалізниця» з 15 квітня ц.р. відновлює п’ятиденний робочий тиждень для всіх залізничників. Найбільшим падінням у рейтингу ТОП-200 платників податків відзначилося ДП «Міжнародний аеропорт «Бориспіль». Так, якщо в рейтингу 2019 р. аеропорт посідав 35-те, то в 2020 р. він опустився аж на 199 місце, втративши за карантинний рік -164 позиції.

Криза в галузі, викликана пандемією, призвела до небувалого спаду пасажиропотоків. Так, якщо в 2019 р. було обслуговано понад 15 млн пасажирів, то у квітні-травні 2020 р. пасажиропотік практично повністю зник. Виконувалися лише поодинокі рейси, що доставляли додому громадян України.

По закінченні глобального локдауну перевізники намагалися активно відновлювати авіасполучення, але кількість їх рейсів була значно меншою за традиційну. Дещо аеропорт «рятували» традиційні для українців чартерні напрямки — Туреччина та Єгипет. Відновлення на інших напрямках відбувалося ще більш повільними темпами. Однак на фоні зменшення кількості пасажирських рейсів минулого року «Бориспіль» зафіксував збільшення кількості вантажних. У період скасування пасажирських рейсів деякі перевізники виконували вантажні рейси звичайними пасажирськими літаками, демонтувавши крісла на частині свого флоту.

Ефектний “зліт” держпідприємств

Вплинули на рейтинг ТОП платників податків і реформи на енергетичному ринку. Стрімко злетіло в рейтингу ТОВ «Оператор ГТС України» — зі 130 місця у 2019 р. до 8 місця у 2020 р., або на +122 позиції. Компанія є природною монополією, що забезпечує транспортування природного газу споживачам України та країн ЄС. Товариство було створене в 2019 р. з метою виконання міжнародних зобов’язань перед Енергетичним Співтовариством щодо забезпечення незалежності оператора газотранспортної системи України. Ще більш стрімко злетіло в рейтингу ДП «Гарантований покупець» — зі 192 у 2019 р. до 38 місця у 2020 р., або на +154 позиції. Утворене урядом 19.04.2019 р. держпідприємство викуповує електроенергію з відновлювальних джерел за встановленим «зеленим» тарифом і забезпечує доступність електроенергії для населення.

Непохитні лише банки

Банківський сектор стійко пройшов коронакризу. Фінансовий стан банків погіршився, проте кількість збиткових не зросла. У 2020 р. банки отримали 41,3 млрд грн чистого прибутку, що на 29% менше аналогічного періоду 2019 р., коли банківський сектор заробив 58,4 млрд грн. Як наслідок, рейтинг ТОП-200 платників податків зазнав певних коливань, але вони не спричинили істотних змін.

Очолив рейтинг традиційно «ПриватБанк» (13 місце). Саме він сформував 61% прибутку банківської системи (25,3 млрд грн), а п’ять найприбутковіших банків сконцентрували 89% її прибутку. Наступними в рейтингу ТОП платників податків банківського сектору стали«Ощадбанк» (32 місце), «Райффайзен Банк Аваль» (37), «ПУМБ» (48), «Альфа-Банк» (53), «Укргазбанк» (71 місце). Істотно додав позицій у рейтингу сплати податків «ОТП Банк» (+31 позиція на 79 місце). Натомість знизив позиції в рейтингу державний «Укрексімбанк» (-59 позицій на 98 місце) і в результаті опинився наприкінці рейтингу ТОП-100 платників податків. Його збиток за 2020 р. сягнув рекордних 5,6 млрд грн.

Очікується, що минулорічне падіння економіки України на -4% зміниться її дзеркальним зростанням на +4% у поточному році. Звісно, найбільші надії покладаються на прискорення вакцинації. В очікуванні будемо виходити з логіки, що криза надає можливості для розвитку. І якщо поточна криза наймасштабніша від часів Другої світової війни, то вона має надати ще більші та унікальніші можливості. Тож нині завданням усіх платників податків є своєчасно та повно їх використати. Звичайно, із користю для майбутнього наповнення бюджету.
 

Зручніше отримувати якісну аналітику в месенджері? Підписуйтеся на наш Telegram-канал: t.me/niss_gov_ua

 

Джерело: РЕЙТИНГ. Бізнес в офіційних цифрах

Фото: НІСД, freepik.comРЕЙТИНГ. Бізнес в офіційних цифрах