Чи можлива відлига у відносинах між Індією та Китаєм?

Специфіка індійсько-китайських відносин полягає в тім, що обидві держави протягом багатьох років є суперниками за регіональний вплив.

Це суперництво ґрунтується на двох основних засадах.

  • По-перше, обидві держави сприймають себе як унікальні цивілізації, що мають автентичні культури, величезні ресурси, зокрема людський потенціал, економіку, обсяги ВВП, потужні збройні сили. Усі ці особливості є підставами претензій на регіональне лідерство.
  • По-друге, існують історичні конфлікти, що зводяться до територіальних суперечок у Тибеті та районі Ладакх (спірний регіон Аксайчин). Прикордонне питання є однією з найболючіших тем у відносинах Індії та Китаю.

Останнім часом відносини між Індією та Китаєм були досить напруженими. Вони супроводжувалися збройними зіткненнями у спірних прикордонних районах, підтриманням полярних концепцій: Китай розвивав «Один пояс, один шлях», Індія – «Вільний та відкритий Індійсько-Тихоокеанський регіон». Індія розгорнула активну роботу в QUAD, однак КНР сприймає цей діалог як такий, що спрямований на стримування Китаю.

Проте наразі баланс сил у регіоні похитнувся через політичне та економічне послаблення Росії у результаті розпочатої нею широкомасштабної війни проти України, на тлі якої можна спостерігати ознаки того, що період конфронтації між Китаєм та Індією змінюється періодом відлиги.

Китай та Індія офіційно посіли позиції нейтралітету щодо російської воєнної агресії проти України, підтримують контакти з обома сторонами конфлікту. Це спричинено прагматичними чинниками.

Але Індія та Китай вже робили раніше кілька невдалих спроб збалансувати свої відносини. І наразі є кілька тенденцій, здатних завадити потенційному зближенню Пекіна та Делі. Тому відлига в індійсько-китайських відносинах, ймовірно, буде дуже умовною, і нині зарано робити будь-які точні прогнози щодо успішності цього процесу.

 

Отримуйте якісну та актуальну аналітику від НІСД у зручному для вас форматі:

- читайте нас у Telegram 
- слухайте на Google Podcast 
- дивіться на YouTube

Фото: НІСД

 

Докладніше в аналітиці: