29 червня індонезійський президент Джоко Відодо прибув з візитом до Києва, де зустрівся з Президентом України Володимиром Зеленським. Це був перший візит лідера азійської держави до нашої держави від початку російського вторгнення.
Під час переговорів лідери України та Індонезії обговорили ключові питання глобального порядку денного, зокрема, деблокаду українських морських портів і відновленню експорту вітчизняної аграрної продукції в повному обсязі.
Джоко Відодо наголосив на великому значенні України для світової продовольчої безпеки. На переконання індонезійського президента, треба зробити все можливе, щоб забезпечити безперешкодний експорт з України, зокрема, колективними зусиллями ООН.
Президенти обговорили перспективи повоєнної відбудови України. Джоко Відодо заявив про готовність уряду його країни взяти участь у відбудові Київської області. Зокрема, Індонезія долучиться до відновлення медичної інфраструктури.
Джоко Відодо нагадав, що Україна та Індонезія мають дипломатичні відносини впродовж 30 років, і запевнив у налаштованості на подальший активний розвиток стосунків між державами. За його словами, нинішній візит індонезійської делегації в Україну — це вияв стурбованості ситуацією, що склалася в нашій державі. Він зазначив, що мета візиту — допомога у врегулюванні конфлікту між Україною та РФ.
Окрім цього, під час візиту індонезійської делегації до Києва міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба і міністр закордонних справ Індонезії Ретно Марсуді підписали угоду про безвізовий режим між державами.
За інформацією МЗС України, угода передбачає безвізові подорожі для громадян обох держав із короткостроковим перебуванням — до 30 днів протягом кожного візиту. Загалом українці користуються можливістю безвізового в’їзду в Індонезію з 2016 р. згідно з відповідним одностороннім рішенням індонезійської сторони. Відповідно до нової угоди, країни встановлять взаємний режим безвізових поїздок усіх категорій громадян на постійній основі.
Після візиту до України Джоко Відодо вирушив до Москви.
На спільній з президентом РФ прес-конференції індонезійський лідер заявив, що Росія та Україна є одними із світових «хлібних кошиків», тому зусилля щодо відновлення світових ланцюжків постачання неможливі без постачань російських продовольства та добрив та українського зерна. У зв’язку з цим Відодо висловив сподівання, що Росія не перешкоджатиме експорту Україною зерна, зокрема пшениці, і не запровадить квоти та обмеження на добрива (у березні Росія заборонила експорт зернових до країн ЄАЕС[1] до 30 червня).
Відодо також заявив, що під час переговорів на саміті G7 він закликав лідерів держав G7 надати гарантії звільнення від санкцій російського продовольства та добрив.
Візит індонезійського президента до України та РФ мав дві основні мотивації: вихід Індонезії на глобальну політичну арену й утвердження держави в якості регіонального лідера, а також – забезпечення успішного проведення саміту G20 у листопаді на індонезійському острові Балі (Індонезія цього року головує у G20). На саміт були запрошені український, і російський президенти. Разом з тим, Президент України В.Зеленський заявив, що участь нашої держави у саміті залежатиме від складу учасників заходу. Досі невідомо про рішення щодо формату участі Путіна, який прийняв запрошення від президента Відодо.
Індонезія – держава з економікою, що стрімко розвивається, яка бачить себе лідером АСЕАН[2] і в перспективі лідером нового ісламського світу. Рішення особисто поспілкуватися з президентами України та РФ є спробою проявити себе в якості впливового лідера і продемонструвати залучення своєї держави до вирішення проблем світового порядку денного.
Отримуйте якісну та актуальну аналітику від НІСД у зручному для вас форматі:
- читайте нас у Telegram
- слухайте на Google Podcast
- дивіться на YouTube
Фото: НІСД
[1] Євразійський економічний союз, що включає крім РФ Білорусь, Вірменію, Казахстан та Киргизстан.
[2] Асоціація держав Південно-Східної Азії