Візит міністра закордонних справ Індії С.Джаяшанкара до Москви

Проаналізовано підсумки візиту міністра закордонних справ Індії С.Джаяшанкара до Росії, що відбувся 7-8 листопада 2022 р. у контексті можливості трансформації нейтральної позиції Індії щодо повномасштабної агресії РФ проти України

Висновки:

  1. Індійська позиція стосовно російської агресії в Україні залишається незмінною: нейтралітет та заклик до припинення конфлікту шляхом дипломатичного діалогу. Проте, останнім часом такий підхід в дусі «позитивного нейтралізму» демонструє потенціал певного впливу на російську сторону, яка має прислуховуватися до своїх партнерів в Азії, Індії зокрема.
  2. Візит міністра закордонних справ Республіки Індія (РІ) С.Джаяшанкара до Москви відбувся напередодні саміту Великої Двадцятки на Балі, очевидно, сторони намагалися узгодити свої позиції на цьому заході. Потрібно брати до уваги, що Індія переймає головування від Індонезії в G-20, від неї багатою мірою буде залежати модальність відносин з Росією у цьому багатосторонньому форматі.
  3. Очевидним є намагання РІ сприяти закінченню російсько-української війни як можна швидше, оскільки агресія Росії проти України має багато негативних наслідків як для глобальної та регіональної безпеки, так і для Індії безпосередньо (в першу чергу це стосується проблем з постачанням продовольства). Тому в разі виникнення опції переговорів Індія буде готова надати свої посередницькі послуги.
  4. Для Індії війна РФ проти України є вкрай незручною, оскільки змушує маневрувати між західними союзниками та партнерами в Азії, в першу чергу – самою Росією. РІ негативно ставиться до агресії і ядерного шантажу РФ, у той же час не приєднується до західних санкцій проти Росії і продовжує купувати дешеву російську нафту, зумовлює це національними інтересами країни. Найкращим варіантом для індійської сторони було б припинення війни і збереження самостійної нейтральної позиції.
  5. РІ залишається однією з небагатьох країн, яка користується певним рівнем довіри обох сторін, тому існує ймовірність того, що Індія може відігравати більш активну роль у запровадженні шляхів припинення воєнних дій.

7-8 листопада 2022 р. відбувся візит міністра закордонних справ Індії С.Джаяшанкара до Москви. Йому передувала активна дипломатична робота індійської сторони з колегами з США та Великої Британії. На найвищому рівні (міністрів закордонних справ та прем’єр-міністрів) агресія Росії проти України та реакція на неї обговорювалася під час індійсько-британських перемовин вже після обрання прем’єр-міністром Великої Британії Ріші Сунака. Першим закордонним лідером, з яким переговорив телефоном новообраний прем’єр, був Президент України В.Зеленський; невдовзі Р.Сунак мав телефонну розмову з прем’єр-міністром Індії Н.Моді, під час якої обговорювалося українське питання. Нейтральна позиція Індії перебуває в центрі уваги, в тому числі в парламенті Великої Британії, де пройшли чергові дебати щодо ситуації в Україні. Було підтверджено, що індійський нейтралізм розглядається як принципова позиція, але також – як потенційна можливість впливати на дії РФ в Україні. Саме в такому ключі це питання розглядалося під час першої телефонної розмови Р.Сунака і Н.Моді[1].

Індійську позицію щодо війни в Україні обговорив державний секретар закордонних справ та у справах співдружності Дж.Клеверлі під час візиту в Індію наприкінці жовтня для участі у спеціальному засіданні Антитеррористичного комітету ООН в м.Мумбаї. Міністр С.Джаяшанкар повідомив через свій Твіттер, що мав продуктивну розмову з держсекретарем Дж.Клеверлі, під час якої обговорювалися питання «українського конфлікту», ситуації в Індо-тихоокеанському регіоні та проблеми двосторонніх відносин (зокрема, прогрес у створенні зони вільної торгівлі). Той факт, що Україна згадана у цьому переліку першою, свідчить про важливість для обох сторін позиції Індії щодо російсько-української війни.

У такому ж контексті слід розглядати телефонну розмову Державного секретаря США Ентоні Блінкена з очільником індійського МЗС. Дипломати обговорили регіональні та глобальні питання, включаючи співпрацю в боротьбі з тероризмом. У розмові Е.Блінкена в С.Джаяшанкаром також було приділено увагу російсько-українській війні, її наслідкам для безпеки континенту і світу та індійському ставленню до неї.

Перед тим Індія чітко заявила про неприпустимість ядерного шантажу, а  міністр оборони Індії Раджнат Сінгх під час телефонної розмови з очільником  міноборони РФ Шойгу наголосив, що вдаватися до ядерної зброї у війні проти України неприпустимо. Р. Сінгх вкотре озвучив індійську позицію щодо необхідності діалогу та дипломатичного шляху для якнайшвидшого вирішення конфлікту. Він зазначив, що жодна сторона не повинна вдаватися до ядерного варіанта, оскільки перспектива використання ядерної або радіологічної зброї суперечить основним принципам гуманності.

Таким чином, спостерігається активне залучення Індії до обговорення російської агресії в Україні з провідними міжнародними акторами – союзниками України. Більш того, можемо говорити про певний впив Індії на поведінку Росії, принаймні – про адресні заяви щодо неприпустимості застосування ядерної зброї. За повідомленнями західних ЗМІ, це вже не перше втручання нейтральної Індії в плани путінської Росії щодо України: індійська сторона переконувала РФ не допустити ядерної катастрофи на Запорізькій атомній станції. Також є свідчення про позамедійну присутність Делі у фіналізації Зернової угоди і розблокування чорноморських шляхів для транспортування продовольства. Згадували ЗМІ і про бажання французької сторони, особисто Президента Е.Макрона, залучити індійських колег до посередницької місії, враховуючи хороші відносини Республіки Індія як з РФ, так і з Україною[2]. І хоча поки що такий формат не виглядає можливим, сам факт усвідомлення потенціалу нейтральної Індії як чинника впливу на РФ західними державами є надзвичайно показовим.

Напередодні візиту С.Джаяшанкара до Москви спікер МЗС Індії А. Багчі підтвердив незмінність позиції своєї держави щодо війни в Україні, «Ми завжди наголошували на необхідності повернення до діалогу та дипломатії, і я впевнений, що міністр обов’язково на цьому наголосить», — заявив він[3].

Дводенне перебування С.Джайшанкара у РФ стало першим візитом індійського високопосадовця до Москви після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну. Його супроводжували представники семи різних міністерств. Глава індійського зовнішньополітичного відомства  зустрівся зі своїм російським колегою С.Ллавровим і віце-прем’єр-міністром і міністром торгівлі та промисловості Д.Мантуровим - головою Індійсько-російської міжурядової комісії з питань торгівлі, економічного, наукового, технологічного і культурного співробітництва. Слід зазначити, що Лавров відвідував Делі в квітні цього року, а в серпні в Москві побував радник з питань національної безпеки Індії А.Довал, тож візит розглядається як продовження регулярного двостороннього діалогу на найвищому рівні[4].

В РФ вдячні Індії за те, що вона публічно не звинуватила Росію у війні та продовжила утримуватися в ООН при голосуванні за резолюції, в яких засуджується російська агресія.

З іншої сторони, Індія неодноразово заявляла, що виступає проти агресії, порушення суверенітету незалежної держави і ядерного шантажу, а також висловлювала відданість нормам міжнародного права. «Ми вважаємо, що конфлікт не служить інтересам нікого – ані учасників, ані власне міжнародної спільноти», заявляв міністр закордонних справ Джайшанкар на прес-конференції під час візиту до Австралії, і повторив ці заяви на полях засідань Генеральної Асамблеї ООН. Прем’єр-міністр Індії Нарендра Моді звернувся до російського президента під час телемарафону в рамках саміту ШОС в Самарканді, і нагадав, що «сьогоднішня епоха не є епохою війн». Дипломатія та діалог – єдиний шлях для вирішення конфліктів, наполягає індійська сторона. Такі ж тези, очевидно, були повторені й під час зустрічей міністра закордонних справ Індії в Москві. Оскільки Індія не називає Росію агресором публічно, саме двосторонні зустрічі надають більше можливостей для роз’яснення позицій сторін. Приватні розмови, на відміну від публічних закликів, можуть бути навіть більш результативними, вважають відомі індійські аналітики, наприклад Харш В.Пант - керівник програми стратегічних досліджень з аналітичного центру Observer Research Foundation[5].

В заяві МЗС Росії повідомлялося, що основними питаннями двосторонніх  переговорів є торгівля, використання національних валют у розрахунках, перспективні проєкти в енергетиці, зокрема на арктичному шельфі та Далекому Сході Росії, а також – постачання російської зброї і техніки до Індії. Серед міжнародних проблем були озвучені питання боротьби з тероризмом, іранська ядерна угода, ситуації в Сирії, Афганістані та Україні. С.Джаяшанкар перед зустріччю з Лавровим підкреслив, що дві держави залучені до багатьох питань глобального порядку денного і підтримують продуктивний діалог. Це вкрай важливо з огляду на цілий ряд безпекових проблем у світі, найсерйознішою з яких наразі є «український конфлікт»[6].

В ЗМІ відсутня інформація про конкретні питання, обговорені у контексті війни в Україні, проте тема була озвучена обома сторонами як частина питань переговорів. На спільній прес-конференції за результатами зустрічі Лавров заявив, що РФ «високо цінує позицію Індії щодо кризи в Україні», тоді як Джаяшанкар повторив слова Н.Моді про те, що зараз війна не на часі, та висловив готовність сприяти мінімізації ризиків від неї заради глобальної стабільності, щоправда без жодної конкретної пропозиції. Решта заяв стосувалися двосторонніх відносин, ситуації в Азії та Афганістані зокрема та співпраці в багатосторонніх форматах, міністр визнав двосторонні відносини з РФ такими, від яких Індія має здобутки[7].

З точки зору індійської влади, війна в Україні не може бути довготривалим конфліктом, її припинення — в тому числі в інтересах Індії: війна створила величезний виклик для індійської дипломатії, якій стає усе складніше  балансувати між Росією та Заходом. РІ продовжує співпрацю у багатосторонніх форматах як з РФ (ШОС, БРІКС) так і з США (QUAD). На відміну від партнерів по «Четвірці», Нью-Делі відмовився підтримати санкції проти Росії. Більш того, Індія продовжить закупівлю російської нафти за зниженими цінами (це підтвердив С.Джаяшанкар). Після зменшення закупівель влітку, у жовтні 2022 р. Індія знов збільшила імпорт російських енергоносіїв, і тепер РФ є її найбільшим постачальником нафти (22%), обігнавши традиційних експортерів - Ірак (20,5%) та Саудівську Аравію (16%)[8].

Однак, чим довше триватиме війна в Україні, тим менше простору залишається в Індії, яка не бажає остаточного відмежування від західних країн. Так само не йдеться про переривання сталих торгівельно-економічних зав’язків з Росією, що і підтвердив візит С.Джаяшанкара. Більш того, війна в Україні відкриває нові можливості для індійського бізнесу в РФ (Індія вже має досвід співпраці з підсанкційним Іраном). У своїх намаганнях посилити власну геополітичну вагу, Індія, яка є одночасно партнером Заходу і Сходу, продовжуватиме використовувати свої важелі для впливу на Росію. Україні важливо належним чином оцінити «позитивний нейтралізм» Індії і продовжувати співпрацю з нею та західними партнерами для використання можливостей цієї держави щодо припинення агресивних дій РФ.

 

Отримуйте якісну та актуальну аналітику від НІСД у зручному для вас форматі:

- читайте нас у Telegram 
- слухайте на Google Podcast 
- дивіться на YouTube

Фото: НІСД

[1] https://timesofindia.indiatimes.com/world/uk/indias-neutrality-on-ukraine-has-been-raised-with-s-jaishankar-and-pm-narendra-modi-since-rishi-sunak-became-pm/articleshow/95285998.cms

[2] https://www.nytimes.com/2022/11/06/world/asia/india-ukraine-russia.html

[3] https://www.mea.gov.in/media-briefings.htm?dtl/35853/Transcript_of_Weekly_Media_Briefing_by_the_Official_Spokesperson_November_03_2022

[4] https://www.mea.gov.in/press-releases.htm?dtl/35849/Visit_of_External_Affairs_Minister_to_the_Russian_Federation_November_0708_2022

[5] https://ukrainian.voanews.com/a/indian-foreign-minister-heads-to-russia-for-talks-expected-to-include-ukraine-conflict-/6823988.html

[6] https://www.mea.gov.in/Speeches-Statements.htm?dtl/35861/Opening_remarks_by_External_Affairs_Minister_Dr_S_Jaishankar_at_the_meeting_with_Foreign_Minister_of_the_Russian_Federation_Mr_Sergey_Lavrov

[7] https://www.thehindu.com/news/national/on-ukraine-conflict-india-counsels-a-return-to-dialogue-and-diplomacy-says-jaishankar-in-moscow/article66110757.ece

[8] https://www.dawn.com/news/1719661/every-country-can-import-russian-oil-like-india-says-us