Результати проміжних виборів до Конгресу США

8 листопада 2022 р. в США відбулися проміжні вибори до Конгресу (midterm elections), вибори губернаторів та до законодавчих зборів частини штатів. Прогнозована зміна більшості в обох палатах Конгресу позначиться на політичній ситуації насамперед всередині Сполучених Штатів. Зовнішня політика залишається більшою мірою прерогативою президента, а отже основні позиції зовнішньополітичного курсу адміністрації Джо Байдена не зазнають критичних змін у перспективі наступних двох років.  

Висновки

  • Попри внутрішньополітичні виклики, пов’язані з партійною поляризацією американського суспільства, процес та результати виборів продемонстрували стійкість політичної системи США та важливу у глобальному масштабі з огляду на стратегічну конкуренцію цієї держави з авторитарними режимами спроможність демократії мирно вирішувати найбільш гострі суспільні конфлікти
  • Проміжні вибори фактично розпочинають етап президентської кампанії 2024 року. Це означатиме подальше поглиблення партійного протистояння, зміщення фокусу політичної боротьби на внутрішні проблеми за умов складної економічної ситуації, а також дискусіями щодо ключових питань зовнішньополітичного порядку денного, зокрема, протистояння з Китаєм, рівень підтримки України у боротьбі зі збройною агресією РФ, безпекові перспективи Європи тощо.
  • Виходячи з наявних результатів, республіканська партія здобуває перевагу в Палаті представників. Ситуація в Сенаті залишається невизначеною, є імовірність утримання мінімальної більшості за демократичною партією. Однак вже зараз можна говорити, що прогнозована напередодні т.зв. «червона хвиля» перемоги республіканців не відбулася.
  • Посилення республіканців у Конгресі не змінить принципову позицію США щодо підтримки України у війні з РФ. Загроза відмови від політики підтримки України є мінімальною. Проте присутні ризики щодо зниження динаміки надання допомоги, її обсягів та призначення внаслідок міжпартійного протистояння.
  • Завданням України залишається активна комунікація задля забезпечення двопартійної підтримки зусиль нашої держави в обороні від агресії, зокрема демонстрація ефективності використання американської допомоги та масштабів власних зусиль України задля перемоги. 

Склад Палати представників (435 депутатів) повністю переобирається кожні 2 роки,  Сенат (100 сенаторів) оновлюється на третину, цього разу вибори сенаторів пройшли 35 штатах. Офіційні підсумки виборів мають бути оголошені не пізніше 29 листопада, а повноваження новий склад Конгресу отримає 3 січня 2023 року.

На 10 листопада у Палаті представників республіканці здобули 207 місць, демократи 189 (для перемоги необхідно здобути 218 місць), в Сенаті на даний момент зберігається мінімальна перевага республіканців 49/48[1], причому через вже оголошені перевибори в Джорджії остаточні результати можуть бути оголошені після 6 грудня. Демократи все ще зберігають шанс на мінімальну перевагу у верхній палаті завдяки вирішальному голосу віце-президента К.Харріс.

Демократична партія продемонструвала непоганий рівень підтримки, кращий, ніж очікувався за результатами попередніх опитувань та виходячи з відносно низького рейтингу президента Дж.Байдена (на 08.11.2022 лише 39%)[2].  

Натхненний результатами демократів, що перевершили найбільш оптимістичні прогнози, президент Байден заявив, що «партія втратила менше місць у Палаті представників, ніж на будь-яких перших проміжних виборах президента-демократа за останні 40 років», що незалежно від остаточних виборів готовий працювати зі своїми колегами-республіканцями – «американський народ чітко дав зрозуміти, що очікує від республіканців готовності працювати зі мною», та що він має намір балотуватися на другий термін, але не поспішає з ухваленням рішення — і що його терміни не будуть визначатися очікуваною заявою попередника[3].

На тлі несподіваного електорального успіху можна очікувати ефекту згуртування довкола фігури президента, хоча й питання другого терміну залишається дискусійним навіть в середовищі його прихильників.

Щодо міжпартійної боротьби, демократи очікувано використовуватимуть в передвиборчій кампанії продовження численних судових процесів проти Д.Трампа, членів родини та його прихильників, пов’язаних як із несплатою податків, шахрайством, а також продовження слідства щодо нападу на Капітолій у січні 2021 р.

Перевага республіканців в Палаті представників та можливість отримання її в Сенаті ускладнюватиме президенту Дж.Байдену проведення своїх рішень через законодавчий орган держави. В умовах жорсткого протистояння президентським ініціативам доволі складно буде отримати схвалення і фінансування.

Не можна відкидати імовірності ініціативи початку процедури імпічменту, про що неодноразово заявляли прибічники Дональда Трампа.  Очевидним мотивом є особиста помста колишнього президента, однак для цей план вочевидь не може бути реалізований через відсутність 2/3 голосів членів Сенату. Разом з тим, прогнозована «червона хвиля» тотальної переваги республіканців (246 місць в Палаті представників, 54 в Сенаті) не відбулася. Противники Трампа всередині партії схильні звинувачувати саме його у здобутій непереконливій перевазі, що радикальні заяви його найбільш одіозних прибічників (таких як Marjorie Taylor Greenes та Matt Gaetzes) відштовхнули частину електорату.

У цьому плані знаковим стало переобрання республіканського губернатора Флоріди Рона ДеСантіса з переконливою перевагою у майже мільйон голосів, який є потенційним суперником Трампа як партійний кандидат у майбутніх президентських перегонах.

Республіканська партія постає перед викликом, коли від неї очікуватимуть рішучих політичних кроків, прихильники жорсткої лінії вдаватимуться до більш радикальних заяв і вимог (наприклад, щодо заборони абортів на національному рівні), що можуть істотно підірвати позиції республіканців серед поміркованих верств.

Підтримка України. Збільшення частки республіканців а законодавчому органі США може стати «відкладеним» викликом у справі підтримки України, враховуючи зростання кількості американців, що вважають допомогу США Україні надмірною (20% у вересні проти 7% у березні 2022 р.; серед прихильників республіканців – до 32%)[4].

Лідери республіканців неодноразово заявляли про подальшу підтримку України. Однак очевидно, що вона не буде безумовною і автоматичною, посилюватимуться процедури і механізми підзвітності (Кевін Маккарті, очільник республіканців в Палаті представників). Це може істотно вплинути на динаміку надання у першу чергу військової допомоги.

Пом’якшити подібний сценарій може схвалення двопартійного законопроекту про виділення нового пакету допомоги Україні на суму до 50 млрд дол. до січня 2023 року, який би допоміг «Україні протриматися до кінця року»[5]. 

Безсумнівним позитивом для української сторони залишається рішення про ленд-ліз (Ukraine Democracy Defense Lend-Lease Act), ухвалене у 2022 фінансовому році, а отже, за відсутності форс-мажору, воно реалізовуватиметься незалежно від політичних обставин, у наперед визначених обсягах і термінах. Доцільно зауважити на традиційному для республіканської партії лобіюванні інтересів військово-промислових корпорацій, які залучені до виготовлення окремих видів озброєння, що вже постачаються в Україну (Raytheon Technologies Corporation,  Lockheed Martin Corporation та інші.)

 

Отримуйте якісну та актуальну аналітику від НІСД у зручному для вас форматі:

- читайте нас у Telegram 
- слухайте на Google Podcast 
- дивіться на YouTube

Фото: НІСД

[1] https://www.nytimes.com/interactive/2022/11/08/us/elections/

[2] https://graphics.reuters.com/USA-BIDEN/POLL/nmopagnqapa/

[3] Remarks by President Biden in Press Conference. Nov 9, 2022 https://www.whitehouse.gov/briefing-room/speeches-remarks/2022/11/09/re…

[4] As war in Ukraine continues, Americans’ concerns about it have lessened. Sept 22, 2022 https://www.pewresearch.org/fact-tank/2022/09/22/as-war-in-ukraine-continues-americans-concerns-about-it-have-lessened/

[5] With GOP skeptics of Ukraine aid poised to gain seats in Congress, lawmakers look to lock in a huge military assistance package. Oct 20, 2022

https://www.nbcnews.com/politics/congress/gop-ukraine-skeptics-poised-g…