Моніторинг допомоги міжнародних фінансових інститутів та окремих держав Україні (10 жовтня – 14 листопада)

Міжнародний валютний фонд

Рада виконавчих директорів МВФ 7 жовтня 2022 р. ухвалила рішення про виділення коштів розміром 50 % від квоти України в рамках Інструменту швидкого фінансування (RFI), а саме – 1 005,9 млн спеціальних прав запозичення (СПЗ). Україна змогла отримати додаткові кошти завдяки розширенню RFI, яке Рада виконавчих директорів Фонду затвердила 30 вересня 2022 р.

13 жовтня Україна отримала 1,3 млрд дол. США від МВФ в рамках RFI. Кошти буде спрямовано на фінансування першочергових видатків державного бюджету: посилення обороноздатності, виплату пенсій, соціальні програми та підтримку економіки[1].

Світовий банк

Світовий банк 24 жовтня повідомив про виділення Україні додаткових 500 млн дол. США[2]. Фінансування здійснюється через Міжнародний банк реконструкції та розвитку, основну кредитну організацію групи Світового банку, під оголошені у вересні гарантії Великої Британії. Термін погашення кредиту – 19 років із п’ятирічним пільговим періодом. Процентна ставка – 0,25 % річних. Гроші від Світового банку буде спрямовано до держбюджету України на відшкодування виплат заробітної плати працівників бюджетної сфери та соціальні виплати.

Світовий банк, який є другим після МВФ кредитором України, мобілізував 13 млрд дол. США екстреного фінансування для нашої держави, з яких 11,4 млрд дол. США вже виділили[3].

Європейський інвестиційний банк

З 10 по 13 жовтня 2022 р. Україна отримала 550 млн євро фінансової допомоги від Європейського інвестиційного банку (ЄІБ)[4]. 

Ці кошти є другою частиною другого пакету допомоги, розробленого у співпраці з Європейською комісією, на загальну суму 1,59 млрд євро. Ця фінансова допомога гарантується ЄС у межах Мандату на зовнішнє кредитування та доповнює екстрену фінансову підтримку для України розміром 668 млн євро, яку ЄІБ надав Україні на початку березня 2022 р. Кошти буде спрямовано на забезпечення першочергових потреб із відновлення та модернізації постраждалих внаслідок бойових дій об’єктів електро-, тепло-, водопостачання та житлово-комунальної інфраструктури. Частину коштів буде витрачено на підготовку до опалювального сезону, а також на забезпечення енергоефективності та енергозбереження. Ще 540 млн євро буде виплачено завдяки відновленню фінансування спільних проєктів.

У межах програми «Енергоефективність громадських будівель в Україні» ЄІБ спрямує 2 млн євро від Фонду Східноєвропейського партнерства з енергоефективності та довкілля на відновлення закладів охорони здоров’я[5].

Європейський банк реконструкції та розвитку

Європейський банк реконструкції та розвитку (ЄБРР) візьме на себе 50 % ризиків щодо кредитів на забезпечення продовольчої безпеки та інших критичних потреб, які нададуть відповідним позичальникам «ПроКредит Банк» та «ОТП Банк» (обидва в м. Києві) на загальну суму еквівалентну відповідно 25 млн та 8,75 млн євро[6].

Рада директорів ЄБРР затвердила ці проєкти 7 жовтня. У квітні поточного року ЄБРР реалізував аналогічні проєкти для зазначених партнерів (банк схвалив покриття 60 % ризиків за кредитами та платіжними гарантіями, що надали «ПроКредит Банк» та «ОТП Банк», на загальну суму еквівалентну відповідно 25 млн та 8,75 млн євро, а також 50 % ризиків за договорами лізингу «ОТП Лізинг» на загальну суму 19,5 млн євро).

Затверджені програми підтримують продовольчу безпеку в Україні за рахунок розширення кредитних можливостей банків та надання необхідного доступу до фінансування українським приватним компаніям, які працюють у найважливіших галузях, пов’язаних із агропромисловим комплексом (сільське господарство, переробка продуктів харчування та сільськогосподарської продукції, транспортування та імпорт). Крім того, кошти може бути використано на фінансування інших важливих критичних проєктів, наприклад, у сфері фармацевтики. «ПроКредит Банк» є 100 % дочірньою компанією німецької ProCredit Holding AG&Co. KGaA та одним із лідерів ринку фінансування малого та середнього бізнесу в Україні, «ОТП Банк» – 100 % дочірня угорська компанія OTP Bank Plc.

ЄБРР має намір додатково виділити НЕК «Укренерго» 300 млн євро позики на закупівлю обладнання, що необхідне для відновлення пошкоджених енергомереж, та підтримку поточної ліквідності компанії, а також позики у 200 млн євро для НАК «Нафтогаз» на закупівлю газу[7].

Європейський Союз

18 жовтня Україна отримала 2 млрд євро макрофінансової допомоги від Євросоюзу (перший транш з пакету допомоги у 5 млрд євро). Кошти допоможуть покрити нагальні бюджетні видатки, зокрема у соціальній і гуманітарній сферах[8].

13 жовтня члени Євросоюзу схвалили пропозицію Єврокомісії про виділення додаткових коштів на допомогу біженцям з України через Європейський фонд регіонального розвитку. Зокрема, країни ЄС, які приймають українських біженців, отримають на їхнє утримання додаткові 3,5 млрд євро[9].

Наприкінці жовтня Єврокомісія виділила ще 100 млн євро для семи країн-членів, що приймають у себе велику кількість біженців[10]. Це рішення ухвалено після глобальної благодійної акції «Stand Up for Ukraine» від 9 квітня 2022 р., під час якої Єврокомісія зобов’язалася виділити до 400 млн євро на підтримку біженців з України. У травні п’яти країнам (Польщі, Румунії, Угорщині, Словаччині та Чехії) надано перший транш розміром 248 млн євро. Другий транш із фондів ЄС, що призначені для внутрішніх справ, спрямовано на підтримку Польщі, Словаччини, Чехії, Болгарії, Естонії, Латвії та Литви. Країни можуть скористатися цими ресурсами, щоб продовжувати надавати допомогу біженцям з України. Зокрема йдеться про забезпечення продовольством, доступ до транспорту та надання тимчасового притулку.

Крім того, 17 країн ЄС відправили Україні 500 енергогенераторів, щоб допомогти на тлі регулярних відключень світла[11]. Серед країн, які допомогли генераторами, – Фінляндія, Франція, Німеччина, Швеція, Іспанія, Італія, Словенія, Словаччина, Данія, Польща та інші. Посередником, що допомагає здійснити постачання, є Директорат європейського цивільного захисту.

США

Уряд США у прискореному темпі працює над виділенням Україні 4,5 млрд дол. економічної допомоги, ухваленої законом наприкінці вересня поточного року[12]. У Мінфіні США підкреслили, що з урахуванням цієї суми загальна економічна допомога США Україні збільшиться до 13 млрд дол. Усі кошти надано як гранти.

Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) надасть послуги зі зберігання зерна. 21 жовтня укладено першу угоду з аграріями Львівської області (зокрема, БО «Львівська аграрна дорадча служба»), згідно з якою 200 малих і середніх агровиробників отримають послуги зі зберігання зерна. У USAID планують підписати договори із 13 партнерами, які надаватимуть послуги з листопада 2022 р. Скористатися цими послугами зможуть понад 2 тис. мікро-, малих і середніх українських агровиробників. Агентство надасть обладнання для зберігання 1,5 млн т українського зерна. Загалом Україні передадуть понад 8 тис. рукавів, 29 зернопакувальних машин та бункерів-перенавантажувачів, а також підтримають встановлення модульних сховищ / ангарів для зберігання зерна загальною місткістю 77 тис. т[13]. 

Крім того, USAID оголосило про новий пакет допомоги розміром  55 млн дол. США. Ці кошти буде спрямовано на ремонт та підтримання роботи інфраструктури теплопостачання в 19 регіонах України[14]. Також USAID доправить в Україну понад 1600 генераторів, систем очищення води та іншого обладнання, необхідного для обігріву.

США продовжують надавати допомогу для задоволення критичних потреб України у сфері безпеки та оборони. 14 жовтня президент США оголосив про надання Україні нового пакета військової допомоги на 725 млн дол. США та підписав відповідний указ[15]. До нового пакету військової допомоги увійдуть додаткові боєприпаси для високомобільних артилерійських ракетних систем (HIMARS), артилерійські снаряди, високошвидкісні протирадіаційні ракети (HARM), високомобільні багатоцільові колісні транспортні засоби (HMMWV), протитанкове озброєння, стрілецька зброя та боєприпаси до неї, медичні засоби.

Державний департамент США 1 листопада виділив компанії Tetra Tech, Incorporated з Пасадени, штат Каліфорнія, 47,6 млн дол. США для надання Україні термінової гуманітарної допомоги в розмінуванні територій[16]. Цей транш – частина загальної суми допомоги на розмінування розміром 91,5 млн дол. США, оголошеної Держдепартаментом у серпні 2022 р. Згідно з умовами проєкту, Tetra Tech сприятиме розширенню можливостей українських фахівців щодо виявлення та видалення нерозірваних наземних мін, залишених боєприпасів, саморобних вибухових пристроїв та інших вибухонебезпечних предметів із житлових районів.

4 листопада США оголосили про новий пакет військової допомоги Україні на 400 млн дол. США[17]. До цього пакета увійдуть бронетранспортери M1117, бронекатери, зенітно-ракетні комплекси Hawk, безпілотники Phoenix Ghost та танки Т-72.

10 листопада Міністерство оборони США повідомило, що зазначений пакет містить ракети для систем протиповітряної оборони HAWK, зенітно-ракетні комплекси Avenger та ракети Stinger, додаткові боєприпаси для високомобільних артилерійських ракетних систем (HIMARS), артилерійські снаряди, мінометні міни, високомобільні багатоцільові колісні машини (HMMWV), гранатомети, стрілецьку зброю, оптику та набої до стрілецької зброї, підривну техніку для розчищення загороджень, засоби захисту від холоду[18].

2 листопада уряд Швейцарії ухвалив рішення про допомогу розміром 100 млн швейцарських франків (97 млн дол. США) для термінового відновлення енергетичної інфраструктури України та пом’якшення небезпечної гуманітарної ситуації[19]. 

Швейцарія допомагає Україні закуповувати джерела енергії та запасні частини, бере участь у ремонті систем рейкових скріплень (для перевезення важких вантажів, зокрема зерна), надає гуманітарну допомогу тим, хто найбільше постраждав від війни в Україні. 

У жовтні Нідерланди оголосили про виділення 70 млн євро для забезпечення опалення в Україні[20], а у листопаді – про надання додаткових 110 млн євро для допомоги Україні у зимовий період[21]. Кошти буде спрямовано на забезпечення українців житлом, ремонт систем водопостачання, закупівлю газу, продуктів харчування та електроенергії. Частину грошей буде витрачено на комплектовання для ремонту пошкодженої енергомережі України. Фінансування здійснюватиметься через Світовий банк та Європейський банк реконструкції та розвитку.

Також у жовтні Нідерланди оголосили про надання Україні додаткових зенітних ракет вартістю 15 млн євро для посилення захисту неба[22] та про виділення через Європейський фонд миру 500 млн євро на військове обладнання[23]. Крім того, Нідерланди передадуть Україні важку військову техніку. Загальна вартість пакета підтримки становить 120 млн євро, з яких 45 млн євро призначено на забезпечення танків Т-72[24]. Водночас Нідерланди планують перерахувати 100 млн євро до новоствореного Міжнародного фонду для України (IFU) для придбання військової техніки, необхідної Збройним Силам України[25]. Кошти фонду, учасниками якого також є Велика Британія, Данія та Норвегія, використовуватимуться для закупівлі техніки безпосередньо у виробників, щоб якнайшвидше передати її Україні.

Міністерство фінансів Нідерландів надає Україні кредит до 200 млн євро на пільгових умовах через рахунок Міжнародного валютного фонду[26]. Кредитні кошти призначено для фінансування видатків загального фонду державного бюджету.

Литва передала Україні 7 броньованих позашляховиків та іншу техніку[27].

Португалія вирішила передати Україні шість гелікоптерів «Камов» радянського виробництва, які були позбавлені ліцензії на експлуатацію через запроваджені проти Росії санкції[28]. 

Німеччина передала Україні дві додаткові реактивні системи залпового вогню MARS II та чотири самохідні гаубиці Panzerhaubitze 2000, а також два надводні дрони[29]. Також уряд Німеччини вирішив виділити зі свого бюджету на 2023 р. 1 млрд євро додатково на підтримку України. Кошти буде спрямовано на захист нашої держави від російських кібератак та збір доказів воєнних злочинів[30].

Велика Британія є другим найбільшим донором військової допомоги Україні після Сполучених Штатів. Цього року країна надала 2,3 млрд фунтів стерлінгів допомоги Україні та планує надати таку саму суму 2023 р.[31].

Від початку повномасштабної війни РФ проти України, Велика Британія надала нашій країні понад 220 млн фунтів стерлінгів гуманітарної допомоги, прийняла понад 100 тис. українських біженців. Уряд Великої Британії виділив 1,3 млрд фунтів стерлінгів для України як гарантії за кредитами від Світового банку та ЄБРР, а також надав 74 млн фунтів стерлінгів як прямий грант для уряду України.

9 листопада Велика Британія оголосила, що найближчим часом завершить постачання ЗСУ приблизно 1000 додаткових ракет «земля – повітря», щоб допомогти протистояти російським атакам на об’єкти української інфраструктури. Крім того, країна передала дев’ять пожежно-рятувальних автомобілів.

Влада Австрії вважає важливою допомогу Україні і має намір збільшити свій внесок, пообіцявши спрямувати додаткові 10 млн євро на підтримку України.

Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг на брифінгу після засідання міністрів оборони Альянсу 13 жовтня повідомив, що Іспанія планує надати Україні чотири пускові установки системи протиповітряної оборони Hawk[32]. 10 листопада було оголошено, що влада Іспанії планує передати Україні ще дві одиниці системи ППО Hawk[33].

Іспанія надала Україні генератори, щоб підтримати енергозабезпечення лікарень та інших медичних об’єктів. Україна також отримала 30 машин швидкої допомоги та 20 телемедичних роботів від іспанської неурядової організації «Help to Ukraine».

У жовтні Канада оголосила про новий транш військової допомоги, який міститиме зимове спорядження для українських військових, камери для дронів та артилерію[34], а в листопаді – про надання Україні додаткової військової допомоги розміром 500 млн канадських доларів (майже 360 млн дол. США)[35]. Ці гроші буде використано на закупівлю військового обладнання, а також палива, медикаментів, обладнання для спостереження та зв’язку.

Об’єднані Арабські Емірати нададуть Україні гуманітарну допомогу розміром 100 млн дол. США. Кошти буде спрямовано на підтримання мирних жителів під час війни та забезпечення їхніх основних потреб[36].

Саудівська Аравія виділить Україні гуманітарну допомогу розміром 400 млн дол. США., щоб полегшити  страждання українських громадян на хвилі кризи. Це підкреслює позицію Королівства щодо підтримання всього, що сприяє деескалації, а також готовність продовжувати зусилля із посередництва[37].

 

Отримуйте якісну та актуальну аналітику від НІСД у зручному для вас форматі:

- читайте нас у Telegram 
- слухайте на Google Podcast 
- дивіться на YouTube

Зображення: НІСД

[1] Див.: URL: https://biz.ligazakon.net/ru/news/214613_ukraina-poluchila-13-mlrd-doll…

[2] Див.: URL: https://biz.liga.net/ua/all/all/novosti/vsemirnyy-bank-vydelil-ukraine-…

[3] Див.: URL: https://www.worldbank.org/en/news/press-release/2022/10/25/world-bank-d…

[4] Див.: URL: https://mof.gov.ua/uk/news/ukraine_received_eur_550_million_in_immediat…

[5] Див.: URL: https://www.ukrinform.ua/rubric-economy/3601241-eib-nadast-ukraini-2-mi…

[6] Див.: URL: http://www.fixygen.ua/news/20221013/ebrr-znovu-vizme.html

[7] Див.: URL:  https://www.epravda.com.ua/news/2022/10/25/693037/

[8] Див.: URL: https://www.epravda.com.ua/news/2022/10/18/692752/

[9] Див.: URL: https://www.dw.com/uk/kraini-es-otrimaut-se-35-mlrd-evro-na-ukrainskih-…

[10] Див.: URL: https://www.ukrinform.ua/rubric-uarazom/3604842-evrokomisia-vidilila-se…

[11] Див.: URL: https://trueua.info/news/dlya-zabezpechennya-gromadyan-svitlom-i-teplom…

[12] Див.: URL: https://delo.ua/finance/ukrayina-otrimaje-vid-ssa-45-milyarda-dolariv-p…

[13] Див.: URL: https://www.blackseanews.net/read/195979

[14] Див.: URL: https://24.kyiv.media/news/ssha-vydilyly-ukrayini-55-mln-na-infrastrukt…

[15] Див.: URL: https://rubryka.com/2022/10/15/minoborony-ssha-povidomyly-shho-vhodyt-d…

[16] Див.: URL: https://gordonua.com/news/war/ssha-vydelili-476-mln-na-razminirovanie-u…

[17] Див.: URL: https://espreso.tv/tanki-btr-droni-ssha-ogolosili-pro-noviy-paket-dopom…

[18] Див.: URL: https://biz.censor.net/news/3379795/ssha_ogolosyly_pro_novyyi_paket_viy…

[19] Див.: URL: https://www.eurointegration.com.ua/news/2022/11/3/7149930/

[20] Див.: URL: https://www.eurointegration.com.ua/news/2022/10/13/7148653/

[21] Див.: URL: https://suspilne.media/315126-niderlandi-vidilat-ukraini-dodatkovi-110-…

[22] Див.: URL: https://www.rbc.ua/rus/news/niderlandi-peredadut-ukrayini-dodatkovi-zen…

[23] Див.: URL: https://hromadske.ua/posts/niderlandi-vidilyat-500-mln-yevro-na-vijskov…

[24] Див.: URL: https://day.kyiv.ua/uk/news/051122-niderlandy-nadadut-ukrayini-vazhku-v…

[25] Див.: URL: https://www.rbc.ua/rus/news/niderlandi-peredadut-100-mln-evro-viyskoviy…

[26] Див.:  URL: https://mof.gov.ua/uk/news/netherlands_will_provide_ukraine_with_eur_20…

[27] Див.: URL: https://www.pravda.com.ua/news/2022/10/27/7373734/

[28] Див.: URL: https://censor.net/ua/news/3373606/portugaliya_peredaye_ukrayini_shist_…

[29] Див.: URL: https://mil.in.ua/uk/news/nimechchyna-peredala-ukrayini-shhe-dvi-rszv-m…

[30] Див.: URL: https://www.epravda.com.ua/news/2022/11/11/693737/

[31] Див.: URL: https://gordonua.com/ukr/news/war/velikobritanija-nadala-ukrajini-2-3-m…

[32] Див.: URL: https://focus.ua/uk/voennye-novosti/532928-ispaniya-peredast-ukraine-ch…

[33] Див.: URL: https://www.slovoidilo.ua/2022/11/10/novyna/svit/ispaniya-peredast-ukra…

[34] Див.: URL: https://www.dw.com/uk/kanada-nadast-kievu-novij-paket-vijskovoi-dopomog…

[35] Див.: URL: https://zaxid.net/kanada_vidilit_ukrayini_viyskovu_dopomogu_na_mayzhe_3…

[36] Див.: URL: https://ukrdubai.com/articles/244220/oae-nadadut-ukraini-gumanitarnu-do…

[37] Див.: URL: https://suspilne.media/295646-saudivska-aravia-vidilit-ukraini-400-mln-…