Пріоритети уряду Великої Британії у 2023 році

4 січня 2023 року прем’єр-міністр Великої Британії Ріші Сунак виступив із промовою[1], в якій представив пріоритетні завдання уряду на найближчу перспективу.

Висновки

  • Провідним  моментом в діяльності уряду Ріші Сунака у короткостроковій перспективі стане необхідність балансування зовнішньополітичного порядку денного нагальним вирішенням низки внутрішньополітичних питань, пов’язаних з економічною та енергетичною кризою та їх соціальними наслідками.
  • Основними позиціями зовнішньополітичного курсу нинішнього уряду Великої Британії залишаються розбудова відносин з ЄС в контексті Brexit, зокрема в частині питання Північної Ірландії; розробка широкої стратегії щодо КНР як «системного виклику і загрози» із одночасними намірами поглибити зв'язки в Індо-Тихоокеанському регіоні; всебічна підтримка України у війні з РФ.
  • У контексті зовнішньополітичних планів важливим буде рішення щодо реалізації, доповнення та/або перегляду положень представленої у березні 2021 року програми «Велика Британія в епоху конкуренції» та загальної зовнішньополітичної концепції консерваторів «Глобальна Британія»  з огляду на кардинальні зміни у геополітичному просторі.

Центральним місцем промови британського прем’єра стало виголошення плану з п’яти пунктів, виконання якого має не лише зміцнити позиції уряду і відновити авторитет консерваторів напередодні місцевих виборів (травень 2023 року), а й закласти підвалини для партійного успіху на загальних  виборах, що плануються восени 2024 року.

«П’ять основ» майбутнього добробуту Британії включають в себе наступне:

  • зменшення вдвічі інфляції задля зниження вартості життя та забезпечення фінансової безпеки населенню;
  • зростання економіки і створення більшої кількості високооплачуваних робочих місць по всій території країни;
  • скорочення національного боргу з метою збереження належного рівня державних послуг;
  • скорочення часу очікування медичної допомоги (NHS lists) та сприяння тому, щоб отримувати лікування якомога швидше;
  • боротьба з незаконною міграцією, зокрема через протидію незаконним перевезенням на малих суднах через Ла-Манш.

Серед іншого британський прем’єр зауважив на необхідності збільшення державного фінансування науково-дослідних робіт у сфері штучного інтелекту, квантових, зелених та фінтех технологіях, потребі більшої гнучкості регуляторної системи завдяки інструментам, що їх створив Brexit. Він наголосив можливості зменшення податкового навантаження для окремих категорій.

Було зазначено нагальну потребу у збільшенні зусиль, спрямованих на «припинення антисоціальної поведінки» (to crack down on anti-social behaviour):  забезпечення громадської безпеки, запобігання насильству, боротьба з наркоторгівлею, сприяння соціальній справедливості.

Одним з основних шляхів подолання соціальних негараздів залишається освіта, де необхідно подолати наслідки епідемії Covid, забезпечити тяглість і безперервність освітнього процесу та переосмислити важливість математики у сучасній освітній системі.

Прем’єр-міністр ВБ заявив, що його уряд або повністю відновить довіру громадян, або ж не зможе зробити цього взагалі: «Ніяких хитрощів. Жодної двозначності. .. Ми відновимо довіру до політики незалежно від того, діємо чи ні. Тож я прошу вас оцінювати нас за зусиллями, які ми докладаємо, і за результатами, яких досягаємо».

Пообіцявши повернути процвітання та добробут, Р.Сунак поставив на карту своє власне політичне майбутнє і перспективи консервативної партії, оскільки означені ним системні проблеми не мають простих і швидких рішень.

Ці обставини посилюються неподоланою кризою всередині партії консерваторів  - прихильники колишнього прем’єр-міністра Б.Джонсона не можуть вибачити «зради» і гостро критикують риторику нинішнього лідера, небезпідставно очікуючи серйозних проблем на загальних виборах 2024 року. Деякі експерти вважають, що з огляду на очікувані результати місцевих виборів у травні ц.р. Р.Сунаку доведеться вдатися до низки урядових перестановок, зокрема призначивши більш лояльних до себе осіб на посади міністра закордонних справ, міністра внутрішніх справ тощо.

Подальше загострення міжпартійної боротьби між лейбористами і консерваторами становитиме невід’ємну складову політичного життя Об’єднаного Королівства, що впливатиме на динаміку ухвалення рішень та сприятиме зростанню популізму. Деякі британські ЗМІ зауважили, що дещо поспішний виступ Р.Сунака 4 січня був зумовлений бажанням випередити промову лідера опозиційної Лейбористської партії Кейра Стармера, який 5 січня ц.р. пообіцяв виборцям «десятиліття національного оновлення», закликавши до «нового способу правління»[2]. Враховуючи вже нинішню 20% перевагу лейбористів над консерваторами, експерти прогнозують перемогу лейбористів на наступних загальних виборах у 2024 році.

У даному контексті важливим є те, що лідер лейбористів К.Стармер є послідовним симпатиком України і є одним з ініціаторів створення «спеціального трибуналу з обмеженим фокусом на злочині агресії», доповнити розслідування, яке проводить Міжнародний кримінальний суд (ICC) щодо злочинів війни Росії в Україні.

Зовнішньополітичний вимір. У новорічній промові британського прем’єр-міністра не було зазначено жодної зовнішньополітичної тези. Війну в Україні в промові згадано двічі: як виклик стабільності поруч із Covid та як чинник поглиблення зв’язків із союзниками.

На даний момент основою зовнішньополітичної програми Р.Сунака можна вважати промову від 28 листопада 2022 року, де проголошувався «еволюційний стрибок» у формуванні зовнішньополітичної стратегії, протистояння конкурентам через «твердий прагматизм», важливість активізації відносин у Європі після Brexit, та поглиблення зв'язків в Індо-Тихоокеанському регіоні.

Прем'єр-міністр вчергове підтвердив відданість Британії підтримці України в умовах російської агресії, заявивши, що «ми збережемо чи збільшимо нашу військову допомогу наступного року. І ми забезпечимо нову підтримку протиповітряної оборони, щоб захистити український народ та критично важливу інфраструктуру, від якої він залежить»[3].

У грудні 2022 року Комітет із закордонних справ (FAC) британського парламенту представив свої рекомендації уряду щодо оновлення Інтегрованого огляду безпеки, оборони, розвитку та зовнішньої політики, який є основним програмним документом у сфері державної зовнішньої політики і політики безпеки ВБ, з огляду на кардинальні зміни геополітичного контексту з моменту його публікації у березні 2021 року.

FAC дійшов висновку, що політика Великої Британії шодо Китаю потребує вдосконалення, вторгнення в Україну змінило динаміку європейської політики, що потребує нового погляду на взаємини безпеки між Великою Британією і Європою.  Потрібне також нове бачення балансу  цілей лідерства в Індо-Тихоокеанському (ІТР) та Євроатлантичному регіонах. Плани уряду в ІТР потребують більшої деталізації. Та ж проблема стосується відносин з Індією, що є значним упущенням - зважаючи на зростаючий глобальний вплив Індії та наявність Дорожньої карти між Великою Британією та Індією до 2030 року (укладено у травні 2021 року)[4].

 

 

Отримуйте якісну та актуальну аналітику від НІСД у зручному для вас форматі:

- читайте нас у Telegram 
- слухайте на Google Podcast 
- дивіться на YouTube

Фото: НІСД

[1]PM speech on building a better future: 4 January 2023 https://www.gov.uk/government/speeches/pm-speech-on-making-2023-the-fir…

[2] Keir Starmer New Year's speech. Stratford, London. Thursday 5 January 2023 https://labour.org.uk/press/keir-starmer-new-years-speech/

[3] PM speech to the Lord Mayor's Banquet. 28 November 2022 https://www.gov.uk/government/speeches/pm-speech-to-the-lord-mayors-ban…

[4] Refreshing our approach? Updating the Integrated Review. Foreign Affairs Committee. Published on 18 December 2022 by authority of the House of Commons https://committees.parliament.uk/publications/33283/documents/180231/de…