Огляд інструментів підтримки бізнесу в період воєнного стану в Україні (грудень 2022)

За даними платформи «Опендатабот»[1], у грудні 2022 р. зареєстровано понад 14,6 тис. ФОП та 3 тис. нових компаній. Загалом за 2022 р. зареєстровано 203 тис. ФОП та 33,4 тис. компаній.

Ключовими подіями грудня 2022 р., які сприяли зміцненню стійкості підприємництва в умовах війни, треба відзначити такі.

  • Розширення експортних можливостей. Розширено партнерську програму Експортно-кредитного агентства через приєднання до неї «ПриватБанку»[2], що сприятиме поліпшенню доступу до фінансування для українського бізнесу, який експортує продукцію. Це дасть змогу збільшити кредитування бізнесу для виконання зовнішньоекономічних договорів під страхове покриття ЕКА без додаткової матеріальної застави.
  • Фінансова підтримка бізнесу з боку держави. На 26 грудня 2022 р. за час дії воєнного стану в Україні в межах державної програми «Доступні кредити 5–7–9 %»[3] укладено 17359 кредитних договорів на загальну суму 72,24 млрд грн (у т. ч. банками державного сектору – 13089 кредитних договорів на суму 38,39 млрд грн).

2023 року ключову роль цієї програми буде збережено. Водночас витрати Уряду на фінансування програми істотно збільшилися – з 3 млрд грн, передбачених у Державному бюджеті на 2022 р., до понад 9 млрд грн. Це зумовлено запровадженням компенсації ставки до нуля, підвищенням ринкових процентних ставок та стрімким зростанням кредитного портфеля. Брак асигнувань спричинив затримки зі здійснення виплат перед банками –учасниками програми та став стримувальним чинником для дальшої участі банків у програмі. Так, на початку листопада 2022 р. відповідний борг перед банками становив 2,6 млрд грн, що зіставно із сумою компенсації процентів за два місяці. Відтак члени Ради фінансової стабільності підтримали доцільність вдосконалити програму у спосіб внесення змін до умов пільгового кредитування[4] за участі Міністерства фінансів, профільних міністерств та Національного банку України.

Доступ банків і позичальників до державних програм підтримки кредитування є важливим рушієм кредитної активності в умовах високих ризиків воєнного часу. Водночас із появою нових економічних викликів дизайн таких програм потребує ревізії та переосмислення через розширення доступних для позичальників фінансових інструментів і залучення додаткових ресурсів. Адаптація більшості підприємств до роботи в умовах війни та відновлення виробництва дають змогу розглянути можливість оптимізувати бюджет програми[5] та поступово підвищити ставки за антикризовими й антивоєнними кредитами. Також було визначено потребу формувати окремий дизайн програми для сільгоспвиробників, що пов’язано з труднощами реалізації врожаю через руйнування логістики.

Рада директорів Міжнародної фінансової корпорації (IFC)[6] 16 грудня 2022 р. підтримала програму фінансування українського бізнесу на 2 млрд дол. США, що може створити позитивний сигнал для інвесторів стосовно України.

Фінансування українськими банками підприємств агросектору та підприємців малого та середнього бізнесу є основними напрямами реалізації цієї програми. Її особливістю є дозвіл керівництва корпорації IFC, як виняток для України, на співпрацю з державними компаніями. Рада директорів IFC схвалила два особливі проєкти для приватного сектору: (1) для французької компанії «EnVivo», яка має агробізнес в Україні; (2) страхування військових ризиків (через MIGA) для «Райффайзен банку».

Участь IFC у фінансуванні обсягом 30 % вартості проєкту має мобілізувати приватний капітал, а також стимулювати інші фінансові установи долучитися до консорціумного кредитування, що дасть можливість українським підприємствам залучити понад 6 млрд дол. США.

Фонд розвитку підприємництва (ФРП) 21 грудня 2022 р. підписав Кредитну угоду з АБ «УКРГАЗБАНК» на суму 150 млн грн у межах проєкту «Рефінансування енергоефективних інвестицій МСП України через фінансовий сектор»[7]. Фінансування проєкту здійснюватиме Уряд Німеччини через Німецький банк розвитку «KfW» відповідно до Угоди про кредит та грант, укладеної з Міністерством фінансів України та Фондом розвитку підприємництва.

Кредитні кошти «KfW» буде спрямовано «Укргазбанкові» для фінансування інвестиційних проєктів МСП у сфері енергоощадження та енергозабезпечення. Це актуально за відсутності достатнього енергозабезпечення в умовах віялових вимкнень електрики та сприятиме безперервній діяльності бізнесу, збереженню робочих місць на підприємствах малого бізнесу. У процесі реалізації проєкту буде запроваджено нові підходи до кредитування малого і середнього підприємництва, що базуються на міжнародних екологічних та соціальних стандартах Політики фінансування сталого розвитку.

Фонд розвитку підприємництва завдяки фінансовій підтримці від ЄС у межах ініціативи «EU4Business» може запропонувати МСП кредитний ресурс у національній валюті (для компенсації валютних ризиків). Його можна поєднати з Державною програмою «Доступні кредити 5–7–9 %» для забезпечення доступності енергоефективних інвестицій для МСП.

На 26 грудня 2022 р. в межах дванадцятої хвилі реалізації ініціативи «Власна справа»[8] 626 підприємців отримають мікрогранти (до 250 тис. грн) на започаткування або розширення власного бізнесу на загальну суму 148,3 млн грн. Унаслідок реалізації бізнес-планів учасників буде створено 1419 нових робочих місць.

З початку реалізації програми «Власна справа» затверджено грантів на загальну суму близько 776,8 млн грн для 3321 підприємця, що має сприяти створенню 8313 нових робочих місць.

Усебічна підтримка Урядом підприємницької діяльності та здійснення заходів щодо подолання перешкод розвитку бізнесу сприяє зміцненню підприємницької активності в надскладних для бізнесу умовах воєнного стану. Підтримки та розвитку потребують програми фінансування інвестиційних проєктів, передусім у сфері енергозабезпечення, через реалізацію кредитних, грантових державних програм, а також розширення партнерства для ефективнішого запровадження експортних механізмів.

 

Отримуйте якісну та актуальну аналітику від НІСД у зручному для вас форматі:

- читайте нас у Telegram 
- слухайте на Google Podcast 
- дивіться на YouTube

Фото: НІСД

[1] Опендатабот. URL: https://opendatabot.ua/analytics/business-in-war-december

[2] ПриватБанк приєднався до партнерської програми Експортно-кредитного агентства. URL: https://finclub.net/ua/news/pryvatbank-pryiednavsia-do-partnerskoi-proh…

[3] Мінфін: За час дії воєнного стану в межах Державної програми «Доступні кредити 5–7–9%» видано 17 359 пільгових кредитів на 72,24 млрд грн. URL: https://mof.gov.ua/uk/news/minfin_za_chas_dii_voiennogo_stanu_v_mezhakh…

[4] Рада з фінансової стабільності визначила пріоритетні напрями докладання спільних зусиль для подолання викликів, спричинених повномасштабною війною. URL: https://bank.gov.ua/ua/news/all/rada-z-finansovoyi-stabilnosti-viznachi…

[5] НБУ. Звіт про фінансову стабільність. Грудень 2022 року. URL: https://bank.gov.ua/admin_uploads/article/FSR_2022-H2.pdf?v=4&fbclid=Iw…

[6] Міністерство економіки України. Міжнародна фінансова корпорація профінансує кредитування українського бізнесу на 2 млрд доларів. URL: https://www.me.gov.ua/News/Detail?lang=uk-UA&id=3cd7a0de-bfd7-4cba-b08e…

[7] Мінфін: Фонд розвитку підприємництва профінансує інвестиції МСП у сфері енергозабезпечення та енергоефективності спільно з АБ «УКРГАЗБАНК». URL: https://mof.gov.ua/uk/news/minfin_fond_rozvitku_pidpriiemnitstva_profin…

[8] Міністерство економіки України. Єробота: в рамках 12-ї хвилі програми «Власна справа» 626 переможців отримають гранти на понад 148 млн грн . URL: https://www.me.gov.ua/News/Detail?lang=uk-UA&id=b13cb051-a353-4f27-9c4c…