Пріоритети забезпечення стійкості промисловості й аграрного сектору економіки України в умовах повномасштабної війни

ЗМІСТ

Вступ 

Розділ 1. Втрати у промисловості та аграрному секторі України від російської агресії

Розділ 2. Загрози стабільному функціонуванню промисловості й аграрного сектору України в умовах повномасштабної війни

Розділ 3. Огляд заходів, спрямованих на підтримку стійкості в промисловості й аграрному секторі економіки

Розділ 4. Євроінтеграційні реформи як чинник зміцнення стійкості промисловості України

Розділ 5. Пріоритетні напрями і заходи зміцнення стійкості промисловості й аграрного сектору економіки України

 

Обґрунтовано засади та визначено пріоритети досягнення стійкості промисловості й аграрного сектору до викликів і ризиків війни, а також стимулювання їх відновлення та зростання. Встановлено, що важливими напрямами забезпечення стійкості в цих секторах економіки є такі: розбудова промислової політики для забезпечення здатності промисловості ефективно задовольняти потреби фронту й цивільного населення в умовах війни, а також залучення драйверів структурних змін та інноваційного зростання в умовах повоєнної відбудови; удосконалення аграрної політики стосовно забезпечення ефективності сільськогосподарської діяльності, зміцнення продовольчої безпеки, нарощування експорту агропромислової продукції.

Визначено, що надання Україні статусу кандидата в члени ЄС означає можливість пришвидшити модернізаційні зрушення в усіх сферах, зокрема в промисловості, зміцнивши її стійкість, – на засадах розвитку конкурентних переваг і використання потенціалу ЄС як прискорювача інклюзивного економічного зростання. Наголошено на потребі сприяння якісно новому формату співробітництва з ЄС з урахуванням національних інтересів України щодо розбудови високотехнологічного сектору промисловості, створення нових виробництв.

ВСТУП

Унаслідок повномасштабної агресії РФ в Україні промисловість і аграрний сектор економіки зазнали значних утрат і руйнувань. Низка підприємств у зонах бойових дій та окупації зупинилася, велику кількість виробничих потужностей зруйновано або пошкоджено, ускладнено доступ підприємств до ресурсів і сировини, ринків збуту. На значній частині земель неможливим є проведення сільськогосподарської діяльності; блокування морських портів унеможливило експорт сільгосппродукції традиційними торговельними шляхами; на прифронтових територіях є проблеми із забезпеченням населення продовольством. 
Попри безпрецедентні пошкодження, промисловість функціонує та демонструє стійкість до викликів і ризиків війни завдяки вжитим заходам і реалізованим ініціативам на різних рівнях державного управління, а також у підприємницькому середовищі – щодо убезпечення роботи промислового сектору та мінімізації наслідків утрат, адаптації до змін ведення господарської діяльності в умовах воєнного стану. Аграрний сектор виявив високу стійкість та адаптивність до ризиків воєнного часу – продовольчі потреби населення країни забезпечено вповні; ужито заходів для подолання й недопущення сплесків цін на харчові продукти, розбудови ланцюгів постачання й збуту агропродукції; попри ворожі дії агресора, Україна підтвердила та закріпила свій статус гаранта продовольчої безпеки на світових ринках. 
Важлива роль, яку відіграють промисловість і аграрний сектор у забезпеченні стійкості економіки України в умовах затяжної війни і повоєнного відновлення, потребує обґрунтування напрямів і заходів державної політики щодо підтримки реформ та ініціатив, спрямованих на адаптацію суб’єктів господарювання до викликів і ризиків війни, а також закладення підґрунтя для відновлення потенціалу довгострокового зростання. 
Для досягнення стійкості промисловості державна політика має поєднувати інструменти створення рамкових умов для відновлення промислового виробництва з інструментами стимулювання галузевого розвитку за пріоритетними для економіки напрямами, що забезпечуватимуть її швидке відновлення та модернізацію. Важливим чинником забезпечення стійкості промисловості є активізація євроінтеграційних зрушень, що створить умови для використання потенціалу ЄС як прискорювача економічного зростання, розбудови промисловості за європейськими нормами й стандартами, взаємовигідного партнерства в промисловості з урахуванням національних економічних інтересів.
В умовах повномасштабної збройної агресії РФ державна аграрна політика має бути максимально заохочувальною для забезпечення стійкості сільськогосподарського виробництва й збереження ефективності ланцюгів «виробництво – перероблення – зберігання – постачання населенню харчових продуктів». Найважливішими завданнями такої політики є: гарантування продовольчої безпеки; забезпечення сільськогосподарських виробників матеріально-технічними ресурсами; створення умов для самостійного забезпечення харчовими продуктами подвірних господарств і тимчасово переміщених осіб; нарощування первинного й поглибленого перероблення сільськогосподарської сировини всередині країни й збільшення частки готової харчової продукції та продуктів з більшим вмістом доданої вартості в експорті.

 

Отримуйте якісну та актуальну аналітику від НІСД у зручному для вас форматі:

- читайте нас у Telegram 
- слухайте на Google Podcast 
- дивіться на YouTube

Фото: НІСД

Докладніше в аналітичній доповіді: