У сфері цифрової трансформації економіки зусилля Уряду України в серпні 2023 р. було спрямовано на продовження цифрових перетворень та захист прав і свобод громадян для забезпечення стійкості економіки й обороноздатності держави на новій нормативній основі. Серед цих процесів варто відзначити такі.
Ухвалення Верховною Радою України законопроєктів щодо розвитку цифрової економіки, які внормовують надання цифрових послуг [1], обіг цифрового контенту й цифрових речей [2]. Упровадження таких правових норм стимулюватиме розвиток цифрової економіки й дасть змогу цьому новому секторові залучати додаткові кошти в країну. Зокрема, проєктом Закону «Про внесення змін та доповнень до Цивільного кодексу України, спрямованих на розширення кола об’єктів цивільних прав» до Цивільного кодексу України введено новий об’єкт цивільних прав – «цифрова річ». Законопроєкт «Про цифровий контент та цифрові послуги» описує особливості обігу цифрового контенту як різновиду цифрової речі, а також специфіку надання цифрових послуг. Ухвалення законопроєктів дозволить уважати віртуальні активи окремим різновидом цифрових речей та інтегрувати індустрію віртуальних активів у традиційну економіку України.
Прийняття Верховною Радою України в другому читанні законопроєкту «Про реєстрацію доменних імен» [3] – він встановлює вимоги щодо розміщення елементів інформаційно-комунікаційних систем, використовуваних для забезпечення функціонування Реєстру й здійснення операцій з доменними іменами в домені .gov.ua та щодо власників таких інформаційно-комунікаційних систем. Також Комітет з питань цифрової трансформації рекомендував Верховній Раді України прийняти в другому читанні законопроєкт стосовно вдосконалення державного управління і регулювання під час надання хмарних послуг [4]. Прийняття положень законопроєкту сприятиме поліпшенню: управління безперервністю та якістю послуг; управління безпекою та захистом даних; захисту інформації в системі хмарних обчислень від внутрішніх та зовнішніх загроз, кібератак (що є надзвичайно актуальним для економічної стійкості держави, особливо в період воєнної агресії).
Ухвалення Кабінетом Міністрів України постанови, яка затверджує вимоги до переліку кваліфікованих надавачів електронних довірчих послуг та інформації про сервіси, які вони надають [5]. Такі вимоги сприятимуть наближенню до цифрового безвізу з ЄС та приведенню законодавства України у сфері електронних довірчих послуг у відповідність до європейських і міжнародних стандартів – це значно спростить електронну взаємодію з європейськими партнерами шляхом повноцінного використання українських електронних підписів у ЄС, зокрема під час ведення бізнесу. Окрім того, Уряд ухвалив постанови про вимоги використання та оцінку відповідності у сфері довірчих послуг [6], які визначають вимоги використання кваліфікованих електронних довірчих послуг у державних установах, а також урегульовують правила проведення оцінки відповідності у сфері довірчих послуг.
Започаткування національної акселераційної програми «Власне», яку реалізовує мережа центрів підтримки підприємців «Дія.Бізнес» (на суму 4 млн грн) за сприяння міжнародної технологічної компанії «Mastercard» та «ПриватБанку». Програма спрямована створити сприятливе середовище для МСБ в Україні, де безготівковий розрахунок стає стандартом відбудови економіки [7].
Україна долучилася до пілотного інноваційного проєкту «National Pavilion Account», який є однією з активностей акселератора електронної комерції в межах EU4Digital. Проєкт має на меті: гармонізувати електронну комерцію в пріоритетних сферах з ЄС; пілотувати рішення, що сприятимуть розвиткові як транскордонної електронної комерції з ЄС, так і ключових сфер цифрової економіки й суспільства для забезпечення економічного зростання; створити більше робочих місць; поліпшити життя людей та допомогти підприємствам [8]. Підтримка малого та середнього бізнесу за участі маркетплейсу «Made With Bravery» сприятиме виходу МСП на великі маркетплейси та закордонні ринки. За результатами тестування Єврокомісія випрацює рекомендації для країн Східного партнерства, зокрема України, з метою широкомасштабного впровадження національного павільйону.
Десять українських компаній зможуть узяти участь у найбільшій комплексній технологічній виставці Японії – «CEATEC 2023», яка має на меті реалізувати Society 5.0 – наступну фазу цифровізації за японською моделлю, де ключову роль відіграють такі технології, як: аналітика великих даних (Big Data); предикативна аналітика; машинне навчання; штучний інтелект; нові покоління роботів / коботів тощо [9]. У рамах виставки Міністерство цифрової трансформації України за підтримки Міністерства внутрішніх справ Японії організує Національний стенд України.
Розвиток мікро-, малих та середніх підприємств, відновлення активності бізнесу, його прагнення до успіху попри війну є запорукою стабільності розвитку країни та стійкості економіки, особливо в умовах агресії. Грантова допомога для мікробізнесу від «EU4Business» у серпні п. р. є черговим свідченням надійної та ефективної підтримки економіки України міжнародними партнерами. Наближення вітчизняного законодавства до відповідного законодавства в ЄС стимулює розвиток цифрової економіки й дасть змогу цьому секторові залучати до країни додаткові кошти.
___________________________________________________________
[1] Проект Закону про внесення змін та доповнень до Цивільного кодексу України, спрямованих на розширення кола об’єктів цивільних прав. URL: https://itd.rada.gov.ua/billInfo/Bills/Card/38588
[2] Проект Закону про цифровий контент та цифрові послуги. URL: https://itd.rada.gov.ua/billInfo/Bills/Card/38875
[3] Проект Закону про реєстрацію доменних імен. URL: https://itd.rada.gov.ua/billInfo/Bills/Card/39544
[4] Про внесення змін до деяких законів України щодо удосконалення державного управління і регулювання при наданні хмарних послуг: проект закону від 12.05.2023 р. № 9293. URL: https://ips.ligazakon.net/document/JI09242I
[5] Про затвердження Порядку використання електронних довірчих послуг в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, підприємствах, установах та організаціях державної форми власності: постанова Кабінету Міністрів України від 01.08.2023 р. № 798. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/798-2023-%D0%BF#Text
[6] Уряд ухвалив постанови про вимоги використання та оцінку відповідності у сфері довірчих послуг. URL: https://thedigital.gov.ua/news/uryad-ukhvaliv-postanovi-pro-vimogi-viko…
[7] 4 000 000 гривень для підприємців: запускаємо національну акселераційну програму «Власне». URL: https://thedigital.gov.ua/news/4-000-000-griven-dlya-pidpriemtsiv-zapus…
[8] Нові можливості для підприємців: Україна долучилася до інноваційного проєкту National Pavilion Account. URL: https://thedigital.gov.ua/news/novi-mozhlivosti-dlya-pidpriemtsiv-ukrai…
[9] 10 українських компаній зможуть взяти участь у найбільшій tech-виставці Японії. URL: https://thedigital.gov.ua/news/10-ukrainskikh-kompaniy-zmozhut-vzyati-u…
Отримуйте якісну та актуальну аналітику від НІСД у зручному для вас форматі:
- читайте нас у Telegram
- слухайте на Google Podcast
- дивіться на YouTube
Зображення: НІСД