Цифрова трансформація економіки України в умовах війни. Лютий 2024 року

За два роки після початку повномасштабного російського вторгнення на територію України технологічний сектор і далі укріплює позиції як рушій зростання економіки. Міністерство цифрової трансформації України й надалі реалізує комплекс заходів, спрямованих на цифрову трансформацію економіки та підтримання стійкості держави.

Серед основних подій у сфері цифрової трансформації економіки України в лютому 2024 р. доцільно виокремити такі.

Наукове дослідження вчених американського аналітичного центру Brookings Institution «Україна: цифрова стійкість під час війни», опубліковане в кінці січня 2024 р., окреслило закономірності широкомасштабної цифрової трансформації в Україні за період з 2012 р. до кінця 2023 р. [1]. У висновках зазначено, що наявний цифровий потенціал та електронні послуги дали змогу адаптувати й створити нові можливості для забезпечення стійкості країни в умовах повномасштабної війни та закласти основи для побудови win-win відносин зі світовими партнерами. Дальший розвиток цифрових можливостей та охоплення мільйонів українців електронними послугами можуть стати каталізатором значного прогресу, як-от хмарне зберігання даних, інструменти розробки з низьким кодом, поліпшені стандарти криптографії та європейське визнання українських цифрових облікових даних, що вимагає своєю чергою врегулювання питань на законодавчому рівні.

Довідково. За два роки реальний антикорупційний та економічний ефект від цифрової трансформації становить 16,3 млрд грн. Потенційний антикорупційний та економічний ефект цифровізації становить 48 млрд грн.

Кабінет Міністрів підтримав постанову, яка дозволяє відкрити код «Дії», що надасть змогу демонструвати логіку роботи застосунку з даними [2]. Завдяки такому оновленню в «Дії» розробники зможуть проаналізувати особливості архітектури застосунку та на її основі розробити нові сервіси [3].

Довідково. 2023 р. Україна посіла третє місце в рейтингу «Open Data Maturity», до якого увійшли 35 європейських країн.

Міністерство цифрової трансформації України спільно з Міністерством економіки України 01 лютого 2024 р. оновили Національний класифікатор України «Класифікатор професій» і додали близько 30 нових назв професій. У зв’язку з розвитком нових видів економічної діяльності й технологій змінено перелік застарілих професій у сфері ІТ [4]. Серед нових професій – інженер зі штучного інтелекту (ШІ), інженер інтернету речей (ІоТ), розробник робототехніки, хмарної інфраструктури тощо.

У межах програми міжнародної співпраці ReACT4UA (Застосування та імплементація Угоди про асоціацію між ЄС та Україною у сфері торгівлі) та уряду Німеччини виділено безповоротну фінансову допомогу на загальну суму до 700 тис. євро для підтримки української економіки й телеком-компаній [5]Програму спрямовано на підтримку економічної стійкості, відновлення та зростання економіки України, створення найліпших умов для розвитку українських малих і середніх підприємств, відновлення телеком-інфраструктури, підвищення стійкості мереж, а також на підтримку інновацій та експорту. Нині вже 68 українських операторів отримали фінансову допомогу на телеком-проєкти, що дасть змогу населенню в деокупованих містах та селах отримати доступ до якісного інтернету, поліпшити умови роботи надавачів комунікаційних послуг і забезпечити користувачів якісним зв’язком навіть у надскладних умовах.

Верховна Рада України в першому читанні ухвалила законопроєкт про єдину роумінгову зону з ЄС, що є однією з умов євроінтеграції України у сфері електронних комунікацій та ще одним кроком на шляху до цифрового безвізу з ЄС [6]. Попри бойові дії, які точаться на території нашої держави, Україна взяла на себе зобов’язання до квітня 2024 р. врегулювати питання впровадження законодавства ЄС щодо роумінгу. Завдяки цьому українці зможуть не платити додаткові збори за зв’язок під час подорожей Європою тривалістю до чотирьох місяців. Це правило стосуватиметься і європейців, які завітали до України.

Крім того, уряд ухвалив постанову для дальшого розвитку сфери електронної ідентифікації, упровадження нових засобів електронної ідентифікації з різними рівнями довіри [7]. Також постанова створює передумови для впровадження Європейського цифрового гаманця, що сприятиме в майбутньому зберіганню в електронній формі ідентифікаційних даних (еID) громадян та зручному користуванню як у межах своєї країни, так і за кордоном для отримання різних видів послуг [8].

Співпраця між іноземними технологічними компаніями та українськими збройними силами стимулює новий вид експериментів у галузі військового штучного інтелекту та створення військової лабораторії майбутнього. Цифрова платформа «Brave1», через яку оборонно-технічні компанії, стартапи та пересічні українці можуть просувати свою продукцію (дрони, програмне забезпечення для розшифрування штучного інтелекту, радіоприймачі, що запобігають російським перешкодам, обладнання для розмінування тощо) сприяє прискоренню найзначніших фундаментальних змін у характері війни [9].

Довідково. Такі компанії, які «Clearview AI» та «Palantir» надали свої інструменти для ідентифікування воєнних злочинів російських окупантів та аналізу супутникових зображень, даних з відкритих джерел, відеозаписів з безпілотників для завдання ударів по скупченню російських військ. 

Кабінет Міністрів ухвалив зміни до двох постанов щодо закупівлі дронів без переплат та дерегуляції виробництва боєприпасів [10]. Щодо виробництва дронів запроваджено новий інструмент уточнення розрахунків цін та контролю за реалізацією державних контрактів, що дасть змогу економити кошти та закуповувати більшу кількість БпЛА. Якщо прибуток перевищуватиме 25 %, виробники робитимуть уточнені розрахунки ціни та собівартості до завершення виконання контракту. Відповідно до цього ціни державних контрактів буде скориговано. Стосовно дерегуляції виробництва боєприпасів досвід експериментального проєкту з виробництва, закупівлі та постачання боєприпасів для БпЛА масштабується на боєприпаси всіх типів, що дасть змогу збільшити кількість виробників і темпи виробництва засобів ураження. 

Верховна Рада України 22 лютого 2024 р. підтримала в другому читанні законопроєкт № 10208, який дасть змогу українцям, які втратили житло під час повномасштабної війни з Росією, використати житловий сертифікат «єВідновлення» для придбання житла за програмою «єОселя» [11]. Згідно із законопроєктом, під час купівлі житла частину суми угоди можна покрити сертифікатом «єВідновлення», а на решту взяти кредит за державною програмою «єОселя». 

Довідково. Понад 800 українських родин уже придбали нові оселі на заміну втрачених через агресію Росії саме завдяки житловим сертифікатам. Більшість угод (92 %) стосуються придбання житла на вторинному ринку. Загальна сума використаних сертифікатів – 1,8 млрд грн. Загалом наразі сформовано 3368 житлових сертифікатів на суму в 6 млрд грн [12]. 

Використання Україною цифрових інструментів порушує складні питання про те, коли і як варто використовувати цифрові технології у воєнний час, і як цифрова трансформація може вплинути на стійкість держави в довготривалій війні, у тому числі з використанням таких цифрових технологій, як віртуальної та доповненої реальності, інтернету речей, 5G, штучного інтелекту, просторових обчислень тощо.

____________________________________________________________________

[1] Ukraine: Digital resilience in a time of war.  URL: https://www.brookings.edu/articles/ukraine-digital-resilience-in-a-time…

[2] Прозорість і можливості для експорту: Уряд підтримав створення відкритого коду Дії.  URL: https://thedigital.gov.ua/news/prozorist-i-mozhlivosti-dlya-eksportu-ur…

[3] Україна приєднається до Міжнародного дня відкритих даних. URL: https://thedigital.gov.ua/news/ukraina-priednaetsya-do-mizhnarodnogo-dn…

[4] В Україні оновили Класифікатор ІТ-професій: радянські назви вилучили.  URL: https://www.epravda.com.ua/news/2024/02/1/709416/

[5] Стійкий зв’язок на звільнених територіях: 68 провайдерів отримали € 700 тисяч на відновлення інтернету.  URL: https://thedigital.gov.ua/news/stiykiy-zvyazok-na-zvilnenikh-teritoriya…

[6] Вільний зв’язок у Європі: Парламент підтримав законопроєкт про єдину роумінгову зону з ЄС. URL: https://thedigital.gov.ua/news/vilniy-zvyazok-u-evropi-parlament-pidtri…

[7] Кабмін затвердив порядок для впровадження Європейського цифрового гаманця. URL: https://biz.ligazakon.net/news/225933_kabmn-zatverdiv-poryadok-dlya-vpr…

[8] Створюємо умови для майбутньої розробки Європейського цифрового гаманця: Уряд підтримав постанову. URL: https://thedigital.gov.ua/news/stvoryuemo-umovi-dlya-maybutnoi-rozrobki…

[9] Світові технологічні компанії перетворили Україну на військову лабораторію штучного інтелекту. URL: https://foreignukraines.com/2024/02/20/global-technology-companies-have…

[10] Закупівля дронів без переплат та Дерегуляція виробництва боєприпасів: Уряд вніс зміни до постанов. URL: https://thedigital.gov.ua/news/zakupivlya-droniv-bez-pereplat-ta-deregu…

[11] Про внесення змін до деяких законів України щодо удосконалення правового регулювання питань, пов’язаних із забороною відчуження об’єктів нерухомого майна, придбаних (у тому числі проінвестованих/профінансованих) з використанням житлового сертифіката на придбання об’єкта житлової нерухомості: проєкт закону від 03.11.2023. URL: https://itd.rada.gov.ua/billInfo/Bills/Card/43092

[12] Українці зможуть використати сертифікат єВідновлення для купівлі житла за програмою єОселя: Парламент ухвалив законопроєкт. URL: https://www.rada.gov.ua/news/news_kom/246880.html

 

Отримуйте якісну та актуальну аналітику від НІСД у зручному для вас форматі:

- читайте нас у Telegram та Facebook
- слухайте на Google Podcast 
- дивіться на YouTube

Зображення: НІСД