Допомога міжнародних фінансових інститутів Україні. Травень 2024 року

Сполучені Штати Америки

Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) оголосило про передачу Україні дев’яти автономних дронів «Skydio» для документування військових злочинів РФ. Безпілотники будуть передані Офісу генпрокурора України. «Skydio 2+» оснащені 4K камерами, їх будуть використовувати для зйомки фото- та відеоматеріалів з метою документування воєнних злочинів. Дрони допоможуть Офісу генпрокурора задокументувати понад 115 000 випадків руйнування цивільної інфраструктури, а також докази порушень прав людини у прифронтових громадах та на звільнених територіях.

Адміністрація США працює над підготовкою нового пакета оборонної підтримки України. Планують повернутися до минулорічних темпів виділення допомоги[1]. Про це заявив речник Державного департаменту США Метью Міллер під час брифінгу. Міллер не став уточнювати деталі, зокрема терміни, коли адміністрація оголосить про надання нової допомоги Україні.

Проєкт USAID «Економічна підтримка України» доставив 10 дизельних генераторів потужністю від 80 кВт до 544 кВт для шести українських аграрних експортерів, щоб вони могли працювати під час відключень електроенергії[2]. Один із таких експортерів – компанія «Нібулон», три філії якої розташовані в Одеській, Полтавській та Черкаській областях, отримали три потужні генератори від Проєкту USAID. Філії «Нібулону» не мають систем резервного живлення, що створює додаткові ризики під час енергетичної кризи, спричиненої обстрілами з боку Росії. Черкаський і Полтавський елеватори мають одночасну потужність зберігання зерна 75 600 т і 76 000 т відповідно. Одеська філія призначена для перевалки зерна морем і має потужність 300 тис. метричних тонн на місяць. Нові генератори потужністю 420 кВт кожен забезпечать повноцінну роботу в разі відключення електроенергії та продовження логістичних процесів для зберігання та відвантаження зерна. Надіслані генератори збільшать потужність «Нібулону» приблизно на 52 тис. т на рік. Раніше Проєкт USAID надав «Нібулону» 50 вагонів-зерновозів, обладнання для перевірки зерна та пробовідбірники, двоє автомобільних та двоє поїзних ваг, а також три пересувні зернонавантажувачі з двома корморозвантажувачами. Таке обладнання дозволяє «Нібулону» знизити витрати на експорт зерна, незважаючи на втрату частини активів через повномасштабну війну Росії проти України.

Крім того, проєкт USAID постачив ТОВ «АР Бориспіль» два генератори потужністю 80 кВт та 420 кВт. «АР Бориспіль» – виробник зернових та олійних культур – володіє 42 тис. га землі та двома сучасними елеваторними комплексами в Київській та Житомирській областях, що забезпечують безперебійне сушіння, зберігання та відвантаження високоякісного зерна. Завдяки надісланим генераторам експортні потужності компанії зростуть на 15 тис. т на рік. Раніше Проєкт USAID надав «АР Бориспіль» 25 вагонів-зерновозів та двоє автоваг для збільшення потужностей компанії з транспортування зерна.

10 травня 2024 р. США оголосили про виділення нового пакета військової допомоги Україні на 400 млн дол. США[3]. До нього увійдуть ракети для ППО «Patriot», зенітні ракети «Stinger», бойові машини піхоти «Bradley», протитанкові системи «Javelin» та інше.

Держсекретар США Ентоні Блінкен 15 травня 2024 р. в Києві оголосив про виділення ще 2 млрд дол. США військової допомоги ЗСУ, які стримують російські натиски по всій лінії фронту[4]. Е. Блінкен заявив, що США працюють над тим, щоб швидко доставити більше боєприпасів і зброї на лінію фронту. Він також наголосив, що США посилено шукають можливості, щоб надіслати в Україну системи протиповітряної оборони «Patriot», про які просив уряд України для захисту міст та інфраструктури від повітряних обстрілів російських військ. 2 млрд дол. США іноземного військового фінансування (FMF) – це частина суми у 61 млрд дол. США, виділених Україні минулого місяця. До пакета також увійшли 400 млн дол. США FMF, які ще не були виділені жодній конкретній країні й тепер будуть надіслані в Україну.

США 24 травня 2024 р. оголосили про надання Україні додаткової військової допомоги розміром 275 млн дол. США[5]. До пакета увійшли: боєприпаси для HIMARS; артилерійські снаряди калібру 155 мм і 105 мм; мінометні снаряди калібру 60 мм; ракети трубного пуску з оптичним відстеженням і дротовим наведенням (TOW); протитанкові системи «Javelin» і AT-4; високоточні авіаційні боєприпаси; стрілецька зброя, додаткові патрони до стрілецької зброї та гранати; підривні боєприпаси; протиброньові міни; тактичні автомобілі для відновлення техніки; шоломи, бронежилети та засоби хімічного, біологічного, радіологічного та ядерного захисту; запчастини, прилади для технічного обслуговування, інше допоміжне обладнання.

Сполучене Королівство

Міністерство оборони Сполученого Королівства 11 травня 2024 р. оголосило про надання Україні пакета військової допомоги на 500 млн фунтів стерлінгів. До нього увійшли: 4 млн боєприпасів; понад 1600 ракет; 400 транспортних засобів, зокрема 160 автомобілів «Husky».

19 травня 2024 р. міністр оборони Сполученого Королівства Грант Шаппс повідомив про надання нашій країні ще одного пакета військової допомоги, до якого увійшли ракети для протиповітряної оборони, боєприпаси та дрони. Сполучене Королівство надало Україні понад 1 млн різноманітних боєприпасів, 80 ракет для систем ППО, 20 автомобілів-амфібій, 20 систем розмінування, 4 тис. одиниць військового спорядження, 30 палет із запчастинами, а також безпілотники дальньої дії. Міністр оборони також повідомив, що Сполучене Королівство передало Україні пакет військової допомоги вартістю 150 млн фунтів стерлінгів для протиповітряної та морської оборони[6]. В рамках пакета Сполучене Королівство та його союзники надішлють радари протиповітряної оборони, маскувальні засоби та системи радіоелектронної боротьби вартістю 70 млн фунтів стерлінгів. Ще 80 млн фунтів стерлінгів буде виділено на малі катери, розвідувальні дрони та безпілотні надводні судна. Міжнародний фонд для України надає життєво важливу підтримку Збройним Силам України для задоволення їхніх нагальних потреб, а також засоби для посилення військово-морських сил та системи протиповітряної оборони для захисту українського цивільного населення та інфраструктури.

Німеччина

Німецька компанія «Hensoldt», що спеціалізується на виробництві сенсорів, 3 травня 2024 р. оголосила про постачання в Україну шістьох радіолокаційних станцій TRML-4D для посилення протиповітряної оборони[7].  У межах комплексного пакета замовлень на суму понад 100 млн євро до кінця поточного року Україна отримає шість радарів TRML-4D. 

TRML-4D використовує новітню радіолокаційну технологію AESA, здатну виявляти, відстежувати і класифікувати різні типи повітряних цілей, зосереджуючись на малих, швидких і низьколітаючих і/або маневруючих крилатих ракетах і літаках, а також гелікоптерах, що зависають у повітрі. АЕSA забезпечує швидке виявлення і супроводження близько 1500 цілей у радіусі до 250 км. На сьогодні Україна отримала загалом дев’ять радарів TRML-4D. 

10 травня 2024 р. міністр оборони Німеччини Борис Пісторіус заявив, що Німеччина разом із США передасть Україні додаткові системи залпового вогню HIMARS. Спільно з американцями Німеччина постачить в Україну три пускові установки великої маси HIMARS, які перебувають нині на балансі збройних сил західних країн.

Німеччина також надасть грант на 45 млн євро для якомога швидшого відновлення енергетики України після російських атак[8]. Угоду про надання гранту підписали голова правління НЕК «Укренерго» Володимир Кудрицький та керівництво Німецького банку розвитку KfW для фінансування проєкту «Підвищення ефективності передачі електроенергії». Кошти будуть спрямовані на відновлення й посилення стійкості об’єктів системи передачі електроенергії, які перебувають під ударами РФ. Крім того, за ці гроші планують закупити обладнання для енергоефективної модернізації, автоматизації та реконструкції підстанцій НЕК «Укренерго».

31 травня 2024 р. міністр оборони Німеччини Борис Пісторіус оголосив про надання Україні нового пакета озброєнь на суму близько 500 млн євро[9]. У рамках пакета  Німеччина передасть Україні велику кількість ракет для систем ППО типу IRIS-T, безпілотники для розвідки і ведення бойових дій у Чорному морі, запчастини для артилерійських систем, які постачає Німеччина, запасні двигуни для танків «Leopard», а також мільйон патронів для стрілецької зброї. Частина озброєнь уже готова до відправлення.

Бельгія

Бельгія фінансує навчання українських авіатехніків та пілотів, налагоджує звʼязки з українськими виробниками. Про це 6 травня 2024 р. повідомила міністерка оборони Бельгії Людивін Дедондер[10]. Брюссель підтримує обороноздатність України завдяки податкам на прибутки від заморожених російських активів, адже найбільша частка коштів Центробанку Росії – близько 190 млрд євро – заморожена на території Бельгії, у розпорядженні клірингової компанії «Euroclear». Бельгія оголосила про виділення коштів у розмірі 200 млн євро для участі в ініціативі Німеччини щодо постачання Україні систем протиповітряної оборони. Таку ж суму країна надала для чеської ініціативи, яка направлена на закупівлю артилерійських боєприпасів для ЗСУ.

Міністерка зі співпраці з метою розвитку Бельгії Каролін Геннес наголосила, що Брюссель виділить ще 9 млн євро на підтримку нашої країни. Кошти буде спрямовано на відновлення пошкодженої енергетичної інфраструктури в Україні[11]. Сума допомоги надійде за Програмою розвитку Організації Об’єднаних Націй (ПРООН), яка спеціалізується на економічному розвитку. З початку війни ПРООН першою надіслала в Україну нові генератори та створила систему швидкої закупівлі запасних частин і постачання нового обладнання для відновлення пошкодженої та зруйнованої інфраструктури. ПРООН приділяє особливу увагу стійким, децентралізованим джерелам енергії, таким як сонячні батареї, щоб руйнування одного об’єкта не спричинило вимкнення електроенергії для сотень тисяч людей. Через ООН Бельгія допоможе відновити енергетичну інфраструктуру навколо м. Харкова, яка щодня зазнає руйнувань через обстріли з боку російської армії. Бельгія ухвалила рішення зміцнити можливості української протиповітряної оборони. Міноборони Бельгії передасть ракети з власних запасів та зробить значний внесок у німецьку ініціативу. 

Іспанія

Міністерка оборони Іспанії засудила Росію за використання касетних бомб проти цивільного населення. Іспанія та інші західні союзники відправили в Україну ракети до зенітно-ракетних комплексів «Patriot»[12]. 27 травня 2024 р. Іспанія оголосила про надання Україні ракет для систем ППО «Patriot» і танків «Leopard» у рамках нового пакета озброєнь вартістю 1,13 млрд євро[13]. Очікується, що Україна отримає понад 10 ракет до «Patriot» та 19 вживаних танків «Leopard 2A4». Також до пакету допомоги увійдуть артилерійські снаряди калібру 155 мм, системи протидії безпілотникам, тактичні машини, оптико-електронне обладнання для спостереження і розвідки, вежі для дистанційно керованої зброї, міномети й переносні ракетні пускові установки. Більшість зазначеного озброєння виробляють іспанські компанії, тому їх постачання можуть відкласти до завершення виробництва. Угода розрахована на початковий період у два роки з можливістю продовження на третій рік.

Крім того, Іспанія розширить програму бойової підготовки українських військових ще на 400 новобранців.

Португалія

28 травня 2024 р. Україна підписала з Португалією безпекову угоду. У рамках угоди Португалія надасть нашій країні до кінця 2024 р. 126 млн євро військової допомоги, підтримку в реформах оборонного сектора, розмінуванні, відбудові тощо[14].

Україна та Португалія співпрацюватимуть у сфері безпеки і оборони, що передбачає: додаткове військове обладнання та іншу необхідну допомогу в сухопутній, повітряній, морській, космічній та кібернетичній сферах; підтримку реформ оборонного сектора; підготовку Сил безпеки та оборони України в національному та європейському масштабах, включно з програмами підготовки інструкторів; протидію гібридним загрозам, включно із кіберзахистом; допомогу в медичному забезпеченні для лікування та реабілітації військовослужбовців; підтримку розвитку Сил безпеки та оборони України, включно з наближенням до стандартів НАТО.

Також планується співпраця в таких сферах: розмінування українських територій; боротьба з пропагандою і дезінформацією; боротьба зі злочинністю; захист критичної інфраструктури; гуманітарна допомога; відновлення та відбудова. 

Нідерланди

Нідерланди разом з партнерами придбають для України додаткове військове обладнання вартістю 175 млн євро. Амстердам вважає, що Україні потрібно більше ресурсів для оборони від атак з повітря та в морі. Новий пакет військової допомоги виділили в межах допомоги Міжнародного фонду для України (IFU). До пакета увійдуть радари, системи боротьби з дронами та невеликі човни[15].

Раніше Нідерланди оголосили про передачу Україні додаткових БМП YPR-765, які оснащені станціями дистанційного керування озброєнням. ЗСУ вже отримали понад дві сотні таких машин. У квітні, під час засідання Ради Україна – НАТО, Нідерланди виділили понад 200 млн євро на постачання засобів протиповітряної оборони. International Fund for Ukraine – це додатковий механізм фінансування підтримки для України, який очолює Міністерство оборони Сполученого Королівства. До його виконавчого органу входять також Норвегія, Нідерланди, Данія, Швеція та Литва. Ці країни, а також Ісландія, Австралія та Нова Зеландія, загалом внесли до фонду вже понад мільярд євро.

Данія

ТОВ СП «Нібулон» отримало 12,8 млн євро від експортно-інвестиційного фонду Данії (EIFO) на придбання сільгосптехніки. Про це 2 травня 2024 р. повідомила пресслужба компанії[16]. Зазначені кошти будуть спрямовані на придбання 74 одиниць сучасної сільськогосподарської техніки. Фінансування відбулось у межах соціальної програми данського інвестиційного фонду, створеного для України. Про запуск програми було оголошено в травні минулого року під час Українського інвестиційного форуму в Копенгагені. Програма фінансуватиме проєкти із залученням найкращих данських технологій та інноваційних рішень і буде доступною як для державного, так і приватного секторів.

Латвія

У рамках ІТ-коаліції Латвія передала Україні комунікаційне обладнання на суму приблизно 100 тис. євро. Ця ініціатива спрямована на забезпечення бригад звязком на лінії фронту на тактичному рівні[17]. Попередньо Латвія вже передавала ноутбуки в рамках ІТ-коаліції для модернізації процесів логістичного забезпечення та впровадження системи на базі SAP. Остання партія критично важливого ІТ-обладнання, необхідного для бойових підрозділів – внесок Латвії у межах ІТ-коаліції. Військова підтримка України в поточному році та у наступні два роки становитиме 0,25 % ВВП Латвії.

На підтримку України у 2024 р. Латвія планує інвестувати в коаліцію безпілотників 20 млн євро. Таку ж суму буде направлено на посилення латвійської армії дронів[18]. За словами міністра оборони Латвії, до виробництва дронів залучатимуть місцеві латвійські компанії. Латвія не лише постачатиме Україні безпілотники, а й активніше впроваджуватиме ці технології у власній армії. Виділені 20 млн євро буде спрямовано як на створення інфраструктури, так і на закупівлю безпілотників, зокрема у латвійських компаній на суму не менше 10 млн євро.

Литва

Президент Литви Гітанас Науседа 6 травня 2024 р. повідомив, що країна приєднається до ініціативи з надання Україні систем протиповітряної оборони для захисту неба від ракетних і дронових атак Росії. 

29 травня 2024 р. уряд Литви схвалив підготовлену Міністерством фінансів країни постанову про виділення на підтримку освітньої галузі України 5 млн євро[19].

Естонія

Президент Естонії Алар Каріс підписав закон, який дозволить використовувати заморожені в рамках санкцій російські активи для компенсації Україні збитків, завданих війною[20]. Згідно із законом, може бути конфісковане і використане для відшкодування збитків тільки майно тих, «чий зв’язок із вчиненням або сприянням протиправному діянню встановлений і достатньо доведений». Тобто норми закону  щодо конфіскації майна стосуються тих, хто брав активну участь у скоєнні військової агресії або порушенні норм ведення війни.

 Міністерство закордонних справ Естонії виділило 656 тис. євро на гуманітарну допомогу Україні. Кошти підуть на підтримку освіти в районах, наближених до лінії фронту, та на допомогу дітям, які перебувають у прифронтових районах[21]. 

Частину виділених коштів, а саме 352 тис. євро, передадуть некомерційній організації Eesti Pagulasabi. Зазначена організація надаватиме фінансову допомогу мешканцям найбільш вразливих регіонів України з метою поліпшення їх умов проживання та українським біженцям у Грузії. Ще 303 тис. євро надійде до некомерційного об’єднання «Mondo», яке організовує післяшкільні літні табори для школярів у Запоріжжі та надає допомогу в галузі психічного здоров’я мешканцям України.

Швеція

Уряд Швеції доручив збройним силам країни здійснити виплати на загальну суму 28 млн євро на підтримку обороноздатності України; 18 млн євро будуть передані коаліціям в рамках Контактної групи з питань оборони України, а 10 млн євро – до фонду НАТО для України[22]. Шведська підтримка поступово розвиватиметься в напрямі придбання нового обладнання у промисловості для передачі Україні. 

Уряд доручив здійснити виплати трьом коаліціям, членом яких є Швеція: 5 млн євро – коаліції з розмінування (Demining Coalition); 3 млн євро – коаліції з морської безпеки та 10 млн євро – коаліції безпілотників (Drone Coalition). У рамках Контактної групи з питань оборони України було сформовано кілька коаліцій сил і засобів для забезпечення довгострокової підтримки оборони України. Швеція наразі є членом п’яти таких коаліцій.

Уряд Швеції надасть Україні новий пакет військової допомоги на суму 13,3 млрд шведських крон (1,16 млрд євро)[23]. Це вже 16-й пакет військової допомоги від дружньої скандинавської країни, який є найбільшим. Швеція передасть Україні літаки радіолокаційної розвідки та управління (ASC 890). Завдяки ASC 890 Україна матиме нові можливості боротьби проти повітряних і морських цілей, посилиться здатність вітчизняних сил ППО ідентифікувати цілі на великій відстані. Зазначені літаки радіолокаційної розвідки також допомагатимуть F-16. Стокгольм надішле для потреб ЗСУ ракети AMRAAM (класу «повітря – повітря»). Швеція передасть Україні весь свій запас бронетранспортерів (PBV 302) для формування нових бригад.

Крім цього, Швеція надасть артилерійські боєприпаси та ресурси для обслуговування раніше наданої техніки, постачить надлишки іншої техніки зі складів збройних сил, обслуговуватиме раніше передану шведську техніку, надаватиме фінансову підтримку коаліціям, а також фондам і тимчасовим ініціативам, щоб забезпечити швидку та масштабну закупівлю техніки для України.

Японія

Японія надасть Україні оперативну допомогу для відновлення енергосистеми, а також її підготовки до зимового періоду. Очільник Міненерго Герман Галущенко обговорив ситуацію в енергосистемі України з послом Японії в Україні Мацудою Кунінорі та головним представником офісу Агентства міжнародного співробітництва Японії JICA в Україні Мацунаґа Хідекі. Представники Японії зазначили, що допомога енергосистемі України є пріоритетом для їхньої держави.

На зустрічі йшлося про постачання Україні понад 100 великих генераторів загальною потужністю понад 130 МВт та про можливість залучення додаткової допомоги, зокрема передачу обладнання і посилення фізичного захисту енергооб’єктів.

Австралія

Австралія передасть Україні партію переносних зенітних ракетних комплексів RBS 70 NG, які здатні знищувати цілі ворога на відстані 9 тис. метрів[24]. Під час візиту міністра оборони Австралії Річарда Марлеса до Львова було оголошено про пакет допомоги Україні, до якого входять ПЗРК RBS 70 NG від австралійської армії на суму близько 50 млн дол. Подробиці про кількість пускових установок і боєприпасів RBS 70 NG, які буде постачено, а також про те, чи буде надано додаткове обладнання, як-от: радари ППО «Giraffe AMB» від шведської компанії «Saab», не розголошуються.

Система RBS 70 NG, розроблена шведською компанією «Saab» у 2011 р., – це модернізований варіант системи ППО RBS 70. Модернізована система ППО здатна вражати повітряні цілі, як-от: дрони, гелікоптери та літаки, за допомогою ракет з лазерним наведенням і вдень, і вночі. RBS 70 NG має максимальну дальність дії від 8000 м до 9000 м і може досягати висоти до 5000 м, маючи такі удосконалення, як поліпшена система наведення, інтеграція з тепловізійною камерою, автоматичне відстеження цілей і спрощене навчання операторів.

Пакет допомоги також включає 32,5 млн дол. США на закупівлю дронів у рамках коаліції дронів, яку очолюють Латвія і Сполучене Королівство. Крім того, гроші виділять на додаткове обладнання для солдатів (шоломи, черевики), генератори та жорсткі надувні човни.

Австралія з перших днів війни допомагає Україні, попри те, що відстань між країнами дуже велика. Йдеться про військові поставки та економічну підтримку.

Австралія надасть Україні фінансову допомогу для зміцнення енергосистеми. Замість вугілля, яке раніше запитував Київ, Україна отримає 20 млн дол.[25]. Кошти буде передано до Фонду енергетичної підтримки України, яким керують Україна та Єврокомісія. З грудня 2023 р. Україна надіслала два окремі запити на постачання вугілля з Австралії, проте федеральний уряд їх не задовольнив. Хоча на початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну Австралія постачала вугілля Києву.

Уряд Австралії виділить ще 31 млн дол. на підтримку України, з них 20 млн дол. спрямують до енергетичного фонду, а 11 млн дол. буде надано як додаткову гуманітарну допомогу. Гуманітарні кошти в розмірі 11 млн дол.  надійдуть в Управління ООН з координації гуманітарних питань. Ця організація займається наданням допомоги у сферах першої потреби, таких як їжа, вода і житло. Частина виділених коштів також буде спрямована на підтримку людей з інвалідністю через Партнерство ООН з прав людей з інвалідністю.


 

[1] Див.URL: https://www.ukrinform.ua/rubric-ato/3861563-ssa-gotuut-novij-paket-dopo…

[2] Див.URL: https://era-ukraine.org.ua/branches/agri/

[3] Див.URL: https://www.whitehouse.gov/briefing-room/presidential-actions/2024/05/1…

[4] Див.URL:https://www.holosameryky.com/a/blinken-u-kyujevi-nova-dopomoha/7613642…

[5] Див.URL: https://www.defense.gov/News/Releases/Release/Article/3787579/biden-adm…

[6] Див.URL: https://www.thesun.co.uk/news/28080696/britain-military-aid-ukraine-air…

[7] Див.URL: https://www.hensoldt.net/news/hensoldt-delivers-further-high-performanc…

[8] Див.URL: https://www.eurointegration.com.ua/news/2024/05/10/7185665/

[9] Див.URL: https://t.me/dwglavnoe/40359

[10] Див.URL: https://www.radiosvoboda.org/a/news-belhiia-dopomoha-ukraini/32935152.h…

[11] Див.URL: https://www.lalibre.be/dernieres-depeches/2024/05/10/invasion-de-lukrai…

[12] Див.URL: https://www.elmundo.es/internacional/2024/05/08/663b07b844359d002520efc…

[13] Див.URL: https://elpais.com/espana/2024-05-27/espana-suministrara-armas-a-ucrani…

[14] Див.URL: https://president.gov.ua/news/ugoda-pro-spivrobitnictvo-u-sferi-bezpeki…

[15] Див.URL: https://x.com/DefenceU/status/1793634258331763073

[16] Див.URL: https://www.nibulon.com

[17] Див.URL: https://www.mil.gov.ua/news/2024/05/07/it-koalicziya-latviya-peredala/

[18] Див.URL: https://www.lsm.lv/raksts/zinas/latvija/27.05.2024-latvija-dronu-armija…

[19] Див.URL: https://lrv.lt/lt/naujienos/lietuva-skiria-5-milijonus-euru-ukrainos-mo…

[20] Див.URL: https://rus.err.ee/1609356816/karis-provozglasil-prinjatyj-rijgikogu-za…

[21] Див.URL: https://rus.postimees.ee/8025156/mid-estonii-vydelyaet-na-nuzhdy-ukrain…

[22] Див.URL: https://www.regeringen.se/pressmeddelanden/2024/05/forsvarsmakten-ska-s…

[23] Див.URL: https://www.regeringen.se/pressmeddelanden/2024/05/militart-stodpaket-1…

[24] Див.URL: https://defence-industry.eu/australia-to-transfer-rbs-70-ng-air-defence…

[25] Див.URL: https://www.abc.net.au/news/2024-05-31/australia-to-send-20-million-to-…

Отримуйте якісну та актуальну аналітику від НІСД у зручному для вас форматі:

- читайте нас у Telegram та Facebook
- слухайте на Google Podcast 
- дивіться на YouTube

Зображення: НІСД