Партнерство України з міжнародними організаціями дало старт для розвитку й посилення співпраці у сферах цифровізації, електронного урядування, штучного інтелекту та відкритих даних, що створюють можливості швидко та ефективно обмінюватися між державами досвідом в нарощуванні технологічних переваг і є вирішальними чинниками спроможності вітчизняної економіки до відновлення.
Серед основних подій у червні 2024 р. у сфері цифрової трансформації економіки України варто відзначити такі.
Під час Міжнародної конференції з відновлення України (URC2024), яка проходила в Берліні 11 і 12 червня 2024 р., підписано Міжнародний договір про допомогу Україні на понад 16 млрд євро [1]. Міжнародна підтримка спрямовуватиметься для відновлення, відбудови, реформування та модернізації України за чотирма вимірами як ключовими основами відновлення України: процесу вступу до Європейського Союзу; ділового виміру, який містить гарантії країн G7 та ЄС; місцевого і регіонального виміру, а також людського виміру.
В рамках URC2024 Міжнародна фінансова корпорація (IFC) оголосила низку нових ініціатив для підтримки приватного сектора в Україні щодо [2]:
ідтримки телекомунікаційного проєкту вартістю до 435 млн дол. США з метою створення провідного інтегрованого телекомунікаційного оператора країни;
надання гарантії розміром 367,5 млн євро для розблокування дальшого фінансування приватного сектора;
укладення додаткових угод, спрямованих на розвиток відновлювальної енергетики, транспорту, торгівлі тощо.
Довідково. З лютого 2022 р. IFC виділила 1,4 млрд дол. США на підтримку приватного сектора України, плануючи надати ще 1,4 млрд дол. США протягом наступних 12 місяців. Ця підтримка є частиною пакета заходів реагування IFC, який підтримав понад 15 млн українців через ініціативи, що допомагають підприємствам залишатися на плаву та дозволяють уряду надавати основні послуги, виплачувати заробітну платню, утримувати школи та лікарні відкритими й проводити критичні ремонти. IFC надала понад 42 млрд дол. США на екстрене фінансування, включно із зобов’язаннями донорів. Європейський фонд сталого розвитку плюс (EFSD+) є частиною інвестиційної системи Європейського Союзу і виділив приблизно 300 млн євро у формі неоплачених гарантій і технічної допомоги для Програми кращого майбутнього IFC, щоб мобілізувати масштабні інвестиції для інноваційних рішень щодо зміни клімату, нестабільності, реагування на конфлікти та кризи, створення робочих місць та інклюзивного зростання.
У рамах міжнародного договору URC2024 у сферах цифровізації та електронного управління Швейцарія протягом 2024–2028 рр. виділятиме 58,7 млн швейцарських франків, зокрема на важливі проєкти, спрямовані на відновлення країни в регіонах, які постраждали через повномасштабне вторгнення, а також на сервіси у сферах охорони здоров’я, освіти та гуманітарного розмінування [3].
Довідково. З 2015 р. швейцарсько-українська програма «Електронне урядування задля підзвітності влади та участі громади» (EGAP) за підтримки уряду Швейцарії впроваджує електронні послуги, інструменти електронного урядування та електронної демократії. EGAP фінансує Швейцарія та реалізує Фонд Східної Європи у співпраці з Міністерством цифрової трансформації та Фондом Innovabridge.
На всіх етапах реалізації проєктів у цифровій екосистемі підзвітного управління відновленням (DREAM) публікують відкриті дані в режимі реального часу. Основне використання DREAM полягає в плануванні та відстежуванні витрат на відновлення та реконструкцію, що дає змогу громадам розробляти й пропонувати власні пріоритетні проєкти та узгоджувати їх з урядом.
Довідково. Нині в DREAM зареєстровано понад 5000 проєктів на суму понад 4 млрд дол. США. Більше як 1000 громад, 23 облдержадміністрації, 5 міністерств, Агентство реставрації та його регіональні служби користуються DREAM.
У червні п. р. в Україні вперше проведено Форум оборонних інноваторів НАТО – Україна. Захід організовано НАТО, підрозділом оборонних інновацій Міністерства оборони США (Defense Innovation Unit), кластером Brave1, Радою Україна – НАТО та Міністерством національної оборони Польщі. Під час Форуму українські розробники презентували свої проєкти, які змінюють сучасний погляд на стратегію і тактику бойових дій, та поділилися досвідом розвитку розробок defense-tech в умовах повномасштабної війни [4].
Вітчизняний досвід ведення війни в поєднанні з технологіями й досвідом союзників стає технологічною основою для більш безпечної та захищеної Європи.
Україна долучилася до 27 країн та представників ЄС – учасників глобального саміту з безпечного розвитку технологій штучного інтелекту (AI Seoul Summit), які погодили Міністерську заяву щодо безпеки, інновацій та інклюзивності штучного інтелекту (АІ) [5]. Розвиток AI має значний потенціал для української економіки та суспільства. Технологія може допомогти поліпшити ефективність роботи в різних галузях, а також сприяти появі нових продуктів та послуг.
Довідково. За даними дослідження «AI-екосистема України: таланти, компанії, освіта» [6], Україна посідає друге місце за кількістю AI-компаній серед країн Центральної та Східної Європи. Протягом десяти років кількість AI-компаній виросла більше ніж удвічі – з 97 до 243 на кінець 2023 р. Порівняно з іншими європейськими країнами, Україна має вищу концентрацію AI-стартапів у сферах маркетингу, геймінгу та програмного забезпечення для бізнесу. Найбільшими центрами розвитку сфери AI в Україні є Київ – 177 офісів компаній, та Львів – 43 офіси. Також серед усіх міст виділяються Харків, Одеса, Дніпро з середнім показником у 21 компанію.
З метою забезпечити мобільним зв’язком та 4G національні, міжнародні автошляхи та сільську місцевість Верховна Рада в першому читанні підтримала законопроєкт, який дасть змогу операторам швидше отримувати дозволи на оренду землі для будівництва мобільних станцій [7]. Також в умовах використання новітніх технологій для управління ризиками, пов’язаними з безпекою мережевих та інформаційних систем відповідно до європейського законодавства [8], Верховна Рада України в першому читанні ухвалила законопроєкт щодо функціонування Національної системи конфіденційного зв’язку та Національної електронної комунікаційної мережі [9]. Мета – створення захищеного вузла (системи) взаємоз’єднання спеціальних інформаційно-комунікаційних систем (мереж) для забезпечення взаємодії та міжвідомчого обміну інформацією з обмеженим доступом у мирний час і в період надзвичайного чи воєнного стану.
Крім того, з метою недопущення демонтажу електронних комунікаційних мереж чи їхніх частин в умовах надзвичайних ситуацій, надзвичайного та воєнного стану в першому читанні Верховна Рада України ухвалила законопроєкт щодо сприяння в забезпеченні сталого функціонування електронних комунікаційних мереж та надання електронних комунікаційних послуг [10], а також розглянуто законопроєкт щодо використання електронної ідентифікації та електронних довірчих послуг [11].
Попри величезні виклики повномасштабної війни, Україна досягла значних результатів на шляху цифрової трансформації економіки, зокрема у виконанні кроків, що їх визначила Європейська Комісія щодо переговорної рамки та процесу вступу України до ЄС. Це відкриває значні перспективи для стійкості вітчизняної економіки та відновлення України [12].
___________________________________________________________
[1] Ukraine Recovery Conference – URC2024. URL: https://ua.urc-international.com/
[2] IFC Announces Raft of New Initiatives to Bolster Ukraine’s Private Sector at Ukraine Recovery Conference. URL: https://pressroom.ifc.org/all/pages/PressDetail.aspx?ID=28218
[3] Швейцарія виділяє 58,7 млн франків на розвиток цифрової України. URL: https://thedigital.gov.ua/news/shveytsariya-vidilyae-587-mln-frankiv-na…
[4] Brave1, НАТО та Defense Innovation Unit уперше в історії провели Форум оборонних інноваторів НАТО –Україна. URL: https://thedigital.gov.ua/news/brave1-nato-ta-defense-innovation-unit-u…
[5] Україна приєднується до глобальної співпраці щодо безпечного розвитку ШІ. URL: https://thedigital.gov.ua/news/ukraina-priednuetsya-do-globalnoi-spivpr…
[6] Україна посідає друге місце за кількістю ШІ-компаній у Центральній та Східній Європі: результати дослідження про штучний інтелект. URL: https://thedigital.gov.ua/news/ukraina-posidae-druge-mistse-za-kilkisty…
[7] Збільшуємо покриття мобільним зв’язком: Парламент підтримав законопроєкт, який прискорює будівництво мобільних станцій. URL: https://thedigital.gov.ua/news/zbilshuemo-pokrittya-mobilnim-zvyazkom-p…
[8] 12 DIRECTIVE (EU) 2022/2555 OF THE EUROPEAN PARLIAMENT AND OF THE COUNCIL of 14 December 2022 on measures for a high common level of cybersecurity across the Union, amending Regulation (EU) N 910/2014 and Directive (EU) 2018/1972, and repealing Directive (EU) 2016/1148 (NIS 2 Directive). URL: https://eur lex.europa.eu/legalcontent/EN/TXT/HTML/?uri=CELEX:32022L2555&qid=1674579731975&from=EN
[9] Про внесення змін до деяких законів України щодо функціонування Національної системи конфіденційного зв’язку та Національної електронної комунікаційної мережі: законопроект від 05.06.2024 № 10273. URL: https://ips.ligazakon.net/document/ji10329i?an=1&ed=2024_06_05
[10] Про внесення змін до статті 115 Закону України «Про електронні комунікації» № 9593 від 09.08.2023. URL: https://itd.rada.gov.ua/billInfo/Bills/Card/42446
[11] Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо використання електронної ідентифікації та електронних довірчих послуг : законопроект № 11232 від 03.05.2024. URL: https://itd.rada.gov.ua/billInfo/Bills/Card/44140
[12] Co-Chairs’ Statement by the Governments of Ukraine and the Federal Republic of Germany Ukraine Recovery Conference 2024. URL: https://cdn.prod.website-files.com/621f88db25fbf24758792dd8/666aa857e5aeb98d9349533d_URC2024_Final_Chairs%27_Statement_additional_changes_UA_approved.pdf
Отримуйте якісну та актуальну аналітику від НІСД у зручному для вас форматі:
- читайте нас у Telegram та Facebook
- слухайте на Google Podcast
- дивіться на YouTube
Зображення: НІСД