ЄБРР
Європейський банк реконструкції та розвитку (ЄБРР) важливим напрямом фінансування, яким буде опікуватися найближчими роками, вважає розмінування сільськогосподарських земель України [1]. Про це повідомив член ради директорів ЄБРР Артем Шевальов під час Всесвітнього економічного форуму в Давосі.
Уряд України з 2024 р. запустив експериментальну програму фінансування розмінування, щоб зробити її доступною для фермерів. ЄБРР нині працює з іншими фінансистами, співпрацює з Міністерством економіки за деякими програмами, у яких держава прагне підтримати фермерів у фінансуванні робіт з розмінування на їхніх полях. Фінансування може виділятися за двома напрямами: через українські банки безпосередньо аграрним компаніям і фермерам за можливої додаткової підтримки уряду, який може сприяти гарантіями або компенсацією ставок, атакож компаніям із розмінування для їх зростання та збільшення парку машин із розмінування і кількості саперів. ЄБРР підтримує українські аграрні компанії як безпосередньо (великі сільськогосподарські корпорації), так і через українські банки-партнери (дрібних фермерів).
2024 р. ЄБРР схвалив проєкти для України на 2,4 млрд євро, що стало рекордним показником за всі роки співпраці.
ЄІБ
Міністерство розвитку громад та територій України розпочинає новий етап «Програми відновлення України», що реалізується за підтримки Європейського інвестиційного банку (ЄІБ). На цей етап виділено 100 млн євро, які будуть спрямовані на відновлення критично важливих об’єктів інфраструктури та розвиток громад [2]. Уперше в історії України починається програма, проєкти в якій будуть реалізовуватися на виконання стратегій громад, стратегій регіонального розвитку і державної стратегії регіонального розвитку. Така програма – новий рівень планування та розвитку, коли ресурси спрямовуються на реалізацію стратегій розвитку громад і регіонів.
Проєкти будуть реалізовуватися за допомогою інноваційної платформи DREAM, яка дозволяє автоматизувати процеси відбору та моніторингу проєктів. Платформа забезпечить прозорість та ефективність в управлінні фінансами, дозволить оперативно оцінювати прогрес реалізації проєктів, контролювати використання коштів та їхнє цільове спрямування. У DREAM працює 1260 громад і 23 обласні адміністрації, котрі автоматично отримують інформацію про те, що з’явилося нове джерело фінансування і розуміють, які проєкти вони можуть подавати на це фінансування.
Відбір проєктів здійснюватиметься за такими напрямами: енергетична стійкість громад (увага приділяється диверсифікації теплопостачання та розвитку розподіленої генерації для забезпечення енергоефективності); будівництво житла (у рамках програми буде створено житловий фонд у комунальній власності для розміщення внутрішньо переміщених осіб, працівників громад та інших категорій громадян, які потребують житла); модернізація інфраструктури водопостачання та водовідведення (враховуючи технічну зношеність мереж, у громадах будуть реалізовані проєкти з їх оновлення); реконструкція медичних закладів (особлива увага приділятиметься кластерним лікарням та перинатальним центрам).
Об’єкт має повністю перебувати в комунальній власності; обов’язкове співфінансування з місцевого бюджету, що становить мінімум 23 %; обов’язкова наявність актуальної проєктно-кошторисної документації (за винятками певних типів проєктів).
Терміни реалізації проєкту становлять 18 місяців, для проєктів що стосуються обʼєктів розподільчої генерації – до 01 жовтня 2025 р. Громада зобов’язана забезпечити подальше утримання об’єкта протягом не менше 20 років з дати завершення впровадження проєкту. Подавати заявки можуть органи місцевого самоврядування, виконавчі органи сільських, селищних та міських рад. Реалізація проєктів не передбачена на тимчасово окупованих територіях або у зонах активних бойових дій.
Європейський Союз
Міністерство фінансів України 10 січня 2025 р. залучило до держбюджету 3 млрд євро від Європейського Союзу. Кошти є часткою внеску ЄС у межах ініціативи країн G7 Extraordinary Revenue Acceleration for Ukraine (ERA)[3].
ERA передбачає спрямувати Україні 50 млрд дол. США, які будуть забезпечені майбутніми доходами від заморожених активів Росії. Внесок ЄС складає 18,1 млрд євро (20 млрд дол. США). Очікується, що кошти від Європейського Союзу надходитимуть частинами до кінця 2025 р.
Заморожені активи центрального банку Росії в ЄС сягають 210 млрд євро і становлять більшість знерухомлених активів у всьому світі. Залежно від рівня відсоткових ставок, доходи від цих активів оцінюються у 2,5–3 млрд євро на рік. Кошти ЄС дозволять профінансувати пріоритетні видатки держбюджету соціального та військового напряму, підтримати макроекономічну стабільність, відновити критично важливу інфраструктуру.
Європейський Союз оголосив про виділення нового пакета допомоги на 148 млн євро, які будуть спрямовані на гуманітарні проєкти в Україні та українських біженців у Молдові [4]. Війна триває і близько 12,7 млн людей потребують негайної допомоги. Фінансування буде використано для надання життєво важливої допомоги найбільш уразливим верствам населення. Буде продовжено гуманітарну підтримку людей в Україні та Молдові й загальний обсяг гуманітарної допомоги, виділеної Європейською комісією, буде доведено до більш ніж 1,1 млрд євро.
З цієї суми 140 млн євро будуть спрямовані на гуманітарні проєкти в Україні та надання негайної допомоги (зокрема забезпечення людей продовольством, прихистком, питною водою, медичним обслуговуванням), а також на допомогу для виживання в зимових умовах. Ще 8 млн євро призначено для реалізації гуманітарних проєктів у Молдові. Такі проєкти будуть спрямовані на допомогу українським біженцям та на підтримку місцевих спільнот, що їх приймають.
У 2025 р. Європейський Союз планує надати Україні 35 млрд євро фінансової допомоги. Про це повідомив віцепрезидент Єврокомісії та єврокомісар з питань торгівлі Валдіс Домбровскіс. Кошти будуть надані в рамках двох програм: кредитної ініціативи G7 ERA та програми Ukraine Facility.
Ukraine Facility – це інструмент, що дає можливість Україні отримати у 2024−2027 рр. фінансову й технічну допомогу від ЄС на загальну суму 50 млрд євро. З них на бюджетну підтримку буде спрямовано 38,27 млрд євро, в інвестиційний фонд – 6,97 млрд євро, на технічну й адміністративну підтримку – 4,76 млрд євро.
ООН
Президент України Володимир Зеленський після зустрічі з делегацією Організації Об’єднаних Націй (ООН) повідомив, що ООН у поточному році направить 3,3 млрд дол. США на гуманітарну підтримку України [5]. Крім того, Президент України запропонував ООН долучитися до ініціативи «Продовольство з України», спрямованої на допомогу сирійському народу.
США
Під час засідання «Рамштайну» 9 січня 2025 р. Міністерство оборони США оголосило про додатковий пакет допомоги Україні. Допомога спрямована на задоволення критичних потреб у сфері безпеки та оборони нашої держави [6]. Вартість пакета становить 500 млн дол. США.
До нового пакета від США увійшли: ракети ППО AIM-7, RIM-7, AIM-9M; ракети класу «повітря – земля»; допоміжне обладнання для F-16; броньовані мостові системи; обладнання безпечного зв’язку; стрілецька зброя та боєприпаси; запчастини, допоміжне обладнання, послуги, навчання, транспорт.
Це 74-й транш обладнання для України, наданий адміністрацією Д. Байдена із запасів Міністерства оборони США з серпня 2021 р.
Німеччина
Міноборони Німеччини передало Україні першу надсучасну САУ RCH 155 з 54 обіцяних. Йдеться про гаубицю RCH 155 [7]. Такої артилерії немає в жодної країни світу, Україна стала першою. Дальність стрільби – 54 км. Також вона може стріляти під час руху. Перші шість із цих систем спочатку залишаться в Німеччині й використовуватимуться для навчання українських військових.
У січні поточного року Німеччина надала новий пакет військової допомоги Україні. До переліку переданого озброєння увійшли боєприпаси для танків «Leopard», розвідувальні та ударні безпілотники. Про це йдеться на сайті уряду Німеччини [8]. До нового пакета допомоги також увійшли: 20 машин із захистом від мін і засідок; боєприпаси для танків «Leopard 1»; 14 тис. патронів калібру 155 мм; 19 тис. снарядів калібру 122 мм; 600 ударних безпілотників HF-1; 50 розвідувальних дронів «Vector» із запчастинами; 46 розвідувальних безпілотників RQ-35 Heidrun; 495 штурмових гвинтівок HK 416.
У короткостроковій перспективі для захисту від російських атак Німеччина передасть Україні 60 додаткових ракет для системи протиповітряної оборони Iris-T. Поставка буде здійснена із запасів Бундесверу і є результатом урядових переговорів, проведених міністром оборони Німеччини Борисом Пісторіусом у Києві [9]. Вартість ракет становить близько 60 млн євро. Через складну ситуацію в Україні рішення було ухвалене без уточнення подальшого фінансування.
IRIS-T стала основою для створення наземної системи протиповітряної оборони IRIS-T SLM, система здатна перехоплювати повітряні цілі на відстані до 40 км і на висоті до 20 км. IRIS-T SLM працює в автоматичному режимі та може інтегруватися з іншими системами ППО для створення багаторівневої оборони. Комплекси IRIS-T стали важливим елементом захисту українського неба й допомагають успішно перехоплювати російські ракети та дрони-камікадзе.
Канада
Канада виділить 440 млн канадських доларів на нову військову допомогу Україні. Кошти спрямують на боєприпаси, безпілотники та зимове спорядження для ЗСУ [10].
За підсумками засідання Контактної групи з питань оборони України у форматі «Рамштайн» 09 січня 2025 р. міністр оборони Канади Білл Блер повідомив, що 200 млн канадських доларів буде спрямовано на чеську ініціативу із закупівлі та доставки Україні боєприпасів, ще 50 млн канадських доларів будуть використані на закупівлю різних боєприпасів у канадських виробників. Також планується виділити 100 млн канадських доларів на данську модель з підтримки виробництва дронів українською оборонною промисловістю.
30 млн канадських доларів буде виділено на зимове спорядження, зокрема спальні мішки, зимові черевики та термозахисні шари для українських військових. Кілька траншів такої допомоги вже доставлено в Україну.
Зазначена допомога є частиною додаткової військової допомоги Україні в розмірі 500 млн дол. США, про яку повідомлялося на саміті НАТО у 2024 р., і 1,6 млрд дол. США, розрахованих у бюджеті на 2024 р. Загальна вартість військової допомоги Канади Україні після повномасштабного вторгнення Росії досягла 4,5 млрд дол. США.
Сполучене Королівство
Україна очікує нову систему ППО «Gravehawk» від Сполученого Королівства. 150 стволів артилерії та нову мобільну систему протиповітряної оборони Україна отримає через кілька тижнів [11].
Виробництво новітньої системи ППО Сполучене Королівство профінансувало спільно з Данією. Зазначена система ППО використовує новітні досягнення у сфері радіолокації та мережевих технологій, забезпечує високу ефективність у сучасних умовах ведення бойових дій і має зміцнити можливості протиповітряної оборони України.
Нова система «Gravehawk» здатна адаптуватися до різних сценаріїв використання – від локального захисту стратегічних об’єктів до масштабного захисту країни від атак дронів та ракет. Система легко інтегрується з міжнародними системами ППО, зокрема й системами НАТО. «Gravehawk» може перехоплювати різноманітні цілі – балістичні та крилаті ракети, дрони та ворожі винищувачі. Така система ППО здатна виявляти повітряні об’єкти, зокрема й крилаті ракети та безпілотні літальні апарати, на великих відстанях.
Сполучене Королівство передасть Україні до 2 млрд фунтів стерлінгів на закупівлю систем протиповітряної оборони й ракет до ППО [12].
16 січня 2025 р. Україна і Сполучене Королівство підписали історичну угоду про 100-річне партнерство. Угода передбачає, зокрема, що Сполучене Королівство допомагатиме Україні із закупівлею літаків та інвестуватиме в українське оборонне виробництво.
Цього ж дня стало відомо, що Сполучене Королівство обговорює з Францією можливість відправки в Україну військовослужбовців своїх держав задля формування миротворчого контингенту.
Франція
Франція передасть Україні винищувачі «Mirage 2000»: 5 одиниць надійде вже до кінця першого кварталу 2025 р. Про це повідомив міністр закордонних справ Франції Жан-Ноель Барро [13]. Наприкінці 2024 р. українські пілоти та механіки закінчили льотну підготовку на цих винищувачах.
Президент Франції заявив про намір передати Україні винищувачі «Mirage 2000» влітку 2024 р. У жовтні 2024 р. МЗС Франції повідомило, що ЗСУ отримають перші літаки вже на початку 2025 р. Також Франція взяла на себе навчання пілотів. Перша поставка має складатися з трьох літаків «Mirage 2000». Вони будуть озброєні крилатими ракетами «Скальп» та бомбами AASM для бойових завдань класу «повітря – земля». Загалом Україна просила про передачу 12 одиниць «Mirage 2000».
Швейцарія
Федеральна рада (кабінет міністрів) Швейцарії 29 січня 2025 р. на засіданні затвердила мандат на ведення переговорів між Берном і Києвом про укладення міждержавного договору [14]. Документ створює правове підґрунтя для розширення масштабів співпраці між швейцарським приватним сектором економіки та Україною в процесі її відновлення.
З метою зміцнення співпраці української сторони зі швейцарськими компаніями, які вже працюють в Україні, 23 січня 2025 р. на Всесвітньому економічному форумі у Давосі між Швейцарією та Україною було підписано відповідну Декларацію про наміри. Однак розширення такого формату співпраці на швейцарські приватні компанії, які ще не представлені в Україні, потребує створення нової правової бази. На своєму засіданні 29 січня 2025 р. Федеральна рада затвердила мандат на ведення переговорів із Києвом про укладення такого міжнародного договору. Наступним кроком стануть консультації Федеральної ради зі швейцарськими парламентськими комітетами з питань зовнішньої політики.
Іспанія
Міністерка оборони Іспанії Маргарита Роблес повідомила про те, що її країна найближчим часом передасть Україні 10 електрогенераторів [15]. Про це вона заявила під час засідання Контактної групи з питань оборони України на американській авіабазі «Рамштайн» у Німеччині.
Також була висловлена пропозиція щодо нових навчальних курсів для особового складу Збройних Сил України та нової програми гуманітарної допомоги українським сім’ям, яка розпочалася 12 січня 2025 р.
Іспанія виділить Україні ще 10 млн євро гуманітарної допомоги [16]. Про це 28 січня 2025 р. повідомив міністр закордонних справ Іспанії Хосе Мануель Альбарес, який прибув до України з офіційним візитом, щоб оцінити наслідки війни та підтвердити підтримку з боку Іспанії.
Фінансова допомога Україні загалом вже перевищила 100 млн євро гуманітарних внесків та 400 млн євро, спрямованих на відновлення країни. Під час відвідин лікарні у місті Львові пан Альбарес повідомив про направлення іспанських медичних спеціалістів для підтримки місцевих лікарів. У межах навчання військових в Іспанії вже підготовлено близько 7000 військовослужбовців.
Польща
Польща готує черговий пакет військової допомоги для України. Про це заявив віцепрем’єр-міністр, міністр національної оборони Республіки Польща Владислав Косіняк-Камиш після зустрічі у форматі «Рамштайн» [17]. Міністр презентував «дорожню карту» діяльності коаліції бронетанкових можливостей для підтримки України, а також оприлюднив інформацію щодо чергових пакетів допомоги.
Хорватія
Хорватський уряд ухвалив рішення про надання Україні нового пакета військово-технічної допомоги [18]. Рішення про військову допомогу стало одним із результатів візиту української делегації до Загреба 29 січня 2025 р. Під час переговорів сторони обговорили розширення енергетичної співпраці, зокрема в газовій сфері.
Важливим напрямом співпраці залишається гуманітарне розмінування. До України вже доставлено 67 хорватських машин із розмінування, а також започатковано їх виробництво на українських підприємствах. Окремою темою переговорів стала підтримка українських ветеранів. У поточному році в Хорватії відбудеться Міжнародна конференція, покликана мобілізувати додаткові ресурси партнерів для фінансування нової ветеранської політики українського уряду. Також сторони обговорили можливості посилення санкційного тиску на російського агресора.
Італія
Україна обговорює з Італією купівлю ППО коштом заморожених активів Росії [19]. Заступник міністра оборони України Анатолій Клочко провів переговори з делегацією Агенції з питань оборонної промисловості Міністерства оборони Італії.
Нідерланди
Нідерланди нададуть Україні 7 млн євро для забезпечення нелетальної військової допомоги та ще 20 млн євро на підтримку енергетичної галузі [20]. Про це повідомив міністр закордонних справ Нідерландів Каспар Велдкамп під час свого візиту до Києва. Було обговорено ключові питання двосторонньої співпраці: підготовку 16-го пакета санкцій ЄС, забезпечення справедливого миру, євроатлантичну інтеграцію України, відновлення енергетичної інфраструктури та посилення тиску на Росію у спосіб закриття можливостей для обходу санкцій.
Серед досягнень минулого року було відзначено створення у Гаазі спеціального реєстру для фіксації збитків, завданих російською агресією, узгоджено наступні кроки для запуску механізму компенсацій за рахунок конфіскованих російських активів, початком якого стане створення Компенсаційної комісії. Висловлено подяку Нідерландам за посилення системи протиповітряної оборони України.
Радар і три пускові установки ЗРК «Patriot» з 2024 р. вже стоять на варті неба України. Нідерланди також продовжують передачу літаків F-16, ракет та озброєння для них. Нідерланди ухвалили рішення виділити 1 млрд євро на артилерійські боєприпаси. Анонсовано нові пакети допомоги: 7 млн євро через програму UCAP (займається оцінкою і задоволенням нагальних потреб дітей, переміщених внаслідок повномасштабного російського вторгнення) під координацією НАТО і 20 млн євро для Фонду енергетичної підтримки України.
Україна та Нідерланди мають домовленість про передачу чергової партії літаків F-16 у 2025 р. [21]. Про це повідомив міністр оборони Рустем Умєров.
Нідерланди відіграють ключову роль у Коаліції Повітряних сил, підтримуючи розвиток української авіаційної інфраструктури. Наступним пріоритетом є отримання Україною дронів. На зустрічі було обговорено розподіл раніше анонсованих 400 млн євро, а також підготовку масштабних спільних проєктів щодо далекобійних можливостей. На порядку денному також артилерійські боєприпаси, ППО, ракети-перехоплювачі.
Норвегія
У поточному році Норвегія надасть Україні найбільшу військову допомогу – понад 2 млрд євро [22]. У межах роботи «Рамштайну» в січні 2025 р. Рустем Умєров зустрівся з міністром оборони Норвегії Бйорном Арільдом Грамом. Норвегія продовжить інвестувати в український оборонно-промисловий комплекс та спільні проєкти, зокрема у виробництво боєприпасів.
Швеція
Швеція оголосила про надання Україні масштабного пакета військової допомоги. Його загальна вартість складає понад 1,2 млрд дол. США, частина фінансування піде на виготовлення озброєння на українських підприємствах [23]. Про це 30 січня повідомив міністр оборони Швеції Пол Йонсон.
У пакеті передбачено: 16 швидкісних броньованих десантних катерів CB 90 з 23 бойовими модулями; мільйон 12,7-мм набоїв; 146 вантажівок; 1500 ПТРК TOW; 200 ПТРК AT4; навчальне обладнання; РХБЗ захист; інше піхотне забезпечення.
534 млн дол. США передадуть на виробництво для України артилерії, дронів та інших пріоритетних озброєнь з постачанням в найкоротші строки. Ще 90 млн дол. США буде використано на виробництво далекобійних дронів, 58 млн дол. США – на навчальні програми для Сил оборони, 71 млн дол. США – на ремонт переданої раніше техніки та логістику. 250 млн дол. США спрямують на інші програми, зокрема 178 млн дол. США буде виділено на закупівлю зброї в українського ОПК (за данською моделлю).
Крім того, значений пакет містить закупівлі для безоплатної передачі на суму близько 5,9 млрд шведських крон (близько 536 млн дол. США), фінансові пожертви на суму близько 2,8 млрд шведських крон (близько 254 млн дол. США). До пакета також увійшли пожертвування обладнання від Збройних сил Швеції із закупівлею на заміну на суму близько 3,3 млрд шведських крон (близько 300 млн дол. США).
Пакет містить послуги, що надаються через шведське Агентство оборонних досліджень (FOI) і Шведський університет оборони (FHS), вартістю близько 180 млн шведських крон (близько 16 млн дол. США), а також – 400 млн шведських крон (близько 36 млн дол. США) на технічного обслуговування вже наданого шведського обладнання.
Фінляндія
Президент Фінляндії Александер Стубб схвалив рішення про надання Україні нового пакета допомоги майже на 200 млн євро [24]. Це вже 27 партія військового обладнання для України. Вартість обладнання в цій партії оцінюється приблизно в 198 млн євро. Загальна вартість фінського оборонного обладнання, яке Фінляндія надала Україні, наразі становить 2,5 млрд євро. При наданні допомоги були враховані як потреби України, так і ресурсна ситуація в Силах оборони Фінляндії.
Фінський інститут навколишнього середовища надасть 2 млн євро на проєкт «Підтримка України в оцінці шкоди довкіллю та розвиток моніторингу якості води і біорізноманіття», який реалізовуватиметься спільно з Міністерством захисту довкілля та природних ресурсів України у 2025–2028 рр. [25].
За майже три роки російського повномасштабного вторгнення в Україні пошкоджено або зруйновано понад 744 об’єкти водогосподарської інфраструктури на суму понад 500 млн грн. Майже 85 млрд грн шкоди за забруднення водних об’єктів та морських вод внаслідок бойових дій нарахувала Держекоінспекція. Все це потребує якісного моніторингу, оцінки та відновлення.
Кошти проєкту будуть спрямовані на: проведення скринінгових досліджень пілотних річкових басейнів, які зазнали впливу бойових дій; придбання мобільної лабораторії для лабораторії моніторингу вод Північного регіону; навчання фахівців лабораторій моніторингу вод щодо проведення досліджень згідно з вимогами Водної рамкової директиви ЄС. У межах проєкту планується провести аудит системи управління даними та звітності в лабораторіях моніторингу вод та синхронізувати систему України з європейськими практиками. Крім того, партнери допоможуть Україні розробити дорожні карти моніторингу води та біорізноманіття для стратегічного планування та окреслення кроків з імплементації вимог директив ЄС.
Литва
Литва планує передачу 4 500 безпілотників для України загальною вартістю 5 млн євро. Уряд спростив процедуру передачі військової допомоги для прискорення підтримки України [26]. На останньому засіданні уряду Литви було затверджено нову прискорену процедуру передачі державних активів, яка скоротить час на бюрократичні процедури в процесі передачі допомоги ЗСУ.
Литва передала Україні нову партію військової допомоги, завдяки якій українські воїни отримали переносні зенітні ракетні комплекси [27]. Основними напрямами підтримки України в 2025 р. будуть нагальні потреби ЗСУ (ППО, боєприпаси, безпілотники, засоби протидії дронам) з одночасним розвитком литовської оборонної промисловості та підтримка української оборонної промисловості через фінансування озброєнь.
________________________________________________________________________________________
[1] Див.: URL: https://interfax.com.ua/news/economic/1042418.html
[2] Див.: URL: https://mtu.gov.ua/news/36346.html
[3] Див.: URL: https://mof.gov.ua/uk/news/3_billion_to_the_state_budget_for_the_first_…
[4] Див.: URL: https://www.ukrinform.ua/rubric-society/3947989-evrosouz-nadav-gumanita…
[5] Див.: URL: https://www.holosameryky.com/a/oon-humanitarna-dopomoha-ukraiini/793923…
[6] Див.: URL: https://www.defense.gov/News/Releases/Release/Article/4025039/biden-adm…
[7] Див.: URL: https://www.tagesschau.de/newsticker/liveblog-ukraine-montag-456.html#P…
[8] Див.: URL: https://www.bundesregierung.de/breg-en/news/military-support-ukraine-20…
[9] Див.: URL: https://www.dbwv.de/ticker-zurueck-zur-startseite/deutschland-gibt-der-…
[10] Див.: URL: https://unn.ua/news/kanada-vydilyt-300-mln-dolariv-viiskovoi-dopomohy-u…
[11] Див.: URL: https://en.interfax.com.ua/news/general/1041226.html
[12] Див.: URL: https://t.me/Denys_Smyhal/9478
[13] Див.: URL: https://www.sudradio.fr/emission/le-petit-dejeuner-politique-sudradio-3…
[14] Див.: URL: https://www.swissinfo.ch/rus/внешняя-политика/швейцария-заключит-с-укра…
[15] Див.: URL: https://www.defensa.gob.es/gabinete/notasPrensa/2025/01/DGC-250109-reun…
[16] Див.: URL: https://unn.ua/news/ispaniia-vydiliaie-ukraini-10-mln-yevro-ta-rozshyri…
[17] Див.: URL: https://www.ukrinform.ua/rubric-ato/3946883-varsava-gotue-cergovij-pake…
[18] Див.: URL: https://t.me/Denys_Smyhal/9477
[19] Див.: URL: https://unn.ua/news/ukraina-obhovoriuie-z-italiieiu-kupivliu-ppo-koshto…
[20] Див.: URL: https://mfa.gov.ua/news/andrij-sibiga-proviv-u-kiyevi-peregovori-z-glav…
[21] Див.: URL: https://unn.ua/news/ukraina-ochikuie-na-peredachu-cherhovoi-partii-f-16…
[22] Див.: URL: https://t.me/ministry_of_defense_ua/11442
[23] Див.: URL: https://www.dw.com/uk/svecia-nadast-ukraini-paket-vijskovoi-dopomogi-na…
[24] Див.: URL: https://yle.fi/a/74-20140656
[25] Див.: URL: https://www.eurointegration.com.ua/news/2024/11/15/7198479/
[26] Див.: URL: https://uatv.ua/uk/lytva-peredast-ukrayini-4500-droniv-zagalnoyu-vartis…
[27] Див.: URL: https://kam.lt/lietuva-ukrainai-perdave-artimojo-nuotolio-prieslektuvin…
Отримуйте якісну та актуальну аналітику від НІСД у зручному для вас форматі:
- читайте нас у Telegram та Facebook
- слухайте на Google Podcast
- дивіться на YouTube
Зображення: НІСД