Допомога міжнародних фінансових інститутів Україні. Моніторинг 20 грудня 2022 - 21 січня 2023

Поділитися:

Світовий банк

23 грудня 2022 р. міністр фінансів Сергій Марченко та регіональний директор Світового банку у справах Східної Європи (Україна, Білорусь та Молдова) Аруп Банерджі підписали Угоду про надання Україні четвертого Додаткового фінансування в межах реалізації спільного з Міжнародним банком реконструкції та розвитку (МБРР), Міжнародною асоціацією розвитку (МАР) проєкту «Підтримка державних видатків для забезпечення стійкого державного управління в Україні». Сума позики становить 500 млн дол. США. Кредитні кошти буде надано на пільгових умовах під гарантії Великої Британії: термін погашення кредиту – 18,5 року з п’ятирічним пільговим періодом. Процентна ставка – 0,25 % річних. Залучені кошти буде спрямовано на відшкодування видатків державного бюджету на виплати соціальної допомоги сім’ям з дітьми, заробітної платні працівникам державних закладів вищої освіти, а також на оплату комунальних послуг [1].

4 січня 2023 р. було заявлено, що Світовий банк надасть 50 млн дол. США для забезпечення українських елеваторів генераторами чи котлами: усі елеватори зможуть на 5 млн грн або купити нові генератори, або перейти на котли на скрапленому газі. За цією програмою вартість генератора / котла компенсуватимуть частково [2].

Європейська комісія

Європейська комісія перерахувала 66 млн євро до бюджету України на реконструкцію та відновлення шкільних закладів, пошкоджених унаслідок широкомасштабної війни Росії проти України [3].

16 січня 2023 р. підписано Меморандум про взаєморозуміння та Кредитну угоду між Україною та Європейським Союзом щодо отримання Україною макрофінансової допомоги сумою 18 млрд євро [4]. Пільгові позикові кошти будуть надходити до державного бюджету України протягом 2023 р. рівномірними частинами з урахуванням виконання Україною узгоджених сторонами умов. Кошти макрофінансової допомоги буде спрямовано на забезпечення першочергових соціальних видатків державного бюджету – це сприятиме збереженню фінансово‑економічної стабільності.

17 січня 2023 р. Україна отримала перший транш розміром 3 млрд євро в межах нової масштабної Програми макрофінансової допомоги (МФД) від ЄС на 2023 р. Кошти надають на безпрецедентно пільгових умовах для нашої держави. Термін погашення кредиту становить 35 років. Водночас відсотки та інші платежі за обслуговування боргу замість України платитимуть країни ЄС [5].

З початку повномасштабної війни Європейський Союз надав Україні 10,2 млрд євро макрофінансової допомоги. 

Організація Об’єднаних Націй

ООН виділить додатково 20 млн дол. США з Гуманітарного фонду для України на підтримку понад 300 українських гуманітарних організацій (неурядових громадських організацій та волонтерських груп)[6].

Також ООН має наміри надати близько 4 млн дол. США на закупівлю механізованих засобів розмінування та підготовку операторів такого обладнання, щоб очистити Миколаївщину від вибухонебезпечних предметів [7].

Сполучені Штати Америки

Українські порти отримали 12 генераторів великої потужності. Це – перший транш грантової донорської допомоги від Фонду Говарда Дж. Баффета (HGBF) за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) українським портовикам [8].

Сполучені Штати й далі рішуче підтримують Україну та європейських союзників і партнерів, оголосивши про нову військову допомогу на суму понад 3,75 млрд дол. США за двома програмами. Так, 2,85 млрд дол. США із запасів Міністерства оборони США буде надано негайно, а 225 млн дол. США, які надходитимуть із фонду Іноземного військового фінансування, буде спрямовано на нарощування довгострокового потенціалу та підтримку модернізації української армії. Також 682 млн дол. США буде спрямовано європейським союзникам та партнерам, аби заохотити їх надавати військову підтримку Україні та компенсувати пожертвування військового обладнання [9].

Кошти розміром 2,85 млрд дол. є вже 29‑м пакетом військової допомоги в межах повноважень президента США. Таким чином, загальне військове сприяння США Україні досягне приблизно 24,9 млрд дол. від початку роботи адміністрації Байдена.

Канада

Канада придбає комплекс протиповітряної оборони NASAMS у Сполучених Штатів Америки і передасть його на потреби України [10]. Це буде перше безоплатне надання Канадою системи протиповітряної оборони, яка допоможе захистити українські населені пункти та об’єкти критичної інфраструктури від атак безпілотників, ракет і літаків.

Також Канада передасть нам 200 бронетранспортерів «Senator APC» канадської компанії «Roshel» за 90 млн дол. Машини оснащено інтелектуальними технологіями, які допомагають солдатам якнайоперативніше виявляти загрози [11].

Велика Британія

Британія відправила для Збройних Сил України понад 900 генераторів та близько 15 000 комплектів для екстремальних холодів [12].

У 2023 р. Велика Британія виділить 2,3 млрд фунтів стерлінгів на допомогу Україні [13]. Окрім цього, відправить ударні вертольоти «Apache», озброєні ракетами «Hellfire» [14], передасть танки «Challenger‑2» та близько 30 самохідних артустановок AS‑9, навчатиме українських військових керуванню ними [15], а також надасть 100 тис. артилерійських снарядів – на додаток до виділених раніше 300 тис. [16]

Німеччина

Збройні сили України отримали від Німеччини 20 пускових установок для APWKS, а також 63 пікапи. ФРН готується передати Україні ще 92 розвідувальних безпілотники. Додатково нам передали дві броньовані ремонтно‑евакуаційні машини, один тягач танків «Oshkosh» M1070, сім гусеничних дистанційно керованих машин піхоти, 17 вантажівок 8×8, вісім розвідувальних безпілотників, 30 систем виявлення дронів, 27 датчиків для боротьби з БПЛА, одну машину швидкої допомоги, сім патрульних машин та 12 великовантажних причепів. Також українська сторона отримала 21 генератор, 32 мобільні системи опалення та 36 400 бавовняних ковдр [17].

Федеральне агентство з технічної допомоги (THW) за фінансування Міністерства закордонних справ Німеччини передасть понад 700 генераторів для підтримки нашої енергосистеми. Щонайменше 25 генераторів буде надано виробникам харчових продуктів, зокрема для виробництва хліба, молока, продукції тваринництва, для забезпечення електроенергією складів зберігання тощо. Перші 10 генераторів уже доправлено на склад, звідки їх буде передано в пункти призначення на постраждалих територіях, до яких нещодавно відновлено доступ [18].

Україна звернулася до Німеччини з проханням допомогти профінансувати супутниковий канал зв’язку «Starlink» – 10 січня 2023 р. оголошено, що Німеччина виділить на це 20 млн євро. Кошти спрямують на забезпечення роботи 10 тис. терміналів, третину з яких передадуть на потреби ЗСУ [19].

Нідерланди

20 грудня 2022 р. Україна отримала від Нідерландів 200 млн євро кредитних коштів через механізм адміністративного рахунку МВФ. Гроші призначено для фінансування видатків загального фонду державного бюджету. Кредит надали на пільгових умовах, зокрема на суму кредиту нараховують проценти за річною процентною ставкою, що дорівнює базовій процентній ставці МВФ (IMF basic rate of charge, зафіксована на рівні 3,641 % річних). Остаточне погашення кредиту здійснюватимуть через 10 років від дати вибірки кредиту (з урахуванням пільгового періоду відстрочення погашення кредиту строком у 4,5 року від дати вибірки кредиту) [20].

Нідерланди мають намір оплатити танки «Leopard» для України в межах коаліції європейських союзників і НАТО. Країна раніше таким чином оплачувала доправляння радянських танків Т‑72 з Чехії – це може спрацювати й для «Leopard» [21].

Чехія

Чеські збройові компанії постачають в Україну військову допомогу з початку російської агресії. Наразі країна передасть нам танки Т‑72. Усього Чехія передала зі своїх запасів військової техніки та зброї на суму близько 4,5 млрд крон [22].

Фінляндія

Фінляндці нададуть Україні більше військової техніки. 20 грудня 2022 р. ухвалено 11‑й пакет допомоги вартістю 28,8 млн євро [23], а 20 січня 2023 р. оголошено про виділення 12‑го пакету військової допомоги, до якого, зокрема, ввійдуть важка артилерія та боєприпаси. Вартість спорядження, передбаченого 12‑м пакетом допомоги, становить понад 400 млн євро. Загалом Гельсінкі поставили Україні військову допомогу на суму 590 млн євро [24].

Латвія

У межах військової допомоги Латвія відправить до України гелікоптери, зенітно‑ракетні комплекси «Stinger», кулемети з боєприпасами та безпілотники [25]. Підтримка, яку Латвія надає Україні, склала 0,93 % від ВВП, або понад 314 млн євро. З цієї суми приблизно 300 млн євро – це військова підтримка. Решта коштів надійшли  як пожертви від латвійського народу.

Естонія

Естонія надасть Україні пакет військової допомоги, який передбачає дистанційну та протитанкову зброю, а також боєприпаси на загальну суму 113 млн євро. Військова допомога Естонії Україні збільшиться до 370 млн євро (або трохи більше ніж 1 % ВВП Естонії) і міститиме гаубиці, боєприпаси, засоби артилерійської підтримки та гранатомети [26].

Швеція

Країна оголосила про виділення додаткових 200 млн шведських крон (17,9 млн євро) через Міжнародний фонд підтримки України під керівництвом Великої Британії для зміцнення військового потенціалу України [27]. Загалом від лютого 2022 р. Швеція надала нам 906 млн євро, з яких 572 млн спрямовано на употужнення війська.

Норвегія

Королівство Норвегія передало Україні 10 тис. артилерійських снарядів, які можна використовувати для кількох типів артилерійського озброєння, включно із самохідними установками M109, які раніше передала норвезька сторона [28].

Також в Україну прибули перші вантажівки з гуманітарною допомогою Норвезького управління державних доріг. У грудні 2022 р. Норвегія передала 10 мостів загальною вартістю 30 млн норвезьких крон [29]. Це третя держава, яка передала в Україну гуманітарну допомогу для відновлення дорожньої інфраструктури – першими були тимчасові мости від Чехії та Франції.

Швейцарія

Уряд Швейцарії ухвалив рішення виділити 14 млн швейцарських франків на фінансування та постачання рейкових скріплень для відновлення залізничної інфраструктури й безперебійного функціонування залізничного транспорту. Відповідну грантову угоду підписали 23 грудня 2022 р. Співпраця Укрзалізниці зі Швейцарською Конфедерацією дасть змогу профінансувати товари, роботи та послуги, потрібні для посилення майже 300 км залізничної мережі в Україні [30].

Водночас Федеральна рада Швейцарії повідомила про надання нам 80 обігрівачів і генераторів [31].

Грузія

21 грудня 2022 р. уряд Грузії відправив Україні 25 генераторів потужністю 150–500 кВт загальною вартістю більш як 560 тис. дол. CША [32].

Об’єднані Арабські Емірати

24 грудня 2022 р. ОАЕ оголосили про передачу Україні близько 2500 побутових генераторів потужністю 3,5–8 кВт. Цю підтримку надано в межах гуманітарної допомоги на суму 100 млн дол., виділеної ОАЕ мирним жителям, постраждалим від війни в Україні [33].

Перша партія генераторів (1200 шт.) надійшла в грудні минулого року, друга партія (1300 шт.) – уже на початку січня. Генератори передадуть об’єктам критичної та соціальної інфраструктури в регіони, які найбільше постраждали від російської агресії [34].

Японія

Японія виділила 95 млн дол. США на відновлення України. Кошти спрямують до Програми розвитку ООН (ПРООН) у межах партнерської угоди. Програма допомоги зосереджена на: посиленні спроможності уряду реагувати на кризу та управляти нею; підтримці державних служб; відновленні критично важливої інфраструктури; підтримці приватних підприємств; зміцненні громадянського суспільства і соціальних зв’язків [35].

Франція

Уряд Франції виділяє 4 млн євро агентству ООН з питань народонаселення (UNFPA) для допомоги постраждалим від сексуального насильства та посилення охорони сексуального та репродуктивного здоров’я в Україні. Кошти буде спрямовано на підтримку заклику UNFPA про допомогу Україні та біженцям, а надто у суворі зимові місяці [36].

 

Отримуйте якісну та актуальну аналітику від НІСД у зручному для вас форматі:

- читайте нас у Telegram 
- слухайте на Google Podcast 
- дивіться на YouTube

Зображення: НІСД

Список використаних джерел:

[1] Див.: Url: https://mof.gov.ua/uk/news/ukraine_will_receive_usd_500_million_from_the_uk_through_the_world_bank_project-3781

[2] Див.: Url: https://biz.liga.net/ua/all/prodovolstvie/novosti/ukrainskie-elevatory-poluchat-generatory-i-kotly-ot-vsemirnogo-banka

[3] Див.: Url: https://bykvu.com/ua/bukvy/ievrokomisiia-vydilyla-ukraini-66-mln-ievro-na-vidnovlennia-ta-rekonstruktsiiu-zruinovanykh-shkil/

[4]Див.: Url: https://mof.gov.ua/uk/news/ukraina_ta_ies_pidpisali_memorandum_ta_kreditnu_ugodu_shchodo_otrimannia_makrofinansovoi_dopomogi_obsiagom_18_mlrd_ievro-3799

[5] Див.: Url: https://mof.gov.ua/uk/news/ukraine_received_eur_3_billion_of_eu_macro-financial_assistance-3803

[6] Див.: Url: https://news.liga.net/ua/politics/news/oon-napravit-esche-20-mln-na-podderjku-soten-volonterskih-grupp-v-ukraine

[7] Див.: Url: https://minre.gov.ua/news/mizhnarodni-partnery-minreintegraciyi-zaluchayutsya-do-rozminuvannya-mykolayivshchyny

[8] Див.: Url: http://agro-business.com.ua/agrobusiness/item/25850-usaid-nadala-ukrainskym-portam-heneratory.html

[9] Див.: Url: https://www.radiosvoboda.org/a/ukrayina-viyna-dopomoha-ssha/32213531.html

[10] Див.: Url: https://www.pravda.com.ua/news/2023/01/10/7384312/

[11] Див.: Url: https://ukranews.com/ua/news/909415-kanada-peredast-ukrayini-200-bronemashyn-senator-apc

[12] Див.: Url: https://lb.ua/society/2022/12/21/539841_velika_britaniya_nadala_900.html

[13] Див.: Url: https://www.eurointegration.com.ua/news/2022/12/29/7153310/

[14] Див.: Url: https://war.novyny.live/britaniia-vidpravit-v-ukrayinu-vertoloti-apache-ozbroieni-raketami-hellfire-zmi-72583.html

[15] Див.: Url: https://www.dw.com/uk/ne-tilki-tanki-london-peredast-kievu-30-samohidnih-artustanovok/a-64397754?maca=ukr-rss-ukrnet-ukr-all-3816-xml

[16] Див.: Url: https://socportal.info/ua/news/britaniya-peredast-ukraine-100-tysyach-artilleriiskikh-snaryadov/

[17] Див.: Url: https://racurs.ua/ua/n178544-nimechchyna-peredala-ukrayini-20-puskovyh-ustanovok-dlya-system-apwks.html

[18] Див.: Url: https://agropravda.com/news/agrobiznes-life/19464-urjad-nimechchini-peredav-generatori-ukrainskim-virobnikam-produktiv-harchuvannja

[19] Див.: Url: https://www.pravda.com.ua/news/2023/01/10/7384314/

[20] Див.: Url: https://mof.gov.ua/uk/news/ukraine_received_eur_200_million_from_the_netherlands-3773?fbclid=IwAR07fG9BY1tVHR-O97xrseBBRrlpAbHEmj0xWraYeLHGqxrRN_spf0jGDYo

[21] Див.: Url: https://hvylya.net/uk/news/266248-niderlandy-gotovy-kupit-tanki-leopard-dlya-otpravki-v-ukrainu-ollongren

[22] Див.: Url: https://www.unn.com.ua/uk/news/2010772-chekhiya-peredast-ukrayini-tanki-t-72

[23] Див.: Url: https://war.novyny.live/finliandiia-predostavit-ukraine-eshche-bolshe-voennoi-tekhniki-pochti-na-29-mln-evro-detali-69624.html

[24] Див.: Url: https://interfax.com.ua/news/general/885785.html

[25] Див.: Url: https://rubryka.com/2023/01/18/latviya-napravyt-v-ukrayinu-gelikoptery-zrk-stinger-bezpilotnyky-ta-boyeprypasy/

[26] Див.: Url: https://interfax.com.ua/news/general/885549.html

[27] Див.: Url: https://mil.in.ua/uk/news/shvetsiya-dodatkovo-vydilyt-na-pidtrymku-ukrayiny-17-9-mln-yevro/

[28] Див.: Url: https://hromadske.ua/posts/norvegiya-peredala-ukrayini-10-tisyach-artilerijskih-snaryadiv

[29] Див.: Url: https://mtu.gov.ua/news/33951.html

[30] Див.: Url: https://mtu.gov.ua/news/33912.html

[31]Див.: Url:https://censor.net/ua/news/3388903/shveyitsariya_vidpravyla_ukrayini_80_obigrivachiv_i_generatoriv

[32] Див.: Url: https://bykvu.com/ua/bukvy/hruziia-peredala-ukraini-25-potuzhnykh-heneratoriv-elektroenerhii/

[33] Див.: Url: https://thepage.ua/ua/news/oae-peredadut-ukrayini-2500-pobutovih-generatoriv

[34] Див.: Url: https://thepage.ua/ua/news/oae-nadali-ukrayini-she-1300-generatoriv

[35] Див.: Url: https://mind.ua/news/20251968-yaponiya-vidilila-95-mln-na-vidnovlennya-ukrayini

[36] Див.: Url: https://ukraine.unfpa.org/uk/56778k