Допомога міжнародних фінансових інститутів Україні. Серпень 2024 року

Поділитися:

Світовий банк

Світовий банк  31 серпня 2024 року схвалив новий системний проєкт LEARN, тож направить на підтримку  освітньої сфери в Україні 415 млн дол. США[1].

Проєкт має на меті поліпшити умови для викладання та навчання, що реалізуються коштом субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам, та забезпечити учням, учителям та шкільному персоналові доступ до безпечних для очного викладання і навчання умов.

Підписання угоди за проєктом відбудеться у вересні 2024 року. До кінця  року за результатами досягнення попередньо визначених показників Україна зможе отримати 200 млн дол. США до загального фонду державного бюджету.

Відповідальним виконавцем проєкту LEARN у нагляді та координації є Міністерство фінансів України. Водночас профільною впроваджувальною установою визначено Міністерство освіти і науки України, яке відповідатиме за реалізування проєкту LEARN, його моніторинг та оцінку.  

Європейський банк реконструкції та розвитку

Європейський банк реконструкції та розвитку (ЄБРР) позичить 70 млн євро операторові поштової та кур’єрської доставки «Нова пошта» на фінансування його інвестиційної програми на 2024 рік[2]. 

Кредит сприятиме реалізації довгострокової стратегії розвитку компанії, яка передбачає трансформацію моделі обслуговування клієнтів, а також допоможе забезпечити безпеку працівників і клієнтів під час війни.

«Нова пошта» відіграла ключову роль у відновленні українського сектора поштового зв’язку й доставки. Зараз вона працює над розширенням діяльності, що підтримує малий бізнес по всій країні.

Компанія планує збільшити на чверть свою мережу поштоматів і перевести її в режим 24/7, оновити сотні поштових відділень і терміналів, розвинути мережу відділень та побудувати понад 600 «капсул безпеки» й укриттів на своїх об’єктах по всій країні. Враховуючи дефіцит кадрів на ринку праці та пов’язану з війною динаміку персоналу, ЄБРР у компоненті технічної підтримки проєкту допоможе «Новій пошті» вдосконалити підходи до управління людськими ресурсами.

Програма сприятиме «Новій пошті» в поліпшенні шляхів і процедури повернення до роботи й системи підтримки на робочих місцях для близько 3,5 тис. працівників, які наразі служать у Збройних силах України, а також ветеранів, які повертаються до цивільного життя.

Співпраця з ЄБРР  допоможе компанії заповнити критично важливі вакансії. Вона передбачає розширення доступу до навчання й можливостей працевлаштування для жінок, для людей, які повертаються з інших країн, та інших осіб за фінансової підтримки Мультидонорського фонду ЄБРР для ініціатив у сфері гендеру та забезпечення рівності.

ЄБРР – це найбільший інституційний інвестор в Україні. З 2022 року банк інвестував в українську економіку 4,5 млрд євро та домовився з акціонерами про збільшення свого капіталу на 4 млрд євро. Це дозволить йому продовжувати кредитування на цьому рівні під час війни з можливістю збільшення обсягів.

Європейська комісія

Рада Європейського Союзу 6 серпня 2024 року схвалила виділення Україні макрофінансової допомоги на суму 4,2 млрд євро в межах фінансового інструмента Ukraine Facility[3]. Кошти буде спрямовано на першочергові соціальні та гуманітарні видатки державного бюджету. 

ЄС є найбільшим донором зовнішнього фінансування з 24 лютого 2022 року. Міжнародна допомога відіграє вирішальну роль у забезпеченні бюджетної ліквідності та збереженні макрофінансової стабільності в умовах невизначеності. Україна виконала усі заходи, передбачені Планом України, до кінця другого кварталу, що  відкрило можливість отримати відповідний транш за інструментом. 

План України указав дев’ять індикаторів до кінця червня 2024 року. Зокрема, у сфері відповідальності Мінфіну зазначено впровадження низки заходів у бюджетній сфері, управлінні публічними інвестиціями та державному адмініструванні. 

У межах інструмента Ukraine Facility до держбюджету України вже надійшло 7,9 млрд євро. Очікують, що  2024 року бюджетна підтримка від ЄС сягне 16 млрд євро. 

Мінфін був виконавцем трьох умов за Планом України: схвалення Бюджетної декларації на 2025–2027 роки; затвердження плану заходів з реалізації Дорожньої карти реформування управління публічними інвестиціями; схвалення Довгострокового національного стратегічного плану цифрового розвитку, цифрової трансформації та цифровізації Державної митної служби.

ЄС пропонує гранти у 5000 євро мікробізнесу, який постраждав від війни. Мікробізнес із деокупованих або постраждалих від війни територій може подавати заявки на отримання грантів у 5000 євро від ЄС та уряду Німеччини за програмою EU4Business[4].

Для участі в конкурсі потрібно заповнити заявку та вказати інформацію про показники діяльності підприємства до війни та під час війни, визначити чіткі напрямки використання коштів.

Грантові кошти в межах нового етапу програми EU4Business отримають 100 мікропідприємств із найбільш постраждалих від війни областей: Дніпропетровської, Донецької, Запорізької, Київської, Луганської, Миколаївської, Сумської, Чернігівської, Харківської, Херсонської та Одеської. Переможців програми будуть визначати за рейтингом основних критеріїв: рівень збитків від війни, потенціал для відновлення, якість заходів щодо відновлення діяльності підприємства тощо. 

Європейський союз підготував для України 700 тисяч артилерійських снарядів з обіцяного мільйона[5]. Про це повідомив головний європейський дипломат Жозеп Боррель на зустрічі з міністрами оборони країн ЄС: «Ми зараз на рівні приблизно 700 тисяч снарядів 155-мм калібру. Ми ще не на цільовому показнику, але Захід нарощує можливості». Дипломат повідомив, що буде збільшено кількість українських військових, які навчаються в ЄС. До цього підготували вже 60 тисяч військових.

Європейський союз прийняв тисячі українських біженців, ЄС увів понад 10 пакетів санкцій проти Росії за вторгнення в Україну, надає фінансову та військову допомогу Україні.

ООН

Управління Верховного комісара ООН у справах біженців (УВКБ ООН) надасть 30 млн дол. США для підтримки жителів дев’яти прифронтових територій України[6]. 

21 серпня 2024 року Мінреінтеграції та УВКБ ООН підписали Меморандум про підтримку прифронтових громад під час наступного зимового періоду. Меморандумом передбачено одноразові виплати розміром 21 тис. грн для вразливих домогосподарств на придбання твердого побутового палива.

Допомогою охоплять вразливі домогосподарства Сумської, Харківської, Херсонської, Луганської, Донецької, Дніпропетровської, Запорізької, Миколаївської та Чернігівської областей. Мова йде про домогосподарства в межах 10 км від лінії зіткнення або від кордону з Росією. Загальний бюджет програми становить 30 млн дол. США.

Для УВКБ ООН пріоритетним завданням є підтримка людей, які залишаються в прифронтових регіонах, у зимові місяці, які будуть особливо важкими цьогоріч з огляду на цілеспрямовані атаки на енергетичну інфраструктуру. Люди перебувають у неймовірно вразливому соціально-економічному становищі, а тому найбільше потребують гуманітарної допомоги, аби вижити та зберегти свою життєстійкість. 

США

5 серпня 2024 року до державного бюджету України надійшов грант від Сполучених Штатів Америки у розмірі 3,9 млрд дол. США[7]. Грант допоможе Урядові України відшкодувати пріоритетні видатки соціальної та гуманітарної сфери, не збільшуючи боргового навантаження. 

Фінансування буде спрямовано на компенсацію таких видатків: заробітна платня вчителям, співробітникам служб швидкого реагування (ДСНС), працівникам державних органів та першочергові соціальні видатки (виплати допомоги внутрішньо переміщеним особам, малозабезпеченим сім’ям та особам з інвалідністю).

Пряма бюджетна підтримка від США з лютого 2022 року сягнула майже 27 млрд дол. США і є найбільшою фінансовою допомогою Україні серед усіх країн світу. Весь обсяг підтримки  спрямовано до держбюджету України у формі грантів. Поточного року бюджетна підтримка від США передбачена в розмірі 7,8 млрд дол. США.

Уряд Сполучених Штатів спрямував фінансування через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID), відтак ці кошти перераховано до держбюджету України через проєкт Світового банку «Підтримка державних видатків для забезпечення стійкого державного управління в Україні» («PEACE in Ukraine»).

USAID надав чотирьом агропідприємствам України 58 причепів для прискорення збирання зерна, зниження транспортних витрат і збільшення обсягу перевезень збіжжя на 169 тис. тонн на рік. 

За підрахунками USAID, підприємства-отримувачі допомоги зможуть сумарно наростити свої перевезення зерна на 234,5 тис. тонн на рік, зміцнять український агросектор і підвищать загальносвітову продовольчу безпеку.

Крім того, USAID АГРО розширила програму із забезпечення добривами під урожай-2025 для аграріїв у зонах можливих бойових дій.

АТ «ОТП БАНК» отримав другий грант від Проєкту USAID «Інвестиції для стійкості бізнесу для розширення доступу мікро-, малих та середніх підприємств до фінансування»[8]. Коштом першого траншу  профінансовано понад 100 компаній. З урахуванням нового траншу на 2,76 млн дол. США загальна сума гранту сягне 4 млн дол. США. Кошти буде направлено на компенсацію частини процентної ставки для підприємств-позичальників.

Грантова програма передбачає, що банк кредитуватиме бізнес за відсотковою ставкою 9,9 % річних у перший рік дії кредитного договору, різницю між ставкою для клієнтів та ринковою ставкою буде компенсовано грантовим коштом. У другий і наступні роки клієнти сплачуватимуть проценти за користування кредитними коштами за ставкою UIRD3m +5 % річних (UIRD3m – український індекс ставок за тримісячними депозитами фізичних осіб).

Отримати фінансування на пільгових умовах від ОТП БАНК зможуть мікро-, малі та середні підприємства з річним доходом до 50 млн євро та кількістю співробітників до 250 осіб, що належать до однієї з таких  груп: релокований бізнес або той, що постраждав від бойових дій; компанії, що належать до критичних галузей економіки (агровиробництво, виробництво будматеріалів, електропристроїв, транспорт, логістика, переробка тощо); компанії, співвласницями яких є жінки.

Проєкт розпочав співпрацю з ОТП БАНК за грантовою програмою у вересні 2023 року.  За цей час понад 100 підприємств отримали від банку фінансування на майже 550 млн грн за компенсованою процентною ставкою. Завдання на другому етапі реалізації програми – забезпечити доступ до фінансування та компенсувати процентну ставку понад 330 підприємствам. Максимальна сума кредиту, яку зможе отримати компанія або об’єднана група компаній за цією програмою, становить 20 млн грн, мінімальна – 1 млн грн. Грантова програма також поширюється на угоди факторингу, за якими клієнти банку можуть отримати до 90 % від вартості постачань у сумі від 2 млн грн до 20 млн грн.

Для сільгоспвиробників діятимуть спеціальні умови, якщо вони використають кошти, отримані в межах грантової програми, на закупівлю продукції в партнерів «ОТП АгроФабрики».

23 серпня 2024 року США оголосили про новий пакет військової допомоги Україні. Він містить обладнання та боєприпаси для боротьби з безпілотними авіаційними системами, додаткові боєприпаси тощо[9]. 

Це оголошення є шістдесят четвертим траншем адміністрації Байдена, який буде надано Україною зі запасів Міністерства оборони з серпня 2021 року. Цей пакет, орієнтовна вартість якого становить 125 млн дол. США, надасть Україні додаткові можливості для виконання своїх зобов’язань. Допомога передбачає: обладнання та боєприпаси для протидії безпілотним авіаційним системам (c-UAS); боєприпаси для ракетно-артилерійських систем високої мобільності (HIMARS); артилерійські боєприпаси калібру 155 мм та 105 мм; ракети з трубним запуском, з оптичним відстеженням, з дротовим наведенням (TOW); протитанкові системи «Javelin» і AT-4; багатофункціональні колісні транспортні засоби високої мобільності (HMMWV); боєприпаси до стрілецької зброї; медичне обладнання; підривне обладнання та боєприпаси; запчастини, допоміжне обладнання, послуги, навчання, транспорт.

Сполучені Штати спрямують 800 млн дол. США на відновлення української енергетики. Про це повідомила перша віцепрем’єрка – міністр економіки Юлія Свириденко 31 серпня 2024 року[10].

800 млн доларів від США – це частина коштів, що була оголошена на Берлінській конференції з відновлення України.

Канада

Канада надає на гуманітарну допомогу Україні 5,7 млн канадських доларів (4,218 млн дол. США). Про це 22 серпня 2024 року заявив міністр міжнародного розвитку Канади Ахмед Хусейн. Ідеться про 3,5 млн канадських доларів для організації Міжнародного медичного корпусу Об’єднаного Королівства. Також оголошено про виділення 2 млн доларів канадській організації «Save the children» та 200 тисяч канадських доларів для ООН з гуманітарних питань.

Німеччина

Міністерство оборони України замовило у «Rheinmetall» постачу восьми додаткових станцій передової хірургічної групи «Forward Surgical Team» (FST) для Збройних сил України.  Про це  9 серпня 2024 року повідомив офіційний сайт німецького концерну[11].

Постачання станцій розпочнеться 2024 року та завершиться до кінця 2026 року. Замовлення містить вісім готових під ключ систем, оснащених високосучасною медичною технологією, як-от рентгенконтейнер, операційна та відділення інтенсивної терапії за стандартом сучасної лікарні. Фінансувати це постачання буде федеральний уряд Німеччини у рамах ініціативи з надання безпекової допомоги іноземним партнерам «Ertüchtigungsinitiative».

Для транспортування кожного комплексу «Rheinmetall» надасть вантажні автомобілі Rheinmetall MAN Military Vehicles (RMMW) та причепи. Окрім доставки рятувальних підрозділів FST передбачено тижневе навчання відповідного українського персоналу в Німеччині.

FST є контейнерними рятувальними одиницями для операцій. Вони складаються з шести контейнерів кожен. П’ять з них під час роботи з’єднані між собою і мають приймальне відділення, зону сортування, рентгенівський кабінет, хірургічну підготовку, хірургічний кабінет, а також відділення інтенсивної терапії. Опорний контейнер з електрогенератором і резервуарами для води може автономно підтримувати систему в роботі не менше 48 годин.

Німеччина анонсувала 15 серпня 2024 року новий пакет військової допомоги для України. До нього ввійшло озброєння, яке передадуть Києву до кінця 2024 року. Про це заявив генерал-майор Бундесверу Крістіан Фройдінг[12]. Німеччина планує поставити Україні: 4 пускові установки IRIS-T SLS, з яких: 2 батареї ЗРК середньої дальності IRIS-T SLM та 2 батареї ЗРК малої дальності IRIS-T SLS; 10 самохідних зенітних установок «Gepard»; 12 САУ PzH 2000; 4 САУ «Zuzana» 2; приблизно 30 танків «Leopard» 1A5; 400 броньованих військових авто MRAP; логістичний транспорт (вантажівки, цистерни, всюдиходи, пікапи); БПЛА та антидронові системи.

Франція

Кабмін на засіданні 2 серпня 2024 року схвалив законопроєкт про ратифікацію грантової угоди між урядами України і Франції, яка передбачає залучення 200 млн євро на реконструкцію та відновлення критично важливої інфраструктури, а також на проєкти в пріоритетних секторах економіки[13]. Грантові кошти призначені для тих підприємств, які інвестуватимуть у критичну інфраструктуру для відновлення України.

Допомога від Франції буде спрямована насамперед на реконструкцію та відновлення критично важливої інфраструктури в таких секторах, як енергетика, охорона здоров’я, інфраструктура, сільське господарство, водопостачання та водовідведення, перероблення відходів, розмінування, житлове будівництво й цифрові технології. Щоб угода набула чинності, урядовий законопроєкт ще має ухвалити Верховна Рада та підписати Президент.

Бельгія

Бельгія бере патронат над Київською та Чернігівською областями та планує спрямувати 150 млн євро на відбудову соціальної та енергетичної інфраструктури[14]. Відповідні меморандуми підписали виконувач обов’язків міністра розвитку громад, територій та інфраструктури України Василь Шкураков та директор Бельгійського агентства з розвитку «Enabel» в Україні Дірк Депре.

Сторони будуть реконструювати, оновлювати та будувати об’єкти освіти, охорони здоров’я та енергетичної інфраструктури. Україна та Бельгія також співпрацюватимуть над посиленням стійкості України – будуватимуть укриття та запроваджуватимуть резервні системи енергопостачання та опалення.

Сторони також домовилися сприяти розвитку партнерських відносин між бельгійськими та українськими представниками. Україна у 2024 році отримає 1,7 млрд євро від прибутків від заморожених у Бельгії російських активів.  

Чехія

Частину коштів, отриманих від доходів від російських активів, заморожених у Європейському Союзі, буде використано для постачання боєприпасів в Україну у рамах ініціативи Чехії[15].

Про це повідомила пані міністр оборони Чехії Яна Чернохова. За ці кошти буде придбано для України ще сотні тисяч  потрібних великокаліберних боєприпасів.

Нідерланди

Влада Нідерландів передає українським військовим ще 28 дволанкових амфібійних гусеничних бронетранспортерів BvS 10 «Viking»[16]. Про це повідомив міністр оборони Нідерландів Рубен Брекелманс. Корпус морської піхоти Нідерландів підготував  українських військових.

Данія

Уряд Данії анонсував новий пакет пожертв на суму близько 783 мільйонів данських крон (116 млн доларів) для підтримки військових потреб України[17]. Пакет спрямований на задоволення як короткострокових, так і довгострокових потреб України в оборонній сфері. Кошти буде спрямовано на закупівлю нової військової техніки через українську оборонну промисловість і міжнародних партнерів.

Важливою частиною нового пакета допомоги стане збільшення промислового пулу на 300 млн крон 2024 року, що дасть змогу зміцнити українську оборонну промисловість. Додатково буде виділено 112 мільйонів крон на фінансування закупівель через українські оборонні підприємства.

Норвегія

23 серпня 2024 року уряд Норвегії дозволив Україні використовувати свої оборонні технології для артилерійських снарядів, розроблені Nammo AS[18]. Норвегія вирішила збільшити виробництво передових артилерійських боєприпасів і ракетних двигунів, щоб збільшити постачання в Україну, а також зміцнити власні запаси.

Nammo, спільним власником якої є норвезька держава та фінська аерокосмічна та оборонна компанія «Patria Oyj», також погодилася налагодити ліцензійне виробництво 155-мм артилерійських снарядів в Україні, повідомив уряд Норвегії.

Міністр оборони Норвегії Бйорн Арільд Грам оголосив, що Норвегія передасть Україні запчастини для гелікоптерів «Sea King», аби допомогти підтримати їх експлуатацію і технічне обслуговування. Ці гелікоптери передала Україні Німеччина.

Латвія

Латвія готується передати Україні найбільшу партію безпілотників власного виробництва – 1400 дронів. Про це 23 серпня 2024 року повідомив міністр оборони Латвії Андріс Спрудс. Цим постачанням завершується закупівля понад 2700 безпілотників, яку здійснило Міністерство оборони Латвії для допомоги Україні. У рамах міжнародної коаліції дронів Латвія вже передала Україні 3000 бойових безпілотників різних типів.

2025 року Латвія (як і в поточному році) виділить 20 млн євро для міжнародної коаліції дронів, покликаної зміцнити оборонний потенціал України[19].

Міністри оборони Латвії та України  обговорили нещодавню угоду між країнами про підготовку українських солдатів за програмою управління дронами. Перші українські пілоти вже почали навчання в Латвії. Держава щорічно до 2026 року виділятиме на підтримку України 0,25 % валового внутрішнього продукту, що становить близько 10 % оборонного бюджету країни.

Цього року Міноборони Латвії надало «коаліції дронів» 20 млн євро,  понад 10 млн євро призначено для закупівлі апаратів у латвійських підприємств оборонної промисловості. 2024 року Латвія надасть Україні військову підтримку на близько 112 мільйонів євро. 

Литва

15 серпня 2024 року Литва передала Україні нову партію військової допомоги[20].До України прибули навантажувачі, причепи та розкладні ліжка.

Протягом серпня з Литви передані також: 14 одиниць бронетранспортерів М113; пускові комплекси ППО малої дальності з ракетами; системи боротьби з безпілотниками; індивідуальні глушники; всюдиходи із запчастинами; гвинтівки; боєприпаси; димові заряди.

Прем’єр-міністр Литви Інгріда Шимоніте з нагоди 33 річниці Незалежності України в Києві анонсувала новий пакет допомоги України, до якого, зокрема, увійдуть 5 тис. дронів[21]. Литва має надати Україні новий пакет ракетних систем протиповітряної оборони малої дальності, а також антидрони, гармати, боєприпаси та спорядження. Також до кінця осені мають надійти 5000 литовських безпілотників.

З початку війни Литва надала Україні військової допомоги на понад 641 млн євро. А загальна підтримка Литви перевищила суму в мільярд євро.

Індія

Україна та Індія підписали Меморандум про надання грантової допомоги для реалізації високоефективних проєктів з розвитку громад[22]. Документ передбачає розширення економічної та технічної співпраці між країнами. Крім того, меморандум створює рамкові умови для надання Україні допомоги для реалізації проєктів, зокрема з відбудови та відновлення.

Заявки на грантову допомогу для будь-якого такого проєкту можна надсилати через Посольство Індії в Україні від відповідного міністерства, органу місцевого та регіонального самоврядування, неурядових організацій або  установ.

Посольство Індії в Україні здійснюватиме підготовку звіту про проєкт та відповідатиме за оцінку проєктної пропозиції, рішення та виплату грантової допомоги та моніторинг реалізації проєкту відповідно до процедур уряду Індії. 

Японія

Японське агентство міжнародного співробітництва (JICA) замовило в українських підприємств техніку для розмінування, яку передасть ДСНС[23]. Замовлення охоплює: 12 мікроавтобусів від підприємства «Черкаський автобус»; 8 причепів для перевезення машин для розмінування від компанії «ТРАНС-АВТО-Д». Їх монтують на українських підприємствах на вантажівки компанії IVECO: 4 вантажівки ДСНС отримала в липні, передати ще 4 планують на вересень.

Замовлена техніка є частиною  ширшого пакета підтримки JICA для ДСНС завдяки довгостроковому співробітництву. Закупівля техніки та обладнання для розмінування в українських виробників відбувається в межах ініціативи «Зроблено в Україні» в рамах Секторальної робочої групи, до якої входить Японія.


 

[1] Див.: URL: mof.gov.ua/uk/news/the_world_bank_will_support_ukraines_education_system_through_a_new_initiative_called_the_learn_project_with_available_funding_totaling_about_415_million-4767

[2] Див.: URL: euneighbourseast.eu/uk/news/latest-news/yebrr-pozychaye-70-mln-yevro-ukrayinskomu-poshtovomu-operatoru/

[3] Див.: URL: mof.gov.ua/uk/news/ukraine_will_receive_42_billion_from_the_eu_under_the_ukraine_facility_financial_instrument_the_eu_council_authorized_decision-4730

[4] Див.: URL:  facebook.com/mineconomdev/posts/pfbid02VDPBjCHwjeDab5qdSijDxEuK1Yz6trvW94mwbCszALqgzs9KuHVRoDQyYWzFGo23l

[5]  Див.: URL:  newsroom.consilium.europa.eu/events/20240830-informal-meeting-of-defence-ministers-august-2024

[6]  Див.: URL:  minre.gov.ua

[7] Див.: URL:  mof.gov.ua/uk/news/ministry_of_finance_has_attracted_usd_39_billion_of_grant_funds_from_the_united_states_of_america-4725

[8]  Див.: URL:  facebook.com/IBRUAproject

[9]  Див.: URL:  defense.gov/News/Releases/Release/Article/3883533/biden-administration-announces-additional-security-assistance-for-ukraine/

[10]  Див.: URL:  x.com/Svyrydenko_Y/status/1829763181465493719

[11]  Див.: URL:  rheinmetall.com/en/media/news-watch/news/2024/08/2024-08-09-support-for-ukraine-rheinmetall-delivers-additional-rescue-stations

12 Див.: URL:  youtube.com/watch?v=xP3QTufqxzo

[13]  Див.: URL:  me.gov.ua/News/Detail?lang=uk-UA&id=5f930118-6372-4bf3-b797-15edd2d9495d&title=UriadSkhvalivZakonoproktProRatifikatsiiuGrantovoiUgodiMizhUkrainoiuIFrantsiiuNa200-Mlnvro

[14] Див.: URL:  facebook.com/Ministry.for.restoration/posts/pfbid02c6sgu2PjPiFh8cd5Qo3CfZk64Wfe44FUtcrYye66rF2c9VFnVd6QEVJ4aGrtvegAl?locale=uk_UA

[15]  Див.: URL:  x.com/jana_cernochova/status/1825792031106400368

[16]  Див.: URL:  x.com/DefensieMin/status/1829808895952310468

[17]  Див.: URL:  fmn.dk/da/nyheder/2024/ny-donationspakke-pa-cirka-783-mio.-kroner-med-militar-stotte-til-ukraine/

[18]  Див.: URL:  zn.ua/ukr/usa/urjad-norvehiji-dozvoliv-ukrajini-vikoristovuvati-svoji-oboronni-tekhnolohiji-u-virobnitstvi-snarjadiv.html

[19]  Див.: URL:  rus.delfi.lv/57860/latvia/120039828/latviya-vydelit-20-mln-evro-dlya-koalicii-dronov-i-v-2025-godu

[20]  Див.: URL:  kam.lt/lietuva-ukrainai-perdave-krautuvu-priekabu-ir-sulankstomu-lovyciu/

[21]  Див.: URL:  x.com/IngridaSimonyte/status/1827331394982252545

[22]  Див.: URL:  me.gov.ua/News/Detail?lang=uk-UA&id=d7c9bb8a-3326-4d35-a729-89770e953f87&title=UriadiUkrainiTaIndiiPidpisaliMemorandum

[23]  Див.: URL:  t.me/mineconomdevUA/3394

 

Отримуйте якісну та актуальну аналітику від НІСД у зручному для вас форматі:

- читайте нас у Telegram та Facebook
- слухайте на Google Podcast 
- дивіться на YouTube

Зображення: НІСД