Експертка НІСД: «Громадянство РФ виступає дестабілізуючим фактором і перманентною загрозою» 

Поділитися:

25 січня 2022 року у Медіацентрі «ГДІП» відбулось засідання «круглого столу» на тему: «Множинне громадянство в контексті національної безпеки України», що було організоване Інститутом зовнішньополітичних досліджень за сприяння Генеральної дирекції з обслуговування іноземних представництв.

Від НІСД у засіданні взяла участь завідувачка відділу державної та громадської безпеки центру безпекових досліджень Оксана Маркєєва.

У своїй доповіді вона розвинула тему безпекової складової питання про множинне громадянство. Експертка зауважила, що на противагу ситуації в Європі, Україна перебуває в загрозливому безпековому середовищі: «Російське громадянство, поряд з українським, мають, за деякими оцінками, від 350 тисяч до 2,5 млн українців. Більшість з них проживає у Криму та на Донбасі.

Громадянство РФ виступає дестабілізуючим фактором і перманентною загрозою, оскільки РФ застосовує вже апробовану тактику «захисту власних громадян» як привід для військової агресії.

Також становить загрозу зростання видачі угорських та румунських паспортів у Закарпатській та Чернівецькій областях».

В умовах гібридної війни, за словами Оксани Маркєєвої, неможна безумовно легалізувати множинне громадянство, адже це спричинить негативні наслідки, такі як:

  • розмивання єдності нації в умовах агресії;
  • послаблення впливу держави на громадянина;
  • провокування міжнародних конфліктів та загострення існуючих етнічних, мовних, культурно-релігійних протиріч.

Тому Україна при визначенні державної політики у цій сфері має виходити виключно із своїх національних інтересів і забезпечити якісний стан національної безпеки шляхом формування національної єдності в умовах агресії.

Експертка констатувала: «Це досягається через зміцнення правового зв’язку держави і особи, правової визначеності, усунення неузгодженостей/суперечностей між правами і обов’язками громадянина України та правами і обов’язками громадянина іноземної держави. Така мета вимагає здійснення державної політики запобігання випадкам множинного громадянства і декларування цього принципу у законодавстві».

Оксана Маркєєва наголосила також на нагальності формулювання чіткого визначення у Конституції та законах України правової позиції держави щодо права громадян на множинне громадянство і запропонувала допускати у виключних випадках, на підставі двосторонніх договорів, множинне громадянство для окремих іноземних громадян, які мають заслуги перед Україною, а також патріотично налаштованих представників української діаспори.

Модерував засідання «круглого столу» та виступив із вступним словом директор Інституту зовнішньополітичних досліджень Григорій Перепелиця. Спікерами засідання виступили також Юрій Костенко, член Ради національної безпеки і оборони України (1996 – 1998), народний депутат України I, II, III, IV, VI скликань, голова Української народної партії; Олег Березюк, директор Інституту глобальної політики і права; Ольга Поєдинок, доцент кафедри міжнародного права Інституту міжнародних відносин Київського національного університету імені Тараса Шевченка.

До участі в дискусії «круглого столу» долучилися представники посольств: Лівії, Фінляндської Республіки, Єгипту, Республіки Судан, В'єтнаму, Франції, Узбекистану; представники міжнародних організацій, вітчизняні дипломати, експерти, студенти, адвокати, журналісти та науковці. Завершилась зустріч коментарями аудиторії.

 

Зручніше отримувати якісну аналітику в месенджері? Підписуйтеся на наш Telegram-каналt.me/niss_gov_ua

Фото: Оксана Маркєєва, НІСД