Експертка НІСД Юлія Тищенко прокоментувала в етері студії Суспільного Крим проблеми і виклики перехідного правосуддя

Поділитися:

26 травня 2020 року представниками Національної платформи «Діалог про мир та безпечну реінтеграцію» була проведена дискусія «Український сценарій перехідного правосуддя: як не повторити чужих помилок». В ній взяли участь народні депутати України, представники офісу прокуратури, урядовці, правозахисники, а також постійний представник Президента України в АР Крим. Під час дискусії обговорювалися основні підходи до впровадження засад перехідного правосуддя в Україні з урахуванням міжнародного досвіду.

Модератором дискусії виступила експертка НІСД, голова ради Українського незалежного центру політичних досліджень Юлія Тищенко. За результатами обговорення пані Тищенко прокоментувала в етері студії Суспільного Крим щодо ключових проблем і викликів перехідного правосуддя в Україні.

Юлія Тищенко: «Необхідно створювати умови, щоб трігерів для повторення конфлікту стало менше»

Експертка зазначила, що питання перехідного правосуддя дуже непрості для українського суспільства. Ідея нульової амністії ним не сприймається, до того ж, як показує досвід інших країн, запровадження нульової амністії стає приводом для ескалації подальших конфліктів. Крім того, у суспільному дискурсі також звучить тема колаборації як люстраційного механізму. Але окрім питання амністії, зокрема нульової амністії, є питання відшкодувань жертвам, виплат і компенсації, є питання права на правду – розкриття кейсів жертв, а також об’єктивні розслідування причин, які призвели до війни чи конфліктних ситуацій. Наступне питання пов’язане з реформами – створення і формування певних інституцій, правил, секторів безпеки, які би сприяли тому, щоби тригерів для повторення війни і конфлікту стало менше. Звісно, Україна має справу не з внутрішнім конфліктом, а з міждержавною агресією та незаконною окупацією Криму і територій на Донбасі. У цій комунікації треба говорити не тільки про амністію чи люстраційні механізми, але й про певні шляхи і механізми компенсації жертвам.

Докладніше у відео: