Гібридні загрози: визначення розуміння та протидія в контексті Стратегії ЄС для Дунайського регіону

Поділитися:

Завідувач сектору досліджень Південного регіону НІСД Артем Филипенко взяв участь в експертному обговоренні "Гібридні загрози: визначення розуміння та протидія в контексті Стратегії ЄС для Дунайського регіону (регіональний досвід та національні підходи".

Експерт НІСД у своєму виступі проаналізував гібридні загрози для української частини Дунайського регіону. Українська частина була представлена 4 областями: Закарпатською, Івано-Франківською, Чернівецькою та Одеською загальною площею 68100 кв км, з населенням 5,9 млн осіб.

Артем Филипенко відзначив сторони української частини Дунайського регіону, які роблять її вразливою для гібридних загроз, серед них:

  • складна та суперечлива історія регіонів, яка впливає на ментальність населення, зокрема, наявність певної історичної міфології, яка може використовуватися в інформаційній війні;
  • периферійне розташування, наявність соціальних проблем, диспропорцій у розвитку між містами та сільською місцевістю;
  • багатонаціональність, що може бути використане для провокування міжетнічних конфліктів;
  • прикордонне розташування, що створює умови для впливу сусідніх країн, а також транскордонної злочинності, зокрема, контрабанди та нелегальної торгівлі.

Експерт НІСД навів конкретні приклади гібридної активності Російської Федерації в Дунайському регіоні. Це, зокрема, провокування сепаратизму в Одеській області, зокрема, в південних районах (спроба створити т.зв. Бессарабську народну республіку), терористичні акти в Одесі та Ужгороді (підпал Центру угорської культури у 2018 році), намагання роздмухати міжетнічну ворожнечу, намагання спекулювати на "русинському" питанні у Закарпатті, розповсюдження фейків, зокрема, із застосуванням медіа сусідніх країн.

Захід був організований Міністерством внутрішніх справ в межах реалізації Плану заходів в частині реалізації в Україні Стратегії Європейського Союзу для Дунайського регіону на 2021-2023 роки. В обговоренні взяли участь представники міністерств та експерти з 8 країн Дунайського регіону.

Зручніше отримувати якісну аналітику в месенджері? Підписуйтеся на наш Telegram-канал: t.me/niss_gov_ua

Фото: freepik.com, НІСД

Додаткові матеріали: