У 2024 р., вперше з часу відновлення незалежності України, перед українською владою та громадянським суспільством постали питання щодо організації діяльності влади та цивільного життя населення частини території Курської області РФ, узятої під контроль Збройними Силами України (ЗСУ) в серпні, залучення міжнародної допомоги.
6 серпня 2024 р. зранку розпочалася Курська операція – прорив кордону та знищення російських укріплень, до якої були залучені певні українські підрозділи, зокрема десантно-штурмових військ. «Росіяни були не готові, на першій лінії стояли строковики, молоді пацани, які ще життя не бачили, – вони охоче здавались у полон, опір був мінімальним. Контрактники та “Ахмат” втекли першими, а строковиків покинули. Якщо порівнювати підготовку нашого батальйону з супротивником, то підготовка та мотивація в нашому батальйоні на порядок вища, ніж у супротивника», – розповідає учасник наступу з 1-ої штурмової роти 225-го окремого штурмовому батальйону ЗСУ . Солдати 82-ї бригади, другої з чотирьох, які брали участь у першому штурмі, кажуть, що після початкової ейфорії бої стали набагато інтенсивнішими .
8 серпня 2024 р. військово-політичне керівництво РФ оголосило режим «контртерористичної операції» у Брянській, Курській та Білгородській областях, відтак, зосередивши 38 тис. військ, почало наступ на десятитисячне українське угруповання на контрольованій українськими військовими частині території Курської області. У цих же областях РФ у межах оголошеної контртерористичної операції запроваджено контроль телефонних переговорів та іншої інформації .
12 серпня 2024 р. Президент України Володимир Зеленський і головнокомандувач Збройних Сил України Олександр Сирський уперше підтвердили проведення ЗСУ наступальної операції в Курській області Росії. Під українським контролем на той час було близько 1000 кв. км території Курщини . Голова Курської області РФ доповів Путіну про те, що під контролем ЗСУ опинилися 28 населених пунктів. Цей російський чиновник повідомив, що глибина проникнення підрозділів ЗСУ на територію Курської області становить 12 км, ширина фронту – 40 км.
«У Курській області РФ діє режим надзвичайної ситуації федерального масштабу. З прикордонних районів, за офіційними даними, евакуйовано понад 130 тис. людей», – повідомляє «Радіо Свобода» .
Сенатор Ліндсі Грем під час візиту 12 серпня до Києва побажав ЗСУ «надерти д**у Путіну» в Курській області .
13 серпня 2024 р. у Міністерстві закордонних справ України наголосили, що цілями ЗСУ в Курській області є лише російські військові сили, а мета операції – збереження життя українців і захист території України. Також МЗС повідомило, що Україна не зацікавлена в тому, аби забирати територію в Курській області РФ, а хоче захистити життя українців та убезпечитись від російських ударів. «На відміну від Росії, Україні чуже не потрібно. Україна не зацікавлена в тому, щоб забирати територію в Курській області, ми хочемо захистити життя своїх людей», – сказав на брифінгу в Києві речник МЗС Георгій Тихий.
14 серпня 2024 р. автомобілі з гуманітарною допомогою з України в’їхали в м. Суджа Курської області. Тоді ж прибули журналісти українського телемарафону. Про це йшлося в сюжеті, що вийшов в ефір телемарафону. «Люди, яких ми зустріли, говорили, що їх не попередили про те, що вони мають евакуюватися, їх не забрали... В них залишилося критично мало їжі, але сьогодні ситуація змінилася саме через те, що приїхала гуманітарна допомога», – сказала кореспондентка ТНС Наталія Нагорна, яка перебуває в самій Суджі.
Україна, виконуючи міжнародні зобов’язання у сфері міжнародного гуманітарного права, зокрема щодо захисту цивільного населення під час ведення бойових дій, 14 серпня запустила гарячу лінію для місцевого населення і тоді ж подала запит про гуманітарний коридор. Гуманітарна ситуація на контрольованій Україною частині території Курській області потребує негайної міжнародної підтримки.
У сільській місцевості Чорноземної полоси Росії, до якої належить також і Курщина, значною мірою збереглося українськомовне населення. Це засвідчує, зокрема, опубліковане 14 серпня з місця подій відео розмови блогера та учасника бойових дій Юрія Бутусова із жителькою с. Гоголівка Курської області. Автор пише: «Бабуся Ліда – українка, їй 95 років від народження. … У дитинстві вона пережила Другу світову, на власні очі бачила численні злочини радянських військ, пережила Голодомори, тому, незважаючи на те, що живе в РФ, у політичній ситуації розуміється набагато краще за нинішніх шалених російських побєдобєсов. Сьогодні баба Ліда називає українських воїнів-визволителів своїми дітками та проклинає Путіна за те, що на старості років їй знову доводиться жити під обстрілами через війну, яку російські нацисти принесли на її землю…» Блогер наводить слова бабусі Ліди: «Нехай тому Путіну повилазить. В нього літаки і кораблі, а всі його лаять та ненавидять» .
15 серпня 2024 р. створено українську військову комендатуру для підтримання порядку на контрольованій Україною частині території Курської області, зокрема в м. Суджі з населенням 6036 осіб . Військовим комендантом призначено генерал-майора Едуарда Москальова.
«Всього від початку операції на території Курської області наші війська просунулися на 35 кілометрів, взято під контроль 1150 квадратних кілометрів території, 82 населених пункти», – сказав головнокомандувач ЗСУ генерал-полковник Олександр Сирський по відеозв’язку під час доповіді Президенту України Володимиру Зеленському на засіданні Ставки Верховного Головнокомандувача .
З’явилися окремі критичні заяви в українських та західних медіа про доцільність проведення курської операції. Зарубіжні та українські аналітики почали говорити про зміни геополітичних розкладів та нові стратегічні замисли українського керівництва.
Відновилися переговори про постачання на надання дозволу на застосування по території РФ американських та британських далекобійних ракет.
18 серпня 2024 р. видання «The Economist» пише: «Вимальовується картина зухвалої азартної гри, породженої відчаєм, яка розгорталася у великій таємниці» . Загалом операція на Курщині сплутала карти всім глобальним гравцям, продемонструвала, що Україна продовжує битися і наступати, дії українських військових в серпні зібрали позитивні відгуки в західних та українських медіа.
Також надійшло повідомлення, що блогер Ю. Бутусов у військкоматі м. Суджі особисто спалив військово-облікові документи тих «свідомих» громадян РФ, які ухилялися від служби в армії країни-агресорки .
20 серпня 2024 р. на Конгресі місцевих та регіональних влад при Президентові України головнокомандувач ЗСУ заявив: «З метою створення зони безпеки та припинення обстрілів з території Російської Федерації, а також випередження противника угруповання Сил оборони ведуть наступальну оборону на Курському напрямку. За період ведення наступу на території Курської області ЗСУ просунулись у глибину оборони противника від 28 до 35 км, оволоділи 1263 кв. км території і взяли під контроль 93 населені пункти».
22 серпня 2024 р. міністерка з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України заявила: «Росія здійснює черговий злочин – не лише проти українського народу, але й проти власного народу. Росія не запитує про гуманітарний коридор, і тим самим вчиняє злочин. На міжнародній арені це має бути чітко зафіксовано: Росія кинула своїх людей. Кинула напризволяще. Міжнародна спільнота повинна на це відреагувати. …Немає звернень російської влади. Ми свій мандат виконали, ми оголосили про таку можливість (15 серпня. – Ред.), а далі Росія повинна була це зробити – і цього не робить. Росія не звертається по гуманітарні коридори, бо це приниження власне Путіна і його влади й самої російської армії перед власним народом».
13 вересня 2024 р. видання «Радіо Свобода» пише: «Родичі жителів міста Суджа та Суджанського району Курської області РФ написали листа, в якому звернулися до президента Росії Володимира Путіна та президента України Володимира Зеленського, а також омбудсменів двох країн, Тетяни Москалькової та Дмитра Лубінця. Вони попросили організувати гуманітарний коридор для вивезення мирного населення із Суджанського району та розпочати переговори про евакуацію людей. Лист опублікувало видання “Нова газета”».
16 вересня 2024 р. МЗС України опублікувало заяву, де, зокрема, йдеться про таке: «Україна, дотримуючись всіх норм і принципів міжнародного гуманітарного права та прав людини, здійснюючи ефективний контроль окремих районів Курської області, неухильно дотримується взятих на себе міжнародних зобов’язань у сфері міжнародного гуманітарного права, зокрема щодо захисту цивільного населення під час ведення бойових дій. З перших днів Курської операції, Сили Оборони України як цивілізована європейська армія проявили високий професіоналізм і повне дотримання принципів міжнародного гуманітарного права. Цивільні мешканці на території Курської області отримували та отримують гуманітарну допомогу, задоволення основних гуманітарних потреб, можливість виїзду з районів бойових дій.
Беручи до уваги гуманітарну ситуацію та необхідність належного забезпечення основоположних прав людини на території Курської області, Міністерство закордонних справ України звернулося до Організації Об’єднаних Націй долучитися до заходів гуманітарного реагування на зазначеній території та направило ООН відповідну ноту.
МЗС також звернулося нотою до Міжнародного Комітету Червоного Хреста (МКЧХ) як гаранта міжнародного гуманітарного права з проханням також долучитися до заходів гуманітарного реагування та здійснювати моніторинг дотримання принципів міжнародного гуманітарного права відповідно до Женевської конвенції про захист цивільного населення під час війни 1949 року».
У цей же день видання «Financial Times» із посиланням на неназваного представника Міністерства оборони України повідомило, що Сили оборони не планують захоплювати більше території в Курській області РФ. Анонімний співрозмовник зазначив, що натомість ЗСУ працюють над окопуванням та захистом своїх флангів на Курському напрямку. За його словами, Курська операція завжди планувалась таким чином, щоб забезпечити швидкий відхід українських військ у разі погіршення ситуації .
17 вересня 2024 р. речник ООН Стефан Дюжаррік прокоментував запрошення українського МЗС для представників ООН і Міжнародного Комітету Червоного Хреста відвідати підконтрольну Україні частину території Курської області для «заходів гуманітарного реагування», зауваживши, що в ООН готові прибути на «контрольовану Україною територію Курської області. Але щоб це зробити, організації потрібен дозвіл Російської Федерації».
У Червоному Хресті на запрошення українського зовнішньополітичного відомства долучитися до заходів гуманітарного реагування та здійснення моніторингу цієї території поки що не відреагували, – повідомляє «Голос Америки».
Отримуйте якісну та актуальну аналітику від НІСД у зручному для вас форматі:
- читайте нас у Telegram та Facebook
- слухайте на Google Podcast
- дивіться на YouTube
Зображення: НІСД