Інструменти підтримки бізнесу у воєнний час. Квітень 2024 року

Поділитися:

Ключові тренди квітня 2024 р., які сприяли зміцненню стійкості підприємництва в умовах війни, були такими.

  • Сприяння у сфері оподаткування та податкового адміністрування. 

Верховна Рада прийняла за основу законопроєкт № 11084 [1] про внесення змін до Податкового кодексу України щодо особливостей податкового адміністрування під час воєнного стану для платників податків з високим рівнем добровільного дотримання податкового законодавства.

Ініціатива законопроєкту полягає в тому, що податковий контроль у формі перевірок не здійснюють, коли підприємець відповідає прозорим критеріям щодо рівня сплати податків вище від середнього по галузі та пропонує вищий за середній по галузі рівень заробітної платні. Законопроєкт пропонує також: розширити зміст поняття «податковий ризик», запровадивши термін «комплаєнс (управління податковими ризиками)»; запровадити перелік платників податків з високим рівнем добровільного дотримання податкового законодавства, які користуватимуться низкою переваг у податковому адмініструванні під час воєнного стану; перелік формуватиме Державна податкова служба України й щоквартально переглядатиме його щодо дотримання податкового законодавства юридичними та фізичними особами-підприємцями, які відповідатимуть низці вимог та критеріїв з урахуванням системи оподаткування (вимоги до рівня сплати податків, вимоги до рівня нарахування заробітної платні тощо).

Згідно з пропозиціями до законопроєкту, платники податків, унесені до Переліку, отримуватимуть такі 
переваги:

  1. мораторій на документальні перевірки, крім деяких видів;

  2. скорочення строків камеральної та документальної перевірок у цілях бюджетного відшкодування – п’ять календарних днів;

  3. індивідуальні податкові консультації протягом п’яти календарних днів;

  4. за платником податків закріплюють комплаєнс-менеджера, з яким платник зможе взаємодіяти, зокрема дистанційно (як-от у режимі відеоконференції);

  5. платник податків на свій запит у п’ятиденний строк має право отримати відомості про наявну в органу контролю податкову інформацію, яка може свідчити про податкові ризики в діяльності платника податків, а також консультацію щодо усунення таких ризиків.

Блокування податкових накладних упало до дворічного мінімуму [2]. В результаті системної роботи щодо покращення роботи Системи моніторингу критеріїв оцінки ризиковості (СМКОР) та впровадження інструментів моніторингу, які б не блокували діяльність сумлінних платників, частка заблокованих податкових накладних та розрахунків коригування СМКОР у березні знизилася до мінімуму за останні два роки.

Показник березня щодо кількості зупинених ПН/РК СМКОР становить 0,69 % від загальної кількості поданих на реєстрацію, що є найменшим за останні два роки роботи системи. Водночас кількість зупинених накладних без урахування зупинки в ризикових платників податків становить 0,47 %.

Крім того, з вересня 2023 р. побутує тенденція до зменшення кількості рішень про введення платників до переліку ризикових. На 1 березня це число зменшилося на 48 %, а загальна кількість таких платників у списку є меншою на 12,9 % проти аналогічного періоду минулого року.

  • Підтримка у сфері страхування. 

Уряд [3] розширив можливості Експортно-кредитного агентства (ЕКА) здійснювати страхування інвестицій в Україні, прийнявши постанову від 9 квітня 2024 р. № 388, якою затвердив перелік воєнних та політичних ризиків, а також Умови й порядок страхування (перестрахування) воєнних та політичних ризиків під час здійснення видів діяльності ЕКА. Це сприятиме залученню інвестицій в українську економіку вже зараз, дасть змогу вдосконалити правове регулювання переліку воєнних та політичних ризиків, умов і порядку страхування або перестрахування воєнних та політичних ризиків під час здійснення видів діяльності ЕКА. Агентство зможе страхувати та перестраховувати від воєнних та/або політичних ризиків інвестиційні кредити українських банків для українських експортерів, а також – прямі інвестиції, що забезпечить підтримку економіки України, стимулюватиме відновлення промислового виробництва, створення нових робочих місць, наповнення бюджетів усіх рівнів коштами від сплати податків та посилення обороноздатності держави.

Цей механізм дасть змогу усунути прогалини, що обмежують можливість страхування вітчизняних інвестицій ЕКА, у тому числі в умовах воєнних дій та повоєнного відновлення.

Зокрема, до воєнних ризиків віднесли страхові ризики, поширені в міжнародній практиці, що можуть виникнути на території України, а саме: воєнний конфлікт, зокрема війна або збройний конфлікт, збройна агресія, бойові дії, масові заворушення; насильницька зміна чи повалення конституційного ладу або захоплення державної влади; терористичні акти та/або диверсії; окупація, анексія.

До політичних ризиків віднесли: здійснене органами державної влади України примусове відчуження майна / вилучення майна суб’єкта господарювання (позбавлення права власності на майно); безпідставне (незаконне) відкликання ліцензії з боку регулятора ринку або примусове припинення (зупинення) діяльності суб’єкта господарювання державними органами, встановлене рішенням суду, що набрало законної сили (крім випадків, коли таке припинення діяльності спричинене невиконанням суб’єктом господарювання вимог законодавства); невиконання або відмова від виконання державою зобов’язань, визначених законодавством, стратегічними або програмними документами, затвердженими в установленому законодавством порядку, та/або інвестиційним договором за умови, що суб’єкт господарювання має право вимагати виконання таких зобов’язань; уведення державою заборони (платіжні ембарго, мораторій) на здійснення розрахунків; неможливість конвертації валюти або переказу валюти за кордон суб’єктом господарювання (крім випадків, передбачених законодавством).

  • Фінансова підтримка бізнесу. 

12 квітня 2024 р. Кабінет Міністрів України схвалив постанову, яка розширює можливості фінансування з державного бюджету для компенсації втрат місцевих бюджетів, що надають пільги бізнесу на прифронтових територіях. Постанова передбачає загальний обсяг додаткової дотації на 2024 р., що становить 33,4 млрд грн, з яких 19,3 млрд грн розподілено між місцевими бюджетами. Залишок розміром 14,1 млрд грн може бути використаний для компенсації зменшення надходжень від ширшого переліку основних місцевих податків у порівнянні з  попереднім роком (у тому числі податку на нерухомість, плати за землю та єдиного податку). Підтримка має забезпечити фінансову стабільність для громад і підприємств, що перебувають в особливо складних умовах унаслідок війни.

  • Підтримка експорту. 

На 1 квітня 2024 р. ЕКА [4] підтримало український експорт на 627 млн грн. Вітчизняні експортери у співпраці з ЕКА залучили за цей період 99,8 млн грн фінансування від банків-партнерів на підтримку й розвиток перероблення та експорту продукції згідно з державною політикою «Зроблено в Україні». Зростання обсягів вітчизняного експорту сприятиме збільшенню власного українського виробництва і створенню нових робочих місць в економіці. Найчастіше програмою підтримки експортерів за участі ЕКА та банків-партнерів користувалися підприємці з Вінниччини (обсяг майбутнього експортного виторгу – 243,2 млн грн), Києва (235,3 млн грн) та Харківської області (33,7 млн грн).

Найпопулярнішими товарами для продажу за кордон у першому кварталі були іграшки та ігрове обладнання, одяг та харчові продукти, які постачали іноземним контрагентам у Німеччину, США та Індію.

Пріоритетом державної політики є створення сприятливого в умовах війни бізнес-клімату для українського підприємництва: підтримка платників податків з високим рівнем добровільного дотримання податкового законодавства, удосконалення механізмів податкового адміністрування та сприяння експорту. Крім того, держава докладає зусиль для створення сприятливих умов для інвестування в економіку України завдяки реалізації інструментів страхування ризиків.

_______________________________________________________________________________________
[1] Ярослав Железняк. [Телеграм-канал]. Telegram.org. URL: http://surl.li/tuejk

[2] Данило Гетманцев. [Телеграм-канал]. Telegram.org. URL: https://t.me/getmantsevdanil/6600

[3] Уряд розширив можливості Експортно-кредитного агентства здійснювати страхування інвестицій в Україні / Міністерство економіки України. 2024. 09 квіт. URL: http://surl.li/tuekd

[4] У першому кварталі ЕКА підтримало український експорт на 627 млн грн, – Тарас Качка / Міністерство економіки України. 2024. 12 квіт. URLhttp://surl.li/spetk

 

Отримуйте якісну та актуальну аналітику від НІСД у зручному для вас форматі:

- читайте нас у Telegram та Facebook
- слухайте на Google Podcast 
- дивіться на YouTube

Зображення: НІСД