Інструменти підтримки бізнесу в період воєнного стану в Україні. Жовтень 2023 року

Поділитися:

Висвітлено ключові тренди жовтня 2023 р., які сприяли зміцненню стійкості підприємництва в умовах війни.

Фінансова підтримка бізнесу

Міжнародна підтримка партнерами українського приватного сектору за програмами, які затверджені протягом останніх років та діють сьогодні, становить понад 4 млрд євро [1], майже 60 % із них (2,4 млрд євро) – це пряме банківське фінансування та фінансування безпосередньо компаній реального сектору економіки. Для розподілу кредитних ризиків і гарантій спрямовуються 1,3 млрд євро; 272,8 млн євро – у вигляді грантів; 126,8 млн євро – як донорська підтримка; 110 млн євро – у формі страхування воєнних ризиків. З них у процесі реалізації перебувають проєкти на суму 2,7 млрд євро, затверджено та підписано ліміти ще на 1,5 млрд євро.

Лідери підтримки українського бізнесу: Європейський банк реконструкції та розвитку – 1,7 млрд євро, Європейський інвестиційний банк – 1,2 млрд євро, Міжнародна фінансова корпорація (IFC) – 397,9 млн євро, Кредитна установа для відбудови (KfW – державний банк Уряду Німеччини) – 214,6 млн євро, Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) – 182 млн євро.

За програмою «Власна справа» ветерани отримають гранти на розвиток бізнесу [2] на 54 млн грн. Згідно з підсумками дванадцятої хвилі подання заяв на гранти для ветеранів 17 переможців (4 особи – учасники бойових дій, 13 осіб – члени родин ветерана) отримають кошти від держави на старт або розвиток свого бізнесу на 7,2 млн грн. Загалом від початку цього компонента грантової програми «Власна справа» переможцями стали вже 136 ветеранів та членів родин учасників бойових дій. Вони отримають гранти на 54 млн грн.

Переможці можуть отримати грант у сумі до 500 тис. грн для започаткування власної справи або розвитку вже відкритого бізнесу, поки другий із їхньої родини перебуває на фронті. На сьогодні вже 60 членів родин захисників України скористалися такою можливістю – вони отримають гранти на 30 млн грн.

Аграрії [3] отримали пільгових кредитів на 34 млрд грн з початку року. Зокрема, за державною програмою «Доступні кредити 5-7-9 %» протягом 2023 р. 9 тис. агропідприємств профінансовано на 34,8 млрд гривень (станом на 18 жовтня 2023 р.). Загалом 11,6 тис. українських агропідприємств одержали 60,1 млрд грн банківських кредитів для розвитку господарств.

За різними програмами, лідерами за обсягами кредитування стали аграрії кількох областей України. Зокрема, у Київській області виділено 11,58 млрд грн для 851 підприємства; у Вінницькій – 5,5 млрд грн надано 1334 підприємствам; у Дніпропетровській – 5,4 млрд грн виділено 757 підприємствам; у Кіровоградській – 4,52 млрд гривень – для 1586 підприємств; у Одеській – 4,11 млрд грн виділено для 1036 підприємств.

Лідерами за програмою «Доступні кредити 5-7-9 %» є Кіровоградська область – тут 3,9 млрд грн виділено для 1269 господарств; Вінницька – 3,6 млрд грн  для 1020 господарств відповідно; Одеська – 3,4 млрд грн для 838 господарств відповідно; Київська – 3,25 млрд грн було виділено для 688 господарств.

Станом на 3 жовтня 2023 р. 8000 українців отримають 2 млрд грн грантів на старт або розвиток бізнесу за програмою «Власна справа» [4]. Так, відомо, що 90 % переможців уже отримали кошти на свої рахунки та реалізують свої бізнес-проєкти. Загальна сума коштів, виплачених як гранти, становить 1,6 млрд грн. 

Підтримка у сфері дерегуляції

Урядова Міжвідомча робоча група з дерегуляції (МРГ) від початку 2023 р. переглянула понад тисячу дозвільних документів, майже чверть із них було рекомендовано скасувати, більше половини – спрощено або цифровізовано. За розрахунками Офісу ефективного регулювання BRDO, економічна вигода для бізнесу від утілення рекомендацій МРГ лише у сфері регулювання Мінекономіки становитиме 1,4 млрд грн, в аграрній галузі – 8,5 млрд грн, у будівництві – понад 250 млн грн.

Далі МРГ сфокусується на перегляді інструментів за зверненнями бізнесу, працюватиме над дерегуляцією окремих секторів та допомагатиме втілити у життя рекомендації щодо скасування чи оптимізації інструментів у конкретні рішення. Подальші кроки реформи дерегуляції – переведення системи державного нагляду та контролю на ризик-орієнтований підхід; перегляд роботи інспекцій, задля чого розроблено проєкт Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю)».

До пріоритетів дерегуляції належать:

  • концентрація на точкових регулюваннях, котрі мають найбільший вплив, включно й тих, що стосуються найбільшої кількості підприємців, зокрема через опитування бізнесу на предмет того, яке регулювання заважає найбільше;
  • виважений перегляд регулювання секторів, які безпосередньо впливають на життя громадян, зокрема охорону праці та здоров’я, також секторів, котрі особливо потребують регулювання – природні монополії тощо.

У період війни та повоєнної відбудови важливими є сприяння розвиткові бізнесу та підтримка підприємницької активності. Уряд та міжнародні партнери активно залучають фінансові ресурси для надання кредитів, грантів та фінансової підтримки. Фокус урядових програм має бути зосереджено на спрощенні дозвільних процедур та реформах відповідного регулювання. Важливою є ініціатива щодо створення умов для старту й розвитку бізнесу для ветеранів, що свідчить про ретельне врахування завдань соціальної та економічної адаптації. 

____________________________________________________________________________________
[1] Діюча міжнародна підтримка українського приватного сектору складає понад 4 млрд євро / Кабінет Міністрів України. 2023. 17 жовт. URLhttps://www.kmu.gov.ua/news/diiucha-mizhnarodna-pidtrymka-ukrainskoho-p…

[2] Власна справа: ветерани отримають гранти на розвиток бізнесу на 54 млн грн / Міністерство економіки України. 2023. 17 жовт. URLhttps://www.me.gov.ua/News/Detail?lang=uk-UA&id=6c0cf537-1548-44cf-b916…

[3] Міністерство аграрної політики та продовольства України. 9 тисяч агропідприємств з початку року отримали понад 34 млрд гривень за програмою «Доступні кредити 5-7-9»2023. 18 жовт. URL: https://minagro.gov.ua/news/9-tisyach-agropidpriyemstv-z-pochatku-roku-…

[4] Міністерство економіки України. Власна справа: 8000 українців отримають 2 млрд грн грантів на старт або розвиток бізнесу. 2023. 03 жовт. URLhttps://www.me.gov.ua/News/Detail?lang=uk-UA&id=61973542-614a-4fb3-a012…

 

Отримуйте якісну та актуальну аналітику від НІСД у зручному для вас форматі:

- читайте нас у Telegram та Facebook
- слухайте на Google Podcast 
- дивіться на YouTube

Зображення: НІСД