Огляд інструментів підтримки бізнесу в період воєнного стану в Україні. Квітень 2023 року

Поділитися:

Ключові тренди, які сприяли зміцненню стійкості підприємництва в умовах війни, у квітні 2023 р. були такими.

Фінансова підтримка бізнесу.

10 квітня 2023 р. Уряд розширив напрями програми безповоротних грантів «єРобота» грантами для ветеранського бізнесу (для придбання обладнання, сировини, матеріалів; на оренду приміщення та транспортних засобів, потрібних для реалізації бізнес-проєкту; на закупівлю ліцензійного програмного забезпечення, оплату послуг маркетингу та реклами). До реалізації нового напряму долучився «Ощадбанк» [1]: здійснює верифікацію претендентів на грант, відкриття рахунків, контроль цільового використання коштів тощо. Планується видати понад тисячу грантів. Програма передбачає гранти учасникам бойових дій або людям з інвалідністю внаслідок війни, а також другому з подружжя ветерана в таких розмірах:

  • 250 тис. грн – для ветерана за умови створення одного робочого місця;
  • 500 тис. грн – для другого з подружжя ветерана за умови створення двох робочих місць;
  • 1 млн грн – для ветерана, який має досвід підприємницької діяльності, зареєстрований як ФОП не менше ніж 3 роки, за умови створення чотирьох робочих місць, мінімум два з яких буде надано ветеранам.

Гранти розміром 500 тис. грн та 1 млн грн надаватимуться за умови співфінансування з отримувачем у співвідношенні 70/30 (30 % власних коштів, 70 % коштів надасть держава як грант).

Заявки на отримання гранту подаються через портал «Дія» разом із бізнес-планом. Потім упродовж 15 робочих днів відбувається перевірка ділової репутації заявника та поданих ним документів, оцінюється реалістичність бізнес-плану, проводиться співбесіда з фахівцями Держслужби зайнятості. За результатами співбесіди ухвалюють рішення про надання або відмову в наданні гранту. Основна умова надання безповоротних грантів – створення нових робочих місць, працевлаштування підприємцями-ветеранами насамперед своїх побратимів.

Станом на 24 квітня 2023 р. 54 українські захисники та захисниці подали заявки на гранти для ветеранів у першу хвилю на суму 21 млн грн на старт або розвиток свого бізнесу. П’ять заявників запросили суму в 1 млн грн, 15 заяв – надійшло від другого з подружжя ветерана на грант до 500 тис. грн.

Норвезька рада у справах біженців [2] запровадила програму підтримки релокованого українського бізнесу, який переїхав з території ведення активних бойових дій на Львівщину або Тернопільщину. Отримати грант можуть компанії, що  відповідають таким умовам: мають потенціал для створення нових робочих місць; напрям їхньої діяльності позитивно впливає на розвиток громади, до якої вони перемістилися. Якщо бізнес сімейний, то заявку може подати тільки один член сім’ї.

Уряд через грантові програми «єРобота» надав фінансову підтримку переробним підприємствам, щоб активізувати роботу галузі. З початку поточного року 61 переробне підприємство отримало державні гранти для розвитку на загальну суму 282 млн грн. За урядовою програмою підприємці можуть отримати до 8 млн грн для розвитку бізнесу за умови, що вони створять від 25 робочих місць. Таким чином, із січня цього року 61 підприємство запланувало створити близько 900 місць. Розвиток переробки є стратегічною метою Уряду. Інвестиції у цей напрям сприяють виготовленню та експорту більших обсягів готової продукції з більшою часткою доданої вартості. Протягом 2022 р. Уряд видав майже 1 млрд грн таких грантів на розвиток 178 бізнесів.

Податкова підтримка бізнесу.

Верховна Рада України ухвалила законопроєкт № 7632 «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо звільнення від сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за знищене чи пошкоджене нерухоме майно» [3]. Закон звільняє аграріїв від плати за землю, сплати мінімального податкового зобов’язання та єдиного податку за сільськогосподарські угіддя, які розташовані на територіях, де ведуться чи велися бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, та за землі, що перебувають у консервації, або забруднені вибухонебезпечними предметами. Таким чином, фермерів звільнили від сплати податків за землі, які фактично неможливо використовувати. Це також має запобігти порушенню фермерами техніки безпеки внаслідок обробки землі, яку ще не розміновано, та попередити спроби розміновувати землю самотужки, що є небезпечним для життя. Задля прозорого застосування норм закону щодо звільнення від оподаткування замінованих та забруднених земельних ділянок та щоб запобігти зловживанням пільгами, Мінагрополітики ініціюватиме процедуру моніторингу використання таких земельних ділянок.

Підтримка зовнішньоекономічної діяльності.

Кабінет Міністрів України затвердив Порядок [4], який регулює відносини надання державних гарантій для забезпечення виконання боргових зобов’язань, що виникають під час залучення коштів приватним акціонерним товариством «Експортно-кредитне агентство». Гарантії надаються відповідно до Бюджетного кодексу України в межах загального обсягу, визначеного Законом України «Про Державний бюджет України» на відповідний рік, за умови, що положення про можливість надання державних гарантій передбачено в зазначеному законі. Тобто для підтримки експортерів «Експортно-кредитне агентство» може залучати кошти під державні гарантії.

Заходи Уряду щодо підтримки бізнесу в період війни спрямовані на:

  • пошук додаткових можливостей фінансування через отримання міжнародних грантів для релокованих підприємств з метою сприяння адаптації бізнесу на новому місці;
  • надання грантів на розвиток ветеранського підприємництва, що дасть змогу учасникам бойових дій повернутися до мирного життя, розвивати власну справу та бути економічно незалежними по завершенню служби.

Крім того, Уряд підтримує аграріїв, звільнивши їх від сплати податків за забруднені внаслідок бойових дій земельні ділянки.

 

Отримуйте якісну та актуальну аналітику від НІСД у зручному для вас форматі:

- читайте нас у Telegram 
- слухайте на Google Podcast 
- дивіться на YouTube

Зображення: НІСД

Список використаних джерел:

[1] Новий напрям програми єРобота за сприяння Ощадбанку: гранти на створення чи розвиток ветеранського бізнесу. Ощадбанк. 2023. 04 квіт. URL: https://www.oschadbank.ua/news/novij-napram-programi-erobota-za-spriann…

[2] Міжнародні донори підтримують релокований бізнес / Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України. 2023. 09 квіт. URL: https://minre.gov.ua/2023/04/09/mizhnarodni-donory-pidtrymuyut-relokova…

[3] Аграрії звільняються від сплати податків на заміновані, забруднені та окуповані землі, - Сольський / Міністерство аграрної політики і продовольства України. 2023. 12 квіт. URL: https://minagro.gov.ua/news/agrariyi-zvilnyayutsya-vid-splati-podatkiv-…

[4] Про затвердження Порядку надання державних гарантій для забезпечення виконання боргових зобов’язань приватного акціонерного товариства «Експортно-кредитне агентство» : Постанова Кабінету Міністрів України від 25 квітня 2023 р. № 393. URL: https://www.kmu.gov.ua/npas/pro-zatverdzhennia-poriadku-nadannia-derzha…