Огляд реалізації програми релокації підприємств в Україні

Поділитися:

Програму релокації підприємств (далі – Програма) Уряд реалізує із середини березня 2022 р. з метою зберегти стійкість економіки України шляхом переміщення підприємств із територій, що наближені або перебувають у зоні бойових дій, до безпечніших регіонів Заходу України.

Наразі підприємства можуть переїхати до дев’яти областей: Закарпатської, Львівської, Івано‑Франківської, Тернопільської, Хмельницької, Чернівецької, Вінницької, до південних територій Волинської й Рівненської. Головним перевізником є АТ «Укрзалізниця». АТ «Укрпошта» відповідає за доправлення обладнання до залізничних станцій, а також може бути оператором, забезпечуючи проходження блокпостів, оформлюючи транспортні накладні та інші документи, що дають можливість компенсувати підприємству витрати на транспортування.

Реалізацію Програми регламентують:

  • Постанова КМУ № 305 від 17.03.2022 р. «Про особливості роботи акціонерного товариства “Укрпошта” в умовах воєнного стану», яка передбачає безоплатне перевезення майна підприємств, установ та організацій згідно з переліком, що його формує Міністерство економіки й передає до Міністерства інфраструктури;
  • Розпорядження КМУ № 246‑р від 25.03.2022 р. «Про затвердження плану невідкладних заходів з переміщення в разі потреби виробничих потужностей суб’єктів господарювання з територій, де тривають бойові дії та/або є загроза бойових дій, на безпечну територію», яким затверджено план таких заходів.

Програма передбачає державну допомогу в підборі площ для розміщення виробництва; перевезенні й розселенні персоналу; доборі працівників у місцях дислокації після переїзду. Для того, аби всі учасники процесу релокації могли вільно контактувати одне з одним, створено платформу цифрової взаємодії на базі системи «Прозорро.Продажі» та одного з акредитованих у системі майданчиків E‑Tender.

Віддалені від активних бойових дій регіони беруть безпосередню участь у Програмі навіть точиться конкуренція між охочими прийняти релоковані підприємства, зокрема між Львівською, Чернівецькою, Закарпатською, Тернопільською областями. Попри те, що релоковані підприємства сплачують податки за місцями їхньої основної реєстрації, сама робота з поліпшення умов для них сприяє працевлаштуванню місцевих мешканців та внутрішньо переміщених осіб, налагодженню зв’язків і обміну досвідом між підприємцями. А ще така діяльність є важливим іміджевим складником державної політики на регіональному рівні – її результатом має стати поліпшення інвестиційного й бізнесового клімату, зміцнення коопераційних зв’язків, створення комфортного середовища для життя й праці тощо.

Наразі основні роботи на рівні регіонів ведуть у таких напрямах: створення можливостей надати відповідні складські, виробничі приміщення для роботи підприємств; налагодження механізму забезпечення житлом та офісними приміщеннями працівників; створення безпечних умов праці.

У рамках Програми на 12.05.2022 р. свої потужності перемістили 510 підприємств, 303 з яких уже відновили діяльність на безпечних територіях, ще 50 монтували обладнання та підключали комунікації. Також 192 підприємства готуються до переїзду найближчим часом і перебувають на різних стадіях транспортування.

Лідерами з розміщення релокованих підприємств є Львівська, Чернівецька, Закарпатська області; переміщують переважно підприємства переробної промисловості (харчової, легкої, хімічної, металообробної, деревообробної), IT‑сфери (див. Таблицю).

Таблиця

Дані щодо реалізації Програми релокації підприємств в Україні за регіонами

Область, до якої переміщено підприємства

Кількість релокованих підприємств

Основні галузі (види діяльності), до яких належать релоковані підприємства

Львівська[1]

>130; >800 заявок на етапі опрацювання (на 12.05.2022)

харчова, легка, хімічна промисловість, будівництво, металооброблення, торгівля тощо

Чернівецька[2]

90; 10 підприємств у процесі перевезення обладнання (на 06.05.2022)

IT, легка, харчова, деревообробна промисловість, виробництво пластмасових, електронних та електричних виробів

Закарпатська[3]

> 70 (на 28.04.2022)

IT, виробництво обладнання зв'язку, деревообробна (меблева), легка промисловість, будівництво

Хмельницька[4]

34; 260 заявок на етапі опрацювання (на 02.05.2022)

легка промисловість (швейна), машинобудування, виробництво світлодіодної продукції, електричного устаткування, деталей для автотранспортних засобів, структурних ізольованих панелей (СІП) та домокомплектів, гідравлічного обладнання, продаж і ремонт с.‑г. техніки та обладнання, автокранів і спецтехніки тощо

Івано‑Франківська[5]

≈ 30; 200 заявок на етапі опрацювання (на 07.05.2022)

IT, легка, харчова промисловість, будівництво, машинобудування, металооброблення

Тернопільська[6]

26; 141 заявка на етапі опрацювання (на 18.04.2022)

легка промисловість (швейна) – 4, машинобудування – 5, металооброблення – 3, харчова промисловість – 2, виробництво іншої неметалевої мінеральної продукції – 2, поліграфія – 1, ІТ – 1, інші – 8

Рівненська[7][8]

21; 206 заявок на етапі опрацювання (на 04.05.2022)

IT, харчова, легка, деревообробна промисловість

Вінницька[9]

8; 13 на різних стадіях транспортування; 68 заявок на етапі опрацювання (на 15.04.2022)

виробництво промислового холодильного та вентиляційного устаткування, столових приборів тощо

Волинська[10]

6 частково переїхали; 8 заявок на етапі опрацювання (на 21.04.2022)

легка (швейна), хімічна (виробництво побутової хімії) промисловість, металооброблення, виробництво паперу й картону


На Львівщині надають безповоротну фінансову допомогу релокованому бізнесу для сприяння фінансово‑господарській діяльності (окрім заробітної платні й капітальних видатків). У рамках «Програми підтримки бізнесу у Львівській області на період воєнного стану», схваленої Розпорядженням начальника Львівської ОВА, релокованим виробничим підприємствам надають допомогу розміром 100 тис. грн за умови їх перереєстрування на території Львівської області. Підприємство отримає додаткові 100 тис. грн, якщо створить не менше 20 нових робочих місць під час воєнного стану на момент подання заявки. Окрім того, координують можливості використання вільних приміщень комунальної та державної власності, розробляють пільгові умови оренди майна, пропонують приміщення для зберігання основних засобів на час пошуку кінцевого місця релокації.

На Закарпатті під час розгляду заявки на переміщення застосовують підхід, за якого перенесені виробництва не мають шкодити екології області. Перспективним у регіоні є створення екоіндустріальних парків, на базі яких, зокрема, функціонуватимуть релоковані підприємства. Це має стати важливим кроком для розвитку економіки регіону, появи нових можливостей залучити закордонні інвестиції для створення потужного бізнес‑середовища. Такі плани обговорено на рівні Закарпатської ОВА з представниками проєкту ООН з промислового розвитку (ЮНІДО) «Глобальна програма екоіндустріальних парків в Україні: впровадження на місцевому рівні».

Закарпатська ОВА активно сприяє створенню IT‑кластера в регіоні – для IT‑компаній надають офісні площі та коворкінги, а також охорону, якісний інтернет, допомогу й супровід діяльності в податковій сфері.

Важливим складником реалізації Програми є налагодження комунікації зацікавлених сторін та консультаційне забезпечення, для чого широко використовують сучасні інформаційні ресурси. Зокрема, для підтримки релокації на Закарпатті створено чат‑бот для зв’язку з підприємцями, які мають бажання перенести виробництва до регіону. Налагоджено роботу телеграм‑каналів – у Львівській області такий створено для місцевих компаній з метою збору даних щодо виробничих площ та складів на Львівщині для підприємців, вимушених перемістити свій бізнес; у Хмельницькій області роботу телеграм‑каналу «Релокація Хмельницька область» координує Хмельницька ОВА. Центр підтримки підприємців «Дія.Бізнес» у м. Ужгороді надає консультації з питань переведення бізнесу до безпечних регіонів, допомагає шукати місця для підприємств, добирати персонал та запускати бізнес, активно комунікує з громадами.

На регіональному рівні в складі ОВА створюють підрозділи, відповідальні за реалізацію Програми (як-от на Рівненщині – Центр економічного розвитку та релокації бізнесу); залучають до роботи місцеві Агенції регіонального розвитку (напр., Агентство регіонального розвитку та транскордонного співробітництва «Закарпаття» допомагає компаніям налагодити партнерство з громадами, перевести бізнес на Закарпаття й до сусідніх транскордонних регіонів, підтримує процес пошуку фахівців та запуску підприємств у регіоні); упроваджують інші ініціативи (з‑поміж них «My Relocate» на Івано‑Франківщині, яку поширено й між ІТ‑кластерами України).

Для підтримки релокації підприємств здійснюють ще й такі заходи:

  • Закон України «Про внесення змін до Закону України «Про оренду державного та комунального майна»» № 2181‑IX від 01.04.2022 р. встановлює особливий порядок та умови оренди державного майна на час воєнного стану й наділяє Уряд відповідними повноваженнями, як‑от щодо запровадження пільг для орендарів;
  • Державна служба зайнятості надає підприємствам допомогу з кадрових питань, здійснює добір працівників; Державна служба України з питань праці забезпечує за потреби необхідний консультаційний супровід підприємств. Ідеться про оплату праці, звільнення, переведення, оголошення простою, облік робочого часу працівників, організацію ведення робіт, створення безпечних та здорових умов праці, надання адміністративних послуг тощо. Консультування релокованих підприємств є корисною послугою з огляду на зміни, які вносять до трудового законодавства для його адаптації до умов воєнного стану, і з цією метою Держпраці створило телеграм‑бот для оперативного надання підприємцям відповідей на поширені запитання з трудового законодавства. Також запущено спеціальний інформаційний портал про трудові відносини в умовах воєнного стану;
  • реалізація грантових програм підтримки бізнесу у воєнний час. Зокрема, програму «EU4Business: конкурентоспроможність та інтернаціоналізація МСП» фінансує ЄС та уряд Німеччини й реалізує німецька федеральна компанія Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH. Цей механізм розроблено спільно з Міністерством цифрової трансформації України, Міністерством економіки України, Офісом з розвитку підприємництва та експорту України й національним проєктом з розвитку підприємництва та експорту «Дія.Бізнес». У рамках цього проєкту мікрогранти в еквіваленті по 125 тис. грн (4000 євро) доступні з 13.05.2022 р. через портал «Дія». Пріоритет надають компаніям, які виробляють життєво необхідні товари та послуги для громадян України та ЗСУ.

Таким чином, реалізація Програми релокації підприємств здатна створити передумови для максимально швидкого перезапуску їхньої діяльності й полегшення повоєнного відновлення економіки України. Наступні дії треба сфокусувати на розв’язанні проблем пошуку замовлень для підприємств (як‑от організації державного замовлення на соціально важливу продукцію і товари для забезпечення потреб ЗСУ), поліпшення логістики доставки готової продукції (зокрема й експортної), інформаційного супроводу роботи підприємств (забезпечення їх інформацією щодо наявної кон’юнктури, потреб ринку тощо), стимулювання виробництва продукції з більшим умістом доданої вартості, завдяки чому можна задіяти більше працівників, серед них і ВПО.

Отримуйте якісну та актуальну аналітику від НІСД у зручному для вас форматі:

- читайте нас у Telegram 
- слухайте на Google Podcast 
- дивіться на YouTube

Фото: НІСД
 

[1] Держпраці надаватиме консультативну підтримку та допомогу релокованим підприємствам на Львівщині / Львівська обласна військова адміністрація : офіц. сайт. URLhttps://loda.gov.ua/news/18296

[2] У Чернівецьку область переїхали 90 підприємств / Чернівецька обласна військова адміністрація : офіц. сайт. URLhttps://bukoda.gov.ua/news/u-chernivecku-oblast-pereyihali-90-pidpriyemstv

[3] Розвиток соціальної сфери та економіки – у центрі уваги керівництва області / Закарпатська обласна військова адміністрація : офіц. сайт. URLhttps://carpathia.gov.ua/news/rozvitok-socialnoyi-sferi-ta-ekonomiki-u-centri-uvagi-kerivnictva-oblasti

[4] На Хмельниччину перемістили свої виробничі потужності 34 підприємства з постраждалих від війни регіонів / Хмельницька обласна військова адміністрація : офіц. сайт. URLhttps://www.adm-km.gov.ua/?p=111540

[5] «Коли розмовляю з військовими, то розумію, що перемога — дуже скоро». Інтерв'ю з головою Івано‑Франківської ОВА. Суспільне. Новини. 2022. 7 трав. URLhttps://cutt.ly/qHXCy6e

[6] На сьогодні Тернопільщина отримала 141 заявку на релокацію підприємств / Тернопільська обласна військова адміністрація : офіц. сайт. URLhttps://oda.te.gov.ua/news/na-sogodni-ternopilshchina-otrimala-141-zayavku-na-relokaciyu-pidpriyemstv

[7] На Рівненщині вже 21 релоковане підприємство / Рівненська обласна державна адміністрація : офіц. сайт. URLhttps://www.rv.gov.ua/news/na-rivnenshchini-vzhe-21-relokovane-pidpriyemstvo

[8] Внутрішня та зовнішня релокація: корисна інформація для українського бізнесу. Kyivstar Business Hub. URLhttps://hub.kyivstar.ua/news/vnutrishnya-ta-zovnishnya-relokacziya-korysna-informacziya-dlya-ukrayinskogo-biznesu/

[9] Релокації бізнесу із зони бойових дій: завод холдингу «UBC Group» із Харкова переїжджає до Вінниччини / Вінницька обласна військова адміністрація : офіц. сайт. URLhttps://cutt.ly/THXVcQs

[10] Вісім підприємств подали заявки на релокацію у Волинську область / Волинська обласна державна адміністрація : офіц. сайт. URL: https://cutt.ly/UHXVHX4