Огляд цифрової трансформації економіки України (грудень 2022 року)

Поділитися:

Цифрова трансформація вітчизняної економіки в умовах повномасштабного воєнного вторгнення РФ в Україну істотно прискорила реалізацію ефективних управлінських рішень. Ключовими подіями, які визначали реалізацію комплексу взаємопов’язаних системних заходів, спрямованих на підтримання дальшого інклюзивного та стійкого зростання цифрової економіки, варто відзначити такі.

15 грудня 2022 р. прем’єр-міністр України Денис Шмигаль та міністр економіки, фінансів, промисловості та цифрового суверенітету Франції Бруно ле Мер підписали спільну Дорожню карту технологічного сектору як інструмент стратегічного планування та розвитку. Цей документ відкриває можливість розвитку в Україні інноваційних технологічних проєктів, що посилить цифрову співпрацю за участі французьких та українських підприємців у сфері високих технологій[1]. За результатами попередніх переговорів між Міністерством цифрової трансформації України та Міністерством економіки Франції, французький уряд планує виділити 1 млн євро на підтримку українських технологічних стартапів. Окрім того, задля розвитку спільних проєктів у цьому напрямі в умовах війни та в післявоєнний період французька ініціатива «French Tech» підтримуватиме українські технологічні компанії, надаючи хостинг стартапів на паризькому кампусі стартапів «Station F». Цьому сприятимуть упроваджені в Україні інструменти венчурного інвестування, спеціальні правові умови й спеціальний податковий та економічний простір «Дія.City».

Міністерство цифрової трансформації України разом з проєктом USAID/UK aid «Прозорість та підзвітність у державному управлінні та послугах/TAPAS» запустило Реєстр пошкодженого та знищеного майна, що містить інформацію від українців, постраждалих унаслідок війни. Щоб спростити процедуру набуття права на виконання будівельних робіт з капітального ремонту або реконструкції об’єктів, унесених до Державного реєстру майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених воєнною агресією РФ та прийняттям їх в експлуатацію, Верховна Рада України в першому читанні розглянула законопроєкт щодо врегулювання процедури відновлення будівель і споруд, пошкоджених унаслідок бойових дій[2].

Довідково. За результатами співпраці Міністерства цифрової трансформації України та USAID, щорічна економія коштів у будівельній сфері становить 3 млрд грн.

Створено інвестиційний фонд за участі відомих інвестиційних компаній для відбудови й відновлення пошкодженого та знищеного майна після завершення війни в Україні, сума якого може досягти 100 млрд дол. США. На сьогодні до Фонду вже виділено 500 млн дол. США – їх спрямовуватимуть на інвестування відновлення знищеної інфраструктури й заміну її на новітню, найсучаснішу «зелену» та цифрову інфраструктуру[3].

Компанія Amazon підтримує цифрову інфраструктуру – 1 грудня 2022 р. з Україною підписано меморандум щодо продовження співпраці на 2023 р. і надання додатково 75 млн дол. США у сфері хмарних технологій[4].

За підтримки проєкту USAID/UK aid «TAPAS» спільно з Міністерством цифрової трансформації України і Фондом Східна Європа проведено конкурс «Open Data Services Support». Виділено грантові кошти на реалізацію проєктів з відкритих даних із загальним фондом 4,4 млн грн з метою створити нові й підтримати наявні цифрові інструменти, пов’язані з антикорупційною тематикою, підвищенням ефективності та прозорості роботи органів влади, подоланням негативних наслідків війни. Серед переможців конкурсу:

  • журналістський проєкт «Weekly Chart: Що відбувається в країні мовою цифр» на платформі національного медіахолдингу «Економічна / Українська правда»;
  • проєкт моніторингу публікацій «Clarity Project» аналітичної платформи «Open Data Watchdog»;
  • проєкт щодо розширення функціоналу аналітичної платформи «Pravosud» для аналізу судової практики з метою підвищити прозорість судочинства;
  • проєкт «Ліки Контроль» у партнерстві з благодійним фондом «280 днів», спрямований на отримання вагітними жінками інформації про свої права та перелік гарантованих державою медичних послуг.

У межах співпраці щодо спільної Дорожньої карти технологічного сектору Франція також планує долучитися до фінансування потреб щодо захисту українських публічних даних, зокрема, їх захисту та розміщення. 

Довідково. Цього року Україна посіла друге місце серед 35 країн у дослідженні рейтингу «Open Data Maturity 2022» щодо оцінки розвитку сфери відкритих даних – рівень зрілості відкритих даних в Україні становив 97 % (середній показник у Європі – 82 %).

Пришвидшенню розбудови цифрового майбутнього та інтеграції України до Єдиного цифрового ринку ЄС і наближенню положень національного законодавства до європейських вимог у сферах електронної ідентифікації та електронних довірчих послуг сприятиме підписаний Президентом України Закон щодо забезпечення укладення угоди між Україною та Європейським Союзом про взаємне визнання кваліфікованих електронних довірчих послуг та імплементації законодавства Європейського Союзу у сфері електронної ідентифікації[5]. Ухвалення Закону України про цифровий контент та цифрові послуги, спрямованого на імплементацію в національне законодавство України Директиви 2019/770 Європейського Парламенту і Ради, проєкт якого 5 грудня прийнято за основу, сприятиме ефективному здійсненню та захисту прав споживачів у цій сфері[6].

На підтримку армії, медиків, для відбудови України на фандрейзинговій платформі «UNITED24» до кінця 2022 р. залучено 255 млн дол. Зокрема, у межах проєкту «Армія дронів» Міністерство оборони України, Держспецзв’язок та інші органи виконавчої влади законтрактували 1577 безпілотників на суму понад 3,2 млрд грн, що розширює сферу military-tech і змінює хід воєнних подій[7]. Сума збору коштів на генератори для українських лікарень амбасадорами «UNITED24» перетнула позначку 2 млн дол. США[8]. З метою надати системну грантову допомогу технологічним стартапам та проєктам military-tech в оборонній сфері й державному управлінні, а також залучити кошти на ранніх етапах упровадження проєктів Уряд ухвалив рішення, згідно з яким Фонд розвитку інновацій переходить у сферу управління Міністерства цифрової трансформації України[9]

Довідково. До 24 лютого 2022 р. Фонд розвитку інновацій підтримав понад 250 українських стартапів на загальну суму понад 6,5 млн дол. США. Після повномасштабного вторгнення РФ діяльність Фонду спрямовано на підтримку проєктів з відновлення держави та посилення її обороноздатності. Головні напрями – фінансова підтримка стартапів у формі грантів та налагодження координації між учасниками стартап-екосистеми.

Ужиті Міністерством цифрової трансформації України спільно з іншими органами виконавчої влади та профільним комітетом Верховної Ради України з питань цифрової трансформації в грудні 2022 р. заходи і впроваджені ініціативи з розвитку цифрової економіки із залученням підтримки інших країн задля розвитку спільних цифрових проєктів створюють передумови для стабільної роботи уряду під час повномасштабної війни.

Пріоритетом наступних етапів цифрової трансформації має бути дальше впровадження цифрових принципів – для досягнення довгострокових цілей щодо безпечної цифрової інфраструктури, цифрової трансформації бізнесу та цифровізації державних послуг на основі повсюдного впровадження цифрових технологій. Успіх цифрової трансформації залежить від спільних узгоджених зусиль держави і підприємців щодо розширення сфери впровадження е-послуг та переходу на інклюзивну електронну взаємодію між органами державного нагляду й контролю та бізнесом[10].

 

Отримуйте якісну та актуальну аналітику від НІСД у зручному для вас форматі:

- читайте нас у Telegram 
- слухайте на Google Podcast 
- дивіться на YouTube

Фото: НІСД

[1] Уряд Франції виділить 1 млн євро на підтримку українських технологічних стартапів. Galinfo. 2022. 15 груд. URL: https://galinfo.com.ua/news/uryad_frantsii_vydilyt_1_mln_ievro_na_pidtr…

[2] Про внесення змін до Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» щодо врегулювання процедури відновлення будівель і споруд, пошкоджених внаслідок бойових дій : Законопроект № 8072 від 23.09.2022. URL: https://itd.rada.gov.ua/billInfo/Bills/Card/40520

[3] Один з найбагатших людей планети створив фонд на 25 млрд дол. США для порятунку та відбудови України. Ми з України. 2022. 20 лист. URL: https://myzukrainy.net/odyn-z-naibahatshykh-liudei-planety-stvoryv-fond…

[4] Amazon надасть Україні додаткові 75 мільйонів доларів. Економічна правда. 2022. 01 груд. URL: https://www.epravda.com.ua/news/2022/12/1/694472/

[5] Наближаємо до цифрового безвізу з ЄС: Президент України підписав Закон про електронні довірчі послуги та електронну ідентифікацію / Міністерство цифрової трансформації України. 2022. 30 груд. URL: https://thedigital.gov.ua/news/nablizhaemo-do-tsifrovogo-bezvizu-z-es-prezident-ukraini-pidpisav-zakon-pro-elektronni-dovirchi-poslugi-ta-elektronnu-identifikatsiyu

[6] Проект Постанови про прийняття за основу проекту Закону України про цифровий контент та цифрові послуги № 6576/П від 05.12.2022. URL: https://itd.rada.gov.ua/billInfo/Bills/Card/40981

[7] У Мінцифри назвали 100 перемог за майже рік війни. Internetua. 2022. 29 груд. URL: https://internetua.com/u-mincifri-nazvali-100-peremog-za-maije-rik-viini

[8] UNITED24. URL: https://donorbox.org/1000generators

[9] Про передачу цілісного майнового комплексу Фонду розвитку інновацій до сфери управління Міністерства цифрової трансформації : Розпорядження Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2022 р. № 1204-р/ URL: https://www.kmu.gov.ua/npas/pro-peredachu-tsilisnoho-mainovoho-kompleks…

[10] Аналітична доповідь до щорічного Послання Президента України до Верховної Ради України «‎Про внутрішнє та зовнішнє становище України». URL: https://niss.gov.ua/publikatsiyi/poslannya-prezydenta-ukrayiny/analityc…