Огляд заходів для прискорення цифрового переходу в економіці України за воєнних умов

Поділитися:

Цифровий перехід є стратегічним напрямом підвищення стійкості української економіки, який потребує фундаментальних змін в організації процесів у всіх без винятку секторах економіки.

У період дії воєнного стану Міністерство цифрової трансформації України спільно з іншими органами виконавчої влади реалізувало низку важливих заходів, спрямованих на впровадження інструментів взаємосумісності цифрових документів з європейськими, на створення персональних цифрових гаманців ідентифікації (European Digital Identity Wallet), що сприятиме заснуванню єдиної системи цифрової ідентифікації осіб в електронному форматі в Україні[1].

З метою цифрової інтеграції України до ЄС та приєднання України до програми «Цифрова Європа», до єдиного роумінг-простору, для пришвидшення надання споживачам цифрових контентів і цифрових послуг у воєнний час розглядають прийняття відповідного законопроєкту, що сприятиме розвитку технологій під час війни із залученням стратегічного фінансування для цифровізації України[2].

Важливою ланкою в зміцненні конкурентоспроможності вітчизняної економіки на зовнішніх ринках є можливість представити українську стартап-екосистему та унікальні проєкти на всесвітній технологічній події лідерів у сфері інновації VivaTech, що відбудеться в червні 2022 р. в м. Парижі за участі Міністерства цифрової трансформації України, українського стартап-фонду (USF), UNIT.City, Diia.City та ін. На VivaTech представлять розроблені рішення для управління проєктними фінансами, систему моніторингу EdTech, платіжну синхронізувальну платформу, соціальні мережі та ін., спрямовані на максимальне впровадження цифрових технологій, які докорінно змінюють вітчизняну екосистему[3].

У травні 2022 р. на саміті Всесвітнього економічного форуму в Давосі на платформі «Український дім» Україна презентувала міжнародній спільноті майбутній шлях України до цифрової економіки, креативних рішень та інноваційних інструментів для боротьби з ворогом. Ця подія сприятиме доступу до залучення інвестиційних ресурсів від міжнародних країн-донорів.

З метою створити сприятливі умови для розбудови цифрової інфраструктури, залучити інвестиції в грудні 2021 р. внесено зміни до Податкового кодексу України й запроваджено низку заходів щодо стимулювання розвитку ІТ‑індустрії в Україні[4]. Ужиті заходи сприятимуть розвитку цифрової економіки воєнного часу. Серед ключових цілей – підвищити частку ІТ‑індустрії у ВВП країни з 3,7 – 4,2 % до 10 %[5].

Для формування легального ринку віртуальних активів в Україні та пришвидшення імплементації найкращих світових практик важливу роль відведено прогнозуванню ринку криптовалюти на 10 років за результатами форсайтного дослідження «Віртуальні активи в Україні – 2030». Для полегшення адміністрування та лояльнішого оподаткування учасників ринку віртуальних активів розглядають прийняття змін до Податкового кодексу України щодо зменшення ставки податку з прибутку, отриманого від діяльності на ринку криптовалюти[6].

Визначення шкоди та збитків, завданих інфраструктурі електронних комунікаційних мереж, пришвидшить можливість[7] відновити самі мережі, контент і технології та приєднатися до європейської програми «Connecting Europe Facility», а також сприятиме зростанню конкурентоспроможності через цільові інвестиції в цифрову інфраструктуру[8].

Триває переорієнтація на підтримку мікро- й малих підприємств, які найбільше постраждали внаслідок збройної агресії. Міністерство цифрової трансформації України спільно з Міністерством економіки й Офісом з розвитку підприємництва та експорту запускає грантову програму «EU4Business: конкурентоспроможність та інтернаціоналізація МСП» для допомоги бізнесу на порталі «Дія», що ефективно впливає на процедуру отримання допомоги підприємцям[9]. Добре працює й нова соціальна послуга в «Дії» щодо оформлення  соціальної допомоги для тих, хто втратив роботу під час війни.

В умовах гострої потреби унормувати питання, пов’язані із захистом персональних даних під час воєнного стану, зростає вага забезпечення прав суб’єктів господарювання у сфері електронних довірчих послуг[10]. Очевидно, що найближчим часом, до моменту укладення угоди між Україною та ЄС про взаємне визнання кваліфікованих електронних довірчих послуг, виникне потреба розв’язати проблеми правового регулювання цих питань в Україні.

Поліпшенню умов ведення бізнесу під час війни сприяє безоплатне навчання для оптимальної адаптації підприємців до нових цифрових реалій, освоєння засад брендингу та диференціації на ринку[11]. Проведення вебінарів «Бренд підприємця – українець» для малого й середнього бізнесу за участі Офісу з розвитку підприємництва та експорту, Fly_Academy та «Дія.Бізнес», освітні програми онлайн-аукціонів за підтримки «Програми «U‑LEAD з Європою» дадуть можливість ефективно, із залученням максимальної кількості покупців надавати майно в оренду, продавати або відчужувати його. Підвищенню рівня цифрової грамотності населення та вдосконаленню системи розвитку цифрових навичок громадян сприяють навчальні програми з побудови комплексних систем захисту інформації в інформаційно-телекомунікаційних системах SET University[12].

Реалізація зазначених заходів істотно прискорює цифровізацію економіки України. Це відкриває значні перспективи підвищити конкурентоспроможність та стійкість вітчизняної економіки, а також суттєво збільшує можливості нашої держави приєднатися до програми «Цифрова Європа». Підготовка нормативно-правового середовища до відповідних змін сприятиме залученню інвестиційних ресурсів від міжнародних країн-донорів для відновлення економіки України, зокрема як країни-кандидата в члени ЄС.

 

Отримуйте якісну та актуальну аналітику від НІСД у зручному для вас форматі:

- читайте нас у Telegram 
- слухайте на Google Podcast 
- дивіться на YouTube

Фото: НІСД

[1] Що таке цифровий гаманець та як він легалізує е‑документи у всьому Євросоюзі? BIT.UA. URLhttps://bit.ua/blog_columns/european-digital-identity-wallet/

[2] Про цифровий контент та цифрові послуги : Проект закону № 6576 від 31.01.2022. URL: http://w1.c1.rada.gov.ua/pls/zweb2/webproc4_1?pf3511=73687

[3] Конкурсна комісія обрала 14 стартапів, що увійдуть до української делегації на одній із найбільших технологічних подій Європи VivaTech / Міністерство цифрової трансформації : офіц. сайт. URL:  https://thedigital.gov.ua/news/14-startapiv-predstavlyat-ukrainu-na-miz…

[4] Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні : Закон України від 14 грудня 2021 року № 1946‑IX. URLhttps://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1946-20#Text

[5] Завдяки Дія.City частки ІТ у ВВП нашої держави може зрости з 4 до 10 %. Укрінформ. 2022. 8 лют. URLhttps://www.ukrinform.ua/rubric-technology/3399849-zavdaki-diacity-cast…

[6] Проект Закону Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо оподаткування операцій з віртуальними активами.

[7] Про затвердження Порядку визначення шкоди та збитків, завданих Україні внаслідок збройної агресії Російської Федерації : Постанова Кабінету Міністрів України від 20.03.2022 № 326. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/326-2022-%D0%BF#Text; Про забезпечення захисту національних інтересів за майбутніми позовами держави Україна у зв’язку з військовою агресією Російської Федерації : Постанова Кабінету Міністрів України від 03.03.2022 № 187.  URLhttps://zakon.rada.gov.ua/laws/show/187-2022-%D0%BF#Text

[8] Connecting Europe Facility / Innovation and Networks Executive Agency.  URL: https://ec.europa.eu/inea/en/connecting-europe-facility

[9] Запускаємо гранти для допомоги бізнесу на порталі Дія / Міністерство цифрової трансформації : офіц. сайт.  URLhttps://thedigital.gov.ua/news/zapuskaemo-granti-dlya-dopomogi-biznesu-…

[10] Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення прав суб‘єктів господарювання у сфері електронних довірчих послуг : Проект закону № 7309 від 21.04.2022. URLhttps://itd.rada.gov.ua/billInfo/Bills/Card/39455

[11] «Говорить бізнес. Де і як комунікувати під час війни». Запускаємо безоплатне навчання для підприємців / Дія.Бізнес. URLhttps://cutt.ly/2Ja99qm

[12] За підтримки Мінцифри технологічний SET University запускає набір на навчання з кібербезпеки / Міністерство цифрової трансформації : офіц. сайт. URLhttps://cutt.ly/BJa3qIx