Перший спільний звіт про збитки від війни

Поділитися:

Світовий банк, уряд України та Європейська комісія 9 вересня поточного року презентували спільний аналітичний звіт «Швидка оцінка завданої шкоди та потреб на відновлення / The Rapid Damage and Needs Assessment (RDNA)»[1], який надає висновки щодо втрат України від війни з Росією з 24 лютого до 1 червня та окреслює потреби країни у реконструкції та відновленні.

У звіті підраховано вартість зруйнованої інфраструктури та подано розрахунок коштів, які необхідні на її відновлення. Крім того, враховано витрати на підготовку до важкої зими.

Презентація та обговорення звіту відбулися 9 вересня у Брюсселі за участі прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля, віцепрезидента Світового банку у справах регіону Європи та Центральної Азії Анни Б’єрде та віцепрезидента Європейської комісії Мароша Шефчовича.

Зазначено, що нашій країні потрібно 349 млрд дол. США на відновлення інфраструктури, виробничого та соціального сектору, що в 1,5 раза перевищує ВВП України у 2021 р. Протягом наступних 36 місяців Україні необхідно близько 105 млрд дол. США для відновлення систем освіти, охорони здоров’я, інфраструктури та підготовки до зими.

Основні тези звіту

  • Оцінку проводив уряд України спільно зі Світовим банком та Європейським Союзом з використанням міжнародно визнаної методології[2], розробленої експертами Світового банку у тісній співпраці з урядом та іншими партнерами.
  • Вартість безпосередніх пошкоджень в Україні станом на 1 червня у звіті становить 97 млрд дол. США, що вважається мінімальною цифрою, враховуючи проблеми з отриманням даних з територій, на яких органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження. Надалі оцінку буде уточнено відповідно до умов та термінів війни.
  • Протягом наступних тижнів уряд з усіма міжнародними партнерами продовжить обговорення питання, як фінансувати невідкладні й термінові ремонтні роботи. Залежно від партнера, кошти можуть надаватися у вигляді грантів або позик. Держави-партнери України вже надали значне грантове фінансування на гуманітарні цілі та для підтримки найважливіших витрат бюджету (на чолі зі Сполученими Штатами, які до середини вересня через Світовий банк нададуть понад 8 млрд дол. США у вигляді грантів на пенсії, соціальні виплати, заробітну плату і витрати на сектор охорони здоров’я).
  • Короткострокові потреби у відновленні лікарень, шкіл, інфраструктури та підготовці до зими становлять 105 млрд дол. США. Масштабним заходом буде відновлення житла. Водночас існує велика потреба у тимчасовому житлі для розміщення внутрішньо переміщених осіб. Для відновлення житла залучатимуться як приватні джерела, так і державне фінансування. Очікується, що партнери, зокрема Світовий банк, допоможуть уряду знайти початкові державні ресурси для першочергового ремонту будинків і надання тимчасового житла. Важливо, щоб приватні компанії та благодійні фонди брали участь у відновленні житла. Також потрібно, щоб програми реконструкції житла залучали заходи, спрямовані на низьковуглецеве, екологічне, інклюзивне та стійке майбутнє.
  • Більшу частку допомоги на теперішньому етапі зосереджено на проєкті Світового банку – «Підтримка державних видатків для забезпечення стійкого державного управління в Україні». Цей проєкт має спрямувати понад 9 млрд дол. США у вигляді грантів і позик від Світового банку та інших партнерів на підтримку основних державних витрат, таких як заробітна плата працівників у важливих галузях, виплати внутрішньо переміщеним особам, пенсії, соціальні виплати та витрати на охорону здоров’я.
  • Україна вже отримала частку коштів від партнерів, наприклад, від Канади і Європейського банку реконструкції та розвитку для фінансування закупівлі газу. Відповідно до розрахунків звіту, до зими на газ Україні потрібно буде витратити 5,1-7,2 млрд дол. США.
  • Потреби України дуже великі й повне відновлення країни триватиме багато років. Інвестиції в Україні має здійснювати не лише держава. Найбільші інвестиції мають надходити з приватного сектору, коли комерційні фірми та підприємці вкладатимуть ресурси у розбудову нових галузей промисловості й відновлення старих компаній з метою створення робочих місць і доходів для України.

Відповідно до «Декларації Лугано»[3], діяльність з відновлення має «ґрунтуватися на надійному й безперервному процесі оцінки потреб, узгоджених пріоритетах, спільному плануванні результатів, підзвітності фінансових потоків та ефективній координації». Згідно з цими принципами, керівними засадами планування відновлення є прозорість і належне врядування, збалансування потреб різних областей, акцент на рішеннях місцевого рівня й потребах громади, а також забезпечення того, щоб витрати враховували запити найбідніших українців.

 

Отримуйте якісну та актуальну аналітику від НІСД у зручному для вас форматі:

- читайте нас у Telegram 
- слухайте на Google Podcast 
- дивіться на YouTube

Зображення: НІСД

[1] Див.: URL: https://documents1.worldbank.org/curated/en/099545009082226957/pdf/P1788430ed0fce0050b9870be5ede7337c6.pdf

[2] Див.: URL: https://openknowledge.worldbank.org/handle/10986/19047#:~:text=The%20damage%20and%20loss%20assessment,%2C%20post%2Ddisaster%20financing%20needs

[3] Див.: URL: https://uploads-ssl.webflow.com/625d81ec8313622a52e2f031/62cd2e0ba5613c…

Експертна аналітика в форматі pdf: