Попередні підсумки реалізації «чорноморської зернової ініціативи»

Поділитися:

Внаслідок широкомасштабної збройної агресії РФ було заблоковано українські чорноморські порти – основний канал експортних поставок вітчизняної агропромислової продукції (до вторгнення РФ понад 90 % зернових та олійних культур експортувалося саме морським шляхом). Через обмежені можливості вивезення продукції іншими транспортними шляхами, а також майже чотирикратне здорожчання експортної логістики експорт зерна скоротився з 5,4 млн т у січні до 0,3 млн т у березні 2022 р. Україна зіткнулась з перенасиченістю внутрішнього ринку експортно-орієнтованими культурами та падінням цін всередині країни на них на понад 30 % [1]. Це призвело до суттєвих втрат агросектору: за оцінкою Міністерства аграрної політики та продовольства України та Київської школи економіки, втрати виробників через блокаду портів становлять 18,5 млрд дол. США [2], а за оцінками фахівців Світового банку вартість збитків внаслідок логістичних зривів та зниження експортних цін становить 15,428 млрд дол. США [3].

Урядом України здійснено низку кроків щодо переорієнтації експортних потоків аграрної продукції на альтеративні чорноморським каналам шляхи – залізницю та річкові порти Дунаю. Як наслідок, у липні п. р. сільгосппродукція проходила п'ятьма основними маршрутами через 12 контрольно-пропускних пунктів на кордонах України з Польщею, Словаччиною, Угорщиною та Румунією, а також на молдовсько-румунському кордоні. На різних стадіях розробки перебувають ще 15 транспортних напрямків, за якими українське зерно та насіння доправлятимуться через усю Європу до портів Балтійського, Північного, Середземного та Адріатичного морів [4].

Як результат, якщо у березні було експортовано 331,6 тис. т зерна, то у квітні – 1,2 млн т, у червні – понад 2,7 млн т. Водночас, це значно менше, ніж 5-6 млн т, які щомісяця експортувалися чорноморськими портами до війни. Загалом, до відкриття одеських портів станом на 1.08.2022 відвантажено майже 8 млн т зерна, тоді як торік показник за березень-липень був у понад вдвічі більшим – 19,5 млн т.

Підписана 22.07.2022 Україною, Туреччиною та ООН «Ініціатива щодо безпечного транспортування зерна та продуктів харчування з українських портів» передбачає відновлення експорту зерна та пов'язаних з ним харчових продуктів трьома морськими торговельними портами – «Одеса», «Чорноморськ» та «Южний». Дзеркальну угоду з Туреччиною та ООН також підписала РФ. Слід зазначити, що строк дії угоди становив 120 днів; 17.11.2022 її було продовжено ще на такий самий термін.

Вже за серпень (перший повний місяць реалізації ініціативи) зі згаданих портів вийшло 68 суден, порти призначення яких розташовані у 18 країнах світу, відправлено 1,72 млн т агропродукції. Зокрема, з порту «Чорноморськ» вийшло 36 суден з 848 тис. т продукції, з портів «Одеса» та «Южний» – 19 суден з 419 тис. т продукції й 13 суден з 459 тис. т відповідно. При цьому 66,9 % експорту становила кукурудза, 21,6 % – пшениця, 4,8 % – ячмінь, 6,7 % – інша продукція (соняшник, ріпак, висівки, жом). Загалом 726 тис. т українського збіжжя було відправлено до Азії, 640 тис. т – до Європи, 365 тис. т – до Африки. У рамках Всесвітньої продовольчої програми ООН в Ефіопію та Ємен було відправлено 60,8 тис. т продукції. Всього у серпні через розблоковані та Дунайські порти, залізницею та автотранспортом експортовано близько 5 млн т агропродукції, що стало рекордним показником з моменту повномасштабного вторгнення РФ [5].

За даними Мінінфраструктури, плани щомісячного експорту зерна з трьох портів становлять 5 млн т [6]. Загалом за три місяці роботи «зернової ініціативи» з портів «Одеса», «Чорноморськ» та «Южний» вийшли 423 судна з 9,8 млн т аграрних вантажів (зерно, олійні та продукти переробки). Пшениці коридором реалізовано 2,9 млн т, з яких до країн Африки пішло 772 тис. т (26,86 %)[7].

Основні позитивні наслідки реалізації «зернової ініціативи»:

  • зниження світових цін на продовольство. Середнє значення Індексу продовольчих цін Продовольчої та сільськогосподарської організації ООН (Food and Agriculture Organization, FAO) у вересні 2022 р. становило 136,3 п., серпні – 137,9, липні – 140,6, тоді як у березні – 159,7 п. [8]. Середнє значення Індексу цін на зернові ФАО також знижується: у серпні воно становило 145,6 п., тоді як у липні - 147,3 а у березні - 170,1 п. У вересні середнє значення цього Індексу склало 147,8 пункту (на 2,2 п. вище за показник серпня), що, за роз'ясненням ФАО, відбулося через наростання невизначеності щодо продовження «Чорноморської зернової ініціативи» у листопаді та можливі наслідки цього для експорту з України [9]
  • зниження навантаження на інфраструктуру зберігання сільськогосподарських культур. Відновлення експорту сприяло вивільненню потужностей вітчизняних елеваторів, які зберігали минулорічний врожай. При цьому слід враховувати те, що понад половини експорту сільськогосподарської продукції в період реалізації «зернової ініціативи» становила кукурудза – основна експортна культура останніх років, фізичних ємностей для зберігання якої необхідно більше порівняно з іншими культурами (ємність зберігання 1 т кукурудзи становить 1,32 м3, тоді як пшениці та проса – 1,28 м3)
  • відновлення роботи портової інфраструктури, що забезпечує експорт сільськогосподарської продукції, а також транспортних та логістичних компаній, які здійснюють поставки українського збіжжя до портів Чорного моря, сприяло поверненню до роботи працівників, які в умовах блокади портів були переведені на часткову зайнятість, або взагалі залишилися без роботи

Водночас у процесі реалізації «зернової ініціативи» проявилися й проблемні явища:

  • великі надбавки за ризик експорту з українських портів. За повідомленням виконавчого директора компанії BPG Shipping Г. Іванова, зафрахтувати судно для вивозу зерна з України нині коштує на 8-12 тис. дол. США на день більше, ніж у сусідній Румунії (різниця фрахту між Румунією та Україною становить 25-35 дол. США за тонну) [10]. Крім того, тривалі перевірки суден у Стамбулі [11] дорогою до України і на шляху назад, а також інші організаційні труднощі призводять до того, що зернотрейдерам доводиться сплачувати судновласникам за додаткові 7-9 днів оренди у кожен рейд
  • створення штучних перепон реалізації ініціативи з боку РФ. Ще 7.09.2022 В. Путін під час економічного форуму у м. Владивосток заявив, що Росію «нахабно обдурили», бо українське зерно вивозиться не лише до Африки. Згодом у Росії заявили, що вибухівка на Кримський міст також «могла бути завезена зерновим коридором» [12]. Більше того, 29.10.2022 РФ повідомила про зупинення участі у реалізації угоди щодо вивезення сільськогосподарської продукції з українських портів через «терористичний акт проти кораблів чорноморського флоту та цивільних суден, здійснений київським режимом за участі Великобританії» [13]. Проте вже 2.11.2022 МО РФ заявило про відновлення участі РФ в угоді [14]

Втім, позитивні наслідки реалізації «зернової ініціативи» значно перевищують вказані недоліки. За оптимістичним сценарієм Київської школи економіки, додаткові надходження від експорту зерна завдяки розблокуванню портів прогнозуються на рівні 5,5 млрд дол. США [15].

Крім того, на саміті G-20, який проходив 15-16 листопада п. р. в Індонезії, В. Зеленським було презентовано ініціативу «Grain from Ukraine», метою якої є запобігання голоду в країнах Африки та Азії.

Довідково. Проєкт передбачає, що Україна надсилатиме частину експортної пшениці на закупівлю для країн, які перебувають на межі голоду. Частину зерна можуть викупити держави-учасниці проєкту і, таким чином, допомогти бідним країнам та українській економіці одночасно. Також Президентом України запропоновано під його егідою створити міжнародну Координаційну групу щодо запобігання голоду у партнерстві зі Всесвітньою продовольчою програмою ООН. До неї можуть увійти представники урядів країн, корпорацій та меценати, які можуть безпосередньо впливати на забезпечення продовольчих потреб.

Наразі досягнуто домовленості про надання США 20 млн дол. на ініціативу «Grain from Ukraine» через агентство з міжнародного розвитку «USAID» і Всесвітню продовольчу програму ООН для сприяння постачанню додаткових обсягів українського зерна через «Чорноморську зернову ініціативу». Вже 16.11.2022 у межах ініціативи «Grain from Ukraine» «зерновим коридором» вирушило судно NORD VIND із 27 тис. т української пшениці для Ефіопії.

У подальшій перспективі важливими є розширення «Чорноморської зернової ініціативи» на інші порти України (Миколаївський морський порт та морський порт «Ольвія»), продовження дії угоди на більш тривалий термін, а також, з урахуванням побажань аграрних асоціацій, включення до угоди можливості імпорту мінеральних добрив до українських портів з метою забезпечення виробництва сільськогосподарських культур в Україні у 2023 р.

 

Отримуйте якісну та актуальну аналітику від НІСД у зручному для вас форматі:

- читайте нас у Telegram 
- слухайте на Google Podcast 
- дивіться на YouTube

Зображення: НІСД

[1] До вторгнення РФ ціна EXW за продовольчу пшеницю в Україні складала 297 дол. США за тонну, поточна ціна ж складає лише 192 дол. США за тонну

[2] Огляд непрямих втрат від війни в сільському господарстві України. Другий випуск, 10 Листопада. 2022.   https://minagro.gov.ua/storage/app/sites/1/uploaded-files/lossesreportissue2ua-2.pdf

[3] Звіт «Швидка оцінка завданої шкоди та потреб на відновлення – серпень 2022» підготовлений спільно Світовим банком, Урядом України та Європейською Комісією. https://documents1.worldbank.org/curated/en/099545009082226957/pdf/P1788430ed0fce0050b9870be5ede7337c6.pdf

[4] https://www.dw.com/uk/ukraina-potroila-eksport-agroprodukcii-za-cotiri-misaci/a-63186686

[5] https://mtu.gov.ua/news/33674.html

[6] Наше бачення майбутнього експорту зерна https://ukragroconsult.com/news/nashe-bachennya-majbutnogo-eksportu-zerna/

[7] https://minagro.gov.ua/news/za-ostanni-dva-dni-ukrayina-vidvantazhila-136-tis-tonn-ukrayinskoyi-agroprodukciyi-do-afriki

[8] https://www.fao.org/worldfoodsituation/foodpricesindex/ru/

[9] https://www.fao.org/worldfoodsituation/foodpricesindex/ru/

[10] https://www.dw.com/uk/misac-zernovoi-ugodi-neviznacenist-zalisaetsa/a-62871431

[11] Перевірки у Стамбулі були вимогою росіян, щоби буцімто унеможливити перевезення зброї

[12] https://landlord.ua/news/chy-prodovzhyt-robotu-zernovyi-korydor-ta-chomu-tse-vazhlyvo-dlia-svitu/

[13] https://www.ukrinform.ua/rubric-economy/3603747-rosia-zaavila-pro-vihid-iz-zernovoi-ugodi.html

[14] https://www.slovoidilo.ua/2022/11/02/novyna/pravo/rosiya-zayavyla-pro-ponovlennya-uchasti-zernovij-uhodi

[15] https://www.dw.com/uk/misac-zernovoi-ugodi-neviznacenist-zalisaetsa/a-62871431