Проблемні аспекти посівної кампанії в Україні у 2022 році

Поділитися:

Воєнна агресія РФ проти України висуває принципово нові вимоги до весняної посівної кампанії в Україні 2022 року.

Реалізація нинішньої посівної має зважати на такі чинники:

  • структуру посівів озимих сільськогосподарських культур, зроблених восени 2021 р., схожість посівів і потреба в пересіві вимерзлих культурами, на які очікуватиметься попит на внутрішньому ринку (передусім це соціально важливі круп'яні культури);
  • обмеження експорту окремих продовольчих груп (овес, просо, гречку, цукор, жито), запроваджених Україною у зв’язку із воєнним станом;
  • неможливість проведення польових робіт у зонах проведення активних бойових дій (південні та східні області України);
  • порушення логістики постачання паливно-мастильних матеріалів, добрив і насіння для проведення польових робіт;
  • зміна регіонального внутрішнього попиту внаслідок переміщення значної кількості людей, вимушених покинути свої домівки через активні бойові дії та руйнування соціальної інфраструктури.

Так, посівні площі озимих культур під урожай 2022 р. загалом в Україні були на 0,5 % більші порівняно з 2021 р. На 39,7 % збільшено посіви ріпаку на зерно, водночас під інші озимі культури посівні площі зменшилася: пшениці ‒ на 2,6 %, жита ‒ на 34,9 %, ячменю ‒ на 10,4 %. Структуру посівних площі озимих культур під урожай 2022 р. подано на рисунку. Посівні площі озимої пшениці під урожай 2022 р. у

Сумській області становили 2,6 % від загальних посівів в Україні, Миколаївській ‒ 6,7 %, Херсонській ‒ 7,0 %, Одеській ‒ 8,4 %, Харківській ‒ 8,8, % Запорізькій ‒ 10,0 %, тобто сумарно 43,4 %.

Посівні площі під урожай 2022 р. озимого жита загалом у вказаних областях становлять 11,4 % (у Миколаївській області ‒ 0,1 %, Одеській ‒ 0,4 %, Запорізькій ‒ 1,7 %, Харківській ‒ 2,1 %, Херсонській ‒ 2,1 %, Сумській ‒ 5,1 %), ячменю ‒ 65,8 % (у Сумській ‒ 0,4 %, Харківській ‒ 1,3 %, Запорізькій ‒ 8,2 %, Херсонській ‒ 10,8 %, Миколаївській ‒ 20,0 %, Одеській ‒ 25,2 %), ріпаку ‒ 40,7 % (у Харківській - 1,1 %, Сумській ‒ 2,0 %, Херсонській ‒ 7,2 %, Миколаївській ‒ 8,3 %, Запорізькій ‒ 8,8 %, Одеській ‒ 13,2 %) від загального в Україні.

Структура посівних площі озимих культур під урожай 2022 року
Структура посівних площі озимих культур під урожай 2022 року

 

Згідно з оцінками ФАО, від 20 до 30 % полів, що використовуються для вирощування озимих зернових, кукурудзи та соняшнику в Україні, можуть бути не засіяні або залишаться неприбраними протягом сезону 2022–2023 рр. Крім того, очікується зниження врожайності сільгоспкультур на 10 % через затримку або пропущений час внесення добрив, нездатність боротися з можливими шкідниками та хвороби, затримку із збиранням врожаю, більші втрати після збирання через брак робочої сили або інфраструктурних можливостей[1].

Розуміючи це, аграрії самостійно готові збільшити посівні площі сільськогосподарських культур та змінити їхню структуру в регіонах, де немає активних бойових дій. Так, за словами голови Львівської ОДА (ОВА) Максима Козицького, цьогоріч аграрії Львівщини хочуть збільшити посівну площу на понад тисячу гектарів. Додатково використовуватимуть ділянки, які розліснили. Загалом посівна площа становитиме понад 707 тис. га. Зокрема, ярі культури планується посіяти на площі 440 тис. га, що на 5 тис. га більше, ніж минулого року. Структура посівних площ залежатиме від постачання імпортних ресурсів. У разі браку імпортного насіння аграрії засіватимуть ті культури, насіння яких є в запасах. Озимі зернові культури на площі 177,6 тис. га перезимували без загибелі, що удвічі більше, ніж минулого року[2].

За повідомленням Мінагрополітики, посівна 2022 р. ‒ найскладніша за всю історію незалежної України. Вона розпочнеться пізніше, зважаючи на затяжну зиму. Зараз найголовніше закупити основні засоби виробництва: мінеральні добрива, насіннєвий матеріал, засоби захисту рослин, пальне. За даними, наведеними першим заступником Міністра аграрної політики та продовольства України Т. Висоцьким, мінеральні добрива вже закуплено на 80 %. Цього достатньо, аби отримати врожайність вище за середній рівень. Насіння на 75 % уже в Україні. Засоби захисту наявні на 55 %. Планується постачання пального з нових напрямків[3].

Для вирішення завдань продовольчої безпеки на додачу до анонсованої державою програми компенсації відсотків за кредитами на покриття будь-яких витрат, пов’язаних зі здійсненням сільськогосподарської діяльності[4], доцільно запустити програми державно-приватного партнерства. За ними уряд постачатиме пально-мастильні матеріали підприємствам, які погоджуються висівати сільськогосподарські культури, визначені державою, а також здійснювати форвардні державні та місцеві закупівлі продукції нового врожаю. Це дозволить скоригувати структуру посівних площ сільськогосподарських культур (можливо, включно із пересіванням частини озимих посівів) згідно із пріоритетами задоволення внутрішнього ринку важливими соціальними продуктами харчування.

Під час сезонних польових робіт доцільно використовувати сільськогосподарську техніку на кооперативних принципах, зокрема на рівні міжмуніципальної співпраці, збільшувати інтенсивність використання техніки завдяки залученню вимушених переселенців, які володіють відповідними практичними знаннями, як операторів техніки.

Особливого значення набуває зберігання та первинне перероблення сільськогосподарської продукції. Для вирішення пов’язаних із цим проблем доцільно скористатися результатами децентралізації та збільшенням спроможності громад. Зокрема, провести інвентаризацію переданого у власність громад майнового комплексу з метою можливого перепрофілювання окремих об'єктів під складські, холодильні та інші потужності для зберігання та первинного перероблення сільськогосподарської сировини. Одночасно із цим підтримувати розвиток подвірних господарств з вирощування худоби та птиці, сприяючи постачанню молодняка й кормів, реалізації їх продукції на місцевих ринках, викуповуючи продукцію для задоволення потреб соціальної інфраструктури.

 

Отримуйте якісну та актуальну аналітику від НІСД у зручному для вас форматі:

- читайте нас у Telegram 
- слухайте на Google Podcast 
- дивіться на YouTube

[1]Information Note The importance of Ukraine and the Russian Federation for global agricultural markets and the risks associated with the current conflict. URL: https://www.fao.org/fileadmin/user_upload/faoweb/2022/Info-Note-Ukraine…

[2]Аграрії Львівщини планують цього року збільшити посівні площі. URL: https://gazeta-fp.com.ua/news/agrariji-lvivshchini-planuyut-tsogo-roku-…

[3]Станом на зараз Україна має достатньо резервів продукції для споживання. URL: https://minagro.gov.ua/news/stanom-na-zaraz-ukrayina-maye-dostatno-reze…

[4]Уряд впроваджує план підтримки посівної кампанії, — Прем’єр-міністр. URL: https://www.kmu.gov.ua/news/uryad-vprovadzhuye-plan-pidtrimki-posivnoyi…

Фото: Міністерство оборони України, НІСД