«Росія значно збільшила свій військовий потенціал в регіоні і наблизилася до своєї мети перетворити Чорне море на «російське озеро»: експерти НІСД прокоментували безпекову ситуацію в Чорноморському регіоні

Поділитися:

Експерти НІСД взяли участь у круглому столі «Україна — НАТО: у фокусі безпекової ситуації в Чорному морі», організаторами якого виступили Центр досліджень армії, конверсії та роззброєння (ЦДАКР) та Центр інформації і документації НАТО в Україні (ЦІДН).

              «Ми маємо будувати мале НАТО на додаток до великого НАТО із тими країнами, з якими маємо змогу це здійснити: із Грузією, та, можливо, Молдовою й Азербайджаном, коли там будуть створені належні умови», —  зазначив старший науковий співробітник відділу зовнішньої політики НІСД Валерій Кравченко. Експерт наголосив на тому, що збільшення присутності НАТО в Чорноморському регіоні є запорукою спокою в Україні. Разом з тим, він зазначив, що статус партнера розширених можливостей НАТО, який недавно було надано Україні, не може стати заміною повноправного членства в Північноатлантичному Альянсі.

             У цьому контексті пан Кравченко згадав організацію ГУАМ, яка, на його думку, має набути нової якості, а також «Бухарест-9». На його думку, українські експерти мали б долучитися до участі у формуванні порядку денного "Бухарестської дев'ятки". Експерт наголосив на необхідності забезпечення посилення взаємодії військових флотів чорноморських країн, як членів НАТО, так і не членів Альянсу для забезпечення свободи судноплавства. Також пан Кравченко вніс пропозицію щодо створення Чорноморської лабораторії дослідження гібридних загроз.

             Завідувач сектору досліджень Південного регіону в м. Одесі Артем Филипенко надав характеристику чорноморських країн – членів НАТО: Туреччини, Румунії та Болгарії. Згідно з експертом, три зазначені країни мають різний економічний потенціал та, відповідно, різний військовий компонент. Наприклад, ВВП Туреччини утричі вищий за ВВП Румунії та у 11 разів вищий за ВВП Болгарії.

            «Росія значно збільшила свій військовий потенціал в регіоні і наблизилася до своєї мети перетворити Чорне море на «російське озеро». На жаль, жодна з країн-членів НАТО, ані Румунія, ані Болгарія і лише частково Туреччина не можуть протистояти російському потенціалу. І румунський і болгарський флоти є неспівставними за корабельним складом і бойовим потенціалом російському Чорноморському флоту», — повідомив пан Филипенко. Експерт зазначив, що Румунія останнім часом проводить масштабну програму переозброєння як наземного, так і повітряного компонентів, і планує поповнити склад воєнного флоту новими корветами.

            Артем Филипенко відзначив позитивну динаміку розвитку військового співробітництва між Україною та Румунією (зокрема, проведення країнами спільних корабельних навчань), і між Україною та Туреччиною. На його думку, таку динаміку потрібно підтримувати. Стосовно Болгарії, то Україні варто збільшити інформаційну присутність у цій країні.

 

Докладніше у відео: