ТОП-10 електронних сервісів для допомоги українцям під час війни

Поділитися:

Міністерство цифрової трансформації України 24 лютого 2022 р. повідомило про тимчасове відімкнення «Дії» – щоб гарантувати безпеку даних українців. Тому деякі цифрові документи та низка послуг у цьому застосунку були недоступними. Нині послуги поступово активуються й навіть з’являться нові, адже попри воєнний стан цифрові трансформації в Україні тривають і якомога повніше враховують потреби людей. Понад те, протидія зовнішньому агресору особливо актуалізувала необхідність прискорити реалізацію стратегії максимальної цифровізації управлінських та економічних процесів і залучення електронних сервісів, розширення функціоналу «Дії».

1. «єДокумент»

Війна змусила мільйони українців негайно евакуюватися в безпечніші регіони країни або за кордон. Однак не всі громадяни встигли / змогли взяти з собою необхідні паперові документи, а цифрові посвідчення в «Дії» не завжди відкривалися, адже від початку бойових дій всі державні реєстри було відімкнено з міркувань безпеки.

Щоб забезпечити швидке підтвердження особи та її громадянства, Мінцифри України розробило «єДокумент»[1]тимчасове цифрове посвідчення в мобільному застосунку «Дія», чинне без додаткового пред’явлення документів.

«єДокумент» автоматично доступний для всіх користувачів «Дії», процедура його замовлення та формування є безплатною. Послуга містить такі дані: назва документа; реквізити (назва, серія та / або номер) паспорта громадянина України або паспорта громадянина України для виїзду за кордон, або посвідчення водія; фото (за наявності); прізвище, ім’я, по батькові; стать; громадянство; дата народження; ідентифікаційний код (за наявності); адреса зареєстрованого місця життя й дата реєстрації (за наявності); QR‑код на зворотній частині для підтвердження особи.

«єДокумент» дає змогу українцям, які втратили свої документи під час воєнних дій, підтверджувати свою особу. Його визнають органи державної влади, Нацполіція, військові на блокпостах.

Інші електронні документи, сформовані в мобільному застосунку «Дія», також можна використовувати для ідентифікації особи в разі утрати або знищення документів. У Дія Центрах є технічна можливість перевіряти цифрові документи громадян та використовувати шеринг – отримання їх копій. Отже, у період воєнного стану замовники послуг у Дія Центрах можуть пред’являти цифрові документи.

2. Програма «єПідтримка»

Проєкт «єПідтримка» реалізують Мінекономіки, Міністерство культури та інформаційної політики, Нацбанк та Кабінет Міністрів України. Команда Мінцифри розробляє технічну частину застосунку «Дія».

Обмеження на розрахунок «ковідною тисячею» й до того поступово послаблювалися, проте напад Росії на Україну змінив усе кардинально – вже з 25 лютого 2022 р. ці гроші можна витратити на допомогу Збройним силам України. Згодом, усвідомлюючи, що кожна гривня суттєво допомагає або й рятує чиєсь життя, Кабінет Міністрів України 2 березня 2022 р. зняв обмеження на перелік товарів та послуг, за які можна розрахуватися карткою «єПідтримка».

4 березня 2022 р. Уряд випрацював механізм надання одноразової допомоги розміром 6500 грн у межах програми «єПідтримка» за бажанням отримувача[2]. Допомогу надано застрахованим особам, які працюють на умовах трудового договору (контракту), гіг-контракту, певного цивільноправового договору, на інших підставах, передбачених законом, та фізичним особам – підприємцям. Страхувальники цих працівників мають одночасно відповідати таким вимогам:

– перебувають на обліку як платники ЄСВ в адміністративно-територіальних одиницях за переліком, затвердженим КМ України за поданням ДСНС, на території яких надають допомогу в межах програми «єПідтримка»[3]: це Чернігівська, Сумська, Харківська, Херсонська, Миколаївська, Запорізька, Донецька, Луганська, Житомирська, Одеська, Волинська, Дніпропетровська, Київська області та м. Київ;

– подали в установленому законодавством порядку податкову звітність за IV квартал 2021 р. або річну звітність за 2021 р.;

– не є бюджетними установами, фондами загальнообов’язкового державного страхування.

На 4 квітня 2022 р. близько 5 млн українців звернулися по фінансову допомогу розміром 6500 грн[4]. У межах програми «єПідтримка» держава вже виплатила  її 3,6 млн українців. Кабінет Міністрів на засіданні 26 квітня додатково спрямував 2 млрд грн для цієї програми[5].

3. Отримання статусу й допомоги для ВПО в «Дії»

Відповідно до Постанови КМ України «Деякі питання виплати допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам» № 332 від 20.03.2022 р.[6] внутрішньо переміщені особи (ВПО) мають право отримувати соціальні виплати.

Допомогу надають щомісячно з моменту звернення на весь період воєнного стану та один місяць після його припинення чи скасування. Кошти виплачують за повний місяць незалежно від дати звернення  й дати припинення чи скасування воєнного стану:

 • для осіб з інвалідністю та дітей – 3000 грн на місяць;
 • для інших осіб – 2000 грн на місяць.

У мобільному застосунку «Дія» відтепер можна оформити статус ВПО та отримати виплату від держави – для себе і своїх дітей. Послугу реалізує Мінцифри спільно з Мінсоцполітики України за підтримки проєкту «Цифрові, інклюзивні, доступні: підтримка цифровізації державних послуг в Україні (Проєкт підтримки Дія)»[7] та Програма EGAP[8].

Коли довідка ВПО з’явиться в розділі поряд з іншими цифровими документами, очікуйте виплати на картку «єПідтримка» – одразу як Ощадбанк за поданням Мінсоцполітики перерахує кошти до банку заявника. Гроші можна використовувати як завгодно: зняти готівку, переказати на іншу картку, оплатити комунальні послуги, придбати будь-який товар.

Мінцифри отримує доступ до інформації про ВПО для проведення верифікації даних. За результатами перевірок у разі виявлення невідповідностей Мінцифри надаватиме пропозиції уповноваженим органам для скасування довідки ВПО.

Наразі ця послуга діє для тих, хто перебуває в Україні й раніше не мав статусу ВПО. Мінцифри працює, щоб найближчим часом нею змогли скористатися й ті переселенці, котрі отримали статус ВПО раніше. Українці  за кордоном не можуть отримати довідку ВПО та допомогу для них діють допомоги від тих країн, до яких вони переїхали. Усю інформацію про виплати, допомогу та отримання статусу ВПО розміщено на сайті edopomoga[9].

4. Платформи «єДопомога», «ВзаємоДія»

Мінсоцполітики разом з Мінцифри та Програмою розвитку ООН в Україні за фінансової підтримки Уряду Швеції розробили платформу «єДопомога», яка сприяє кожному постраждалому від російської агресії. Майданчик об’єднав можливості, ресурси та сильні сторони держави, бізнесу, громадських організацій, благодійних фондів і волонтерів у наданні гуманітарної допомоги жертвам війни, ВПО та людям зі вразливих категорій.

Команда Мінсоцполітики та платформа «єДопомога» постійно працюють над залученням благодійників, волонтерів до роботи із заявками на допомогу. Наразі зареєстровано 186 доброчинців, більшість із них – звичайні українці та благодійні об’єднання, що мають бажання сприяти тим, хто опинився у скруті.

Сайт «єДопомога» містить структуровану інформацію та інструкції, як знайти чи надати допомогу  он- чи офлайн.

На цей момент сайт має два основні розділи: грошова допомога від держави та надання або отримання волонтерської допомоги.

Розділ «Грошова допомога від держави» дає змогу дізнатися, як:

 • отримати статус ВПО та відповідні виплати;
 • повідомити про пошкоджене майно;
 • отримати 6500 грн підприємцю за працевлаштування ВПО;
 • оформити виплату пенсії чи субсидії на картку;
 • отримати допомогу українцям, які живуть на тимчасово окупованих територіях.

У розділі «Волонтерська допомога» є можливість отримати або надати допомогу тим, кому вона потрібна в нинішніх умовах.

1. Отримати допомогу:  потрібно зареєструватися на платформі та залишити свою заявку (зокрема й на харчі, засоби гігієни, ліки тощо).

2. Допомогти онлайн: з 20 квітня на платформі «єДопомога» з’явилась можливість допомогти українцям у декілька клаців, не виходячи з дому, з будь-якого куточка світу. Благодійник обирає заявку та вносить Передплату «єДопомога» (на суму 200, 500 або 1000 грн) за продукти й товари. Людина, яка залишила цю заявку (реципієнт), отримує SMS із кодом або електронним кодом Передплати в особистому кабінеті. На касі в магазинах, які долучилися до програми[10], реципієнт може показати електронний код Передплати або продиктувати номер з SMS – він слугуватиме підтвердженням оплати за необхідні товари. Передплату можна використати на ті потреби (категорії товарів), що були зазначені у заявці.

3. Допомогти з рук у руки:  якщо благодійник бажає особисто передати зазначені  товари, у нього є можливість фільтрувати заявки, самостійно обирати область, місто, категорію товару, кому саме допомогти – фізичній або юридичній особі. Після того, як заявку взяли в роботу, з благодійником зв’яжеться оператор контакт-центру та передасть дані заявника. Це допомога, яку благодійник доправляє самостійно або   поштовими операторами.

Платформа зручна тим, що дає змогу швидко обрати ті заявки на допомогу, які потребують виконання саме зараз, з можливістю фокусувати зусилля на конкретному регіоні або певному товарі. Так, за підсумками першого тижня функціонування платформи, загальна сума волонтерської онлайн-підтримки склала 109500 грн. 258 сімей отримали можливість завітати до магазинів-партнерів та придбати товар за Передплатою «єДопомога» на суму 200, 500 або 1000 грн.

На період агресії РФ проти України платформа е-демократії «ВзаємоДія» тимчасово змінила свій функціонал – волонтери-фахівці з комунікацій оперативно створили платформу для швидкого та легкого пошуку інформації під час війни (доступ через vzaemo.diia.gov.ua або viyna.net), а саме:

 • чим ви можете допомогти як волонтер, як долучитися до інформаційної та кіберпідтримки України;
 • як евакуюватися зі свого міста й де шукати підтримки за кордоном;
 • де знайти притулок, медикаменти, продукти та підтримку волонтерів;
 • як діяти в небезпечних ситуаціях під час війни;
 • де знайти безплатну психологічну допомогу;
 • де стежити за новинами, як перевіряти фейки та які є корисні чат-боти.

Розділи постійно поповнюються, а ресурси ретельно перевіряє команда фахівців.

5. «Дія.Бізнес»: допомога громадянам України в Польщі, Великій Британії

Безліч українців вимушені були покинути державу й переїхати до безпечніших міст за кордоном. Щоб підтримати співвітчизників у сусідній Польщі, команда національного проєкту з розвитку підприємництва «Дія.Бізнес» 19 березня 2022 р. запустила нову тематичну сторінку на порталі «Дія.Бізнес» – «Допомога громадянам України в Польщі». На ній розміщено інформацію про:

 • працевлаштування та вакансії;
 • гарячу лінію інформаційної допомоги;
 • корисні покликання;
 • поради з відкриття бізнесу в Польщі, навіть якщо немає польського громадянства;
 • відповіді на поширені запитання: від документів, які підтверджують законність перебування, до термінів дії дозволів на проживання.

Розділ створено за підтримки Департаменту торгівлі стратегічними товарами та технічної безпеки Міністерства економічного розвитку та технологій Республіки Польща. Станом на початок квітня число біженців з України в Польщі наблизилося до 2,5 млн[11].

Трохи згодом (12 квітня) команда «Дія.Бізнес» розробила та анонсувала спеціальний розділ з інформацією для тих, хто вимушено виїхав до Великої Британії – «Допомога громадянам України у Великій Британії». На порталі можна знайти інформацію про те, як:

 • отримати візу, напр., за програмою допомоги сім’ям з України (Ukraine Family Scheme visa); за Українською спонсорською схемою «Дім для українців» (Ukraine Sponsorship Scheme «Homes for Ukraine»); подовжити строк дії чинної візи чи змінити її тип;
 • отримати соціальні виплати (універсальний кредит; пенсійний кредит; допомогу по інвалідності; допомогу на догляд; допомогу на дитину)  та різні пільги;
 • знайти роботу у Великій Британії: онлайн-ресурси та вимоги до кандидатів;
 • створити бізнес у Великій Британії: інструкція для тих, хто вже отримав візу.

На 30 березня 2022 р. 25,5 тис. українських біженців отримали британські візи  в межах урядової програми щодо надання притулку українцям, які виїжджають до Великої Британії внаслідок російської агресії в Україні.

6. Платформа цифрової взаємодії для допомоги з релокації бізнесу

Українські підприємства, розміщені в зоні активних бойових дій, можуть отримати допомогу в переведенні своїх потужностей до Заходу України. Для цього запущено програму з релокації українських виробництв, що передбачає безоплатну державну підтримку в переміщенні підприємств із зони бойових дій. Компаніям-учасникам дають раду з логістикою, пошуком нових виробничих приміщень і розселенням працівників. До цієї справи в Україні вже долучилися 14 областей: Закарпатська, Івано-Франківська, Львівська, Тернопільська, Хмельницька, Дніпропетровська, Чернівецька, Вінницька, Волинська, Рівненська, Київська, Черкаська, Полтавська та Кіровоградська.

Лише за один місяць із зони бойових дій евакуювали 216 підприємств, 97 із них уже відновили роботу на новому місці. Загалом на 9 квітня Міністерство економіки отримало 1473 заявки на переміщення й такі запити надходять і далі[12]. Стало життєво важливим цифровізувати й систематизувати процес переміщення, адже воно має бути швидким, ефективним і таким, що дасть можливість підприємствам, які постраждали чи перебувають у гарячих точках, відновити діяльність. З цією метою державні органи об’єднали зусилля – за ініціативи Мінекономіки, Мінцифри та національного проєкту «Дія.Бізнес» державне підприємство «Прозорро.Продажі» запустило платформу цифрової взаємодії для допомоги з релокації бізнесу relocate.prozorro.sale.

Платформа функціонує на базі системи «Прозорро.Продажі» та одного з акредитованих в системі майданчиків E-Tender. ДП «Прозорро.Продажі» спільно з маркетплейсами розробило ІТ-систему для  подавання заявок підприємствами, що потребують переміщення, та компаніями, які готові надати приміщення або інші активи. Отже, цей проєкт з релокації розрахований на:

 • бізнес, який подав заявки на релокацію;
 • компанії, які хочуть допомогти підприємствам із релокацією;
 • представників Міністерства економіки, військових адміністрацій, компаній, які допомагають з опрацюванням заявок, логістикою, процесом переїзду, пошуком нових виробничих приміщень та розселенням працівників тощо.

Користування платформою для всіх безплатне. Бізнес, що подав заявку на релокацію, бачитиме актуальний статус свого запиту в особистому кабінеті на майданчиках, які допомагатимуть з організаційними питаннями. Також за допомогою сервісу можна не лише збирати й опрацьовувати такі запити, а й онлайново стежити за переїздом, який реалізовуватимуть Міністерство економіки спільно з Мінінфраструктури, Укрзалізницею, Укрпоштою та іншими учасниками. Свої пропозиції допомоги іншим підприємствам бізнес може подавати у формі відкритого реєстру (наприклад, нерухомості або іншого майна).

7. Заявки на компенсацію за пошкоджене / знищене майно через «Дію»

1 квітня ВР України прийняла в першому читанні законопроєкт № 7198[13] про компенсацію за пошкоджене або знищене під час війни нерухоме майно. Президент В. О. Зеленський закликав українців подавати заявки на компенсацію через «Дію» з 29 березня 2022 р. послуга «Пошкоджене майно» дає змогу повідомити про зруйноване та знищене нерухоме майно внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених воєнною агресією російської федерації.  Сервіс реалізовує  Мінцифри за підтримки проєкту USAID/UK aid «Прозорість та підзвітність у державному управлінні та послугах/TAPAS» та Офіс ефективного регулювання BRDO[14].

З 5 квітня з’явилась можливість подавати заявки на відшкодування знищеного майна офлайн – через місцеві ЦНАПи, за наявності паспорта та РНОКПП. Подати інформаційне повідомлення можна незалежно від місця життя або перебування особи.

В Україні буде створено Реєстр знищеного та пошкодженого під час війни майна та вже є Фонд відновлення майна та зруйнованої інфраструктури України у зв’язку зі збройною агресією РФ. За даними Уряду, громадяни України вже подали понад 100 тис. заяв на відшкодування. Прем’єр-міністр Д. А. Шмигаль 29 квітня повідомив, що юридичні особи також зможуть подавати такі заявки в застосунку «Дія».

8. Допомога українській армії через додаток «Дія»

Переказати гроші для Збройних сил України з 25 лютого можна в додатку «Дія». Усі пожертви йдуть у фонд допомоги армії «Повернись живим»[15].

Внески українців на потреби армії б’ють рекорди. Лише 23 лютого зібрали 20,5 млн грн на допомогу українській армії через фонд «Повернись живим». За повідомленням «Дія» в телеграмі, на 25 квітня через додаток державних послуг «Дія» на рахунок ЗСУ перевели понад 592 млн грн. З них понад 554 мільйони – це кошти з карт «єПідтримка». За останніми даними, завдяки спецрахунку  Національного банку на потреби української армії перерахували вже 15,2 млрд грн.

9. Повітряна тривога

Життєво важливим для людей є надійний альтернативний інструмент зі сповіщеннями про повітряну тривогу. За підтримки Мінцифри  запущено розроблений Ajax Systems разом з IT-компанією stfalcon.com застосунок «Повітряна тривога» для оперативної реакції на початок і закінчення тривог.

На 26 квітня застосунок завантажили майже 5 млн користувачів. Цього ж дня в ньому з’явилися важливі оновлення. Щоб максимально точно й оперативно інформувати людей про характер небезпеки, розробники реалізували у «Повітряній тривозі» повідомлення про початок і завершення трьох типів тривог: повітряної тривоги; загрози артобстрілу; загрози вуличних боїв.

Сповіщення про тривоги суттєво відрізняються як за звуковим сигналом, так і за текстом сповіщень, що особливо важливо для людей з вадами зору. Користувачі зможуть швидко визначати загрозу та відповідно на неї реагувати. Рекомендації щодо поводження також вказано в повідомленні. Сповіщення про різні типи тривог є незалежними – якщо в місті чи області зафіксовано декілька загроз, сигнали надійдуть послідовно.

Інформацію як про повітряну тривогу, так і про вуличні бої чи артобстріл застосунок отримує від відповідальних операторів в обласних адміністраціях України. Координацію тривог забезпечують чергові ДСНС.

«Повітряну тривогу» створили для людей в Україні, однак додаток можна встановити й у країнах ЄС та США.

Понад це, з метою надання в зручному вигляді інформації про тривоги на території України, розробник А. Лемешев з Ajax Systems, stfalcon.com за підтримки Мінцифри запустили офіційну мапу тривог в Україні – вона інформує ще й про час початку тривоги та її тривалість у певних областях.

10. «Дія.TV», «Дія.Радіо»

6 березня в застосунку «Дія» з’явилася послуга українського онлайн-телебачення «Дія.TV», яку Мінцифри запустило спільно з «Megogo», щоб не дати змоги окупантам цілком блокувати українське телебачення. Завдяки «Дія.TV» та «Дія.Радіо» українці мають безплатний доступ до новин у будь-якому місці й будь-якого часу.

Швидке реагування на потреби й поточні запити населення в умовах воєнного стану стало показником ефективності співпраці між владою та громадянами: влада оперативно працює над тим, щоб люди могли отримати максимальну кількість сервісів та онлайнових послуг – безпечно, швидко, ефективно та прозоро.

 

 

Отримуйте якісну та актуальну аналітику від НІСД у зручному для вас форматі:

- читайте нас у Telegram 
- слухайте на Google Podcast 
- дивіться на YouTube

Фото: НІСД

 

[1] Деякі питання застосування єДокумента в період дії воєнного стану : Постанова Кабінету Міністрів України № 248 від 10 березня 2022 р. URL: https://bit.ly/3MNZMZE

[2] Питання надання у 2022 році застрахованим особам одноразової матеріальної допомоги у зв’язку із втратою частини заробітної плати (доходу), робота (економічна діяльність) яких тимчасово зупинена внаслідок проведення бойових дій під час воєнного стану в Україні: Постанова Кабінету Міністрів України № 199 від 04 березня 2022 р. / Урядовий портал. URLhttps://bit.ly/3KJTRTd

[3] Про затвердження переліку адміністративно-територіальних одиниць, на території яких надається допомога застрахованим особам в рамках Програми «єПідтримка» : Розпорядження Кабінету Міністрів України № 204 від 06 березня 2022 р. / Урядовий портал. URLhttps://bit.ly/36iifwj

[4] Прем’єр-міністр назвав головні економічні зрушення минулого тижня / Урядовий портал. 04 березня 2022 р. URLhttps://cutt.ly/OGMsOT3

[5] Кабмін виділив 2 мільярди для завершення виплат по 6500 гривень за програмою «єПідтримка». URL: http://kiev.dsp.gov.ua

[6] Деякі питання виплати допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам : Постанова Кабінету Міністрів України № 332 від 20 березня 2022 р. / Урядовий портал. URLhttps://cutt.ly/QGMddxT

[7] Упроваджує UNDP Ukraine / ПРООН в Україні за фінансової підтримки Швеції.

[8] Фінансує Швейцарська агенція з розвитку та співробітництва та реалізує Фонд Східна Європа.

[9] Соціальні допомоги постраждалим від війни / «єДопомога». URL: https://groshi.edopomoga.gov.ua/

[10] Наразі магазини-партнери платформи «єДопомога» – це «Сільпо», «Le Silpo», «Фора», «Thrash!Траш!» та «Fozzy C&C».

[11] У Польщі вже приблизно 1 мільйон українських дітей / Polskie radio. URLhttps://cutt.ly/lGMgOlX

[12] В Україні запустили єдину платформу цифрової взаємодії для допомоги в релокації бізнесу / Урядовий портал. URLhttps://cutt.ly/qGMgxWf

[13] Про компенсацію за пошкодження та знищення окремих категорій об’єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російської Федерації : Проєкт Закону № 7198 від 24.03.2022 р. / Верховна Рада України. URL: https://itd.rada.gov.ua/billInfo/Bills/Card/39283

[14] Офіс створено 2015 р. як неурядова неприбуткова організація для допомоги уряду в проведенні середньо- та довгострокових економічних реформ для покращення бізнесового середовища в умовах політичної нестабільності.

[15] Фонд «Повернись живим» – найбільший в Україні фонд допомоги армії, який діє з 2014 р. За 8 років  зібрано більше 45 млн доларів із понад 50 країн. Фонд надає допомогу близько 100 бойовим частинам Збройних сил України.