Цифрова трансформація економіки України в умовах війни (червень 2023)

Поділитися:

У сфері цифрової трансформації економіки зусилля уряду України в червні 2023 р. були зосереджені на залученні додаткових фінансових ресурсів для технологічного прогресу у відбудові економіки держави, а також поглибленні міжнародної співпраці. Розглянемо основні події, що відбулися в червні 2023 р. і сприяли поглибленню європейської інтеграції та зміцненню стійкості цифрової економіки в умовах війни.

У сфері розширення фінансування цифрових трансформацій

  • Фонд Східна Європа та ЄС оголосили конкурс проєктів цифрових інструментів civic tech «Act to Support» з метою посилити спроможності організацій громадянського суспільства; для цього виділено близько 20 тис. євро на кожну з 10 організацій для підтримки внутрішньо переміщених осіб та громад[1].
  • За сприяння глобальної ініціативи «She’s Next Empowered by Visa» з метою розширення бізнесу проведено фінал для жінок-підприємниць з України та всього регіону Східної та Південно-Східної Європи, Центральної Азії і Кавказу на платформі акселераційної програми «Відважна». За результатами голосування шість переможниць проєкту сумарно отримали 1,3 млн грн для реалізації презентованих бізнес-концептів.

У сфері поглиблення інтеграції цифрових ринків та посилення міжнародної співпраці

  • Україна та ЄС 06 червня 2023 р. підписали Угоду про приєднання України до програми ЄС «Механізм сполучення Європи» (Connecting Europe Facility, CEF), що сприятиме подальшій інтеграції України в єдиний європейський ринок та отриманню фінансування проєктів, які становлять спільний інтерес у транспортній, енергетичній та цифровій сферах[2]. Загальний бюджет Програми для країн-учасниць до 2027 р. визначено в обсязі 21 млрд євро (зокрема 2 млрд євро – на цифрові проєкти). Нині в межах конкурсу розпочато співпрацю вітчизняних компаній з європейськими щодо стійкості магістрального підключення для цифрових глобальних шлюзів, що є важливою перевагою України над ворогом та ключовою умовою для відкриття в Україні офісів міжнародних технологічних гігантів.
  • У рамках робочої зустрічі Комітету Верховної Ради України з питань цифрової трансформації з послом Королівства Нідерландів в Україні Єннесом де Молом розглянуто можливі заходи щодо захисту мережевих ресурсів (IP-адрес), які знаходяться у користуванні операторів (провайдерів) комунікацій, що перебували на тимчасово окупованій території України[3]. Власне пілотний проєкт з модернізації інтернет-мереж, започаткований у прифронтових містах України за підтримки «Nokia», спрямований на забезпечення понад 1 млн українців швидкісним інтернетом та перехід на енергонезалежні інтернет-мережі[4].
  • Під час міжнародної конференції, присвяченої відновленню України (Ukraine Recovery Conference), яка відбулася в Лондоні 21–22 червня поточного року, Україна та Великобританія створили простір для співпраці підприємців різних країн (UK-Ukraine TechBridge), що дасть можливість українським інноваторам демонструвати стійкість і доводити конкурентоспроможність та інноваційність на глобальному рівні[5]. За результатами London Tech Week 2023 українські компанії досягли попередніх домовленостей з інвесторами з Великої Британії, США та ОАЕ про залучення понад 8 млн дол. США. Участь української делегації відбулася завдяки програмі USAID «Конкурентоспроможна економіка України» за сприяння Міністерства цифрової трансформації України у співпраці з «Technosystem», European Business Association.
  • Уряд започаткував ініціативу із залучення підприємців з Індії, Пакистану, Словенії і Таїланду до програми е-резидентства[6], що уможливить надходження до бюджету додаткових коштів. Е-резиденти отримають доступ до інформаційно-консультаційних сервісів, спрощеної процедури надання адміністративних послуг та укладення цивільно-правових угод.

У сфері поліпшення е-урядування, розширення цифрових послуг, сприяння антикорупційній діяльності та безпеки

  • Взаємне визнання українських електронних підписів у ЄС, а також подальші дії щодо стійкості розгортання в Україні eIDAS Node[7] для взаємного визнання засобів електронної ідентифікації між Україною та ЄС[8] розглянуто на Форумі довірчих послуг, який відбувся у Брюсселі за участю представників Міністерства цифрової трансформації України разом із експертами «EU4digitalUA» та ДП «Дія». Під час заходу учасники обговорили: проєкт Угоди про взаємне визнання довірчих послуг між ЄС і третіми країнами (Mutual Recognition Agreement, MRA); оновлення Регламенту eIDAS; визнання довірчих послуг за допомогою довірчого списку Європейської комісії TC AdES LOTL.
  • Уряд створив Міжвідомчу робочу групу з антикорупційних цифрових інструментів з метою впровадження 63 цифрових продуктів (інформаційні системи, електронні комунікаційні мережі, засоби інформатизації тощо) в рамках реалізації Державної антикорупційної програми на 2023–2025 рр.[9] Серед запланованих цифрових інструментів – удосконалення функціонування Єдиного реєстру об’єктів державної власності, уведення в експлуатацію єдиного електронного містобудівного кадастру, створення інформаційно-комунікаційної системи «Єдина інформаційна система обліку Національної програми інформатизації», що позитивно вплине на результативність та ефективність роботи державних органів, підприємств та бізнесу.

У сфері розширення цифрової інклюзії

  • Міністерство цифрової трансформації України та компанія «Cisco» підписали меморандум про співпрацю з розвитку проєктів з цифрової освіти та впровадження інновацій у межах програми «Country Digital Acceleration», що уможливить спільну працю над розробкою та впровадженням інноваційної стратегії України. Крім того, за підтримки Національного банку України, Міжнародної фінансової корпорації (World Bank Group, IFC), Державного секретаріату Швейцарії з економічних питань (SECO) та Фонду ефективного врядування Великої Британії (GGF) створено Український каталог фінтех-компаній 2023 для промоції української фінтех-екосистеми на внутрішньому та міжнародному ринках за сприяння проєкту USAID «Реформування фінансового сектору» та компанії «Visa»[10].

Розширення нових інструментів цифрової трансформації у червні 2023 р. свідчить про можливість забезпечення стійкості економіки в надскладний для країни період та залучення додаткових фінансових ресурсів для технологічного прогресу у відновленні країни. Створення та підтримка інноваційних бізнесів на основі новітніх цифрових рішень і технологій має значний потенціал для конкурентних переваг України у світі, забезпечить відновлення нашої країни в умовах війни та по її завершенні.

 

Отримуйте якісну та актуальну аналітику від НІСД у зручному для вас форматі:

- читайте нас у Telegram 
- слухайте на Google Podcast 
- дивіться на YouTube

Зображення: НІСД

Список використаних джерел:

[1] Підтримка ВПО та громад: 10 організацій зможуть отримати кошти на реалізацію свого проєкту. URL: https://thedigital.gov.ua/news/pidtrimka-vpo-ta-gromad-10-organizatsiy-…

[2] Connecting Europe Facility. URL: https://commission.europa.eu/funding-tenders/find-funding/eu-funding-pr…(CEF,infrastructure%20investment%20at%20European%20level

[3] Посилюємо міжнародну співпрацю у захисті мережевих ресурсів. URL: https://thedigital.gov.ua/news/posilyuemo-mizhnarodnu-spivpratsyu-u-zak…

[4] Сучасний та стійкий до обстрілів зв’язок: Мінцифра і Nokia працюватимуть над відновленням інтернет-мереж у прифронтових містах. URL: https://thedigital.gov.ua/news/suchasniy-ta-stiykiy-do-obstriliv-zvyazo…

[5] All sessions of the Ukraine Recovery Conference (URC 2023). URL: https://www.urc-international.com/ukraine-recovery-conference-urc-2023

[6] Словенія, Індія, Пакистан і Таїланд: затверджено перелік країн, громадяни яких зможуть стати українськими е-резидентами. URL: https://thedigital.gov.ua/news/sloveniya-indiya-pakistan-i-tailand-zatv…

[7] Довідково. Програмне забезпечення eIDAS-Node містить необхідні модулі, які допомагають державам-членам спілкуватися з іншими партнерами, сумісними з eIDAS, у централізований або розподілений спосіб.

[8] Україна взяла участь у Форумі з питань довірчих послуг у Брюсселі. URL: https://www.kmu.gov.ua/en/news/ukraina-vziala-uchast-u-forumi-z-pytan-d…

[9] Про утворення Міжвідомчої робочої групи з питань здійснення заходів у сфері цифровізації, передбачених Державною антикорупційною програмою на 2023–2025 роки : Постанова Кабінету Міністрів України від 09.06.2023 № 585. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/585-2023-%D0%BF#Text

[10] Український каталог фінтех-компаній 2023. URL: https://fintechua.org/fintech-catalog-2023