Цифрова трансформація економіки України в умовах війни. Травень 2023 року

Поділитися:

Протягом травня 2023 р. в умовах повномасштабного воєнного вторгнення РФ на українську територію в країні тривала діяльність щодо цифрової трансформації економіки на основі впровадження інновацій, оптимізації та переведення інструментів державного регулювання бізнесу в електронну форму, а також інтеграції української інноваційної екосистеми в європейську мережу.

Серед основних процесів варто відзначити такі.

У межах підготовки до саміту країн «Великої сімки» Україна взяла участь у засіданні міністрів цифровізації – G7 Digital and Tech Ministers’ Meeting 2023 [1], на якому основну увагу приділено принципам управління новими технологіями. З-поміж пріоритетних напрямів обговорення – цифровізація суспільства, забезпечення стійкої цифрової інфраструктури, транскордонне передавання даних, використання штучного інтелекту й виклики у сфері кібербезпеки. Окрему сесію засідання присвячено: впливу російської війни проти України на світову економіку; інноваційним рішенням у протидії атакам агресора. У комюніке, підписаному лідерами G7 у Хіросімі 20 травня 2023 р., у частині цифровізації визнано, що цифрові інновації, прискорені новими технологіями та інноваційними моделями управління, здатні розблокувати інклюзивне економічне зростання та сталий розвиток суспільства на засадах прозорості, відкритості, справедливості, неупередженості, конфіденційності та інклюзивності [2].

Про партнерство України в роботі GovTech-інкубатора ЄС (Govtech4all) та реалізацію трьох пілотних проєктів на суму 6 млн євро протягом 2023–2025 рр. для створення нових моделей транскордонного надання цифрових державних послуг оголошено під час Digital Transformation Summit у Брюсселі 11 травня п. р.[3]

Європейська інноваційна рада надасть 20 млн євро за програмою Seeds of Bravery [4] для розвитку інновацій в Україні. Грантовий фонд для українських стартапів та інноваційних компаній становитиме 12 млн євро. Окрім грантового фінансування передбачено залучити додаткові інвестиції українським стартапам для впровадження інноваційних рішень, що спрямовані на відбудову України та реалізацію проєктів комерціалізації наукових досліджень. Програма Seeds of Bravery дає змогу залучати грантове фінансування компаніям сумою до 60 тис. євро. Вона доповнює поточні ініціативи European Research Area for Ukraine (ERA4Ukraine), Horizon4Ukraine та ERC для України, а також спеціальну схему стипендій розміром 25 млн євро в рамах заходів Marie Skłodowska Curie Actions (MSCA) для дослідників-біженців з України.

У межах відбору учасників до глобальної програми Start Path Ukraine п’ять українських фінтех-стартапів доєдналися до програми Mastercard Start Path Ukraine і продемонстрували інструменти для активізації фінтех-сектору та масштабування позитивного впливу на вітчизняну економіку [5]. Серед цифрових рішень фінтех-стартапів: автоматизація процесу залучення клієнтів (Electronic KYC); автоматизація процесів фінмоніторингу (AML Point); комплексне рішення для запуску споживчого кредитування (Neofin); створення універсальної платформи для автоматизації бізнес-процесів для малого й середнього бізнесу (RemOnline); інноваційне платіжне рішення для підприємців (Zhabka). Програму Start Path Ukraine реалізують з ініціативи Mastercard за підтримки Міністерства цифрової трансформації України та Національного банку України для розвитку цифрової економіки, фінансової інклюзії та інноваційного клієнтського досвіду. 

На основі аналітичних матеріалів Офісу ефективного регулювання (BRDO) у травні п. р. триває робота Міжвідомчої робочої групи з питань прискореного перегляду інструментів державного регулювання господарської діяльності (МРГ). Розглянуто 12 ініціатив з оптимізації та переведення інструментів державного регулювання бізнесу в електронну форму за такими напрямами, як: агросфера, будівництво, медицина, транспорт, відновлення тощо [6]. Лише за перші три місяці роботи МРГ ухвалено рішення щодо оптимізації та зацифрування регуляторних інструментів, які належать до сфер управління Мінекономіки (38), Міндовкілля (57), Мінінфраструктури (41), МОЗ (24), Міністерства культури та інформаційної політики (27), МОН (13), Держкіно (3), Мінмолодьспорту (6). Отже, є потреба пришвидшити елементи імплементації нової моделі розвитку України як неодмінного складника європейської інтеграції. Цьому сприятиме ухвалена Кабінетом Міністрів України постанова, яка визначає порядок пошуку та виявлення потенційних вразливостей в електронних системах, що дасть змогу тестувати електронні сервіси, вчасно виявляти ризики та підвищувати стійкість систем [7].

З урахуванням нової Європейської програми навчання дорослих на 2021–2030 рр.[8] за підтримки гранту розміром 2 млн дол. США і команди стипендіатів Google.org. Міністерство цифрової трансформації України запустило національну освітню платформу актуальних знань та навичок Diia.Education, яка пропонує 50 нових освітніх серій з різних професій.

Упровадження нових інструментів цифрової трансформації економіки, окреслених у травні п. р., продемонструвало важливість: цифрових технологій для подолання вразливостей, спричинених війною; участі бізнес-середовища у відбудові країни.

 

Отримуйте якісну та актуальну аналітику від НІСД у зручному для вас форматі:

- читайте нас у Telegram 
- слухайте на Google Podcast 
- дивіться на YouTube

Зображення: НІСД

Список використаних джерел:

[1] Мінцифра взяла участь у засіданні міністрів цифровізації G7. URL: https://thedigital.gov.ua/news/mintsifra-vzyala-uchast-u-zasidanni-mini…

[2] Ministerial Declaration The G7 Digital and Tech Ministers’ Meeting 30 April 2023. URL: https://g7digital-tech-2023.go.jp/topics/pdf/pdf_20230430/ministerial_d…

[3] Україна – одна із 14 країн, які ввійшли до govtech-інкубатору Європейського Союзу Govtech4all. URL: https://thedigital.gov.ua/news/ukraina-odna-iz-14-krain-yaki-vviyshli-d…

[4] Seeds of Bravery: Європейська інноваційна рада надасть 20 млн євро на розвиток інновацій в Україні. URL: https://thedigital.gov.ua/news/seeds-of-bravery-evropeyska-innovatsiyna…

[5] П’ять українських фінтех-стартапів отримають гранти в $ 10 000 у межах програми Start Path Ukraine. URL: https://thedigital.gov.ua/news/pyat-ukrainskikh-fintekh-startapiv-otrim…

[6] Про утворення Міжвідомчої робочої групи з питань прискореного перегляду інструментів державного регулювання господарської діяльності : Постанова КМУ від 13 січня 2023 р. № 44. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/44-2023-%D0%BF#Text

[7] Посилюємо кіберзахист: Уряд ухвалив механізм проведення Bug Bounty. URL: https://thedigital.gov.ua/news/posilyuemo-kiberzakhist-uryad-ukhvaliv-m…

[8] Council Resolution on a new European agenda for adult learning 2021-2030 2021/C 504/02. URL: https://eur-lex.europa.eu/legal-content/EN/TXT/?uri=CELEX%3A32021G1214%…