Цифрова трансформація економіки України в умовах війни. Вересень 2023 року

Поділитися:

В умовах повномасштабного вторгнення РФ в Україну цифрові перетворення в нашій країні у вересні 2023 року скеровувалися на розширення цифрових можливостей для досягнення стійкості вітчизняної економіки. Зокрема йдеться про інтеграцію України до Єдиного цифрового ринку ЄС, розбудову цифрової інфраструктури, залучення інвестицій, формування реєстру збитків, завданих агресією Російської Федерації проти України та інше. Серед цих процесів варто відзначити такі.

  • Україна взяла участь у Глобальному саміті «Партнерства відкритого уряду» (OGP Global Summit), який відбувся в Таллінні. Основна увага на саміті зосереджувалася на проблемах діяльності відкритого уряду в епоху цифрових технологій та моделюванні базової цифрової державної інфраструктури [1]. Зазначається, що цифрові інновації, прискорені новими технологіями та інноваційними моделями управління, здатні розблокувати інклюзивне економічне зростання та забезпечити стійкий розвиток суспільства. 
    Довідково. ІТ-індустрія України стрімко розвивається. З 2010 р. вона зросла в 18,2 раза і посідає друге місце серед інших експортоорієнтованих галузей [2].
  • Міністерство цифрової трансформації та європейська торговельна асоціація DIGITALEUROPE підписали меморандум щодо залучення інвестицій ЄС для розбудови цифрової інфраструктури України та розвитку українського малого й середнього бізнесу, зокрема у сфері штучного інтелекту [3]. З метою оперативного реагування на втрати, зумовлені війною РФ проти України, Міністерство цифрової трансформації України стало пілотним державним органом, на базі якого випробовується аналітична система «Government BI» (GBI) з використанням інструментів штучного інтелекту, що уможливить розбудову інститутів BigData [4] для національної системи електронної взаємодії між державними інформаційними ресурсами, електронними реєстрами, інформаційною системою «Трембіта» [5].
  • У Верховній Раді України зареєстровано законопроєкт «Про приєднання України до Розширеної часткової угоди про Реєстр збитків, завданих агресією Російської Федерації проти України» [6]. Реєстр разом із його цифровою платформою з усіма даними про претензії та докази, зафіксовані в ньому, має стати першою складовою частиною майбутнього міжнародного компенсаційного механізму, який передбачено створити окремим міжнародним інструментом у співпраці з Україною.
  • Розпорядженням Кабінету Міністрів України Офіс з розвитку підприємництва та експорту визначено національним контактним пунктом програми Європейського Союзу «Цифрова Європа» (2021–2027), діяльність якого спрямована на розбудову цифрової інфраструктури, розвиток передових цифрових навичок, упровадження цифрових технологій на підприємствах, а також просування цифрової політики ЄС [7]. Основним питанням формування цифрової інфраструктури України для розбудови вітчизняної цифрової бізнес-моделі в такому динамічному соціально-економічному та екологічному середовищі є досягнення стійкості збалансованим, інклюзивним і справедливим способом. Стійкість вітчизняних бізнес-моделей у розбудові цифрової інфраструктури є важливою для інтеграції вітчизняного цифрового ринку до ринку ЄС у рамках ратифікації Угоди між Україною та Європейським Союзом про участь України у програмі Європейського Союзу «Цифрова Європа» (2021–2027) [8]. Така інтеграція, у свою чергу, дасть змогу майбутнім українським учасникам програми «Цифрова Європа» долучитися до міжнародних проєктів у сфері цифрових технологій, штучного інтелекту, суперкомп’ютерів, цифрових навичок. 
    З метою ефективного просування ІТ-індустрії України на міжнародному ринку Міністерство цифрової трансформації України та Асоціація «IT Ukraine» презентували каталог «Incredible Tech», до якого увійшло 96 перспективних продуктових ІТ-компаній та 31 успішний український ІТ-продукт. Завдяки презентації каталогу потенційні інвестори і партнери отримали повну інформацію про можливості української tech-індустрії. 
    Довідково. Українська ІТ-індустрія налічує близько 2 300 компаній, де працює понад 330 000 ІТ-фахівців. 72 % українських IT-компаній виробляють продукти. 
  • Кабінет Міністрів України ухвалив постанову, яка визначає механізм отримання іноземцями – фізичними особами – підприємцями статусу е-резидента. Завдяки постанові впроваджено зручний механізм сплати податків та звітування [11], що сприятиме надходженню додаткових зовнішніх інвестицій від іноземців, окрім громадян Росії, Білорусі та країн, котрі входять до «сірого» чи «чорного» списку FATF
    Довідково. Очікується, що у світі до 2025 р. інвестиції в цифрову трансформацію досягнуть 2,8 трильйона доларів США [12].
  • Прем’єр-міністр України обговорив на зустрічі з партнерами рішення уряду, які відповідають стандартам ЄС щодо знищення системних можливостей для корупції на основі цифровізації [13]. Зокрема, на порталі «Дія. Відкриті дані» доступний антикорупційний інструментарій Open Data Toolkit для перевірки бізнес-партнерів, моніторингу і відстеження правомірності використання публічних коштів та інших завдань. Інструментарій реалізують Міністерство цифрової трансформації України спільно з USAID / UK aid проєктом TAPAS Project / «Прозорість та підзвітність у держуправлінні та послугах» і  платформою «Prozorro».
  • Кабінет Міністрів України ухвалив розпорядження, яке затверджує перелік показників Індексу цифрової економіки та суспільства (DESI – англ. Digital Economy and Society Index) в Україні, а також порядок збирання та обміну інформації щодо показників на основі методології ЄС [14]. Включення України до DESI допоможе реалізувати державний потенціал цифрової конкурентоспроможності, а також сприятиме інтеграції до Єдиного цифрового ринку ЄС. 
    Довідково. Щорічно Європейська Комісія публікує DESI, який вимірює прогрес держав –членів ЄС у досягненні цілей Програми цифрового десятиліття ЄС до 2030 р. Основними елементами DESI визначено: безпечна та стійка цифрова інфраструктура, цифрові навички, цифровізація бізнесу та публічних послуг.

Використовуючи інноваційні технології та хмарні рішення, уряд спрямовує зусилля на інтеграцію України до Єдиного цифрового ринку ЄС, розбудову цифрової інфраструктури, залучення інвестицій, формування реєстру збитків, завданих війною, надання громадянам критично важливих послуг і даних, забезпечуючи тим самим безперебійний зв’язок для безпеки громадян, що є запорукою цифрової стійкості економіки, особливо в умовах агресії.

______________________________________________________________________________

[1] Мінцифри на OGP Global Summit: досвід української Дії та естонського mRiik. URL: https://www.kmu.gov.ua/news/mintsyfry-na-ogp-global-summit-dosvid-ukrai…

[2] INCREDIBLE TECH Investors guide to Ukrainian IT. URL: https://itukraine.org.ua/files/ITIGUIT.pdf

[3] Підтримка українського бізнесу та залучення інвестицій ЄС: Мінцифри та DIGITALEUROPE підписали меморандум. URL: https://www.kmu.gov.ua/news/pidtrymka-ukrainskoho-biznesu-ta-zaluchenni…

[4] Мінцифра разом з Держстатом створюють аналітичну платформу Government BI. Юридична Газета. 2023. 17 квіт. URL: https://yur-gazeta.com/golovna/mincifra-razom-z-derzhstatom-stvoryuyut-…

[5] Система «Трембіта». Архітектура системи інтероперабельності. URL: https://egov.dp.gov.ua/services/sistema-trembita

[6] Про приєднання України до Розширеної часткової угоди про Реєстр збитків, завданих агресією Російської Федерації проти України : Проєкт закону від 04.09.2023 № 0225. URL: https://itd.rada.gov.ua/billInfo/Bills/Card/42684

[7] В Україні визначили національний контактний пункт програми ЄС «Цифрова Європа». URL: https://thedigital.gov.ua/news/v-ukraini-viznachili-natsionalniy-kontak…

[8] Про ратифікацію Угоди між Україною та Європейським Союзом про участь України у програмі Європейського Союзу «Цифрова Європа» (2021–2027) : Закон України від 23.02.2023 № 2926-IX. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2926-20#Text

[9] Київ і Вашингтон підписали Меморандум про зміцнення енергосистеми України. URL: https://www.ukrinform.ua/rubric-economy/3765682-kiiv-i-vasington-pidpis…

[10] До 1 мільйона гривень на енергоефективне обладнання: візьміть участь у новому проєкті Фонду Східна Європа. URL: https://thedigital.gov.ua/news/do-1-milyona-griven-na-energoefektivne-o…

[11] Деякі питання діяльності електронних резидентів (е-резидентів) та ведення інформаційної системи “Е-резидент”: Постанова Кабінету Міністрів України від 05.09.2023  № 970. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/970-2023-%D0%BF#Text

[12] The Importance of Digital Infrastructure and Integration Planning. URL: https://base22.com/the-importance-of-digital-infrastructure-and-integra…

[13] Україна посилює боротьбу з корупцією: ухвалюються три рішення, які відповідають стандартам ЄС – Шмигаль. URL: https://www.unn.com.ua/uk/news/2047108-ukrayina-posilyuye-borotbu-z-kor…

[14] Про затвердження переліку показників Індексу цифрової економіки та суспільства (DESI) : Розпорядження Кабінету Міністрів України від 05.09.2023 № 774-р. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/774-2023-%D1%80#Text

 

Отримуйте якісну та актуальну аналітику від НІСД у зручному для вас форматі:

- читайте нас у Telegram та Facebook
- слухайте на Google Podcast 
- дивіться на YouTube

Зображення: НІСД